شنبه, ۲۵ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات عدل و صفات خداوند, شبهات قرآنی  »   شبهه: اهانت‌های قرآن به کسانی که مسلمان نیستند
۲۱ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۴:۵۰

شبهه: اهانت‌های قرآن به کسانی که مسلمان نیستند

متن شبهه:
اینکه نباید به اسلام و مقدسات توهین کرد و نباید به دین مردم کاری داشت سخنی است که شبانه روز از مسلمانان می‌توان شنید. اما آیا اسلام و مسلمانان هم به دیگران و باورهایشان احترام میگذارند؟ خیر؛ در دین اسلام و بر اساس آیات قرآن، مسلمانان همه‌ی غیرمسلمانان، دگراندیشان، منتقدان اسلام و حتی پیروان ادیان دیگر را هرگونه که خواستند مورد توهین و فحاشی قرار می‌دهند و آنها را با القاب و برچسب‌های زشت و توهین آمیز که در قرآن آمده خطاب می‌کنند از جمله: ابله، نادان، حیوان، چهارپا، بوزینه، خوک، سگ، نجس، حرامزاده، فاسق، بی‌شعور و…

پاسخ:
ممنوعیت توهین در اسلام
نویسنده شبهه، کمترین انصافی در نقل آیات به خرج نداده، و لغات را آنگونه که مورد علاقه خود می‌باشد، ترجمه می‌نماید، ضمن اینکه به باقی روایات و آیات اسلام، توجه نکرده و تنها بخشی از اسلام را برای نقد انتخاب نموده است. در ادامه، بعد از بیان توضیحاتی، به بیان آیات مطرحه در شبهه پرداخته و پاسخ را ارائه می‌نماییم…
اسلام، همواره دستور به رعایت ادب و احترام داده است؛ هیچگاه دستور به توهین نداده است و با ناسزا و فحش، مخالفت دارد. خداوند متعال در قبال توهین دشمنان اسلام و خدا، به پیامبرش چنین دستور می‌دهد: «وَ إِذا رَأَیْتَ الَّذینَ یَخُوضُونَ فی‏ آیاتِنا فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ حَتَّى یَخُوضُوا فی‏ حَدیثٍ غَیْرِهِ وَ إِمَّا یُنْسِیَنَّکَ الشَّیْطانُ فَلا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّکْرى‏ مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمینَ»[۱] هرگاه کسانى را دیدى که آیات ما را استهزا مى‏‌کنند، از آنها روى بگردان تا به سخن دیگرى بپردازند! و اگر شیطان از یاد تو ببرد، هرگز پس از یاد آمدن با این جمعیت ستمگر منشین.
همچنین به صراحت از مقابله با مخالفان (کسانی که به دشمنی برخواسته و سعی در استهزاء اسلام دارند) می‌فرمایند: «وَعِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا»[۲] و بندگان خداى رحمان کسانى‏‌اند که روى زمین به فروتنى راه مى‏‌روند، و چون جاهلان [به ناروا] خطابشان کنند، به آنها سلام می‌گویند.
در قرآن کریم آمده است: «ولا تسبوُّا الذین یدْعون من دون اللَّه فیسبوا عَدْواً بغیر علم»[۳]؛ کسانی را که جز خدا را می‌خوانند و می‌پرستند، دشنام و ناسزا مگویید، زیرا ممکن است آنها نیز خدا را از روی جهالت و نادانی فحش و ناسزا ‏گویند»
در آیه‌ی دیگری از قرآن آمده است: «یا ایها الذین آمنوا لایَسخَر قومٌ من قومٍ عَسَی‏ أن یکونوا خیراً مِنهُم و لانساء من نساءٍ عَسَی‏ أن یَکُنَّ خیراً منهنَّ»[۴] ای مومنین! مردمی از شما مردمان دیگر را مسخره نکنند، شاید آنان بهتر از ایشان باشند، و زنان، زنان دیگر را مسخره ننمایند شاید اینان بهتر از ایشان باشند.
در روایات، مکررا به چنین مفاهیمی برخواهیم خورد که چگونه عده‌ای، در مقابل حاکم اسلامی می‌ایستاند و شروع به توهین و فحاشی و بی‌ادبی به آنان می‌کردند و پیشوایان اسلامی، با صبوری و بردباری، پاسخ آنها را می‌دادند؛ از جمله توهین به پیامبر اکرم در مسجدالحرام، و یا ادرار کردن بادیه نشینی در مسجد النبی در مقابل پیامبر و همچنین، توهین به حضرت علی علیه السلام در مقابل ایشان و آب دهان انداختن به بزرگواران دیگر و… که در همه این موارد، حضرات معصومین به عنوان پیشوایان اسلامی، صبر پیشه کرده و با آن افراد به سخن برمی‌آمدند و در نهایت خجالت و عذرخواهی افراد را در برمی‌داشتند.

قتل دگراندیشان
اما ادعای انتهای شبهه، مبنی بر قتل دگراندیشان و مخالفان و منتقدان توسط مسلمانان و اسلام، ادعایی باطل است؛ در حکومت اسلامی هرکسی می‌تواند هر عقیده‌ای را که می‌پسندد انتخاب کند، تنها باید قوانین حکومت را (اگر قصد زندگی در حکومت دارد) رعایت نماید و به برخی احکام اجتماعی پایبند باشد، برای مثال کافری که در حکومت اسلامی قصد زندگی دارد، می‌تواند مانند یک مسلمان زندگی کند، اما حق ندارد قوانین اجتماعی را زیر پا گذاشته و احکام مفسده داری چون زنا، تجاوز، قتل و شرب خمر و… را مرتکب گردد. در صورتی که به این قوانین پایبند باشد، همانند یک مسلمان محسوب شده، جان، مال و ناموسش، مانند جان، مال و ناموس یک مسلمان مورد احترام و محافظت است.

بررسی مفاد آیات
با این مقدمه شروع به بررسی آیا مطروحه در متن شبهه می پردازیم:
۱_ سوره ماده گوساله آیه ۱۵: «اللّه یستهزئ بهم و یمدّهم فی طغیانهم یعمهون» الله تمسخرشان مى‌کند و آنان را سرگردان در ستمکاری شان سوق مى‌دهد.
از ترجمه نام سوره از بقره به «ماده گوساله» مشخص است که نویسنده شبهه، نه تنها در علوم دینی، متعصبانه برخورد می‌کند، بلکه از علوم لغوی و معانی و بیان را نیز به صورت ابزاری استفاده می‌کند. از این موارد گذشته به معنی واقعی آیه می‌پردازیم:
در آیات ابتدایی سوره بقره، از آیه هشتم، خداوند متعال از منافقین سخن به میان می‌آورند. «کسانی که می‌گویند: به خدا ایمان آورده‌ایم ولی ایمان نیاورده‌اند»[۵] بعد از بیان برخی ویژگی‌های منافقین در این آیه ۱۳ به بعد، شروع به بیان توهین‌ها و تمسخر منافقین نسبت به مومنین می‌فرماید: «و چون به آنان (منافقین) گفته شود همان گونه که مردم ایمان آوردند شما هم ایمان بیاورید مى‌گویند آیا همان گونه که کم خردان ایمان آورده‏‌اند ایمان بیاوریم هشدار که آنان همان کم‏ خردانند ولى نمى‌دانند (۱۳) و چون با کسانى که ایمان آورده‏‌اند برخورد کنند مى‏‌گویند ایمان آوردیم و چون با شیطان‌هاى خود خلوت کنند مى‏‌گویند در حقیقت ما با شماییم ما فقط [آنان را] ریشخند مى‌کنیم (۱۴) خدا [است که] ریشخندشان مى‌کند و آنان را در طغیانشان فرو مى‏‌گذارد تا سرگردان شوند (۱۵)
در تفسیر مجمع البیان درباره علت بکاربرده شدن عبارت تمسخر توسط خداوند، چند مورد ذکر شده است:
الف_ کیفر تمسخر آنان: بعضى معتقدند که خدا آنان را به سبب تمسخرشان کیفر مى‌کند، و از این کیفر، با اصطلاح «استهزا» یاد شده است؛ چرا که در فرهنگ عرب، جزاى هر عملى را به همان نام ذکر مى‌کنند. در قرآن نیز آمده است که: «وَ جَزاؤُ سَیِّئَهٍ سَیِّئَهٌ مِثْلَها…»[۶] و کیفر بدى، مانند آن، بدى خواهد بود… این سخن، بى‌ربط نیست، چراکه کیفر وقتى عادلانه باشد، بد نیست؛ امّا عنوان آن در اینجا مانند خود گناه، واژه «بد» است.
ب_ نکوهش منافقان: خدا آنان را براى این کارشان نکوهش مى‌کند. در فرهنگ عرب نیز بسیار اتفاق مى‌افتد که واژه‌اى را بجاى واژه دیگر که از جهت معنى به آن نزدیک است، بکار مى‌برند.
ج_ عذاب و نابودى آنان: ابن عبّاس مى‌گوید: معناى آیه شریفه این است که خدا به منافقان نعمت مى‌دهد و آنان مى‌پندارند که این نعمت و بخشایش، پاداش کردار آنان است؛ درحالیکه خداوند تنها به این جهت به آنان نعمت مى‌بخشد که در کردار ظالمانه و زشت خود بمانند و درنتیجه به نگونسارى دنیا و عذاب آخرت گرفتار آیند. آرى؛ از این رو به این نعمت دهى تمسخر گفته شده است که ظاهر آن نعمت، و حقیقت آن کشاندن منافقان به نابودى و کیفرى است که با عملکرد زشت خویش درخور آن شده‌اند.
بنابراین، معنای تمسخر، به معنای متبادر به ذهن نمی‌باشد.

