سه شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 2 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات احکام زنان, شبهات احکام مالی  »   آیا در اسلام، سرهای برهنه از پاهای برهنه مهم‌ترند؟
۳ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۶:۳۲

آیا در اسلام، سرهای برهنه از پاهای برهنه مهم‌ترند؟

متن منتشر شده در فضای مجازی:
اسلام دینی است که در آن سرهای برهنه از پاهای برهنه مهم‌ترند.

پاسخ:
در پاسخ به این متن، فقط شما را به مرور مطالب و آماری با موضوع «فقر» و «حجاب» دعوت می‌کنیم:

فقر در آیات
کلمه «فقر» در قرآن کریم، سیزده مرتبه مورد اشاره خداوند متعال قرار گرفته است. که نشانه اهمیت مساله فقر می‌باشد؛ حتی در راه مقابله با فقر، در قرآن کریم تاکید بسیاری شده است و راهکارهای مختلفی بیان شده است، از جمله «زکات» که مصرف آن برای فقراء است.
قران کریم، ۳۲ مرتبه به «زکات» اشاره کرده است و پرداخت آن را لازم و ضروری می‌داند. همچنین است مساله «خمس»، «صدقه»، «هدیه»، «انفاق»، «انفال»، «وقف» و… که همه این موارد در مساله از بین بردن فقر وضع شده است.
بنابراین در یک کلام، اهمیت از بین بردن فقر و توجه اسلام به این مساله، یک امر انکار ناپذیر است.

فقر در روایات
۱_ قال رسول اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله: «کادَ الفَقرُ أن یَکونَ کُفرا»[۱] پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله فرمودند: «نزدیک است که فقر، به کفر انجامد»

۲_ عنه (ص): «اللّهُمّ إنّی أعوذُ بکَ مِن الکُفرِ والفَقرِ، فقالَ رجُلٌ: أیَعدِلانِ؟ قالَ: نَعَم.»[۲] پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله فرمودند: «بار خدایا! من از کفر و فقر به تو پناه مى‏‌برم. مردى عرض کرد: آیا این دو با هم برابرند؟ فرمود: آرى»

۳_ و عنه (ص): «لولا رَحمَهُ ربِّی علَى فُقَراءِاُمَّتِی کادَ الفَقرُ یَکونُ کُفرا.»[۳] پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله: «اگر رحمت پروردگار من به فقراى امّت من نبود، نزدیک بود که فقر به کفر بینجامد.»

۴_ و عنه (ص): «الفَقرُ أشَدُّ مِن القَتلِ.»[۴] پیامبر خدا (ص) فرمودند: «فقر بدتر و سخت‏‌تر از کشته شدن است»

۵_ قال امیرالمومنین علیه السلام: «الفَقرُ یُخرِسُ الفَطِنَ عن حُجَّتِهِ، والمُقِلُّ غَریبٌ فی بَلدَتِهِ»[۵] امام على علیه‏ السلام می‌فرمایند: «فقر، زبان شخص زیرک را از بیان دلیلش، فرو مى‏‌بندد و آدم فقیر در شهر خود، غریب است»

۶_ قال امیرالمومنین علیه السلام لابنِهِ محمّدِ بنِ الحَنَفیهِ: یا بُنَیَّ، إنّی أخافُ علَیکَ الفَقرَ، فَاستَعِذْ بِاللّه مِنهُ؛ فإنَّ الفَقرَ مَنقَصَهٌ للدِّینِ، مَدهَشَهٌ للعَقلِ، داعیَهٌ لِلمَقتِ.[۶] امام على علیه‏ السلام به فرزندش محمّد بن حنفیه فرمودند: فرزندم! من از فقر و نادارى براى تو بیمناکم. پس، از آن به خدا پناه بر؛ زیرا که فقر باعث کاستى در دین و سرگشتگى خرد است و مایه کینه و دشمنى.

۷_ قال امیرالمومنین علیه السلام لابنِهِ الحسنِ علیه‏ السلام: لا تَلُمْ إنسانا یَطلُبُ قُوتَهُ، فَمَن عَدِمَ قُوتَهُ کَثُرَت خَطایاهُ. یابُنَیَّ، الفقیرُ حَقیرٌ لا یُسمَعُ کلامُهُ، ولا یُعرَفُ مَقامُهُ، لو کانَ الفَقیرُ صادِقا یُسَمُّونَهُ کاذِبا، ولو کانَ زاهِدا یُسَمُّونَهُ جاهِلاً. یابُنَیَّ، مَن ابتُلِیَ بالفَقرِ فقدِ ابتُلِیَ بأربَعِ خِصالٍ: بالضَّعفِ فی یَقینِهِ، والنُّقصانِ فی عَقلِهِ، والرِّقَّهِ فی دِینِهِ، وقِلَّهِ الحَیاءِ فی وَجهِهِ، فَنَعُوذُ باللّه مِن الفَقرِ.[۷] امام على علیه‏ السلام به فرزند خـود حسن مجتبی علیه‏ السلام فرمودند: «کسى را که در پى تحصیل خوراک روزانه خود است، سرزنش مکن؛ زیرا کسى که قُوت خود را نداشته باشد، خطاهایش بسیار است. فرزندم! آدم فقیر، حقیر است. سخنش خریدار ندارد و مقام و مرتبتش شناخته و دانسته نمى‏‎شود. فقیر اگر راستگو باشد، او را دروغگو مى‏‎نامند و اگر زاهد و دنیاگریز باشد، نادانش مى‏‎خوانند. فرزندم! هر که به‏ فقر گرفتار آید، به چهار خصلت مبتلا شود: به سستى در یقین و کاستى در خِرد و شکنندگى در دین و کمى شرم و حیا در چهره. پس، پناه مى‏‎بریم به خدا از فقر.»

۸_ روی عن الإمامُ الصّادقُ علیه‏ السلام: «إنّ اللّه‏َ جلَّ ثناؤهُ لَیَعتَذِرُ إلى عَبدِهِ المؤمنِ الُمحْوِجِ فی الدنیا کما یَعتَذِرُ الأخُ إلى أخیهِ، فیَقولُ: وعِزَّتی وجَلالی، ما أحوَجتُکَ فی الدنیا مِن هَوانٍ کانَ بِکَ عَلَیَّ، فارفَعْ هذا السَّجْفَ فانظُرْ إلى ما عَوَّضتُکَ مِن الدنیا. قالَ: فَیَرفَعُ فیَقولُ: ما ضَرَّنی ما مَنَعتَنی مع ما عَوَّضتَنی؟!»[۸] امام صادق علیه‏ السلام فرمودند: «(در روز قیامت) خداوند، جلّ ثناؤه، همچنان که برادرى از برادرش پوزش مى‏‌خواهد، از بنده مؤمن نیازمند خود در دنیا، عذر مى‏‌خواهد و مى‏‌فرماید: به عزّت و جلالم سوگند که من تو را در دنیا از سر خواریت نزد من، محتاج نکردم. اکنون این سرپوش را بردار و ببین به جاى دنیا به تو چه داده‏‌ام. او سرپوش را بردارد و گوید: با این عوضى که به من دادى مرا چه زیان اگر آنچه را در دنیا از من گرفتى.» و…

کاملا مشخص است اهمیت فقر تا چه اندازه برای اسلام حیاتی بوده و به آن توجه ویژه‌ای داشته است، تا جایی که آن را با قتل، کفر و یا روسیاهی یکی کرده است. البته در برخی روایات، از برخی فقرها، تعریف و تمجید به میان آمده است، و آن را مایه افتخار، پاکی گناهان و برکت و… بیان نموده است؛ که منظور از آن فقر، فقر مصطلح نیست؛ بلکه منظور بی‌نیازی به دنیا و عدم احتیاج به آن است. چرا که نیازمندی بی‌حد و اندازه به دنیا در نزد باری تعالی مطلوب نیست.
این موضوع درحالی است که قرآن کریم در قران کریم مساله حجاب را در ۴ آیه مورد دستور قرار داده است. و حتی حجاب در حکومت اسلامی، اجباری نبوده است و برخی از طوایف همچون پیرزنان، کنیزان مسلمان و غیر مسلمان، غیر مسلمانان و… درباره حجاب اجبار نداشته‌اند. ولی زنان مسلمان باید در برابر نامحرمان و در نمازها، حجاب مورد تعریف اسلام را رعایت نمایند و این یک امر شرعی است.
بنابراین ادعای متن که در اسلام سرهای برهنه از پاهای برهنه مهم‌ترند، بی‌اساس، دروغ و فریبی آشکار است.

__پی‌نوشت____________
[۱] الکافی: ج۲، ص۳۰۷، ح۴.
[۲] کنز العمّال: ۱۶۶۸۷ / منتخب میزان الحکمه: ص ۴۴۸.
[۳] جامع الأخبار: ص۳۰۰، ح۸۱۷ / منتخب میزان الحکمه: ص ۴۴۸.
[۴] جامع الأخبار: ص۲۹۹، ح۸۱۶ / منتخب میزان الحکمه: ص ۴۴۸.
[۵] نهج البلاغه: الحکمه ۳ / منتخب میزان الحکمه:ص ۴۴۸.
[۶] نهج البلاغه: الحکمه ۳۱۹ / منتخب میزان الحکمه:ص ۴۴۸.
[۷]جامع الأخبار:ص ۳۰۰، ح۸۱۸ / منتخب میزان الحکمه:ص ۴۴۸.
[۸] الکافی: ج۲، ص ۲۶۴،ح ۱۸ / منتخب میزان الحکمه:ص ۴۵۲.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب