یکشنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   بررسی روایات و متون, شبهات اصل امامت, شبهات مهدویت, فرقه الیمانی (احمدالحسن)  »   آیا حدیث لوح، بیانگر وجود 13 امام است؟ + نقد بر استدلال احمدالحسن یمانی
۸ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۶:۰۱

آیا حدیث لوح، بیانگر وجود ۱۳ امام است؟ + نقد بر استدلال احمدالحسن یمانی

متن شبهه:
قائم احمد ع دوازدهمین وصی از فرزندان فاطمه س
حدیث لوح اخضر ،حضـــرت زهرا (س): محَمَّدُ بْنُ یَحْیَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحُسَیْنِ عَنِ ابْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ أَبِی الْجَارُودِ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع عَنْ جَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الاَنْصَارِیِّ قَالَ: “دَخَلْتُ عَلَى فَاطِمَهَ (ع) وَ بَیْنَ یَدَیْهَا لَوْحٌ‏ فِیهِ أَسْمَاءُ الاوْصِیَاءِ مِنْ وُلْدِهَا فَعَدَدْتُ اثْنَیْ عَشَرَ آخِرُهُمُ الْقَائِمُ ع ثَلَاثَهٌ مِنْهُمْ مُحَمَّدٌ وَ ثَلَاثَهٌ مِنْهُمْ عَلِیٌ” امام باقر (ع) از جابر نقل می کند که گفت: “بر فاطمه (ع) وارد شدم ودر بین دستانش لــوحی بود کـــه نـــام های اوصیای از فرزندانش در آن بود. شــــمردم دیدم که دوازده نفر هستند و آخرین آن هـا قــائم (ع) بـــود.ســه فــــرد از آن ها محمد بود و سه فرد از آن ها علی بود.” (کتاب من لایحضره الفقیه ج ۴ ص ۱۸۰) توجه کردید؟ شمارش شوندگان از فرزندان حضرت زهرا (س) بوده اند و میدانیم امام علی (ع) فرزند حضـــرت زهرا (س) نیستند ! پس ۱۲ امام به غیر از امام علی (ع) (از فرزندان حضرت زهرا (س)) هستند که آخرینشان یعنی مولا احمد (ع) قائم (ع) است… و مؤید حرف جابر رحمه الله علیه ، این است که میگوید ۳ نفر آنها علی (ع) بودند در حالی که در ائمه (ع) با احتساب امام علی (ع) ، چهار نفر نام مبارک علی را دارند …. اخرین انها قائم بود یعنی نفر دوازدهم از فرزندان حضرت زهرا س   امام علی که از فرزندان ایشان نیست پس دوازدهمین فرزند وصی ایشان کیست؟؟؟طبق حدیث وصیت نامه شب وفات رسول الله ص نام ان فرزند احمد است و ایشان فرزند امام زمان عج هستند و قائم به امر ایشان که همان یمانی و وزیر اقاست

پاسخ:
از جمله ادعاهای احمد الحسن و یاران او استدلال نمودن به روایاتی است که به ادعای آنان مبتنی بر وجود امام سیزدهم می‌باشد. احمد الحسن در کتاب المتشابهات[۱] در تائید ادعای باطل خود چنین مطرح می‌کند در روایات آمده است که ائمه دوازده‌گانه از فرزندان حضرت علی علیه السلام و حضرت زهراء سلام الله علیها می‌باشند و از این روایات چنین نتیجه می‌گیرد که معصومین علیهم السلام در کلام خود مهدی اول را جزء ائمه بشمار آورده‌اند.
اما آنچه مسلم است ادعای وجود امام سیزدهم در کلام مدعیان، جدید نیست و پیش از این نیز افرادی به این موضوع پرداخته اند. چرا که روایات مختلفی در تعداد امامان وجود دارد، اما آنچه در روایات آمده است از تعداد امام به ۱۳ و یا ۱۴ و … از چند جهت می‌تواند دچار ایراد باشد:
الف) این روایات بدون سند و مدرک صحیح‌اند، و نمی‌توان صحت آنها را تایید کرد.
ب) این روایات در صورت داشتن سند و مدرک صحیح، از متشابهات هستند، و روایات متعارض آنها (روایات کثیر در وجود ۱۲ امام) که محکمات محسوب می‌شوند، باعث ساقط شدن اعتبار و یا توجیه این روایات می‌شود.
ج) در نقل این روایات، اشتباه لفظی رخ داده است و راویان اشتباها ۱۲ را ۱۳ و یا ۱۴ اعلام کرده‌اند.
د) در استنساخ و کتابت این روایات، اشتباه لفظی و املایی رخ داده است و ناسخان و نویسندگان، اشتباها ۱۲ را ۱۳ و یا ۱۴ اعلام کرده‌اند.

بیان استدلال مدعیان:
احمد الاحسن (مدعی مهدویت در عراق)، روایت لوح حضرت زهرا سلام الله علیها را در کتاب متشابهات خود[۲] به عنوان دلیلی بر اینکه وی یکی از ائمه به شمار می‌آید ذکر کرده است. ضیاء زیدی نیز از جمله‌ی انصار در کتاب المهدی و المهدیین در قرآن و سنت به این حدیث اشاره کرده است و چنین آورده است: «عن جابر بن عبد الله الانصاری قال: “دخلت علی فاطمه سلام الله علیها و بین یدیها لوح فیه اسماء الاوصیاء من ولدها فعددت اثنی عشر آخرهم القائم علیه السلام ثلاثه منهم محمد و ثلاثه منهم علی” وی ادعا و اضافه می‌کند که جابر بن عبد الله انصاری به این امر واقف بوده است که این امر از اسراری است که ظاهر کردن آن امکان ندارد بلکه از اسراری است که ائمه فرموده‌اند که هر کس به اسم قائم تصریح کند کافر است.
ضیاء زیدی با بیان این حدیث در کتاب خود قائم را احمد الحسن بشمار آورده است و با این استناد غیر صحیح ذکر نشدن نام احمد الحسن را در روایاتی که نام ائمه را به صراحت آورده‌اند توجیه می‌کند. وی با استدلال به این حدیث فرزندان حضرت زهراء سلام الله علیها را ۱۲عدد می‌داند لذا احمد را فرزند دوازدهم بشمار می‌آورد. از طرفی به دلیل اینکه در حدیث آمده است که “ثلاثه منهم علی” باز نتیجه باطل خود را بر این سخن بار می‌کند که از آنجا که در حدیث به وجود سه علی اشاره شده است امیرالمومنین جزء آنها نیست لذا برای اینکه عدد را به ۱۲ برساند باز احمد را آخرین آنها می‌شمارد.

نقد استدلال مدعیان:
تمام این ادعا و استدلال مدعیان مهدویت، در حالیست که در خصوص روایت لوح، دو نقل «ثلاثه منهم علی» و «اربعه منهم علی» هر دو ذکر شده است.
برای مثال در روایت حدیث لوح، در کافی مرحوم کلینی و خصال مرحوم صدوق و الغیبه مرحوم طوسی، عبارت «و ثلاثه منهم علی» آمده است، البته در خصال آمده است: «فیه اسماء الاوصیاء» بدون ذکر «من ولدها» که همین منبع هم از استدلال انصار احمد خارج می‌شود، چرا که صرف امامان بعد از پیامبر ذکر شده است نه فرزندان حضرت زهرا سلام الله علیها.
همچنین روایت حدیث لوح، در کتب من لایحضر الفقیه شیخ صدوق، کشف الغمه محدث اربلی، الارشاد شیخ مفید، کمال الدین و عیون اخبار الرضا شیخ صدوق؛ عبارت «و اربعه منهم علی» ذکر شده است.
برای مثال شیخ صدوق در کمال الدین چنین نقل می‌کند که: «حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ مُوسَى بْنِ الْمُتَوَکِّلِ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ حَدَّثَنِی مُحَمَّدُ بْنُ یَحْیَى الْعَطَّارُ وَ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ جَعْفَرٍ الْحِمْیَرِیُّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحُسَیْنِ بْنِ أَبِی الْخَطَّابِ عَنِ ابْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ أَبِی الْجَارُودِ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع عَنْ جَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الْأَنْصَارِیِّ قَالَ: دَخَلْتُ عَلَى فَاطِمَهَ ع وَ بَیْنَ‏ یَدَیْهَا لَوْحٌ‏ فِیهِ أَسْمَاءُ الْأَوْصِیَاءِ مِنْ وُلْدِهَا «۲» فَعَدَدْتُ اثْنَیْ عَشَرَ آخِرُهُمُ الْقَائِمُ ثَلَاثَهٌ مِنْهُمْ مُحَمَّدٌ وَ أَرْبَعَهٌ مِنْهُمْ عَلِیٌّ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْهِمْ أَجْمَعِینَ.» [۳] یعنی: از ابی جارود از ابی جعفر از جابر بن عبد الله انصاری : نزد حضرت فاطمه سلام الله علیها رسیدم و بین دست‌های مبارک حضرت لوحی دیدم که اسامی اوصیاء از فرزندان حضرت فاطمه سلام الله علیها در آن بود. تعداد آنان ۱۲ نفر بود آخرین آنان قائم بود در بین آنان سه محمد بود و چهار علی.

آنچه مسلم است و به وضوح نیز در این دست روایات مطرح شده است این است که در روایات لوح، جابر بن عبد الله انصاری درصدد بیان و خبر از دو مطلب مجزا می‌باشد، یکی نسبت و قرابت اوصیاء علیهم السلام به حضرت زهرا سلام الله علیها که در ابتدای روایت ذکر می‌کند و مطلب دوم، از تعداد این اوصیاء خبر می‌دهد. بر این اساس تعداد اوصیاء که در حدیث لوح ذکر شده است ناظر بر تعداد همه‌ی اوصیاء پس از پیامبر می‌‌باشد نه تنها بر تعداد اوصیایی که از فرزندان حضرت زهراء سلام الله علیها می‌باشند. لذا در تمامی نقل‌ها تعداد همین ۱۲ نفر می‌باشد نه یک نفر بیشتر و نه یک نفر کمتر در واقع «ف» در «فعددت» استیناف است. در واقع هنگامی که می‌گوید چهار نفر آنان علی است خود حضرت علی در اسم این اوصیاء وارد شده و این خود تایید می‌کند که «ف» در «فعددت» استیناف است.
همچنین روایات دیگری در تایید این مطلب وجود دارد این اوصیاء فرزندان حضرت زهرا ۱۱ نفر هستند و حضرت علی دوازدهمین آنها چرا که با همان سند (یعنی از جابر) حدیث زیر آمده که تایید می‌کند «ف» در فعددت استیناف است و در واقع جابر گفته در لوح اسم اوصیاء از فرزندان حضرت زهرا است سپس جمله خود را تمام کرده وسپس گفته تعداد اوصیاء ۱۲ نفر است و این را نشان می‎دهد که این دو عبارت قبل از فعددت و بعد از آن مستقل از هم هستند.
روایت فوق چنین است: «عن ابی جعفر محمد بن علی الباقرعلیه السلام عن جابر بن عبد الله انصاری قال: دخلت علی مولاتی فاطمه سلام الله علیها و قدامها لوح یکاد ضوؤه یغشی الابصار فیه اثنا عشر اسما ثلاثه فی الظاهره و ثلاثه فی باطنه و ثلاثه فی آخره و ثلاثه اسماء فی طرفه فعددتها فإذا هی اثنا عشر اسما فقلت أسماء مَن هؤلاء قالت: هذه اسماء الاوصیاء اولهم ابن عمی و أحد عشر من ولدی آخرهم القائم ، قال جابر: فرأیت فیه محمدا محمدا محمدا فی ثلاثه مواضع و علیا علیا علیا علیا فی اربعه مواضع.»
یعنی: از جابر نقل شده است که: بر فاطمه سلام الله علیها وارد شدم در بین دستان او لوحی بود که نور آن چشم‎ها را روشن می‎کرد در آن دوازده اسم بود سه اسم روی صفحه سه اسم پشت صفحه سه اسم پایین صفحه سه اسم در طرفین صفحه این‎ها دوازده اسم بود گفتم این‎ها اسم‎های چه کسانی است گفت: این اسم اوصیاء بود اولین آنها پسر عمویم علی است و یازده نفر از فرزندانش که آخرین آنها قائم است و جابر گفت در آن اسم سه محمد و سه علی بود»
اما در مورد معرفی و ذکر نام آنان گاهی نام امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام را نیز در شمار ائمه‌ی دیگری که هم نام ایشان هستند آورده است (و رابعه منهم علی) و گاهی طبق نص از ایشان به عنوان وصی حضرت رسول صلی الله علیه و آله یاد کرده است (ثلاثه منهم علی) چرا که متن خود حدیث لوح برای ما موجود است و اسم حضرت علی را وَصِیَّکَ نام برده برای همین جابر گفته سه اسم علی در لوح بوده و در جایی گفته چهار علی.

نکاتی پیرامون حدیث لوح:
سوالاتی مطرح است که: این لوح چیست و چه چیزی در آن نوشته شده است؟ آیا همانطور که ضیاء زیدی مدعی است سری از اسرار در آن است یا خیر؟ و در آن اسم احمد الحسن هست یا خیر؟ علت گفتن چهار علی در برخی از روایات و یا سه علی در برخی از روایات چیست؟

متن روایت لوح چنین است: «مُحَمَّدُ بْنُ یَحْیَى وَ مُحَمَّدُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ جَعْفَرٍ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ ظَرِیفٍ وَ عَلِیُّ بْنُ مُحَمَّدٍ عَنْ صَالِحِ بْنِ أَبِی حَمَّادٍ عَنْ بَکْرِ بْنِ صَالِحٍ عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ سَالِمٍ عَنْ أَبِی بَصِیرٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: قَالَ أَبِی لِجَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الْأَنْصَارِیِّ- إِنَّ لِی إِلَیْکَ حَاجَهً فَمَتَى یَخِفُّ عَلَیْکَ أَنْ أَخْلُوَ بِکَ فَأَسْأَلَکَ عَنْهَا فَقَالَ لَهُ جَابِرٌ أَیَّ الْأَوْقَاتِ أَحْبَبْتَهُ فَخَلَا بِهِ فِی بَعْضِ الْأَیَّامِ فَقَالَ لَهُ یَا جَابِرُ أَخْبِرْنِی‏ عَنِ‏ اللَّوْحِ‏ الَّذِی رَأَیْتَهُ فِی یَدِ أُمِّی فَاطِمَهَ ع بِنْتِ رَسُولِ اللَّهِ ص وَ مَا أَخْبَرَتْکَ بِهِ أُمِّی أَنَّهُ فِی ذَلِکَ اللَّوْحِ مَکْتُوبٌ فَقَالَ جَابِرٌ أَشْهَدُ بِاللَّهِ أَنِّی دَخَلْتُ عَلَى أُمِّکَ فَاطِمَهَ ع فِی حَیَاهِ رَسُولِ اللَّهِ ص فَهَنَّیْتُهَا بِوِلَادَهِ الْحُسَیْنِ وَ رَأَیْتُ فِی یَدَیْهَا لَوْحاً أَخْضَرَ ظَنَنْتُ أَنَّهُ مِنْ زُمُرُّدٍ وَ رَأَیْتُ فِیهِ کِتَاباً أَبْیَضَ شِبْهَ لَوْنِ الشَّمْسِ فَقُلْتُ لَهَا بِأَبِی وَ أُمِّی یَا بِنْتَ رَسُولِ اللَّهِ ص مَا هَذَا اللَّوْحُ فَقَالَتْ هَذَا لَوْحٌ أَهْدَاهُ اللَّهُ إِلَى رَسُولِهِ ص فِیهِ اسْمُ أَبِی وَ اسْمُ بَعْلِی وَ اسْمُ ابْنَیَّ وَ اسْمُ الْأَوْصِیَاءِ مِنْ وُلْدِی وَ أَعْطَانِیهِ أَبِی لِیُبَشِّرَنِی بِذَلِکَ قَالَ جَابِرٌ فَأَعْطَتْنِیهِ أُمُّکَ فَاطِمَهُ ع فَقَرَأْتُهُ وَ اسْتَنْسَخْتُهُ فَقَالَ لَهُ أَبِی فَهَلْ لَکَ یَا جَابِرُ أَنْ تَعْرِضَهُ عَلَیَّ قَالَ نَعَمْ فَمَشَى مَعَهُ أَبِی إِلَى مَنْزِلِ جَابِرٍ فَأَخْرَجَ صَحِیفَهً مِنْ رَقٍ‏ فَقَالَ یَا جَابِرُ انْظُرْ فِی کِتَابِکَ لِأَقْرَأَ أَنَا عَلَیْکَ فَنَظَرَ جَابِرٌ فِی نُسْخَهٍ فَقَرَأَهُ أَبِی فَمَا خَالَفَ حَرْفٌ حَرْفاً فَقَالَ جَابِرٌ فَأَشْهَدُ بِاللَّهِ أَنِّی هَکَذَا رَأَیْتُهُ فِی اللَّوْحِ مَکْتُوباً بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ* هَذَا کِتَابٌ‏ مِنَ اللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَکِیمِ*- لِمُحَمَّدٍ نَبِیِّهِ وَ نُورِهِ وَ سَفِیرِهِ وَ حِجَابِهِ وَ دَلِیلِهِ‏ نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الْأَمِینُ‏ مِنْ عِنْدِ رَبِّ الْعَالَمِینَ عَظِّمْ یَا مُحَمَّدُ أَسْمَائِی وَ اشْکُرْ نَعْمَائِی وَ لَا تَجْحَدْ آلَائِی إِنِّی‏ أَنَا اللَّهُ لا إِلهَ إِلَّا أَنَا قَاصِمُ الْجَبَّارِینَ وَ مُدِیلُ الْمَظْلُومِینَ وَ دَیَّانُ الدِّینِ إِنِّی‏ أَنَا اللَّهُ لا إِلهَ إِلَّا أَنَا فَمَنْ رَجَا غَیْرَ فَضْلِی أَوْ خَافَ غَیْرَ عَدْلِی عَذَّبْتُهُ‏ عَذاباً لا أُعَذِّبُهُ‏أَحَداً مِنَ الْعالَمِینَ‏ فَإِیَّایَ فَاعْبُدْ وَ عَلَیَّ فَتَوَکَّلْ إِنِّی لَمْ أَبْعَثْ نَبِیّاً فَأُکْمِلَتْ أَیَّامُهُ وَ انْقَضَتْ مُدَّتُهُ إِلَّا جَعَلْتُ لَهُ وَصِیّاً وَ إِنِّی فَضَّلْتُکَ عَلَى الْأَنْبِیَاءِ وَ فَضَّلْتُ وَصِیَّکَ عَلَى الْأَوْصِیَاءِ وَ أَکْرَمْتُکَ بِشِبْلَیْکَ‏ وَ سِبْطَیْکَ حَسَنٍ وَ حُسَیْنٍ فَجَعَلْتُ حَسَناً مَعْدِنَ عِلْمِی- بَعْدَ انْقِضَاءِ مُدَّهِ أَبِیهِ وَ جَعَلْتُ حُسَیْناً خَازِنَ وَحْیِی وَ أَکْرَمْتُهُ بِالشَّهَادَهِ وَ خَتَمْتُ لَهُ بِالسَّعَادَهِ فَهُوَ أَفْضَلُ مَنِ اسْتُشْهِدَ وَ أَرْفَعُ الشُّهَدَاءِ دَرَجَهً جَعَلْتُ کَلِمَتِیَ التَّامَّهَ مَعَهُ وَ حُجَّتِیَ الْبَالِغَهَ عِنْدَهُ بِعِتْرَتِهِ أُثِیبُ وَ أُعَاقِبُ أَوَّلُهُمْ عَلِیٌّ سَیِّدُ الْعَابِدِینَ وَ زَیْنُ أَوْلِیَائِیَ الْمَاضِینَ وَ ابْنُهُ شِبْهُ جَدِّهِ الْمَحْمُودِ مُحَمَّدٌ الْبَاقِرُ عِلْمِی وَ الْمَعْدِنُ لِحِکْمَتِی سَیَهْلِکُ الْمُرْتَابُونَ فِی جَعْفَرٍ الرَّادُّ عَلَیْهِ کَالرَّادِّ عَلَیَّ حَقَّ الْقَوْلُ مِنِّی لَأُکْرِمَنَّ مَثْوَى جَعْفَرٍ وَ لَأَسُرَّنَّهُ فِی أَشْیَاعِهِ وَ أَنْصَارِهِ وَ أَوْلِیَائِهِ أُتِیحَت بَعْدَهُ مُوسَى فِتْنَهٌ عَمْیَاءُ حِنْدِسٌ- لِأَنَّ خَیْطَ فَرْضِی لَا یَنْقَطِعُ وَ حُجَّتِی لَا تَخْفَى وَ أَنَّ أَوْلِیَائِی یُسْقَوْنَ بِالْکَأْسِ الْأَوْفَى مَنْ جَحَدَ وَاحِداً مِنْهُمْ فَقَدْ جَحَدَ نِعْمَتِی وَ مَنْ غَیَّرَ آیَهً مِنْ کِتَابِی فَقَدِ افْتَرَى عَلَیَّ وَیْلٌ لِلْمُفْتَرِینَ الْجَاحِدِینَ عِنْدَ انْقِضَاءِ مُدَّهِ مُوسَى عَبْدِی وَ حَبِیبِی وَ خِیَرَتِی فِی عَلِیٍّ وَلِیِّی وَ نَاصِرِی وَ مَنْ أَضَعُ عَلَیْهِ أَعْبَاءَ النُّبُوَّهِ وَ أَمْتَحِنُهُ بِالاضْطِلَاعِ بِهَا یَقْتُلُهُ عِفْرِیتٌ مُسْتَکْبِرٌ یُدْفَنُ فِی الْمَدِینَهِ الَّتِی بَنَاهَا الْعَبْدُ الصَّالِحُ‏  إِلَى جَنْبِ شَرِّ خَلْقِی حَقَّ الْقَوْلُ مِنِّی لَأَسُرَّنَّهُ بِمُحَمَّدٍ ابْنِهِ وَ خَلِیفَتِهِ مِنْ بَعْدِهِ وَ وَارِثِ عِلْمِهِ فَهُوَ مَعْدِنُ عِلْمِی وَ مَوْضِعُ سِرِّی وَ حُجَّتِی عَلَى خَلْقِی لَا یُؤْمِنُ عَبْدٌ بِهِ إِلَّا جَعَلْتُ الْجَنَّهَ مَثْوَاهُ وَ شَفَّعْتُهُ فِی سَبْعِینَ مِنْ أَهْلِ بَیْتِهِ کُلُّهُمْ قَدِ اسْتَوْجَبُوا النَّارَ وَ أَخْتِمُ بِالسَّعَادَهِ لِابْنِهِ عَلِیٍّ وَلِیِّی وَ نَاصِرِی وَ الشَّاهِدِ فِی خَلْقِی وَ أَمِینِی عَلَى وَحْیِی أُخْرِجُ مِنْهُ الدَّاعِیَ إِلَى سَبِیلِی وَ الْخَازِنَ لِعِلْمِیَ الْحَسَنَ وَ أُکْمِلُ ذَلِکَ بِابْنِهِ م‏ ح ‏م‏ د رَحْمَهً لِلْعَالَمِینَ عَلَیْهِ کَمَالُ مُوسَى وَ بَهَاءُ عِیسَى وَ صَبْرُ أَیُّوبَ فَیُذَلُّ أَوْلِیَائِی فِی زَمَانِهِ وَ تُتَهَادَى رُءُوسُهُمْ کَمَا تُتَهَادَى رُءُوسُ التُّرْکِ وَ الدَّیْلَمِ فَیُقْتَلُونَ وَ یُحْرَقُونَ وَ یَکُونُونَ خَائِفِینَ مَرْعُوبِینَ وَجِلِینَ تُصْبَغُ الْأَرْضُ بِدِمَائِهِمْ وَ یَفْشُو الْوَیْلُ وَ الرَّنَّهُ فِی نِسَائِهِمْ أُولَئِکَ أَوْلِیَائِی حَقّاً بِهِمْ أَدْفَعُ کُلَّ فِتْنَهٍ عَمْیَاءَ حِنْدِسٍ وَ بِهِمْ أَکْشِفُ الزَّلَازِلَ وَ أَدْفَعُ الْآصَارَ وَ الْأَغْلَالَ‏ أُولئِکَ عَلَیْهِمْ‏ صَلَواتٌ مِنْ رَبِّهِمْ‏ وَ رَحْمَهٌ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ‏:” قَالَ عَبْدُ الرَّحْمَنِ بْنُ سَالِمٍ قَالَ أَبُو بَصِیرٍ لَوْ لَمْ تَسْمَعْ فِی دَهْرِکَ إِلَّا هَذَا الْحَدِیثَ لَکَفَاکَ فَصُنْهُ إِلَّا عَنْ أَهْلِه»

حضرت زهراء سلام الله علیها در پاسخ جابر از اینکه این لوح سبز که گویی زمرد است و می‌بینم که در آن کتابی است سفید و نورانی مانند نور خورشید چیست فرمودند: «این لوح، لوحی است که خداوند متعال آن را به حضرت رسول صلی الله علیه و آله هدیه داده است و در آن نام پدرم و نام همسرم و نام دو پسرم و نام اوصیاء از فرزندان من در آن است. پدرم آن را به من عطا کرد برای اینکه بواسطه‌ی آن به من بشارت دهد.»
سپس جابر نقل می‌کند که حضرت سلام الله علیها آن را به من عطا کردند و من آن را خواندم و از آن نسخه‌ برداری کردم. جابر آن را بر امام محمد باقر علیه السلام عرضه نمود و حضرت فرمودند ای جابر بر روی نسخه‎ای که از لوح نوشته‎ای نگاه کن تا من آن را برای تو قرائت کنم. پس از قرائت حضرت علیه السلام جابر مشاهده نمود که هیچ حرف آن با آنچه حضرت قرائت می‌فرمودند متفاوت و مخالف نبود. سپس جابر گفت شهادت می‎دهم به خداوند که این است و جز این نیست که آنچه من در لوح دیدم همین است و سپس کل متن حدیث را در روایت ذکر می‎کند… که در آنجا به نام امیرالمومنین علی علیه السلام تصریح نشده است و از حضرت با عنوان وصی رسول خدا صلی الله علیه و آله یاد شده است.
بنابراین متن حدیث لوح خود روشنگر و مبین و رسوا کننده تمامی دعویات باطل این جماعت است. بر این اساس زمانی که جابر عنوان می‌کند «ثلاثه منهم علی» طبق نص، با عنوان وصی از حضرت علی علیه السلام یاد کرده است بدون محاسبه نام ایشان در میان ائمه‌ای که هم نام ایشان هستند و زمانی که «اربعه منهم علی» می‌آورد نام حضرت را نیز در شمار ائمه‌‎ای که نامشان علی می‌باشد آورده است.

آیا نام احمد الحسن در حدیث لوح وجود دارد؟
مدعیان امامت احمد الحسن، می‎گویند: نام احمد الحسن سر (راز) است و در حدیث ذکر نشده است همانطور که نام امام علی علیه السلام که در قرآن نیامده است.
در پاسخ این گزافه و ادعای باطل می‎گوییم:
هیچ سرّی وجود ندارد چرا که متن حدیث لوح در کتب بسیاری ذکر شده است و تنها نام حضرت مهدی علیه السلام  به عنوان آخرین وصی در روایت آمده است و آنچه در روایات از تصریح به آن نفی شده است نام ایشان است که هر کس پیش از ظهور به آن تصریح کند کافر است لذا این امر فقط و فقط در خصوص نام حضرت مهدی عج می‎باشد در حالیکه امر مجهولی در مورد شخصیت ایشان و پدر و اجداد بزرگوار ایشان نیست و این موارد در روایت به صراحت ذکر شده است.
مضاف بر اینکه آنچه در خود حدیث به آن تصریح شده است این مطلب می‌باشد که بعد از ذکر نام امام حسن عسکری علیه السلام در نص حدیث آمده است و اکمل ذلک بابنه م‌ ح‌ م‌ د رحمه للعالمین… با این بیان که آن (۱۲ائمه) را فرزند امام حسن عسکری علیه السلام به نام م‌ ح‌ م‌ د کامل می‌کند دیگر شکی نمی‌ماند که:
–  تعداد ائمه‌ای که (نام ایشان) در این حدیث عنوان شده است۱۲ نفر می‌باشد.
–  هیچ نام مخفی و سری در این روایت مطرح نشده است چراکه نام تمامی ۱۲نفر به تصریح ذکر شده است.
–  اولین این ۱۲ وصی امام علی علیه السلام می‌باشد و آخرین آنان حضرت مهدی عج فرزند امام حسن عسکری علیه السلام می‌باشند.

نکته پایانی
اول: از آنجا که روایات متعدد (و حتی متواتر) و صحیح کثیری به وجود ۱۲ امام تصریح دارند، در نتیجه یک روایت خاص و تنها، نمی‎تواند با آن روایات کثیره و صحیحه معارضه داشته باشد، در نتیجه روایت لوح از جمله روایات متشابه است که برای فهم صحیح آن نیاز به ارئه حدیث به روایات محکم می‎باشد، حضرت رضا علیه السلام در این‎باره می‎فرمایند:
«حَدَّثَنَا أَبِی رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ حَدَّثَنَا عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ بْنِ هَاشِمٍ عَنْ أَبِیهِ عَنْ أَبِی حَیُّونٍ مَوْلَى الرِّضَا ع قَالَ: مَنْ رَدَّ مُتَشَابِهَ الْقُرْآنِ إِلَى مُحْکَمِهِ‏ هُدِیَ إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقِیمٍ‏ ثُمَّ قَالَ إِنَّ فِی أَخْبَارِنَا مُتَشَابِهاً کَمُتَشَابِهِ الْقُرْآنِ وَ مُحْکَماً کَمُحْکَمِ الْقُرْآنِ فَرُدُّوا مُتَشَابِهَهَا إِلَى مُحْکَمِهَا وَ لَا تَتَّبِعُوا مُتَشَابِهَهَا دُونَ مُحْکَمِهَا فَتَضِلُّوا»[۴]
یعنی: کسی که متشابه قرآن را به محکمات آن برگرداند به راه مستقیم هدایت می‌شود سپس فرمودند در اخبار ما محکماتی است مانند محکم قرآن و متشابهاتی است مانند متشابه قرآن پس باید متشابه آن را به محکمات آن برگردانید و از متشابه آن بدون محکمات پیروی نکنید چرا که گمراه می‌شوید.

__پی‎نوشت__________
[۱] المتشابهات:  ج ۴، سوال۱۵۵.
[۲] همان: ج۴، سوال ۱۸۰،۱۵۸،۱۵۵.
[۳] کمال الدین و تمام النعمه: ج‏۱؛ ص۲۶۹.
[۴] عیون أخبار الرضا علیه السلام: ج‏۱؛ ص۲۹۰.

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب