پنجشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 4 ساعت قبل منتشر شده است .
»   پرسش و پاسخ, یادداشت‌ها  »   لباس رایج درحکومت مهدوی چیست؟
۲۳ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۲:۴۱

لباس رایج درحکومت مهدوی چیست؟

سوال:
لباس رایج و مورد استفاده در حکومت حضرت مهدی علیه السلام چیست؟

پاسخ:
لباس پوشیدن، نیازی حتمی و شأنی از شئون انسان است و پدیده‌ای است که تقریبا به اندازه طول تاریخ بشر، سابقه و به قدر پهنه جغرافیایی امروزین زمین، گسترش دارد. این پدیده باخصوصیات مختلف فردی و اجتماعی انسان در ارتباط است.
از مجموع تحقیقاتی که به عمل آمده، مسلم شده است که لباس دست کم پاسخگوی سه نیاز آدمی است: یکی اینکه او را از سرما و گرما و برف و باران حفظ می‌کند، و دیگر اینکه در جهت حفظ عفت و شرم به او کمک می‌کند و سرانجام به او آراستگی، زیبایی، و وقار می‌بخشد.
لباس آدمی را می‌توان از یک لحاظ به مسکن او تشبیه کرد. درست است که انسان در ابتدا برای محفوظ ماندن ازسرما و گرما و نیز حمله و هجوم حیوانات به ساختن خانه می‌پردازد، اما علاوه بر این منظور، خانه مأمن و مأوایی است برای او، تا خود، اموال و احوال اختصاصی‌اش را در چهاردیواری آن سامان بخشد، و گذشته از این‌ها خانه هر کس فضایی است که او می‌تواند ذوق و سلیقه‌اش را، در حد امکانات خویش، در آن اعمال کند و غریزه زیبایی پسنداش را ارضا نماید. لباس را نیز می‌توان به تعبیر «خانه» و درست‌تر بگوییم «خانه اول» هرکس دانست. لباس خانه اختصاصی‌تر انسان است، چون هر فرد نخست در لباس خود سکونت دارد و بعد درخانه‌اش، و از این قرار است که می‌توان گفت، همه ما به جهت لباسی که بر تن داریم، خانه بدوشیم. منشأ اصلی پیدایش لباس، چنان که گفتیم، نیاز به محفوظ ماندن، عفیف ماندن و زیبا بودن است.

معمولا مذاهب هم درباره نوع لباس، دستوراتی دارند، چنان که در اسلام نیز درباره پوشش تن، قواعد و دستوراتی وجود دارد و اصطلاح «حجاب» در جامعه امروز ما گویای همین نوع پوشش اسلامی است. رسول خدا صلی الله علیه و آله می‌فرماید: آدمیزاد حق دارد (باید) لباسی داشته باشد تا عورت او را بپوشاند؛ نیز می‌فرماید: پوشش و لباس نشان بی‌نیازی است؛ همچنین می‌فرماید: تن با سه چیز شاداب و پروریده می‌شود: بوی خوش و لباس ملایم و نوشیدن عسل…
امیرمؤمنان علیه السلام می‌فرماید: لباس، زیبایی را نمایان می‌سازد؛ نیز می‌فرماید: لباس پاکیزه غم و اندوه را می‌زداید و برای نماز نیز لازم است.

روایات اسلامی سه اصل اساسی را درباره لباس مورد توجه ودقت قرار داده‌اند:
۱_ جنس و رنگ لباس:
مثلا در روایت آمده است رسول خدا هم به سلامت و عافیت جسمی, هم به سادگی و هم به نوع سالم تر پارچه‌ی لباس توجه داشت. لباس پنبه‌ای مورد علاقه‌ی آن حضرت بود. علی علیه السلام می‌فرماید: «لباس‌های پنبه‌ای بپوشید، چرا که آن، لباس پیامبر خداست.»

۲_ اندازه و کیفیت:
جامه‌ای که انسان را مغرور و سرمست کند یا تکبر و خود برتر بینی آورد، ناپسند است. مقید بودن به نوع خاصی از جامه نیز، اسارت آور است. رسول خدا هرگاه لباس تازه می‌پوشید، خدا را شکر و سپاس می‌گفت و جامه‌ی قبلی را به مسکین می‌داد. «کان من فعله اذا لبس الثوب الجدید حمدالله» در روایت دیگر است که چون جامه‌ی نو به تن می‌کرد، دعا می‌کرد و می‌فرمود: خدایی را سپاس که بر تن من چیزی پوشاند تا پوشش من باشد و میان مردم آراسته باشم.

۳_ ساده پوشی:
ساده زیستی رسول خدا صلی الله علیه و آله و وابسته نبودن به جلوه‌های فریبنده‌ی دنیا و به ناز و نعمت آن دل نبستن و به جلوه‌های مادی دل خوش نداشتن، در همه‌ی شوون زندگی وی متجلی بود از جمله در کیفیت و نوع لباس و فرش و زیر انداز و…

لباس در حکومت مهدوی
بر اساس این دیدگاه کلی و جامع، لباس نیز در حکومت مهدوی در مسیر هدایت و کمک انسان به سوی هدف اصلی مطرح است. اگر کسی به لباس به عنوان هدف و ارزش مطلق بنگرد و شخصیت خود را در گرو نوع لباسی که می‌پوشد مشاهده و ارزیابی کند از هدف اصلی که عبودیت و بندگی خداوند متعال است، دور شده است.

لباس امیرالمومنین لباس رایج در حکومت مهدوی
الإمام الصادق علیه السلام: «إن علیا علیه السلام کان عندکم فأتى بنی دیوان، واشترى ثلاثه أثواب بدینار، القمیص إلى فوق الکعب والإزار إلى نصف الساق، والرداء من بین یدیه إلى ثدییه ومن خلفه إلى إلییه، ثم دفع یده إلى السماء، فلم یزل یحمد الله على ما کساه حتى دخل منزله ثم قال: هذا اللباس الذی ینبغی للمسلمین أن یلبسوه، قال أبو عبد الله علیه السلام: ولکن لا یقدرون أن یلبسوا هذا الیوم ولو فعلناه لقالوا مجنون ولقالوا: مراء، والله تعالى یقول: وثیابک فطهر قال: وثیابک ارفعها ولا تجرها، وإذا قام قائمنا کان هذا اللباس»[۱]
ابو خدیجه، از معلى بن خنیس از امام صادق علیه السلام روایت کرده است: همانا علی علیه السلام نزد شما بود، نزد بنى دیوان رفت، وسه عدد لباس را به یک دینار خرید، پیراهنى که بلندى آن تا قوزک پا (فوق الکعب) بود، و تکه بالاى احرام (إزار) که تا نصف ساق پا مى‌رسید، ورداء (شبیه عبا) که از جلو قسمت بالاى بدن را، و از پشت سر تا وسط را مى‌پوشاند، آنگاه دست‌هاى خود را به آسمان بلند کرد و بر نعمت آن پوشش تا رسیدن به منزل، خدا را حمد و سپاس مى‌گفت، بعد فرمود: سزاوار است مسلمان‌ها اینگونه لباس بپوشند. [مطابق روایت] امام صادق علیه السلام فرمود: ولى مسلمان‌ها امروز نمى‌توانند اینگونه لباس بپوشند و اگر ما اینگونه لباس بپوشیم مى‌گویند دیوانه است، وگفتند: ریا کار است، خداوند متعال مى‌فرماید: (وثیابک فطهر) (و لباس‌هاى خود را پاکیزه کن) آنگاه فرمود: و لباس‌هایت را بالا بگیر و آنها را به زمین نکش، زمانى که قائم ما قیام کند لباس اینگونه است.

__پی‌نوشت___________
[۱] الکافی: ج۶، ص۴۵۵، ح۲؛ وسائل الشیعه: ج۳، ص۳۶۵-۳۶۶، ح۷، عن الکافی وفیه “تلبسوها”؛ حلیه الأبرار: ج۱، ص۳۴۱، ب۲۶ -کما فی الکافی عن محمد بن یعقوب-؛ وفی: ج۲، ص۵۷۵، ب۱۷ -کما فی الکافی عن محمد بن یعقوب؛ البرهان: ج۴، ص۳۹۹-۴۰۰، ح۲، عن الکافی؛ غایه المرام: ص۶۶۹، ب۱۳۰، ح۴، کما فی الکافی بتفاوت یسیر عن ابن یعقوب؛ البحار: ج۴۱، ص۱۵۹، ب۱۰۶، ح۵۲، عن الکافی؛ نور الثقلین: ج۵، ص۴۵۳، ح۶، عن الکافى.

حجت الاسلام مهدی دقیقی

مطالب مشابه

سوال: در زمان کنونی فساد اخلاقی وغيراخلاقی وکشت وکشتارانسان‌ھای بي گناہ عادی شدہ است، پس امام زمان اگر وجود دارد چرا به داد انسان‌ھا نمی‌رسد؟ پاسخ:قبل از پاسخ به این سوال، باید تذکر ...
سلاح حضرت مهدی (عج) به هنگام قیام چیست
بر اساس احادیث وارده از ناحیه پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام پیرامون حضرت بقیة الله عجل الله فرجه یکی از ویژگی‌های قیام جهانی آن حضرت رویارویی و ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب