یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، برهان اثبات خدا (برهان فطرت) در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   معرفی کتاب  »   کتاب نقش شورا در امامت
۲۰ بهمن ۱۳۹۴ , ساعت ۱۶:۴۱
کتاب نقش شورا در امامت

کتاب نقش شورا در امامت

نقش شورا در امامت (بررسی نظریه انتخاب یک نفر به عنوان امام از طریق شورا)، آیت الله سید علی حسینی میلانی، انتشارات الحقایق، چاپ چهارم، ۱۳۹۳، قم

جایگاه امامت در میان مسلمانان همسنگ جایگاه و مقام نبوت است با این تفاوت که امام نبی نیست؛ از همین رو، هم‌چنانکه نبی و رسول را خدا انتخاب می‌کند، باید امام و جانشین نبی نیز به انتخاب و انتصاب خداوند باشد. از آنجایی که دست بشر به وحی کوتاه است، رسول با اتصال به منبع وحی، در سیره و سخن خود امام را معرفی می‌کند و یا متن قرآن، چنین شخصی را می‌شناساند.
اما برخی از مسلمانان، شیوه ای دیگری را برای مشخص کردن امام مطرح کرده‌اند. آنان با بیان اینکه به مشاوره اهمیت زیادی داده شده است، پس می‌توان برای انتخاب امام و رهبر هم بدان تمسک جست؛ نظریه «شورا» را برای انتخاب جانشین رسول خدا و تعیین امام مطرح کردند.
آیت الله سید علی حسینی میلانی در کتاب نقش شورا در امامت، به بیان خاستگاه این نظریه پرداخته و نارسایی آن را برای تعیین امامت جامعه نشان داده است.

عناوین فهرست
🔹بخش یکم: تعیین امام به دست خدای سبحان است
🔹بخش دوم: بررسی امامت ابو بکر و عمر
🔹بخش سوم: زمان طرح نظریه شورا
🔹بخش چهارم: بررسی برخی از جزئیات طرح شورا
🔹بخش پنجم: دلایت آیه بر امامت و سرپرستی

قسمتی از متن کتاب :
کتاب نقش شورا در امامت
بخش سوم: نظریه شورا چه زمانى مطرح شد؟
پس باید دید چه اتّفاقى رخ داده و چه شده که فکر شورا به میان آمده و مطرح شده است؟
پر واضح است که مطرح شدن شورا علت و سببى داشته است. این علت و سبب را در روایتى که از صحیح بخارى [صحیح بخارى: ۸ / ۲۵ و ۱۵۲] نقل خواهیم کرد مى‌توان یافت.
البتّه این روایت در سیره ابن هشام، تاریخ طبرى و برخى مصادر دیگر نیز با اختلاف در متن، آمده که به روشنى نشان مى‌دهد که امر خلافت به بازى گرفته شده است.
گفتنى است که ما در این پژوهش کوتاه قصد نداریم به این موضوع بپردازیم و آن چه را که در عبارات این روایت دست برده شده بررسى کنیم؛ بلکه فقط روایت صحیح بخارى را نقل مى‌کنیم تا آشکار شود که چرا و چگونه سخن از شورا، در سال ۲۳ توسط عمر مطرح گردید. این روایت طولانى است و به دقّت و تأمّل بیشترى نیاز دارد. بخارى چنین مى‌گوید:
عبدالعزیز بن عبداللّه براى ما از ابراهیم بن سعد، از صالح، از ابن شهاب زهرى، از عبیداللّه بن عبداللّه بن عتبه بن مسعود، روایت مى‌کند که ابن عبّاس گوید: من به گروهى از مهاجران که عبدالرحمان بن عوف نیز در میان آن ها بود قرآن مى‌آموختم. آن زمان در منا و در خانه عبدالرحمان ساکن بودم. عبدالرحمان همراه عمر بن خطاب بود و این ماجرا در سال ۲۳ هجرى و در ایام آخرین حجِ عمر اتفاق افتاد.
هنگامى که عبدالرحمان به نزد من بازگشت گفت: امروز مردى به نزد امیرالمؤمنین (عمر) آمد و گفت: اى امیرالمؤمنین! آیا مى دانى که فلانى گفته است که «اگر عمر بمیرد به یقین با فلانى بیعت مى کنم. به خدا سوگند که بیعت با ابوبکر به صورت ناگهانى انجام شد که فرصت (بیعت با امیر مؤمنان على علیه السلام) را از ما گرفت. پس اگر عمر بمیرد (از فرصت استفاده مى کنیم) و با فلانى (على علیه السلام) بیعت مى‌نماییم».
عمر از این سخن خشمناک شد و گفت: ان شاء اللّه همین امشب براى مردم سخنرانى خواهم کرد و آن ها را از کسانى که قصد دارند حق حکومتى آن ها را غصب کنند بر حذر خواهم داشت.
[دقّت کنید! عبدالرحمان در منا و در نزد عمر است. مردى مى آید و به عمر خبر مى‌دهد که عدّه‌اى از مردم گردهم آمده و با یک دیگر گفت و گو مى کرده‌اند. یکى از آنها گفته است که «اگر عمر بمیرد به یقین با فلانى بیعت مى‌کند. به خدا سوگند! بیعت با ابوبکر به صورت ناگهانى انجام شد که فرصت (بیعت با امیر مؤمنان على علیه السلام) را از ما گرفت».
چنانچه ملاحظه مى‌کنید در نقل بخارى واژه «فلانى» آمده است. البتّه ما نام این فرد را خواهیم گفت؛ امّا این روش اهل سنّت است که واژه «فلانى» را به جاى اسم کسانى که نمى‌خواهند نام ببرند مى‌آورند. امّا در این عبارت که شخصى گفت: «اگر عمر بمیرد به یقین با فلانى بیعت مى‌کنم» گوینده کیست؟ و آن کسى که مى‌خواهند با او بیعت کنند کیست؟ همین گوینده ادامه داده که «بیعت با ابوبکر به صورت ناگهانى انجام شد که فرصت (بیعت با امیر مؤمنان على علیه السلام) را از ما گرفت؛ پس منتظر مرگ عمر مى‌مانیم تا با فلانى بیعت کنیم». هنگامى که عمر این سخن را مى‌شنود عصبانى مى‌شود و تصمیم مى‌گیرد براى مردم سخنرانى کند]…

برای مطالعه بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید
http://www.al-milani.com/farsi/library/lib-mas.php?booid=16|

☎️ تلفن مرکز پخش آثار: ۳۷۸۳۷۳۲۰-۰۲۵

مطالب مشابه

کتاب عدالت صحابه
در این کتاب به بررسی نظریه عدالت صحابه نزد شیعیان و اهل سنت توجه شده و مؤلف محترم دلائل اهل تسنن را مورد نقد قرار داده‌اند.این کتاب به زبان فارسی و شامل 435 ...
کتاب عدالت صحابه
پرسش:در دعاها می‌خوانیم که خدایا اگر من در کتاب مکنون جزو افراد شقی نوشته شده‌ام مرا جزو افراد سعید بنویس. آیا شقاوت و سعادت ما قبلا رقم خورده؟ پس ما مجبوریم؟...
کتاب خواستگاری ساختگی
کتاب خواستگاری ساختگی تالیف آیت الله سید علی میلانی دام ظله در این کتاب مختصر، به بررسی و نقد خواستگاری حضرت علی علیه السلام از دختر ابوجهل پرداخته شده است....

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب