سه شنبه, ۲۷ آذر ۱۳۹۷
آخرین مطلب با عنوان ، شبهه: سقف خانه ما سوراخ است (حسین پناهی) در 6 روز قبل منتشر شده است .
»   سایر شبهات, نقد مقالات  »   کدام مذهب است که توانسته باشد پنج دقیقه از شرارت بشر بکاهد؟ (صادق هدایت) + پاسخ
695 views
۳۰ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۰۹

کدام مذهب است که توانسته باشد پنج دقیقه از شرارت بشر بکاهد؟ (صادق هدایت) + پاسخ

متن منتشر شده رد فضای مجازی:

کدام مذهب است که توانسته باشد پنج دقیقه از شرارت بشر بکاهد؟ برعکس میبینیم همیشه تعصب,خرافات و حماقت بشر را برای پیشرفت مقاصد خود دستاویز قرار داده و یک میانجیِ کشیش یا آخوند لازم دارد که کلاه مردم را به امیدِ بهشت و بیمِ دوزخ بردارد و به ریششان بخندد… (صادق هدایت)

 

پاسخ:

بر فرض پذیرش این مطلب که این سخن از شخصیت صادق هدایت می باشد، می گوییم:

تنها کافی است کمی در تاریخ صدر اسلام جستجو کنیم تا تاثیرات شگفت انگیز اسلام را در عرصه های مختلف مشاهده کنیم. که یکی از این موارد، کاهش شرارت ها بوده است.

اسلام پس از ظهور، تمام مسائل غیراخلاقی را نهی کرد؛ دزدی، قتل، غارت، تجاوز و … همگی از مسائلی بودند که اسلام با آنها مخالفت کرد و برای هر کدام نسبت به نوع و مرحله و شکل انجام، مجازات وضع کرد. تا جایی که عده ای از مردم به جهت ترس از مجازات، برخی به جهت ایمان و برخی نیز برای مقاصد دیگر به رعایت آن خود را ملزم کردند.

تا جایی که اعراب جاهلی آن دوران، در کمتر از چند دهه، به اعرابی متمدن و صاحب مکتب و مسلک تبدیل شدند. اعرابی که برای نزول باران، موجودات جاندار را زنده زنده آتش می زدند و دخترانشان را زنده زنده به گور می سپردند، سرانجامشان به جایی رسید که خرافات از اعتقاداتشان به طور کلی خارج شد و دختران را از پسران نیکوتر می پنداشتند.

این اسلام و بالاخص مذهب تشیع بود که در عرض کمتر از ۱۴ قرن، توانسته اقبال عمومی بشر را به خود جلب کند و مرز های خود را از شبه جزیره عربستان، به عمق قاره آمریکا و اروپا و تا آخرین جزایر آسیا نیز بکشاند. یقینا این اقبال عمومی، از جانب صاحبان عقول بوده است و نه تنها افرادی عامی و ساده که بتوان انها را گمراه کرد و یا به اصطلاح نویسنده، سرشان را کلاه گذاشت.

اساسا رسالت مذهب تشیع و اسلام، مبارزه با خرافات بوده است؛ این را تاریخ گواهی خواهد داد که اسلام چه خرافاتی را منسوخ کرده و چه خدماتی به بشریت داشته است. اگر تنها و تنها به این فرضیه فکر کنیم که اگر اسلام ظهور نمی کرد، سرنوشت جهان بالاخص آسیا (قطب نفت خیز دنیا کنونی و منطقه بسیار حیاتی در اقتصاد جهانی) چه می شد؟ اداره این حکومت ها به دست چه انسان های بدون تمدنی بود؟ و چطور با زندگی سراسر خرافه خود، باعث شروع جنگ های بزرگ و برهم زدن نظم جهانی می شدند؟!

در پایان، کلاه برداری آخوند در اسلام باید ترجمه شود، که منظور چیست! چرا که در اسلام همه چیز به اعتقادات برخواهد گشت و شخص معتقد (مسلمان) باید اعتقادش را از سر تحقیق کسب کند و تقلید در اعتقادات ممنوع است، بنابراین یک آخوند (روحانی) هیچ دخل و تصرفی در شکل گیری اعتقادات مسلمانان ندارند جز در مساله تصحیح و تکمیل اعتقادات (که آن هم بسته به استدلال خود اوست و شخص مسلمان می تواند استدلال روحانی را در مساله اعتقادی نپذیرد).

بنابراین:

اولا: دین اسلام مبارزه گری خود را با خرافات و شرارت ها به اثبات رسانده است.

دوما: هیچ مسلمان معتقدی، اقدام به شرارت نمی کند، چرا که مسلمان معتقد، شرارت را حرام می داند.

سوما: روحانیت هیچ دخل و تصرفی در سوء استفاده از اعتقادات مسلمانان ندارند و خود مسلمانان اند که این اعتقاد را پذیرفته اند.

پایگاه تخصصی شبهه _ شیخ علی شاهرودی

مطالب مرتبط

چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
سوال: چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟   پاسخ: برای درک صحیح از این سوال، و پاسخی کامل، لازم است تمام جوانب مرتد و تعریف صحیح آن و احکام پیرامون آن، بیان شود...   مرتد کیست؟ مرتد کسى است که ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
متن منتشرشده در فضای مجازی: اﺣﺘﺮﺍﻡ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﻋﻘﺎﯾﺪ " ﻣﻐﻠﻄﻪ ﺍﯼ ﺑﯿﺶ ﻧﯿﺴﺖ. ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﻣﺎ ﺑﺎﺭﻫﺎ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﭘﺎﺳﺦ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺭﻭ ﺷﺪﻩ ﺍﯾﻢ ﮐﻪ "ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﻋﻘﺎﯾﺪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﮔﺬﺍﺷﺖ" ﯾﺎ "ﺑﻪ ﺑﺎﻭﺭ ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
سوال: ایمان حضرت نرجس خاتون (مادر امام زمان علیه السلام) چطور اثبات می شود و آیا روایتی برای ایمان ایشان وارد شده است؟   پاسخ: داستان اسلام آوردن مادر امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف ، مهاجرت او ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
متن شبهه: خدا در اسلام کپی شده از یهود خنده خدا در منابع اسلامی: عنْ أَبِي هُرَيْرَةَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ يضْحَكُ اللَّهُ إِلَى رَجُلَيْنِ يقْتُلُ أَحَدُهُمَا الْآخَرَ يَدْخُلَانِ الْجَنَّةَ يُقَاتِلُ هَذَا فِي ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
متن منتشر شده در فضای مجازی: اگر شما در اسراییل به دنیا می‌آمدید به احتمال زیاد یهودی می‌شدید! اگر در عربستان به دنیا می‌آمدید قطعا مسلمان می‌شدید! اگر در اروپا به دنیا می‌آمدید به احتمال زیاد ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین مطالب