جمعه, ۱۵ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 1 روز قبل منتشر شده است .
»   پرسش و پاسخ, نقد اهل سنت  »   نقدی بر نظریه عدالت صحابه
۳۱ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۳۶

نقدی بر نظریه عدالت صحابه

نظر شیعی درباره صحابه چیست؟اهل سنت بر این باورند که صحابه پیامبر و هر کسی که پیامبر را فقط یک بار در عمرش دیده است عادل است و ما از همه آنها باید پیروی و اطاعت کنیم، حال با اندک تاملی در تاریخ ایرادات این باور غلط روشن خواهد شد یکی از جنگ‌هایی که ما بین مسلمان‌ها صورت گرفت جنگ صفین بود که رهبر گروهی،‌ حضرت علی علیه السلام و رهبر گروه دیگر معاویه بن ابی سفیان بود و هر دو نفر به اتفاق جمیع اهل سنت جزو صحابه پیامبر بودند.
حال سوال اینجاست: اگر تمام صحابه پیامبر عادل بودند پس چرا پس از رحلت ایشان بینشان تفرقه ایجاد شد و مقابل هم ایستادند و حتی جنگ داخلی صورت گرفت و دست به کشتار یکدیگر زدند؟ آیا در جنگ صفین حق با حضرت علی بود یا با معاویه؟ مسلما هر دو حق نبودند چون که هیچ گاه دو حق با هم نمی‌جنگند؟ در این جنگ که حداقل ۷۵۰۰۰۰ نفر کشته شدند (رجوع کنید به کتب تاریخی مثل تاریخ طبری و…) چه کسی حق و چه کسی باطل بود؟ اصلا به چه دلیل جنگ به وجود آمد؟ آیا هر دو نفر حرف حق می‌زدند و هر دو نفر بر سر حرف حق جنگیدند!
معاویه که به بهانه خونخواهی عثمان جنگ کرد چرا وقتی که روی کار‌ آمد قاتلان عثمان را مجازات نکرد و چرا عایشه که به همین خاطر جنگ جمل را به پا کرد از معاویه نخواست که قاتلان عثمان را مجازات کند؟
اگر سب صحابه مخصوصا خلفای راشدین کفرآور است پس چرا حکم به کفر عایشه نمی‌نمایید که تمام مورخین اهل سنت نوشته‌اند پیوسته به عثمان سب و شتم می‌نمود و علنا می‌گفت «اقتلوا نعثلا فقد کفر» «یعنی این پیر خرفت را بکشید» (‌که مرادش عثمان بوده است) این مطلب را تمام کتب تاریخی پیرامون قتل عثمان آورده‌اند[۱]. مگر عثمان و قاتلین عثمان پیامبر را ندیده بودند آیا هر دو اهل بهشتند. عثمان که پیامبر را دیده بود چرا ابوذر که صحابی پیامبر بود را تبعید کرد. آیا یزید که دستور قتل امام حسین را داد و معاویه که به جنگ با امام علی و امام حسن رفت و عایشه که دستور تیر باران کردن تابوت امام حسن را داد و عمر که به حضرت زهرا بی‌احترامی کرد[۲] و عثمان که عبدالله بن مسعود حافظ قرآن و صحابه پیامبر را به شدت مجروح کرد و خالد بن ولید که مالک بن نویره را کشت و عبید الله بن خطاب قاتل هرمزان و مانند این‌ها که کم هم نیستند همه و همه بهشتی هستند فقط به خاطر اینکه پیامبر را دیده‌اند و یا آنهایی که پیامبر را دیده‌اند را ملاقات کرده‌اند و اسم صحابی را دارند؟ آیا ابن ملجم و عمر بن سعد و شمر و  یزید و خالد بن ولید و… چون پیامبر را دیده‌اند هرگناهی که مرتکب بشوند باز هم بهشتی‌اند؟
ما از کدام یک از صحابه پیروی کنیم؟ از عثمان و یا از قاتلین عثمان، در میان یاران صفین ما از کدام یک از صحابی پیروی کنیم از حضرت علی یا از معاویه؟ از امام حسین و یا از یزید؟ از ام المومنین عایشه و یا عثمان؟ (چون که عایشه حکم قتل عثمان را داد. رجوع شود به تاریخ طبری ۴/۴۷۷)
آیا یزید شراب خوار و سگ باز و میمون باز و زنا کار و قاتل امام حسین  که مدینه را سه روز آزاد گذاشت و هزار دختر بی شوهر به خاطر امر او بچه‌دار شدند و بیش از ده هزار نفر در واقعه حره به امر او کشته شدند را می‌توان به عنوان خلیفه و جانشین پیامبری که در عمر خود یک لحظه فکر گناه راهم نکرده تلقی کرد. و آیا درست است که هر گناهی که مرتکب شود بخشیده شده است ؟
مگر سوره تحریم که خدا برای دو تا از زنان پیامبر مثال زنان لوط و نوح را زده است (که همنشینی آنان با این پیامبران برای آنان فایده‌ای نداشته است) در مورد زنان پیامبر نیامده است؟
علی بن ابی طالب ولی خدا،‌ برادر و داماد و پسر عمو و نفس پیامبر،‌ بزرگ اهل بیت، دروازه شهر علم پیامبر،‌ اولین ایمان آورنده به اسلام و حداقل یکی از صحابه است. پس حکم کسی که او را دشنام بدهد و ناسزا بگوید چیست؟ به گفته شما حتما او کافر است؟ پس معاویه هم کافر است؟ چون معاویه بود که امیرمومنان حضرت علی علیه السلام را لعن می‌کرد،‌ او بود که بخشنامه برای تمام مردم صادر کرد که علی بن ابی طالب را لعن کنند[۳]. پس معاویه و تمام کارگزاران و لشگریان و فرماندهان معاویه و مردم شام کافرند؟
اهل سنت می‌گویند که پیامبر فرمود: اصحاب من مانند ستارگانند از هر کدام پیروی کنید هدایت یافته‌اید. اگر به گفته شما هر کس که به صحابه پیامبر اقتدا نماید طبق روایت مذکور هدایت می‌یابد پس چطور می‌شود پذیرفت که بگوییم چون شما به اصحاب مورد نظر خود اقتدا کردید هدایت یافته‌اید اما شیعیان که به امام علی علیه السلام و سلمان و ابوذر و مقداد و… اقتدا کردند در گمراهی می‌باشند؟ آیا خجالت‌آور نیست که اصحاب در نظر شما همان عده‌ای باشند که موافقت با بازی سقیفه نمودند و بقیه صحابه پاک رسول خدا را که مخالفت با اهل سقیفه نمودند از درجه اعتبار ساقط کنید؟ (مثل حضرت علی و سلمان و مالک بن نویره و…)
اگر می‌گویید پیامبر فرموده است امت من اجتماع بر خطا نمی‌کند،‌ مگر همین امتی که جمعی از صحابه پیامبر هم در میان آنان بودند حتی همان عده‌ای که در مجلس شورا دست بیعت به عثمان دادند[۴]، عثمان را به خاطر اعمالش را نکشتند، پس چرا شما اجماع مخالفین عثمان که بیشتر از اجماع کنندگان بر خلافت ابوبکر بودند را مؤثر نمی‌دانید و او را همچنان خلیفه سوم می‌دانید؟ اگر به گفته معاویه (که به بهانه خون خواهی عثمان باعث کشته شدن بیش از هفتاد هزار نفر در جنگ شد) حضرت علی قاتل عثمان بود پس چرا مردم بلافاصله بعد از قتل عثمان با حضرت علی بیعت کردند؟ آیا این بیعت بیانگر راضی بودن مردم به قتل عثمان نبوده است؟

در معتبرترین کتاب اهل سنت یعنی صحیح بخاری آمده است که پیامبر فرمود: من جلودار شما به سوی حوض هستم هرکس که از پیش من رد شد آب می‌خورد و هرکس که آب خورد هیچ گاه تشنه نمی‌شود مردمی بر من می‌گذرند که من آنها را شناخته و آنها مرا می‌شناسند، سپس میان من و آنها جدایی می‌افتد می‌گویم این‌ها اصحاب من هستند، گفته می‌شود تو نمی‌دانی این‌ها چه بدعت‌های پس از تو ایجاد کردند، می‌گویم دور باد، دور باد آن کس که بعد از من در دین تغییر داد[۵]. حال آیا باز هم می‌گویید همه صحابه عادل بوده‌اند. پس این افراد که از حوض کوثر نمی‌نوشند و به جهنم می‌روند چه کسانی بودند؟
اگر به گفته شما خطا و نسیان در پیامبر راه دارد پس چگونه کسی که پیامبر را فقط یک بار دیده خطایی در زندگی او نمی‌تواند وجود داشته باشد و به طور مطلق عادل باشد؟!
آیا صحیح است که بعضى از صحابه پیامبر اکرم همانند مسطح بن أثاثه، و حسان بن ثابت و حمنه، عائشه را متهم به فحشاء نمودند و پیامبر اکرم نیز حدّ بر آنان جارى کرد. و در هیچ یک از کتاب‌هاى شیعه این اتهام و نسبت ناروا یافت نمى‌شود؟ آیا آنان که همسر پیامبر را به فحشا متهم نمودند جزو صحابه نبودند؟ آیا عادل و راستگو بودند یا نه؟

یکی از نکات مهمی که در صحیح‌ترین کتب اهل سنت یعنی صحیح بخاری نقل شده است این است که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: «یرد علی یوم القیامه رهط من اصحابی فیحلوون عن الحوض فاقول یا رب اصحابی فیقول انه لاعلم لک ما احدثوا بعدک انهم ارتدوا علی ادبارهم القهقری؛ گروهی از یارانم بر من وارد می‌شوند ولی از حوض کوثر منع می‌شوند، من به خداوند عرض می‌کنم که آنان یاران منند، خطاب می‌رسد تو نمی‌دانی آنان پس از تو چه بدعت‌هایی گذاردند؛ آنان به دوران جاهلیت برگشتند» [صحیح بخاری، ج‏۷، ص‏۲۰۸ حدیث ۶۵۸۷]
همچنین در حدیث دیگری می‌خوانیم« بینا انا قائم اذا زمره حتى اذا عرفتهم خرج رجل من بینى و بینهم، فقال: هلم. فقلت: این؟ .قال: الى النار و الله.قلت: و ما شانهم؟ قال: ارتدوا على ادبارهم القهقرى، ثم اذا زمره حتى اذا عرفتهم خرج رجل من بینى و بینهم، فقال: هلم، قلت: این؟ قال: الى النار و الله.قلت: ما شانهم؟ قال: انهم ارتدوا على ادبارهم القهقرى، فلا اراه یخلص الا مثل همل النعم »
«حضرت رسول الله صلى الله علیه و آله فرمودند: چون قیامت‏ برپا شود در هنگامى که من در صحراى محشر ایستاده‏‌ام ناگهان جماعتى را مى‏‌آورند و چون من آنها را شناختم مردى از بین من و آنها مى‏‌آید و به آن جماعت مى‏‌گوید: بیائید و حاضر شوید. من مى‏‌گویم: به کجا بیایند؟ جواب مى‏‌دهد: سوگند به خدا به سوى آتش. من مى‏‌گویم: به چه علت؟ جواب مى‏‌گوید: آنها به پشت‏‌سر و بر آداب جاهلیت‏ برگشتند. پس ناگهان جماعت دیگرى را بیاورند و همین که من آنها را شناختم مردى از بین من و آنها مى‏‌آید و مى‏‌گوید به آن جماعت که: بیائید و حاضر شوید. من مى‏‌گویم: به کجا بیایند؟ جواب مى‏‌دهد: سوگند به خدا به سوى آتش من مى‏‌گویم: گناهشان چیست؟ جواب گوید: آنها به پشت‏ سر به آداب جاهلیت‏ برگشتند. سپس حضرت رسول فرماید: همین طور دسته دسته به جهنم روند تا حدى که من نیابم کسى را که نجات یابد مگر به اندازه بسیار کمی (شتران سرگردان)[۶]‏»
و از قول عایشه ام المؤمنین نقل شده است که «لما قبض رسول اللّه صلى اللّه علیه وسلم ارتدت العرب قاطبه وأشرأبت النفاق» [البدایه والنهایه ۶ /۳۳]

نظر قرآن در مورد برخی صحابه:
قرآن را می‌گشاییم، سوره توبه آیه ۱۰۱ «و من اهل المدینه مردوا علی النفاق…» «برخی از اهالی شهر مدینه منافق‌اند و در نفاقشان استوارند تو آنان را نمی‌شناسی ولی ما آنها را می‌شناسیم و آنان را دو بار عذاب می‌کنیم».
سوره منافقون آیه ۳ «اذا جائک المنافقون قالو نشهد انک لرسول الله…» «و اگر منافقین نزد تو آیند می‌گویند شهادت می‌دهیم که تو رسول خدایی… و خداوند شهادت می‌دهد که منافقین دروغ می‌گویند اینان پیمان‌ها و قسم‌های دروغشان را سپر جان خویش قرار دادند تا راه خدا را بر بندگانش ببندند اینان چه بد عمل کردند زیرا به زبان ایمان آوردند ولی با قلب کافر شدند…»
سوره نساء آیه ۶۲ «الم تر الی الذین یزعمون انهم آمنوا بما انزل الیک و ما انزل من قبلک…» «آیا نمی‌بینی آنان را که ادعا می‌کنند به آنچه بر تو و پیامبر گذشته نازل شده ایمان دارند چگونه باز می‌خواهند طاغوت را حاکم خود قرار دهند… و شیطان می‌خواهد آنان را گمراه کند به نحوی که از رحمت الهی بسیار دو باشند…»
سوره توبه آیات ۷۴ تا ۷۷ «یحلفون بالله ما قالوا ولقد قالوا کلمه الکفر…» «اینان قسم به خدا یاد می‌کنند که کفر نگفته‌اند ولی آنان کلمه کفر را بر زبان جاری کردند و پس از اسلام آوردنشان کافر شدند» و در ادامه آیات می‌گوید «و برخی از آنان با خدا پیمان بستند که اگر خداوند از فضل و رحمتش به ما نعمتی بدهد ما حتما پیامبر را تصدیق می‌کنیم و از نیکوکاران می‌شویم ولی هنگامی که فضل الهی نصیبشان شد به آن بخل ورزیدند و پشت کردند و از دین حق روی بگرداندند و…»
سوره منافقون آیه ۴ «و اذا رایتهم تعجبک اجسامهم…» «تو چون ظاهر آنها را ببینی تو را به شگفت آوردند و اگر سخنی بگویند به سخنشان گوش فرا خواهی داد… آنان واقعا دشمنان دین هستند»
سوره احزاب آیه ۲‌ «قد یعلم الله المعوقین منکم و القائلین لا خوانهم…»‌ «خداوند به خوبی آگاه است از حال آنانکه مردم را از جنگ می‌ترسانند و به برادران خویش می‌گویند با ما باشید و آنان را چنان می‌بینی که از شدت ترس بر تو با چشمی که از بیم حرکت می‌کند نگاه می‌کنند مانند کسی که از سختی جان دادن حال بی‌هوشی به او دست می دهد و هنگامی که جنگ و خطر رفع شد با زبانی تند و در کمال حرص مطالبه غنیمت می‌کنند»
سوره توبه آیه ۹۷ «الاعراب اشد کفرا و نفاقا و اجدر الا یعلموا…» «اعراب بادیه در کفر و نفاق از دیگران شدیدترند و به جهل و نادانی احکام خدا سزاوارترند» (ایا این اعراب پیامبر را ندیده بودند)
سوره محمد آیه ۱۶ «و بعضی از آنان کاملا به سخنت گوش می‌دهند ولی وقتی از نزد تو بیرون می‌روند با اهل علم از روی مسخره می‌گویند پیامبر چه می‌خواست بگوید آنان کسانی هستند که خداوند بر دل‌هایشان مهر زده است و همواره پیروی از هواهایشان می‌کنند»

برای اینکه برخی شبهه افکنان خیال نکنند که فقط سخن از آیات درباره منافقین است و همان طور که اهل سنت می‌گویند منافقین از اصحاب جدا هستند آیاتی را که مخصوص مومنین از اصحاب است و مورد نکوهش قرار گرفته‌اند را نیز ذکر می‌کنیم:
«یاأَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا لاَتَخُونُوا اللّهَ وَالرَّسُولَ وَتَخُونُوا أَمَانَاتِکُمْ وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ [انفال آیه ۲۷]» «اى کسانى که ایمان آورده‏‌اید! به خدا و پیامبر خیانت نکنید! و (نیز) در امانات خود خیانت روا مدارید، در حالى که می‌دانید (این کار، گناه بزرگى است)!»
«أَلَمْ یأْنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا أَن تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللَّهِ وَمَا نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ…» «آیا وقت آن نرسیده است که دل‌هاى مؤمنان در برابر ذکر خدا و آنچه از حق نازل کرده است خاشع گردد؟! و مانند کسانى نباشند که در گذشته به آنها کتاب آسمانى داده شد، سپس زمانى طولانى بر آنها گذشت و قلب‌هایشان قساوت پیدا کرد؛ و بسیارى از آنها گنه‌کارند»
محققان می‌توانند برای موارد بیشتر به این آیات مراجعه کند:
سوره نساء آیه ۱۴۲، احزاب آیه ۱۹،‌ توبه آیه ۳۹، انفال آیه ۲۸ و ۲۵،‌ احزاب آیه ۱۲، حدید آیه ۱۶، حجرات آیه ۱۷و ۱۴، توبه آیه ۴۵ و۴۷ و۶۱ و۸۱،‌ انفال آیه ۶، محمد آیه ۳۰ و ۳۸، و آیه ۱۱ سوره فتح و بسیاری دیگر از آیات که در مورد مسلمانانی است که از جنگ فرار می‌کنند و به جنگ‌ها نمی‌روند و پیامبر را مسخره می‌کنند و برای اسلامشان به پیغمبر منت می‌گذارند و از دین خود برمی‌گردند مورد سرزنش قرار داده است و به آنان وعده عذاب داده است. حال چگونه است که این همه آیه در قرآن در مذمت و سرزنش صحابه و آنان که گفتند ایمان آورده‌ایم آمده است؟ آیا این آیات فقط درمورد دو یا سه نفر از منافقان مشهور مثل عبد الله ابی آمده است؟ مطمئنا این طور نیست و اگر اندکی در تاریخ بیشتر دقت کنیم حال آنان و فرار از جنگ و برگشت به دوران جاهلیت و… را می‌فهمیم؟ اگر خود پیامبر طبق گواهی آیات بسیاری از آنان را نمی‌شناسد چگونه می‌توان منافقین را منحصر به چند نفر محدود کرد که نزد تمام مسلمین معروف بودند؟
ضمنا کسانی مثل عبدالله ابی که منافق نبودند،‌ آنها به طور صریح و آشکار با پیامبر مخالفت و دشمنی می‌کردند و همه مردم آنها را می‌شناختند، او و امثال او را که همه می‌شناختند جزو دشمنان و معاندین بودند نه منافقین. منافق کسی است که در ظاهر اسلام دارد و با پیامبر موافقت می‌کند ولی در باطن قصد دشمنی دارد. و مگر خود عمر نبود که دائم از حذیفه می‌پرسید آیا او از اهل نفاق است یا خیر و آیا پیامبر اسم او را جزء لیست قرار داده است یا نه[۷]؟
خیلی عجیب است که کسانی که آیه تطهیر برای آنان نازل شده است به گفته علما اهل سنت معصوم نیستند اما صحابه‌ای که فقط یک بار رسول خدا را زیارت کرده‌اند از هر عیب و بدی معصوم هستند!

__پی‌نوشت_____________
[۱] از جمله تاریخ طبری ۴/۴۷۷، تاریخ ابن عثم ۱/۱۵۵،‌ ابن اثیر ۳/۸۷، ابن ابی الحدید ۲/۷۷، نهایه ابن اثیر ۴/۱۵۶
[۲] ابن حجر عسقلانی نقل می‌کند که: عمر با لگد به سینه فاطمه کوبید و محسن را سقط کرد (لسان المیزان۱/۲۶۸ ) شهرستانی در ملل ونحل ۱/۵۷ از نظام نقل می‌کند: که عمر در روز بیعت شکم فاطمه را کوبید که طفلش را ساقط کرد عمر همچنین در آن روز فریاد زد که خانه فاطمه را با همه کسانی که در آن هستند آتش بزنید. صلاح الدین صفدی شافعی متوفی ۷۴۶ نیز از نظام نقل می‌کند که: عمر در روز بیعت بر پهلوی فاطمه کوبید تا محسن را اسقاط نمود (الوافی بالوفیات۳۴۷/۵ ) و…
[۳] صحیح مسلم۲/۳۶۰ ،‌ صحیح ترمذی ۵/۳۰۱ ، عقد الفرید ابن عبد ربه ۴/۳۶۶
[۴] بلاذری در انساب الاشراف می‌نویسد هیچ یک از اصحاب رسول خدا از نظر مخالفت با عثمان به پای طلحه نمی‌رسید،‌ طلحه بود که از رسیدن آب به خانه عثمان جلوگیری می‌کرد. (انساب الاشراف ج ۵ ص ۹۰) حال آیا عثمان عادل است یا طلحه؟
[۵] صحیح بخاری ج ۹ کتاب الفتن ، صحیح مسلم ج ۱ کتاب الفضائل باب اثبات حوض نبینا و صفاته
[۶] صحیح بخاری، کتاب رقاق، باب ۵۳، ح ۲۱۱۵؛ ابن منظور، لسان العرب، ۱۵/۱۳۵
[۷] کنز العمال ۱۳/۳۴۳ ، تاریخ مدینه ابن عساکر ۴/۹۲۸ ، احیاء العلوم غزالی

مطالب مشابه

متن شبهه: طبق یک روايت در منابع شیعه، اگر اهل سنت به زيارت قبر فاطمه معصومه بروند بهشت نصيب آنان ميشود. طبق همین روايت اگر يك شيعه به زيارت قبر فاطمه معصومه برود. لازم نيست نماز ...
متن شبهه:نعمت الله جزایری یکی از شاگردان مخصوص علامه مجلسی و کسی که در نوشتن بحار انوار خیلی کمک مجلسی کرد در کتاب انوار النعمانیه صفحه 211 می گوید: «قد روی ان العصفور ...
پرسش:مي‏‌گويند غير از شيعيان همه به جهنم مي‏‌روند، چرا؟ پاسخ:قرآن کریم می‌فرماید: تنها دينی كه مورد قبول خداوند قرار مي‏‌گيرد، دين اسلام است؛ اما اسلام چيست؟در پاسخ ...
بعد از 1400 سال از ظهور اسلام، وقتی به بررسی این آیین جهانی می‌پردازیم، از اختلافات شدید بین مذاهب، آگاه می‌شویم، و شاید این سوال برای هر صاحب عقلی پیش بیاید که علت ...
سوال:برخى علماى اهل سنت جريان ولادت امير المؤمنين على ابن ابى طالب (عليه السلام) در داخل كعبه را ضعيف دانسته‌اند، پاسخ شما چيست؟ پاسخ:باسمه جلت اسمائه؛جريان ولادت ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب