یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، برهان اثبات خدا (برهان فطرت) در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   بررسی روایات و متون, تاریخ پیش از اسلام, شبهات وجود خدا  »   چرا خدا، برای اثبات وجود خویش، یوسف را به جای مریم، باردار نکرد؟
۳ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۴:۰۶

چرا خدا، برای اثبات وجود خویش، یوسف را به جای مریم، باردار نکرد؟

متن منتشر شده در فضای مجازی:
اگر خدایی وجود داشت و می‌خواست با معجزه‌ای مردم را متاثر کند خب یوسف را حامله می‌کرد نه یک دختر مجرد را چرا که این کار را مردان زیادی می‌توانند انجام دهند…!

پاسخ:
خداوند متعال در دوره‌های مختلف، با دلایل مختلف اعم از عقلی، فطری و عاطفی و همچنین علمی و معجزات اقدام به معرفی قدرت و در برخی موارد بیان وجود خودشان نموده‌اند.
یکی از این معجزات، متولد شدن حضرت عیسی علیه السلام، از مادری باکره به نام مریم علیها السلام بوده است؛ اما نویسنده شبهه، از روی غرض و یا جهل، اقدام به گزینده برداشت از منابع اسلامی و یا مسیحی می‌نماید؛ در حالی که یا باید اسلام را قبول نکرد و یا اگر قبول کرد، باید تمام آن را قبول کرد نه بخشی را به صورت دلخواه.
نویسنده شبهه، مساله تولد عیسی از مادرش بدون دخالت پدر و شخص دیگری را قبول می‌کند، ولی آن را معجزه نمی‌داند؛ در حالی که همین مطلب و تهمت را مردمان زمان مریم مقدس نیز به ایشان وارد کردند و خداوند معجزه سخن گفتن کودک در گهواره را برایشان به نمایش درآورد.
وقتی معجزه اول (تولد عیسی از مادر بدون دخالت پدر) مورد پذیرش واقع نشد؛ معجزه سخن گفتن او در گهواره بیان شد.
ما در پاسخ به این متن، از نویسنده آن می‌پرسیم، آیا کسی می‌تواند کودکی (کودکی چند روزه) را به سخن درآورد؟ اگر بگویید بله، مدرک و سند می‌خواهیم و اگر بگویید خیر، پس می‌گوییم چرا به این معجزه ایمان نیاورده‌اید؟ اگر بگویند چون اسلام یا مسیحیت را قبول نداریم، می‌گوییم پس چرا تولد عیسی از مادری باکره را باور کرده‌اید ولی معجزه‌ای که در چند خط بعد از این ماجرا نقل شده را نپذیرفته‌اید؟

اما پاسخی دیگر:
معجزات الهی، همواره از راه‌های علمی آن صورت می‌گیرد، برای مثال، دو نیم شدن ماه و یا تبدیل یک تکه چوب به یک موجود زنده، و همچنین درآوردن یک شتر از داخل کوه؛ همه و همه از لحاظ علمی قابل انجام و توجیه هستند، اما مدت زمان زیادی را خواهند برد. برای مثال در خارج کردن یک شتر از داخل کوه، می‌توان برنامه‌ای ریخت و در کوه جایگاهی را برای زندگی یک شتر فراهم کرد، او را در آنجا نگهداری نمود و پس از مدتی در موعد مقرر، کوه را با کمک از وسیله‌های برش، بریده و شتر را خارج کرد؛ اما این عملیات مسلتزم یک مدت زمان بسیار زیاد و قابل توجه است. اما خداوند متعال، این امور را در کمتر از کسری از ثانیه، تحقق می‌بخشد، و آن را عملیاتی می‌نماید، چرا که بُعد زمان، از خواص جسم است و خداوند جسم نیست.
همچنین برای زنده کردن یک مرده، راه‌هایی می‌تواند وجود داشته باشد، که مدت زمان بسیار زیادی را خواهد برد، و به همین خاطر است که بشریت هر روزه با گذر زمان، و پیشرفت علم و تکنولوژی زمان را مدیریت کرده، و از علم خود برای به کارگیری صحیح وسائل پیرامون، برای رسیدن به هدف (مثلا زنده نگه داشتن یک مرده و یا زنده کردن آن) استفاده می‌کند. اما خداوند متعال، علم و قدرت بی‌انتهای خود را با این خاصیت که در بعد زمان قرار نگرفته است، به کار خواهد گرفت تا خود را به دیگران اثبات نماید.
از این رو، باردار کردن یک مرد، از لحاظ علمی و عقلی نمی‌تواند صورت بگیرد؛ و به همین خاطر این امور بیشتر به سحر می‌ماند تا معجزه و معجزات سحر نیستند. یقینا کسانی که در مساله سحر تحقیقات و یا مطالعاتی داشته‌اند، می‌دانند سحر آن است که واقعیت نیست، بلکه دروغی است در لباس واقعیت. اما معجزه واقعیت محض است. و به همین خاطر است که بعد از ساحر خواندن پیامبران آنان، این اتهام را رد می‌کردند. حتی در ماجرای حضرت موسی علیه السلام، بعد از واقعه انداختن عصای خود و مشخص شدن معجزه، ساحران حاضر در صحنه، سریعا به او ایمان آوردند در حالی که آنان ساحر بوده و می‌دانستند سحر چیست، و این مطلب نمی‌تواند سحر باشد.
پس طلب اموری غیر واقعی یا غیرممکن، مثل اینکه خداوند کره زمین را در یک تخم مرغ جای دهد، یا سنگی بیافریند که قدرت حمل آن را نداشته باشد و همچنین، از یک مرد، فرزندی بزاید؛ ادعاهای بچه‎گانه و ساده‎ایست که با اندکی تفکر، بطلان و خلاف واقع بودن آنها برای هر سالم العقلی بدیهی می‎شود.
در نهایت خوب است اشاره شود که، خداوند متعال پس از باردار کردن یک دختر باکره و عفیف، به دنیا آوردن فرزند در عرض ۹ ساعت، و تکلم او در گهواره و… امروزه مورد نقد و تردید و اتهام به دروغگویی از جانب نویسندگان شبهه است؛ به یقین اگر یک مرد باردار می‌شد، این اتهامات و نقدها و تردیدها بیشتر می‌شدند.

اما ادعای پایانی متن که مردان زیادی می‎تواند دختر مجردی را باردار کنند؛ ادعایی گزاف است؛ چرا که این مردان نهایتا بتوانند، دختری را باردار کنند نه اینکه مانند ماجرای مریم مقدس، در عرض کمتر از ۹ ساعت، او را به دنیا بیاورند. و یا او را به تکلم وادار کنند.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب