یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، برهان اثبات خدا (برهان فطرت) در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   سایر شبهات, شایعات اعتقادی  »   آیا می‌توان در حکومت دینی، آزادی دینی داشت؟
۲۶ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۱۸:۱۷

آیا می‌توان در حکومت دینی، آزادی دینی داشت؟

متن منتشر شده در فضای مجازی:
شما نمی‌توانید آزادی دینی داشته باشید بدون اینکه یک حکومت غیر دینی داشته باشید.

پاسخ:
اگر منظور از «آزادی دینی» در متن فوق، آزادی در انتخاب دین و شیوه اعتقادات است، باید گفت اسلام چنین آزادی را به همه؛ حتی مسلمانان نیز داده است؛ به این بیان که مسلمانان نیز می‌توانند اعتقاداتی غیر از اسلام را انتخاب کنند.
اما در حکومت اسلام، آن آزادی که در حکومت کفر مطرح است، وجود ندارد. به این بیان که، اگر مسلمانی در حکومت اسلام، قصد دارد اعتقاد خود را از اسلام تغییر دهد، می‌تواند؛ اما باید در ظاهر اسلام را که پذیرفته است، همچنان پذیرا باشد. به این بیان که اظهار به کفر نکند.
اسلام هیچگاه کسی را مجبور به پذیرش دینی نمی‌کند، این مفهوم را خداوند متعال به صراحت در آیه شریفه ۲۵۶ بقره بیان می دارد: «لا إِکْراهَ فِی الدِّینِ» اکراه و اجباری در دین نیست. و از اطلاق این آیه، برداشت می‌شود که فرقی در حکومت اسلامی و غیر اسلامی نیست و همیشه اجباری به پذیرش دین نیست؛ اما این مفهوم این مطلب را نمی‌رساند که شخص حق دارد قوانین اسلام را نپذیرد.
به هر حال هر حکومتی قوانین خاص خود را دارد و منشاء این قوانین یا عقول بشری است و یا عقول الهی (ادیان) که در زمینه حکومت اسلامی، عقول الهی منشاء قوانین حکومت قرار گرفته است. و پذیرفتن این قوانین بر همه شهروندان این حکومت، به جهت حفظ نظم و… لازم الاجراست.
اما عمل به قواعد هر دینی، توسط دین اسلام بلااشکال است، بنابراین مسیحیان و یهودیان و… حق دارند در حکومت اسلامی بعد از پذیرش قوانین مدنی آن، زندگی کرده و به قوانین دینی خود (در صورت نداشتن تعارض اساسی با قوانین مدنی اسلام) عمل نمایند؛ کلیسا و یا کنیسه داشته باشند و مسلمانان نیز باید به اعتقادات آنها احترام بگذارند.
با این بیان، مشخص می‌شود که اسلام، آزادی دینی در حکومت اسلامی خود، تدبیر نموده و این متن درباره دین و حکومت اسلام صحیح نیست.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

شهید مطهری می‌نویسد: «حالا كه تفكر آزاد است پس بت‏ پرست برای پرستش بت بايد آزاد باشد؟ يا نه، عقل و فكر اين شخص اسير است، بايد كارى كنيم كه عقل و فكر ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب