چهارشنبه, ۲۹ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات احکام زنان, شبهات قرآنی  »   شش آیه و شش شبهه درباره زنان
۳۰ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۵:۲۶

شش آیه و شش شبهه درباره زنان

متن شبهه:
وظایف یک زن مسلمان در قرآن
۱_ یک زن مسلمان و مومن باید بپذیرد که طبق آیه ۳ سوره نساء شوهرش حق دارد ۴ زن داشته باشد.
۲_ طبق آیه ۳۴ سوره نساء شوهرش در صورت نافرمانی می‌تواند او را کتک بزند.
۳_ طبق آیه ۱۱ سوره نساء به او ارث نیمه می‌رسد.
۴_ باید بداند که طبق آیه ۲۲۳ بقره، کشتزار مرد لقب دارد و مرد می‌تواند هر طور که بخواهد با او نکاح کند.
۵_ باید بداند که طبق آیه ۳۴ نساء از مرد کمتر است و مرد به دلیل آنکه خرجش را می‌دهد، مالک اوست.
۶_ طبق آیه ۲۴ سوره نساء می‌شود در جنگ او را به عنوان کالا به غنیمت گرفت و با او نکاح کرد.

پاسخ:
متن فوق، شامل ۶ شبهه به اسلام و قرآن نسبت به زنان است، که سراسر دروغ، کذب، سانسور و تقطیع است. با هم به بررسی هر شش آیه و شش حکم می‌پردازیم:

پاسخ شبهه شماره ۱:
آیه سوم سوره نساء می‌فرماید: «و اگر در اجراى عدالت میان دختران یتیم بیمناکید هر چه از زنان [دیگر] که شما را پسند افتاد دو دو سه سه چهار چهار به زنى گیرید، پس اگر بیم دارید که به عدالت رفتار نکنید به یک [زن آزاد] یا به آنچه [از کنیزان] مالک شده‏‌اید [اکتفا کنید] این [خوددارى] نزدیک‌تر است تا به ستم گرایید [و بیهوده عیال‏وار گردید]»
با صراحت تمام، آیه شریفه خطاب به مردان می‌فرماید: اگر زنان دیگری را تا چهار نفر، پسندیده‌اید، می‌توانید با آنها ازدواج کنید ولی به شرط رعایت عدالت؛ و اگر نمی‌توانید عدالت را رعایت کنید به یک زن اکتفاء کنید.
در فقه اسلامی، مرد تنها در شرایطی می‌تواند تعدد زوجات داشته باشد؛ که مهم‌ترین آنها رعایت عدالت می‌باشد. که در مطالبی جداگانه به علت وضع چنین حکمی اشاره کرده‌ایم.
همچنین در فقه اسلامی، زن می‌تواند قبل از اجرای صیغه عقد خودش با مرد، شرط ضمن عقد نماید که مرد تعهد کند با کس دیگری ازدواج نکند، که این شرط در صورت رضایت طرفین لازم الاجراست و مرد حق ازدواج مجدد را ندارد. و حتی در برخی اوقات، ازدواج مجدد مرد منوط به اجازه زن خواهد بود و بدون اجازه او، عقد باطل و حرام است.
ضمنا، بسیاری از زنان مسلمان با این موضوع مشکلی نداشته و بلکه بلعکس، نداشتن چند همسر برای شوهرشان را خوب نمی‌دانند.

پاسخ به شبهه شماره ۲:
آیه ۳۴ سوره نساء می‌فرماید: «مردان سرپرست زنانند به دلیل آنکه خدا برخى از ایشان را بر برخى برترى داده و [نیز] به دلیل آنکه از اموالشان خرج مى‌کنند پس زنان درستکار فرمان‌بردارند [و] به پاس آنچه خدا [براى آنان] حفظ کرده اسرار [شوهران خود] را حفظ مى‌کنند و زنانى را که از نافرمانى آنان بیم دارید [نخست] پندشان دهید و [بعد] در خوابگاه‌ها از ایشان دورى کنید و [اگر تاثیر نکرد] آنان را ترک کنید پس اگر شما را اطاعت کردند [دیگر] بر آنها هیچ راهى [براى سرزنش] مجویید که خدا والاى بزرگ است»
کاملا واضح و مشخص، قرآن کریم می‌فرماید؛ اگر همسری از فرمان شوهرش اطاعت نکرد شوهر برای تادیب و یا تنبیه او، ابتدا باید آنها را پند داد، و اگر پند و اندرز، آنها را تاثیری نکرد در مرحله دوم از همخوابی با او دوری کند و در جایگاه دیگری بستر خواب خود را پهن نماید. و اگر تاثیری نشد، در مرحله سوم، در صورت عدم تاثیر، اجازه داده شده است، آنها را تنبیه کرد (به شرایطی که بعدها در روایات بیان می‌شود).
ابتدا باید مشخص شود، نافرمانی چه نافرمانی است، سپس به ضرب و تنبیه بپردازیم؛ منظور از نافرمانی در این آیه، مساله درخواست جنسی شوهر از همسر است؛ بنابراین نافرمانی در شست و شوی و پخت و پز و… نخواهد بود؛ حتی نافرمانی در اجرای دستورات همسر نیز نخواهد بود، چرا که بر زن تنها فرمانبرداری در مساله جنسی واجب است و الباقی نیکوست که او اطاعت نماید والا وظیفه‌ای ندارد می‌تواند برای عمل هر کدام از آنها، طلب مزد و اجرت نماید.
حال که چنین است، اگر همسری از درخواست جنسی شوهرش، نافرمانی کرده و به آن اعتنا نکند؛ شوهر حق دارد او را با پند، سپس با ترک و جدا خوابیدن و در نهایت با ضرب تادیب نماید؛ نحوه ضرب که مرحله آخر است نیز، ضرب و شتم جدی نیست، بلکه در روایات امده است: «اگر زن بر مرد نشوز کرد (از حقوق زناشویی سرباز زد) جایز است از او در بستر و در سخن گفتن دوری کند و او را تنبیه کند، نه بسان اجرای حد و نه زدن دردآور، و از زدن بر صورتش بپرهیزد و سخن گفتن با او را بیش از سه روز ترک نکند»[۱]
در جامع الاخبار صدوق از پیامبر صلی الله علیه و آله نقل شده: «در شگفتم از کسی که همسر خود را می‌زند، حال آن که خود به زدن شایسته‌تر است. زنان خود را با چوب نزنید که قصاص دارد، ولی با سخت‌گیری در خوراک و پوشاک آنان را بزنید تا در دنیا و آخرت آسوده باشید.»
شایان ذکر است که منظور از این تادیب، نوعی رابطه جنسی است که در غرب بسیار مرسوم بوده و حتی آلات و لوازمی نیز برای آن ساخته شده است.

پاسخ به شبهه شماره ۳
آیه ۱۱ سوره نساء در بیان برخی از احکام ارث نازل شده است، اما پایگاه تخصصی شبهه، به مساله ارث به صورت کامل در دو پست جدا پاسخ داده است، می‌توانید مراجعه کنید به:

اینجا
و اینجا

به طور مختصر می‌گوییم: در ارث، زنان گاهی نصف مردان ارث می‌برند، گاهی به اندازه آنان و گاهی بیشتر از مردان ارث خواهند برد. که هر کدام جایگاه خاص خود را دارد؛ و اما علت نصف بردن ارث در زنان نسبت به مردان، در پست‌های بالا، توضیحات کامل داده شده است.

پاسخ به شبهه شماره ۴:
آیه شریفه ۲۲۳ بقره می‌فرماید: «زنان شما کشتزار شما هستند پس از هر جا [و هر زمان] که خواهید به کشتزار خود [در] آیید و آنها را براى خودتان مقدم دارید و از خدا پروا کنید و بدانید که او را دیدار خواهید کرد و مؤمنان را [به این دیدار] مژده ده»
برای فهمیدن مفهوم بهتر آیه، بهتر است آیه ۲۲۲ بقره را نیز مطالعه کنید: «از تو درباره عادت ماهانه [زنان] مى‌پرسند بگو آن رنجى است پس هنگام عادت ماهانه از [آمیزش با] زنان کناره گیرى کنید و به آنان نزدیک نشوید تا پاک شوند پس چون پاک شدند از همان جا که خدا به شما فرمان داده است با آنان آمیزش کنید خداوند توبه‏ کاران و پاکیزگان را دوست مى‌دارد»
اینکه منظور از کلمه «حرث» به معنی کشاورزی و کشتزار چیست، یک بحث طولانی لغتی و تفسیری می‌تواند باشد، اما به صورت مختصر می‌گوییم: اگر جامعه بشری را یک درخت فرض کنیم، زنان شاخه‌های آن درخت‌اند؛ چرا که وظیفه تولید، پخش و انتشار یک درخت، به عهده شاخه آن است؛ اگر شاخه‌ای نباشد، برگ و میوه و انتشار و تولید مثلی نخواهد بود در نتیجه درخت که جامعه باشد، از بین خواهد رفت؛ بنابراین زنان به مانند یک کشتزار‌اند، که حیات جامعه به وجود و سلامت آنها بستگی دارد.
قرآن کریم در تعبیری زیبا، زنان را به کشتزار و محل تولید و تکامل مثل می‌زند. در تفسیر نور درباره این آیه چنین آمده است:
«در این آیه، زنان به مزرعه تشبیه شده‏‌اند که بذر مرد را در درون خود پرورش داده و پس از ۹ ماه، گل فرزند را به بوستان بشرى تقدیم مى‏‌کنند. همچنان که انسان، بدون کشت و مزرعه از بین مى‏‌رود، جامعه بشرى نیز بدون وجود زن نابود مى‏‌گردد.  زنان وسیله‏‌ى هوسبازى نیستند، بلکه رمز بقاى نسل بشر هستند. پس لازم است در آمیزش جنسى، هدف انسان تولید یک نسل پاک که ذخیره قیامت است، باشد و در چنین لحظات و حالاتى نیز هدف مقدّسى دنبال شود. جمله‏‌ى «واتّقوا اللّه» هشدار مى‏‌دهد که از راه‌هاى غیرمجاز، بهره جنسى نبرید و به نحوى حرکت کنید که در قیامت سرافراز باشید و اولاد و نسلى را تحویل دهید که مجسمه‏‌ى عمل صالح و خیرات آن روز باشند.»
و اما اینکه از هر نحوی با آنها رابطه زناشویی داشته باشید، منظور نوع و روش و پوزیشن نیست، بلکه بعد از آیه ۲۲۲ که درباره محدودیت‌های زمانی رابطه جنسی با همسر است، در آیه ۲۲۳ سوره بقره، خداوند می‌فرماید هر موقع و زمانی که خواستید با آنها رابطه برقرار کنید.
کلمه «انی» در آیه، اسم شرط است و در خصوص زمان استعمال می‌شود وگاهی هم در مورد مکان بکار می‌رود و فطرت سلیم با معنای زمانی سازگارتر است، یعنی در هر زمان خواستید با زنانتان آمیزش کنید.

پاسخ به شبهه شماره ۵:
آیه ۳۴ سوره نساء در پاسخ شبهه دوم بیان شد؛ در این آیه قوامیت زنان، به مردان سپرده شده است، نه آنکه زنان ضعیف بوده و مردان مالک آنان باشند. چرا که:
اولا زنان می‌توانند مستقل زندگی کرده و قوامیت کسی را نپذیرند (شوهر نکنند) که در این صورت تنها در مساله ازدواج تحت فرمان پدر خود خواهند بود (تا زمانی که رشیده نشده و یا به بلوغ نرسیده باشند و باکره محسوب شوند). و در باقی مسائل استقلال خواهند داشت.
دوما، در اسلام همه آزاد هستند و کسی مالک دیگری نیست، مگر آنکه کافران در جنگ بر علیه اسلام، اسیر شوند و پیامبر یا امام آن زمان، دستور به برده گرفتن آنان دهد؛ که در این صورت، برده آن زن یا مرد اسیر شده، مملوک شخص دیگری می‌شود تا از او حفاظت کرده و نگهداری نماید.
با این وجود، زنان تنها قوامیت را از مردان کسب می‌کنند (آن هم به طریق اعم نه مطلق) و برتری زنان بر مردان یا بلعکس صحیح نیست چرا که خداوند متعال می‌فرمایند: «إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ» یقینا بهترین و با کرامت‌ترین شما، نزد خداوند با تقواترین شماست.
پس رنگ و ملیت و جنسیت و… در کرامت و برتری نقشی ندارد. با این بیان دیگر نمی‌توان گفت، زن بر مرد برتر است یا مرد بر زن و یا برابری. بلکه هر کسی با دیگری متفاوت است.
در تشیع، اعتقاد بر این است که، تمام عالم هستی و خلایق و… تنها به یُمن و برکت وجود یک زن برپا شده است؛ و آن شخصیت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها می‌باشند. وقتی تشیع، به چنین اعتقادی پایبند است، چطور می‌توان او را به کم اهمیت جلوه دادن زنان متهم کرد؟

پاسخ به شبهه شماره ۶:
در آیه ۲۴ سوره نساء احکامی چند از احکام زنان و کنیزان مطرح می‌شود. اینکه نویسنده شبهه، عنوان کالا را روی زنان برده است، نشانه جهل اوست چرا که در اسلام، هم زنان و هم مردانی که در جنگ اسیر می‌شوند، به عنوان کالا، باید حفظ شده، به کشور اسلامی آورده شود و بعد از حکم امام، درباره او تصمیم‌گیری شود.
اینکه چرا اسلام، بردگان را کالا محسوب کرده است، می‌تواند موضوع یک تحقیق مفصل باشد، مختصرا یکی از خواص آن را توضیح می‌دهیم که اگر بردگان به صورت کالا محسوب نمی‌شدند، صاحبان آنان، باید از شخصی مراقبت می‌کردند و نان‌خور خود حساب می‌آوردند که برایشان هیچ سودی نداشته و ارزش افزوده‌ای تولید نمی‌کرده است؛ همینطور باعث می‌شد که صاحبان، به بردگان خود ظلم کنند، آنها را ناقص نمایند و… اما با کالا محسوب شدن بردگان؛ مالکان بردگان، آنها را مال محسوب می‌کردند که ارزشمند بوده؛ و در حفظ و نگهداری و بهره‌وری از آنها، کمال انصاف را رعایت می‌کردند تا مبادا به مالشان ضربه‌ای وارد شود.
باید دانست که یک زن مسلمان، هیچگاه به عنوان اسیر دستگیر نخواهد شد، چرا که نمی‌توان متصور شد، زنی مسلمان باشد و بر علیه اسلام به جبهه جنگ بیاید، تا اسیر شده و سپس امام درباره‌اش حکم امه را جاری کرده و در دولت اسلامی به عنوان کنیز گرفته شود. اساسا جنگ اگر بین کفر و اسلام باشد، منجر به بردگی خواهد شد و جنگ بین مسلمان و مسلمان چنین حکمی ندارد.
مساله اسیران جنگی و بردگی در اسلام، در مطلبی جداگانه به صورت مفصل پاسخ داده شده است. می توانید مراجعه کنید به:

اینجا

__پی‌نوشت_______________
[۱] بحارالانوار: ج ۱۰۱، ص۵۸.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

متن شبهه1_ توی کلاس دینی وقتی ۱۱ سالم بود معلم می‌گفت‌‌: نباید مشروب بخوری! من اصلا نمیدونستم مشروب چیه، معلم دینی یادم داد.2_ میگفت نباید با دخترا بازی کنی! ...
سوال: چرا زنان در مبحث ارث، نصف مردان ارث و سهم می‌برند؟ پاسخ:دقیقا همین سوال را شخصی از امام صادق علیه السلام پرسید، در ادامه این روایت ...
آیا امامت ارثی است؟
پرسش :آیا امامت ارثى است؟ اگر ارثى نیست، چگونه از امام حسین علیه السلام به بعد، امامت به فرزندان ایشان یکى پس از دیگرى رسیده است؟ پاسخ ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب