یکشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 3 روز قبل منتشر شده است .
»   سایر شبهات, شایعات اعتقادی  »   نقد جمله: «آنهایی که ما را از دوستی با جنس مخالف…»
۲۵ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۱۹:۴۷

نقد جمله: «آنهایی که ما را از دوستی با جنس مخالف…»

متن منتشر شده در فضای مجازی:
آنهایی که ما را از دوستی با جنس مخالف، با آتش جهنم می‎هراسانند نمازشان را به امید همخوابی با حوریان بهشت می‎خوانند. (شاملو)

پاسخ:
خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرمایند: «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَرَحْمَهً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ»[۱] و از نشانه‌هاى او اینکه از [نوع] خودتان زوج‌هایی براى شما آفرید تا بدان‌ها آرام گیرید و میانتان دوستى و رحمت نهاد آرى در این [نعمت] براى مردمى که مى‌اندیشند قطعا نشانه‏‌هایى است.
خداوند متعال در این آیه صراحتا به کلمه «موده» اشاره کرده و بین دو جنس مخالف (زوج) آن را قرار داده است. با این وجود مشخص می‌شود که خداوند متعال و اسلام شریف، هرگز مخالف ارتباط با جنس مخالف نیست. تنها این ارتباط را مقید به قید حلال بودن کرده است:
توضیح مطلب اینکه، اسلام با رابطه بین دو جنس مخالف، هیچ مخالفتی ندارد، حتی به آن توصیه نیز می‌کند. می‌توانید روایت و آیات ازدواج را مرور کنید تا با اهمیت این موضوع در اسلام بیشتر آشنا شوید. اما اسلام با رابطه نامشروع (زنا) مخالفت صریح دارد؛ و آن را ممنوع می‌داند. از همین رو، مقدمات این فساد را هم ممنوع می‌کند، چه یک سلام کوتاه باشد و چه بوسیدن و…

اما عبادت:
قال علی علیه السلام: «إنّ قَوما عَبَدوا اللّه َ رَغبَهً فتِلکَ عِبادَهُ التُّجّارِ، و إنّ قَوما عَبَدوا اللّه َ رَهبَهً فَتِلکَ عِبادَهُ العَبیدِ، وَ إنّ قَوما عَبَدوا اللّه َ شُکرا فتِلکَ عِبادَهُ الأحرارِ»[۲] از امام على علیه السلام نقل شده است که: گروهى به هواى پاداش خدا را عبادت کردند، و این عبادتِ سوداگران است؛ دسته‌اى از روى ترس خدا را عبادت کردند، و این عبادت بردگان است؛ و گروهى براى سپاسگزارى خدا را عبادت کردند، و این عبادت آزادگان است.
کاملا مشخص است که عبادات سه دسته است، و عبادت دسته سوم (عبادت آزادگان) عبادتی خالص و نیکوست…
در روایتی دیگر از امام سجاد علیه السلام منقول است که: «خوش ندارم که خدا را عبادت کنم و از آن هدفى نداشته باشم جز [رسیدن به] پاداش او؛ زیرا در این صورت مانند برده طمع‌کارم که اگر به چیزى چشم داشته باشد کار مى‌کند و گرنه کار نمى‌کند»[۳]

با این مقدمات در نقد متن منتشر شده می‌گوییم:
اولا: مشخص نیست که این متن نوشته احمد شاملو باشد. حتی برخی از طرفداران شاملو، این انتساب‌ها را تکذیب کرده‌اند.
دوما: اسلام با رابطه بین دو جنس مخالف، مخالفتی ندارد، مگر رابطه غیر مشروع و ناپسند که عقل نیز آن را نهی می‌کند.
سوما: اسلام دستور به ایجاد ارتباط با جنس مخالف می‌دهد، حتی در برخی موارد وجوب نیز بار می‌کند؛ به جهت حفظ شخص از روابط نامشروع.
چهارما: اسلام، عبادتی را توصیه می‌کند که تنها نیت تقرب به خداوند متعال در آن فرض شود؛ و عبادت به نیت و هدف، رسیدن به بهشت و نعمت‌های آن، مورد مذمت اسلام و عقل قرار می‌گیرد.
پنجما: بر فرض قبول اینکه، عده‌ای به نیت حوریان بهشتی نماز و عبادت به جا می‌آورند، و با پذیرش اینکه آنها ما را از ایجاد رابطه بترسانند، همچنان ایرادی وارد نیست، چرا که ارتباط با حوریان بهشت، یک رابطه مشروع و پسندیده است.

__پی‌نوشت______________
[۱] قرآن کریم: سوره روم، آیه ۲۱.
[۲] نهج البلاغه: الحکمه ۲۳۷.
[۳] بحارالأنوار: ج۷۰، ص۲۱۰، ح۳۳.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب