سه شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
آخرین مطلب با عنوان ، آیا حادثه کاظمین از نشانه‌های ظهور است؟ در 3 روز قبل منتشر شده است .
»   پرسش و پاسخ, شبهات قرآنی  »   چرا بحث امامت ائمه در قرآن به صراحت بیان نشده است؟ (پاسخ آیت الله کورانی)
۲۷ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۱۹:۱۹

چرا بحث امامت ائمه در قرآن به صراحت بیان نشده است؟ (پاسخ آیت الله کورانی)

سوال:

چرا بحث امامت ائمه اطهار علیهم السلام بالعموم و امام زمان(عج) بالخصوص به روشنى در آیات قرآن نیامده؟ با این‏که مسائلى با اهمیت کم‏تر – نظیر بعضى احکام که از حیث تعداد و دلالت قابل قیاس با این بحث‏ ها نیست – در قرآن وجود دارد. اگر چه جواب‏ هاى مشهور داده شده اما قانع کننده نیست.(نظیر جلوگیرى از تحریف قرآن و دیگر موارد)

 

پاسخ:

این مساله، مربوط است به قانون الاهى، خداوند تبارک و تعالى بشر را مى‏ خواهد امتحان کند همه چیز را نمى‏ خواهد در قرآن بیان کند حتى اعتقادات را.

بعضى چیزها را باید خودشان زحمت بکشند، یعنى امکان ضلال ضرورى است. مسأله انسان باید مثبت و منفى باشد مثل تولید برق همانگونه که هدایت ضرورى است اضلال هم ضرورى است. «وَ کَذلِکَ جَعَلْنَا لِکُلِّ نَبِىٍّ عَدُوّاً مِنَ المجرمین…» پیامبرصلى الله علیه وآله مى‏ فرستد، یک نفر غریب هم همراهش است و این ضرورى است.

پیامبر صلى الله علیه وآله مثلاً هدایتش بزرگ‏تر بود و همراهش باید چند نفر گمراه باشند. این قاعده الاهى است. اگر انسان مجبور شود که هدایت شود، این سلب اختیار انسانى است. این‏که کدامین مسأله در قرآن ذکر بشود یا ذکر نشود، این سیاست خدایى است و مربوط به همین موضوع است؛ مثلاً اصحاب کهف، چند نفر هستند، خداوند تبارک و تعالى در چند آیه از اصحاب کهف حرف مى‏ زند، ولى مشخص نمى‏ کند که چند نفر هستند؛ «سَیَقُولُونَ ثَلاثَهٌ رابِعُهُمْ کَلْبُهُمْ وَ یَقُولُونَ خَمْسَهٌ….»

این را مى‏ گوید ولى تعداد را نمى‏ گوید، نمى‏ خواهد بگوید. در رابطه با آخر الزمان و ظهور حضرت نیز چنین است و همچنین راجع به اهل بیت‏ علیهم السلام با کنایه و اشاره و تصریح آیه مباهله مطلب را بیان مى‏ کند. بیش از این تصریح نمى‏ کند. خداوند متعال مى‏ خواهد راه بدهد به مردم که اگر کسى بخواهد راه فرار باز باشد در واقع راه فرار از ولایت را خداوند تبارک و تعالى باز کرده است.

پاسخگو: آیت الله علی کورانی

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین مطالب