یکشنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۷
آخرین مطلب با عنوان ، شبهه: سقف خانه ما سوراخ است (حسین پناهی) در 1 ماه قبل منتشر شده است .
»   سایر شبهات, وجود خداوند  »   آیا ایمان جایگزین کردن احساسات بر شواهد است؟
447 views
۹ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۱۸

آیا ایمان جایگزین کردن احساسات بر شواهد است؟

متن منتشر شده در فضای مجازی:

جایی که شواهد وجود داشته باشد کسی از “ایمان” سخن نمیگوید. ما نمی گوییم به گرد بودن زمین ایمان داریم! ما تنها در جایی سخن از ایمان میگوییم که میخواهیم “احـسـاسـات” را جایگزین شواهد کنیم …

 

پاسخ:

کلمه «ایمان» در لغت نامه ها به معنی اطمینان، باور، اعتقاد، اعتماد و سوگند آمده است. این لغات، یقینا بیانگر احساسات نیستند، خصوصا آنکه تمام لغت دانان، معنای لغوی ایمان منظور در قرآن را تصدیق کردن آورده اند.

با این سخن، اگر بگوییم ما به گرد بودن زمین باور داریم، اطمینان داریم، اعتقاد داریم و اعتماد می کنیم و … تفاوت معنایی خاصی با گفتن این عبارت که ما به گرد بودن زمین ایمان داریم ندارد.

ضمن اینکه ریشه و دلیل ایمان، در هر انسانی، باور صد در صدی به متعلق ایمان است؛ مثلا اگر کسی به وجود خداوند ایمان دارد، یعنی با دلایل و براهین قطعیه، وجود خداوند را پذیرفته و احتمال نبود آن را صفر می داند. این ایمان، برخلاف ایمانی است که برخی از روی براهین به آن نرسیده اند می باشد. چرا که بعضا، انسان ها به وجود خداوند و … اعتماد و باور صد در صدی ندارند، ولی از روی مسامحه به آنها گفته می شود، مومن (صاحب ایمان).

ایمان، باوری بسیار قوی است، و طبق گفته دانشمندان علوم کلامی، ایمان کامل و صد در صدی، هرگز زائل نخواهد شد. چرا که براهین و دلایل آن به قدری دقیق و کافی است که مخالفت با آن متصور نخواهد بود. برای مثال هیچگاه عدد ۱ از عدد ۰ کوچکتر نخواهد شد و این تا ابد ادامه خواهد داشت.

اما عبارت «شاهد و شواهد» که در متن نویسنده وجود دارد، از دو حال خارج نیست:

۱_ منظور از شاهد، تجربیات بشر است، که این تجربیات از مقوله محسوسات اند و انسانها آنها را با احساسات خود (حواس پنج گانه) از محیط پیرامون، کسب کرده اند. که این نوع شواهد، با گذر زمان، دچار تغییر و تحول و پیشرفت می شوند. مثلا بشر هزاران سال پیش معتقد بود زمین مسطح است وبرای این ادعا خود، دلیل داشت، اما اکنون معتقد است زمین کروی است و برای این ادعای خود دلیل دارد. همینطور است بیماری ها و روش های درمانی آن در طول تاریخ بشر.

۲_ منظور از شاهد، مطلق دلیل قانع کننده است، هر چند از محسوسات نباشد. که در مقوله ایمان، علاوه بر محسوسات، معقولات و فطریات و … نیز دخیل اند. مثلا برای ایمان به خداوند متعال، علاوه بر وجود معجزات الهی و پدیده های هستی، دلایل مختلف دیگری اعم از عقلی، علمی، فطری و … نیز وجود دارد.

پر واضح است که شواهد ایمان به حق تعالی و روز جزاء و … از دسته دوم که عامتر از دسته اول است، و البته قابل اعتمادتر؛ می باشد.

 

بنابراین:

اولا: ایمان همان باور و اعتقاد از روی شواهد است، با درجه ای بالاتر از حیث یقین.

دوما: ایمان، از شواهد مختلف علمی، عقلی، فطری و تجربی کسب می شود.

سوما: ایمان واقعی، هرگز تغییر نمی کند و از بین نخواهد رفت.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین مطالب