شنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
آخرین مطلب با عنوان ، آیا حادثه کاظمین از نشانه‌های ظهور است؟ در 4 ساعت قبل منتشر شده است .
»   وجود خداوند  »   جهانی هدفدار، یا بی هدف؟
۱۹ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۳۷

جهانی هدفدار، یا بی هدف؟

متن منتشر شده در فضای مجازی:

بودن یا نبودن آفریننده، مستقل از آرزوهای ماست. جهانی بدون آفریننده یا هدف شاید پوچ و بی معنا به نظر برسد، ولی این به تنهایی الزامی برای بودن آفریننده ایجاد نمیکند. (لاورنس کراوس)

 

پاسخ:

نیوتن برای اثبات خدا به دوست ملحد خود از ماکت منظومه شمسی استفاده کرد. ماکتی از منظومه شمسی که با زدن کلیدی سیاره های طراحی شده به دور خورشید می چرخیدند. دوست نیوتن با دیدن این صحنه اولین سوالش این بود این ساخته کیست؟ نیوتن در جواب گفت خود به خود به وجود آمده است! دوستش پرسید مگر می شود چیزی به این زیبایی و دقت خود به خود به وجود آمده باشد؟ نیوتن از فرصت استفاده کرده وگفت چطور می شود که این ماکت نمی تواند بدون سازنده و خالق باشد ولی نمونه بسیار بزرگتر و دقیقتر و زیباتر آن که همان منظومه شمسی است، بدون خالق باشد.

حال اگر این همه نظم، زیبایی، دقت و … بی هدف و بدون خالق باشد، و تنها توسط یک فرآیند طبیعی و یا اتفاقی به وجود آمده است، چه هدف و فلسفه ای برای آن می توان یاد کرد؟

و از آنجا که این همه نظم و ترتیب و زیبایی و … نمی تواند بدون هدف باشد؛ و هدف، نشانه یک تفکر و تعقل برای تحقق هدف است، پس هستی دارای یک عاقل و متفکر است که آن را تدبیر کرده تا به هدف برسد. ما به آن مدبر می گوییم خدا. بنابراین، هدفدار بودن هستی، الزاما وجود یک مدبر را ثابت می کند. و شاید حرف صحیحی باشد آنجا که لاورنس کراوس می گوید: «ولی این به تنهایی الزامی…» قید به تنهایی، قید مناسبی به نظر می رسد.

ضمن اینکه راه های اثبات خداوند متعدد است و منحصر در این استدلال نیست. و با ضمیمه کردن سایر استدلالات، می توان برهان هدف دار بودن هستی را تقویت کرد برای اثبات وجود خداوندی قادر و مدبر.

پایگاه تخصصی شبهه _ شیخ علی شاهرودی

مطالب مرتبط

متن منتشر شده در فضای مجازی: ﺣﺎﻻ ﮐﻪ ﺍﯾﻤﺎﻥ ﺩﺍﺷﺘﻦ ﯾﺎ ﻧﺪﺍﺷﺘﻨﻢ ﺑﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﺧﺪﺍ ﺳﺮﻧﻮﺷﺖ ﺍﺑﺪﯼ ﻣﻨﻮ ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﮐﺮﺩ ﺧﺪﺍ ﻫﻢ ﺑﺎﯾﺪ ﻗﺎﺑﻞ ﺍﺛﺒﺎﺕ می بوﺩ ﻭﮔﺮﻧﻪ ﺭﻓﺘﻦ ﻣﻦ ﺑﻪ ﺟﻬﻨﻢ ﻧﺎﻋﺎﺩﻻﻧﻪ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ.   پاسخ: سرنوشت ...
برهان حرکت که ابتدا از سوی ارسطو مطرح شده است، در کتابهای کلامی و فلسفی نیز به عنوان یک دلیل بر اثبات خداوند مطرح بوده است. بعدها توماس آکویناس به عنوان نخستین برهانش برای اثبات ...
متن برهان علیت را به صورت مختصر با هم مرور می کنیم: مقدّمه علماء كلام (متكلمين) براهين زيادى را براى اثبات خداى متعال، اقامه كرده‌اند كه در كتب مفصل، مذكور است. ما در ميان همه آنها يك ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین مطالب