شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، نخستین اندیشه‌های شیعی (تعالیم امام محمد باقر ع) در 3 هفته قبل منتشر شده است .
۷ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۷:۱۳

پاسخ به پرسش‌های بی‌پاسخ آتئیست‌ها

متن شبهه:
پرسش‌های بی‌پاسخ:
۱_ شیطان را چه کسی فریب داد که به آدم سجده نکرد؟
۲_ چرا ابراهیم بخاطر یک خواب اسماعیل را بدون اجازه مادر و به دروغ بقربانگاه برد
۳_ چرا محمد به سه قبیله یهودی بنی نضیر بنی قریظه و بنی قینقاع که در حالت جنگی نبودند حمله کرد و مردان را کشت یا برده کرد؟ و زنان را کنیز و بعنوان غنیمت و خمس و سهم رسول برداشت؟ اما ابوسفیان و قریش را با این همه جنگ و حمله بخشید کسی از قریش کنیز یا برده نشده سری هم بریده نشد؟ ابوسفیان دشمن محمد بخشیده شد.
۴_ در قرآن هست درباره بهشت… لا شمسا ولا زمهریرا. پست اگر خورشید نیست بهشتیان زیر سایه درختان چگونه توانند نشست؟

پاسخ:
در پاسخ به این پرسش‌های ساده، که نشانه عدم تحقیق و تفحص نویسنده سوالات است؛ پاسخ‌های مختصری را بیان می‌کنیم. با این حساب، مشخص می‌شود که پرسش بدون پاسخ، ادعایی باطل بوده است.

۱_ در آیات متعدد قرآن، علت انحراف شیطان، حسادت و غرور او یاد شده است؛ همانطور که رذایل اخلاقی مختلف باعث انحراف و فریب انسان‌ها می‌شود؛ دلیل فریب خوردن شیطان، غلبه هوای نفسانی او بر خودش بود. پس او چون غرور پیدا کرد، بر آدم سجده نکرد، و از درگاه الهی رانده شد.

۲_ در ماجرای ذبح حضرت اسماعیل توسط پدرشان حضرت ابراهیم علیهما السلام، آمده است که؛ وقتی حضرت ابراهیم، به مناسک حج رفتند، اسماعیل و ساره نیز ایشان را همراهی کردند؛ بعد از انجام مناسک حج؛ حضرت ابراهیم خوابی را دیدند؛ که در آن اسماعیل را ذبح می‌کردند؛ به همین جهت، با اسماعیل خلوتی کردند و با ایشان مشورتی شد؛ اسماعیل نیز به تصمیم پدر رضایت داد و گفت، همانی که خداوند دستور داده است را اجرا کنید. که ادامه ماجرا واضح است…
در اینجا چند مطلب در پاسخ سوال مذکور، واضح می‌شود؛ اولا اینکه: خواب حضرت ابراهیم، بنابر اعتقاد شیعه، یک رویای صادقه به همراه وحی بوده است. بنابراین تنها یک خواب ساده نبوده است. دوما: اجازه مادر، شرط انجام این دستور الهی نبوده است؛ همانطور که اجازه مادر شرط صحت نماز فرزند نیست. سوما: هاجر (مادر اسماعیل) همراه حضرت ابراهیم نبوده است که دسترسی به او برای کسب اجازه و یا اطلاع به ایشان فراهم باشد. چهارما: وقتی حضور مادر منتفی باشد، اطلاع راست و یا دروغ به او نیز منتفی است.

۳_ بنی نضیر، از قبیله های یهودی همسایه پیامبر بودند که با پیامبر صلحنامه بستند تا بر علیه اسلام عملی انجام ندهند، اما به پیمان خود وفادار نماندند، و قصد ترور پیامبر را کردند.[۱] بعد از این ماجرا، پیامبر اکرم، با جمعی از مسلمانان، آنها را محاصره کردند؛ و بعد از مدتی، ماجرا بدون خونریزی، و با مصالحه‌ای دیگر، به پایان رسید، بنی نضیر، پذیرفتند تا مدینه را ترک کنند و به شام بروند. اموال خود را نیز، جز سلاح، با خود ببرند.
بنی قینقاع قبیله‌ای یهودی بودند که در مدینه یا اطراف آن زندگی می‌کردند، این قبیله نیز مانند سایر قبایل یهودی مدینه، با پیامبر پیمان صلح بستند؛ اما بنی قینقاع قبل از قبیله بنی نضیر، خلاف عهد و پیمان عمل کردند. آنها علاوه بر دفاع از شورشیان و قتل برخی مسلمانان در مدینه، به دستور مستقیم خداوند در آیه ۵۸ انفال، به عهدشکنی، متهم شدند. پیامبر این گروه را محاصره کرد، و به شام تبعید شدند.
اما ماجرای بنی نضیر و بنی قینقاع به اینجا ختم نشد، آنها بعد از خروج از مدینه؛ با تحریک و تجهیز قریش، آنها را به وادار به دو جنگ احد و خندق کردند. این ماجرا باعث شد تا در مساله قبیله بنی قریظه، پیامبر قاطعانه با یهودیان برخورد کند.

به همین جهت، چون بنی قریظه بعد از پیمان بستن با پیامبر، برخلاف عهد خود به قریش در جنگ خندق کمک مالی، غذایی و سلاح کردند؛ پیامبر اکرم بعد از پایان قائله خندق، به سمت بنی قریظه حرکت کردند، آنها را محاصره کردند؛ یهودیان بنی قریظه، سعد بن معاذ را حاکم و قاضی مشخص کردند که هر چه او حکم کند، می‌پذیرد؛ سعد نیز، به فتوا و سنت خود یهودیان، حکم کرد که همه مردان کشته شوند و زنان و فرزندان به اسیری گرفته شوند. و پیامبر نیز با تجربه اخراج بنی نضیر و بنی قینقاع، حکم سعد را پذیرفت. این ماجرا، تنها جنگ پیامبر بود که تعدد نفرات کشتگان آن، بیش از ۱۰۰ نفر بود.
نتیجه اینکه، پیامبر اکرم، سنتشان در جنگ‌ها، بر کشته نشدن دشمن است؛ اما در ماجرای بنی قریظه پیامبر اکرم، مجبور به از بین بردن دشمنانی شد، که در صورت زنده ماندن، جنگی دیگر را به اسلام تحمیل می کرد؛ و در این‌صورت، با اوضاع مسلمانان در آن دوران سخت، احتمال شکست قطعی و کامل اسلام بسیار قوی بود. اما ماجرا در مکه متفاوت بود؛ بعد از فتح مکه، پیامبر اکرم همه را بخشیدند، حتی یهودیان ساکن مکه نیز، در مکه با روال سابق زندگی خود را ادامه دادند. طبق گفته شخص پیامبر اکرم، شهادت حمزه سیدالشهدا، برای ایشان سخت‌ترین واقعه تاریخ بود، که پیامبر اکرم بعد از فتح مکه، هند همسر ابوسفیان، قاتل حمزه را، امان دادند…

۴_ خداوند متعال در قران کریم، در تعریف بهشت عبارتی را به کار می‌برند که: «مُتَّکِئینَ فیها عَلَی الْأَرائِکِ لا یَرَوْنَ فیها شَمْساً وَ لا زَمْهَریراً»[۲] که ترجمه آن چنین می‌شود: «در آن [بهشت] بر تخت‌ها[ی خویش] تکیه زنند. در آنجا نه آفتابی بینند و نه سرمایی.»
با ترجمه فوق، کاملا واضح است که ایراد شبهه وارد نیست، چرا که آنها وقتی بر تخت‌ها تکیه دارند، آفتابی را نمی‌بینند؛ نه آنکه آفتابی وجود نداشته باشد. در دنیای ما نیز چنین است، اگر کسی بر زیر درختی تکیه زند، و سایه درخت بر سر او باشد، او خورشید را نمی‌بیند. و هر چند خورشید به او و درخت می‌تابد. بنابراین قرآن نگفته است که خورشیدی وجود ندارد، بلکه خورشیدی (بلکه بهتر است بگوییم آفتابی) دیده نمی‌شود. چرا که آفتاب و خورشید، برای چشم خوشایند نیست.
همچنین، با توجه به کلمه، زمهریر که در آیه بیان شده است، کلمه شمس باید مناسب با آن ترجمه شود؛ بنابراین، شمس، در مقابل سرما، معنایی جز گرما و یا آفتاب سوزان نمی‌تواند داشته باشد.

به امید روزی که تعصب و جهل، از بین بشریت، رخت برکند…

__پی‌نوشت____________
[۱] السیرهالنبویه: ج‏۲،ص:۱۹۰.
[۲] آیه ۱۳ سوره انسان.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب