سه شنبه, ۲۲ آبان ۱۳۹۷
آخرین مطلب با عنوان ، چرا امام رضا (ع) با علم غیب امامتشان، مسموم شدند؟ در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   سایر مسائل, شایعات اعتقادی  »   شبهه: اسلام خوب است ولی حکومت ها آن را اجرا نمی کنند… + پاسخ
470 views
۱۳ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۰۱

شبهه: اسلام خوب است ولی حکومت ها آن را اجرا نمی کنند… + پاسخ

متن شبهه:

ایا تا بحال دیده اید که یک یهودی بگوید اصل نازیسم خوب بود، اما هیتلر آنرا بد اجرا کرد؟ حکایت خوب بودن اصل اسلام و بد اجرا شدنش در کشورهای اسلامی هم همین است. این سخن را کسانی می گویند که نمی توانند چشم بر جنایات حکومت ها ببندند، اما در عین حال جرات فکر کردن را ندارند. آنقدر شجاع نیستند که با خود خلوت کنند و از خود بپرسند چرا حاصل اجرای قوانین اسلام، چنین منجلابی شده است! قوانین تجاوز به زنان شوهر دار، برده داری، کتک زدن زنان، کشتن مخالفین، بریدن دست را در خود قران می بینند، اما چشم بر آن می بندند و می گویند اسلام خوب است، اما حکومت ها آنرا بد اجرا کرده است!

 

پاسخ:

نازیسم (National Socialism) یا ناسیونال سوسیالیسم، مکتب فکری آلمان های نازی به رهبری هیتلر بوده است، هر چند ریشه آن به قبل از نازی های آلمانی و هیتلر می رسد. این نظام فکری، از اساس دچار ایرادات بنیادی است، نازی‌ها به برتری نژادی معتقد بودند و مدعی بودند که خالص‌ترین نژاد آریایی‌ها هستند. در طرف مقابل نازی‌ها یهودیان را دشمنان شماره یک نژاد آریایی می‌خواندند.[۱]

مقایسه نازیسم و اسلام، یک مقایسه بسیار کودکانه و باطل است. نازیسم نهایتا یک حزب سیاسی است، و خود به خود از سایر مکاتب و ادیان بهره گرفته است، اما اسلام خودش یک دین مستقل با مبانی جدا از هر دینی است. مبانی ای که هر صاحب وجدانی را به خود جلب و جذب می کند.

اساسا، وقتی دین اسلام را مطالعه می کنیم، و آن را با سایر ادیان الهی وغیر الهی مورد مقابله قرار می دهیم، نکته ای را متوجه می شویم، و آن اینکه اگر تمام احکام اسلام را بدون کم و زیاد، در یک جامعه اجرا کنیم؛ و آن هم مردم محورانه (یعنی مردم آن را قبول و اجرا کنند) بهترین قانونی است که می توان یک جامعه و حکومت را اداره کرد. این موضوعی است که هر جامع شناس باوجدانی به آن معترف است.

اما آنچه در برخی و شاید اکثر کشورهای اسلامی دیده می شود، عمل به برخی احکام اسلام و رها کردن بخش دیگری است. که در این صورت سیستم حکومت داری آن کشور، صد درصدی اسلامی نیست، ولی این به معنای بد بدون آن حکومت نیست، همانطور که حکومت های غیر اسلامی نیز به طور کامل بد و معیوب نیستند.

اما آنچه نویسنده متن قصد دارد از حکومت های اسلامی برداشت کند، آن است که دلیل ضعف و ایرادات این حکومت ها، اسلام است. چرا که نقطه مشترک همه این حکومت ها، اسلام است و این نتیجه ای باطل است. چرا که هر حکومتی، از حیثی دچار نقص و ضعف است؛ مثلا در ایران، ضعف مالی، ناشی از بانکداری اشتباهی است که جاری است، و در عراق، ناشی از جنگ زدگی این کشور و در بحرین به جهت نظام سرمایه داری حاکم بر آن کشور است. کاملا واضح است در یک مساله مالی، مشکلات متعدد است چه رسد در احکام بسیار ریز حکومت داری که هر کشور اسلامی، شیوه ای خاص در نظر دارد.

در پایان شخص نویسنده شبهه، برخی موارد را مدعی می شود که اسلام دعوت کننده به آن است؛ از این بخش بیشتر با جهل نویسنده مواجه خواهیم شد.

مساله تجاوز به زنان شوهردار، بارها توسط مسلمانان پاسخ داده شده است؛ اسلام هیچگاه تجاوز به هیچ زنی را جایز نمی داند، و این تهمت بزرگی است به اسلام که تجاوز به زنان شوهردار را تجویز کرده است؛ پاسخ این شبهه در مطلبی جدا پاسخ داده شده است:

http://shobhe.net/Archives/447

مساله برده داری در اسلام نیز یکی از قوانین بسیار ناب و حساب شده می باشد؛ در مطلبی مفصل، به این موضوع پرداخته شده است:

http://shobhe.net/Archives/3345

مساله کتک زدن زنان نیز، در شریعت اسلام نهی شده است؛ در مطلبی مفصل، به این موضوع پرداخته شده است:

http://shobhe.net/Archives/3411

و اما مساله کشتن مخالفین، اسلام قتل را به طور کلی حرام می داند؛ و از آن باز می دارد؛ اگر منظور از مخالفین، کفاراند؛ اسلام به همه کفار اجازه حیات و زندگی در کنار مسلمانان را داده است، به شرط آنکه بر علیه مسلمانان شمشیر نکشند. که اگر چنین کنند، به عنوان کافر حربی محسوب می شوند و خونشان بر مسلمانان هدر است، بنابراین دیگر حفظ جان آنها بر مسلمانان لزومی نخواهد داشت.

و اما مساله بریدن دست، باید مشخص شود که نویسنده شبهه از چه چیزی دفاع می کند؟ از دزدانی که دستشان قطع می شود و یا از …؟ اولا، حکم قطع دست، برای کسانی است که با ۱۶ شرط دزدی کنند و همه دزدان دستشان قطع نمی شود. دوما قطع دست دزدان، یک عامل بازدارنده برای دزدی است، نه یک جنایت. شاهد هستیم که در برخی حکومت های اسلامی، با اجرای این حکم، دزدی به حد صفر رسیده است. سوما، اسلام قبل از آنکه این حکم را اجرا کند، دزدی را حرام کرده است، و علت وضع این حکم، نهی عملی از دزدی است.

 

__پی نوشت______________

[۱] رازهای پنهان صعود نازیسم، عبدالله شهبازی: ص۳.

پایگاه تخصصی شبهه _ شیخ علی شاهرودی

مطالب مرتبط

چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
سوال: چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟   پاسخ: برای درک صحیح از این سوال، و پاسخی کامل، لازم است تمام جوانب مرتد و تعریف صحیح آن و احکام پیرامون آن، بیان شود...   مرتد کیست؟ مرتد کسى است که ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
متن منتشرشده در فضای مجازی: اﺣﺘﺮﺍﻡ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﻋﻘﺎﯾﺪ " ﻣﻐﻠﻄﻪ ﺍﯼ ﺑﯿﺶ ﻧﯿﺴﺖ. ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﻣﺎ ﺑﺎﺭﻫﺎ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﭘﺎﺳﺦ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺭﻭ ﺷﺪﻩ ﺍﯾﻢ ﮐﻪ "ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﻋﻘﺎﯾﺪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﮔﺬﺍﺷﺖ" ﯾﺎ "ﺑﻪ ﺑﺎﻭﺭ ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
سوال: ایمان حضرت نرجس خاتون (مادر امام زمان علیه السلام) چطور اثبات می شود و آیا روایتی برای ایمان ایشان وارد شده است؟   پاسخ: داستان اسلام آوردن مادر امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف ، مهاجرت او ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
متن شبهه: خدا در اسلام کپی شده از یهود خنده خدا در منابع اسلامی: عنْ أَبِي هُرَيْرَةَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ يضْحَكُ اللَّهُ إِلَى رَجُلَيْنِ يقْتُلُ أَحَدُهُمَا الْآخَرَ يَدْخُلَانِ الْجَنَّةَ يُقَاتِلُ هَذَا فِي ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
متن منتشر شده در فضای مجازی: اگر شما در اسراییل به دنیا می‌آمدید به احتمال زیاد یهودی می‌شدید! اگر در عربستان به دنیا می‌آمدید قطعا مسلمان می‌شدید! اگر در اروپا به دنیا می‌آمدید به احتمال زیاد ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین مطالب