۲_ سوره ماده گوساله آیه ۶۵: «و لقد علمتم الّذین اعتدوا منکم فی السّبت فقلنا لهم کونوا قرده خاسئین» به طور قطع از حال کسانی از شما، که در روز شنبه نافرمانی و گناه کردند، آگاه شده‌اید. ما به آنها گفتیم: به صورت بوزینه‌هایی طرد شده درآیید.
آیه شریفه درباره نافرمانی قومی از یهود می‌باشد، که توسط خداوند دچار عذاب الهی شده، و همگی مسخ شدند؛ به این گونه که دیگر از حالت انسانی خارج شده و تبدیل به بوزینه (حیوانی شبیه به میمون) شده‌اند. قاعده مسخ یک مساله مورد قبول در ادیان الهی مخصوصا اسلام می‌باشد. اگر منظور نویسنده از تبدیل شدن گروهی از کفار و منافقین، به شکل بوزینه؛ توهین در قرآن می‌باشد؛ این مساله یک نقل تاریخی است، و نه یک توهین. حقیقتا، کسانی که با دلایل عقلی و براهین علمی (معجزات) هنوز شکی در دلشان برای ایمان به خداوند داشته باشند و یا اینکه به یقینشان عمل نکنند، از شان انسان بودن تنزل یافته و تبدیل به یک بوزینه خواهند شد، بنابراین این امور، توهین محسوب نمی‌شوند بلکه نوعی بیان حقیقت است. باید دانست آیه در مقام بیان تبدیل شدن انسان به حیوان است، نه توهین.

۳_ سوره ماده گوساله – آیه ۱۷۱… که پاسخ آن به صورت مفصل در مطلبی جداگانه داده شده است، مراجعه شود به: اینجا

۴_ سوره مائده – آیه ۶۰: «قل هل أنبّئکم بشرّ من ذلک مثوبه عند اللّه من لعنه اللّه و غضب علیه و جعل منهم القرده و الخنازیر و عبد الطّاغوت أولئک شرّ مکانا و أضلّ عن سواء السّبیل» بگو : آیا شما را از کسانی که در نزد الله کیفری بدتر از این دارند خبر، بدهم : کسانی که خدایشان لعنت کرده و بر آنها خشم گرفته و بعضی را بوزینه و خوک گردانیده است و خود بت پرستیده‌اند؟ اینان را بدترین جایگاه است و از راه راست گمگشته‌ترند.
جالب است به آیات قبل مراجعه بفرمایید تا مشخص شود، چه کسانی تمسخر و توهین کرده و خداوند در پاسخشان چه عمل نموده‌اند: «و هنگامى که [به وسیله اذان مردم را] به نماز مى‏‌خوانید آن را به مسخره و بازى مى‏‌گیرند زیرا آنان (کفار و منافقین) مردمى‏‌اند که نمى‏‌اندیشند (۵۸) بگو اى اهل کتاب آیا جز این بر ما عیب مى‏‌گیرید که ما به خدا و به آنچه به سوى ما نازل شده و به آنچه پیش از این فرود آمده است ایمان آورده‏‌ایم و اینکه بیشتر شما فاسقید (۵۹)  بگو آیا شما را به بدتر از [صاحبان] این کیفر در پیشگاه خدا خبر دهم همانان که خدا لعنتشان کرده و بر آنان خشم گرفته و از آنان بوزینگان و خوکان پدید آورده و آنانکه طاغوت را پرستش کرده‏‌اند اینان‌ند که از نظر منزلت بدتر و از راه راست گمراه‏‌ترند (۶۰)»
در مساله تبدیل برخی انسان‌ها به بوزینه و تنزل از مقام انسانیت به مقام حیوانیت، در گزینه شماره ۲ همین مطلب، گذشت.

۵_ سوره اعراف – آیه ۱۶۶: «فلمّا عتوا عن ما نهوا عنه قلنا لهم کونوا قرده خاسئین» آری، هنگامی که در برابر آنچه از آن نهی شده بودند سرکشی کردند، به آنها گفتیم: به شکل میمون‌هایی طرد شده درآیید.
خداوند متعال در این آیه همچون دو آیه سابق، مساله مسخ را مطرح می‌کند، عده‌ای از ظالمان و کافران؛ به جهت نافرمانی از دستورات الهی از مقام انسانیت به مقام حیوانیت تنزل یافته‌اند. خداوند در این مساله، توهین و ناسزا به کسی نسبت نداده است بلکه از حقیقتی پرده برداشته است. (حقیقتی تاریخی)

۶_ سوره اعراف – آیه ۱۷۶: «و لو شئنا لرفعناه بها و لکنّه أخلد إلى الأرض و اتّبع هواه فمثله کمثل الکلب إن تحمل علیه یلهث أو تترکه یلهث ذلک مثل القوم الّذین کذّبوا بآیاتنا فاقصص القصص لعلّهم یتفکّرون» و اگر می‌خواستیم به آن آیات او را رفعت مقام می‌بخشیدیم، لیکن او به زمین (تن) فروماند و پیرو هوای نفس گردید، و در این صورت مثل و حکایت حال او به سگی ماند که اگر بر او حمله کنی و یا او را به حال خود واگذاری به عوعو زبان کشد. این است مثل مردمی که آیات ما را بعد از علم به آن تکذیب کردند. پس این حکایت بگو، باشد که به فکر آیند.
ابتدا، ترجمه صحیح آیه: «و اگر مى‏‌خواستیم قدر او را به وسیله آن [آیات] بالا مى‌بردیم اما او به زمین [=دنیا] گرایید و از هواى نفس خود پیروى کرد از این رو داستانش چون داستان سگ است [که] اگر بر آن حمله‌ور شوى زبان از کام برآورد و اگر آن را رها کنى [باز هم] زبان از کام برآورد این مثل آن گروهى است که آیات ما را تکذیب کردند پس این داستان را [براى آنان] حکایت کن شاید که آنان بیندیشند»
این آیه در شان بلعم باعورا (مومنی که به گمراهی کشیده شد) نازل شده است، و روایت‌گر داستان اوست. در این آیه، منظور از زبان از کام بیرون آوردن (یَلْهَثْ) می‌تواند دو معنا داشته باشد: پارس کردن، زبان از دهان بیرون آوردن. گویا معنای زبان از دهان بیرون آوردن (همانطور که سگ‌های تشنه و خسته این کار را می‌کنند) از معنی پارس کردن بهتر دلالت می‌کند.
با این وجود، اگر هر دو معنا را تصور کنیم، ایرادی وارد نیست، بلکه این آیه، تمثیلی است برای شخصیتی تاریخی. و همانطور که واضح است، تمثیل به معنی مثال زدن است؛ بنابراین توهینی در آیه نمی‌توان متصور شد. آیه با ظرافت خاصی، سگی که چه به او حمله شود و چه رها شود، پارس کرده و یا زبان از دهان خارج می‌کند را به شخصی مثال زده است که اگر دلایل پذیرش دین و خداوند را برایش بیان می‌کنی، ناسزا می‌دهد و اگر رهایش کنی، همچنان به ناسزا مشغول می‌شود.
در تکمیل این تمثیل، بعد از همین آیه، در آیه ۱۷۷ آمده است: «چه زشت است داستان گروهى که آیات ما را تکذیب و به خود ستم مى‌‏نمودند»

۷_ سوره اعراف – آیه ۱۷۹: «و لقد ذرأنا لجهنّم کثیرا من الجنّ و الإنس لهم قلوب لا یفقهون بها و لهم أعین لا یبصرون بها و لهم آذان لا یسمعون بها أولئک کالأنعام بل هم أضلّ أولئک هم الغافلون» و به راستى بسیارى از جن و انس را براى جهنم آفریده‌ایم، دل‌هایى دارند که با آن در نمى‌یابند و چشم‌هایى دارند که با آن نمى‌بینند و گوش‌هایى دارند که با آن نمى‌شنوند، آنان چون چهارپایانند، بلکه اینان گمراه‌ترند، ایشان بى‌خبرند.
در آیه شریفه ۱۷۹ اعراف، افرادی که معجزات الهی را دیده، براهین عقلی و علمی را به گوش شنیده و ناتوانی خود را در محضر پیامبران الهی درک کرده‌اند ولی به آنها ایمان نیاورده‌اند به حیوانات تمثیل شده‌اند، و قلب‌هایشان را قفل شده، چشم‌هایشان را کور و گوش‌هایشان را کر، معرفی کرده است. و در نهایت از مقام حیوانیت، تنزل یافته از حیوانات نیز گمراه‌ترند.
علت این تعابیر با اندک تاملی در تاریخ مشخص می‌شود؛ فرض کنید شخصی با دلایل علمی و عقلی و همچنین دیدن اثرات یک دارو و روش‌های مختلف مجاب کردن او، به این نتیجه می‌رسد که حقیقتا این دارو لازم و مصرف آن حتمی باید باشد؛ ولی از مصرف دارو خودداری می‌کند و به خود ضرر می‌رساند؛ چنین شخصی که علم و عقل و منطق و شعور خود را زیر سوال برده است؛ آیا تفاوتی با حیوانات بدون عقل و شعور دارد؟ یقینا بین این دو تفاوتی نیست جز اینکه انسان صاحب عقل است و این رفتار را می‌کند و حیوانات بدون عقل چنین عملی را مرتکب می‌شوند، بنابرین جرم انسان صاحب عقل بیشتر است.
به همین خاطر است که کسانی که برایشان حقانیت پیامبر و وجود خداوندی یگانه در قلب و گوش و چشمشان، ثابت شده است، چطور می‌توانند آن را انکار کنند و به خرافات خود بپردازند، چنین افرادی یقینا از عقل خود استفاده نکرده و از حیوانات نیز گمراه‌تر شده‌اند.
به این آیه در مطلبی مفصل پاسخ داده شده است، مراجعه شود به: اینجا

۸_ سوره توبه – آیه ۲۸: «یا أیّها الّذین آمنوا إنّما المشرکون نجس فلا یقربوا المسجد الحرام بعد عامهم هذا و إن خفتم عیله فسوف یغنیکم اللّه من فضله إن شاء إنّ اللّه علیم حکیم» ای کسانی که ایمان آورده‌اید، مشرکان نجسند و از سال بعد نباید به مسجدالحرام نزدیک شوند و اگر از بینوایی می‌ترسید، الله اگر بخواهد به فضل خویش بی‌نیازتان خواهد کرد زیرا الله دانا و حکیم است.
در آیه شریفه، خداوند متعال، حکمی را تحت عنوان «نجاست کافر» تبیین می‌کند؛ نجاست یکی از احکام اسلامی است که خداوند متعال برخی اشیاء را نجس اعلام می‌کند به جهت اینکه باید احکامی خاص درباره این اشیاء رعایت گردد. خداوند ۱۱ مورد را نجس اعلام کرده و از این یازده مورد باید در لباس، بدن و مکان نمازگزار، نگهداری آن در مسجد (که باعث نجاست مسجد بشود)، خوردن و خرید و فروش آنها اجتناب کرد و در باقی مسائل نیازی به اجتناب از آنها نیست. با این مقدمه می‌گوییم:
اگر خداوند کافران، خون، لاشه حیوانات، ادرار و مدفوع و… را نجس اعلام کرده است، یک حکم شرعی برای مسلمانان است، و ارتباطی به غیر مسلمانان نداشته و بر آنها حرجی نیست. به همین خاطر است که نمی‌توان نجاست در این آیه را به عنوان توهین پذیرفت.

۹_ سوره فرقان – آیه ۴۴: «أم تحسب أنّ أکثرهم یسمعون أو یعقلون إن هم إلاّ کالأنعام بل هم أضلّ سبیلا» آیا گمان می‌بری بیشتر آنها می‌شنوند یا می‌فهمند؟ آنها فقط همچون چهارپایانند بلکه گمراه‌تر.
توضیح مطلب که چرا خداوند کافران را گمراه‌تر از چهارپایان خطاب فرمودند، در مطلب شماره هفت همین پست گذشت.

۱۰_ سوره عنکبوت – آیه ۴۱: «مثل الّذین اتّخذوا من دون اللّه أولیاء کمثل العنکبوت اتّخذت بیتا و إنّ أوهن البیوت لبیت العنکبوت لو کانوا یعلمون» مثل کسانی که غیر از الله را اولیای خود برگزیدند، مثل عنکبوت است که خانه‌ای برای خود انتخاب کرده؛ در حالی که سست‌ترین خانه‌ها خانه عنکبوت است اگر می‌دانستند.
آیاتی چند از سوره عنکبوت درباره قوم موسی علیه السلام نازل شده است و بیانگر تاریخ آنان است، به برخی از این آیات توجه کنید:
«و قارون و فرعون و هامان را [هم هلاک کردیم] و به راستى موسى براى آنان دلایل آشکار آورد و[لى آنها] در آن سرزمین سرکشى نمودند و [با این همه بر ما] پیشى نجستند (۳۹) و هر یک [از ایشان] را به گناهش گرفتار [عذاب] کردیم از آنان کسانى بودند که بر [سر] ایشان بادى همراه با شن فرو فرستادیم و از آنان کسانى بودند که فریاد [مرگبار] آنها را فرو گرفت و برخى از آنان را در زمین فرو بردیم و بعضى را غرق کردیم و [این] خدا نبود که بر ایشان ستم کرد بلکه خودشان بر خود ستم می‌کردند (۴۰) داستان کسانى که غیر از خدا دوستانى اختیار کرده‌اند همچون عنکبوت است که خانه‌اى براى خویش ساخته و در حقیقت اگر مى‌دانستند سست‏‌ترین خانه‌ها همان خانه عنکبوت است (۴۱)»
شاید اگر بدون تعصب و با دیدی روشن به این آیات توجه شود، مشخص خواهد شد کسانی که عقل و علم و منطق را تعطیل کرده و به کفر و تعصب خود پافشاری می‌کنند؛ بر مبنای علم و عقل و منطق (که پایه‌های استوار زندگی بشری هستند) تفکراتشان را پیاده نکرده و اساس اعتقاداتشان را بر حدس، تعصب و دشمنی بنا نهادند. چنین افرادی در قرآن به عنکبوت تمثیل شده‌اند؛ عنکبوتی که خانه‌اش بسیار سست است، ولی در نزد خود آن را محکم‌ترین خانه‌ها می‌داند.
توصیه می‌کنیم به مطلب «معجزه علمی آیه ۴۱ سوره عنکبوت» به آدرس زیر مراجعه بفرمایید:      کلیک کنید بر اینجا

۱۱_ سوره مدثر – آیه ۴۹: «فما لهم عن التّذکره معرضین کأنّهم حمر مستنفره فرّت من قسوره» چه شده که است از این پند اعراض می‌کنند؟ مانند خران وحشی که از شیر می‌گریزند.
در مطلبی مفصل به بیان توضیحات درباره این آیه پرداخته شده است، مراجعه شود به: اینجا

۱۲_ سوره جمعه – آیه ۵ :«مثل الّذین حمّلوا التّوراه ثمّ لم یحملوها کمثل الحمار یحمل أسفارا بئس مثل القوم الّذین کذّبوا بآیات اللّه و اللّه لا یهدی القوم الظّالمین» مثل کسانى که به تورات مکلف شدند ولى به آن عمل نکردند همچون خرى است که کتاب‌هایى را حمل کند، چقدر بد است مثل قومى که آیات الله را تکذیب کردند. الله ستمکاران را هدایت نمى‌کند.
آیه شریفه با تمثالی بسیار زیبا و پرمفهوم، کسانی که تورات را پیش خود نگهداری می‌کنند، ولی به آن عمل نکرده و یا مورد استفاده قرار نمی‌دهند را، به حیواناتی تشبیه نموده که حمل کننده کتاب هستند. در حالی که حیوانات، از کتاب بهره‌ای نمی‌برند و برتری نسبت به حیوانات دیگر با این حمل متصورشان نمی‌شود، پس کسانی که باید به تورات و کتب آسمانی عمل می‌کردند، ولی به آنها عمل نکرده و تنها حمل کننده آن بودند؛ به مانند همین حیواناتند که برتری نسبت به دیگر افراد ندارند.
از کلمه «کمثل» مشخص می‌شود که این مساله نیز یک تمثیل است؛ کاف تشبیه که متصل به عبارت مثل شده است، بیانگر واضح این مفهوم است. به عبارت دیگر، خداوند به قصد توهین کسی را حمار خطاب نکرده است، بلکه از باب تمثیل، مثالی برای شیوه زندگی چنین افرادی زده شده است که زندگی آنان مانند زندگی حیوانات است. با کمترین تفکر و تاملی در آیه، معنای مدنظر واضح خواهد شد.

۱۳_ سوره انفال – آیه ۲۲: «إنّ شرّ الدّوابّ عند اللّه الصّمّ البکم الّذین لا یعقلون» بدترین جانوران در نزد خدا این کران و لالان هستند که در نمی‌یابند.
این آیه همانند آیه ۵۵ سوره انفال می‌باشد که در شان کفار نازل شده است. آیه ۵۵ سوره انفال می‌فرماید: «إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِندَ اللّهِ الَّذِینَ کَفَرُواْ فَهُمْ لاَ یُؤْمِنُونَ» به تحقیق بدترین جنبندگان نزد خداوند کسانی هستند که کافرند و ایمان نمی‌آورند.
اگر منظور از توهین کلمه دواب به معنی جنبنده است که به جانور نیز تعبیر می‌شود؛ باید گفت اشتباه معنایی صورت گرفته است؛ دواب جمع دابه است به معنی جانورانی که بر روی زمین سیر کنند.(دهخدا) در روایات یکی از صفات امیرالمومنین علی علیه السلام، دابه الارض است. با این اوصاف، صرف کلمه دابه، توهین و ناسزا نمی‌تواند تعبیر شود.
اما اگر منظور از توهین در این آیه، بخش انتهایی آن است، ابتدا شما را توصیه به مطالعه آیات ۲۰ الی ۲۳ همین سوره می‌نماییم:
«اى کسانى که ایمان آورده‏‌اید خدا و فرستاده او را فرمان برید و از او روى برنتابید در حالى که [سخنان او را] مى‌شنوید (۲۰)  و مانند کسانى مباشید که گفتند شنیدیم در حالى که نمى‌شنیدند (۲۱) قطعا بدترین جنبندگان نزد خدا کران و لالانى‏‌اند که نمى‏‌اندیشند (۲۲) و اگر خدا در آنان خیرى مى‏‌یافت قطعا شنوایشان مى‏‌ساخت و اگر آنان را شنوا می‌کرد حتما باز به حال اعراض روى برمى‏‌تافتند (۲۳)»
علامه طباطبائی در تفسیر آیه ۲۱ و ۲۲ سوره انفال می‌فرماید:
در آیه ۲۱ خداوند خطاب به مؤمنان می‌فرماید: مانند کسانی نباشید که زمانی که کلام حق به گوششان می‌رسید می‌گفتند: شنیدیم، خیر، این‌ها نمی‌شنوند، اگر می‌شنیدند آن را قبول می‌کردند…، و این آیه تعریضی برعلیه مشرکین است و یا عده‌ای از اهل مکه که به رسول خدا (ص) ایمان آوردند، ولی قلب‌هایشان از شرک خالص نشده بود، به هر صورت می‌فرماید: وقتی می‌شنوند، ولی اطاعت نمی‌کنند، گویا اصلا نشنیده‌اند و تصدیق ظاهری هم بدون ایمان و اطاعت هیچ فایده‌ای نداشته و فرقی با نشنیدن و تصدیق نکردن ندارد.
اما آیه ۲۲: این آیه نیز مذمت و تعریض بر علیه کفار است و می‌فرماید: این‌ها بدترین موجودات در نزد خدا می‌باشند، چون به مانند کرها سخن حق را نمی‌شنوند و مانند لال‌ها آن را تصدیق نمی‌کنند و هیچ تفکری هم نمی‌نمایند و لذا راهی به سوی پذیرش حق ندارند و هیچ خیری در آنها نیست.
با این تفاصیل، باید مشخص شود که منظور از کر و لال‌ها در آیه فوق، کافران هستند نه کر و لال‌هایی که به صورت بیمار و معلول شناخته می‌شوند.

۱۴_ سوره بقره – آیه ۱۰: «فی قلوبهم مرض فزادهم اللّه مرضا و لهم عذاب ألیم بما کانوا یکذبون» در دل‌هایشان مرضى است و خدا بر مرضشان افزود و به [سزاى] آنچه به دروغ مى‌گفتند، عذابى دردناک [در پیش] خواهند داشت.
با اندک تاملی در آیه، مشخص می‌شود آیه در بیان یک حقیقت می‌باشد و توهین در آیه وجود ندارد؛ از آنجا که کسانی به اسم کافران و مشرکان، با دلایل و براهین عقلی و علمی و منطقی و… و حتی دیدن معجزات الهی، هنوز حاضر به ایمان نشدند؛ خداوند دل‌هایشان را مریض خطاب کرده، و شاید منظور از این مریض، همان تعصب و دشمنی با پیامبران الهی باشد.

۱۵_ سوره بقره – آیه ۱۳: «و إذا قیل لهم آمنوا کما آمن النّاس قالوا أ نؤمن کما آمن السّفهاء ألا إنّهم هم السّفهاء و لکن لا یعلمون» و هنگامی که به آنان گفته شود: همانند (سایر) مردم ایمان بیاورید، می‌گویند: آیا همچون ابلهان ایمان بیاوریم؟! بدانید اینها همان ابلهانند ولی نمی‌دانند.
توصیه می‌کنیم ابتدا آیات ۱۱ تا ۱۳ را مطالعه کنیم:
«و چون به آنان گفته شود در زمین فساد مکنید مى‏‌گویند ما خود اصلاحگریم (۱۱) بهوش باشید که آنان فسادگرانند لیکن نمى‏‌فهمند (۱۲) و چون به آنان گفته شود همانگونه که مردم ایمان آوردند شما هم ایمان بیاورید مى‏‌گویند آیا همانگونه که کم خردان ایمان آورده‏‌اند ایمان بیاوریم هشدار که آنان همان کم‏ خردانند ولى نمى‏‌دانند (۱۳)»
در آیات بیان شده است که: عده‌ای معتقد هستند خودشان در زمین اصلاح می‌کنند و از فساد دوری می‌جویند، در حالی که در حقیقت خودشان فسادگر هستند. همچنین وقتی به این افراد گفته می‌شود با دیدن معجزات الهی و شنیدن براهین و دلایل علمی، ایمان بیاورید؛ می‌گویند: همانند بی‌خردان ایمان نمی‌آوریم، در حالی که آنها منکر علم و برهان و معجزات الهی شده‌اند و بی‌خردان واقعی خود آنان‌اند. با اندک تاملی مشخص می‌شود این آیه شریفه، توهین نمی‌کند بلکه حقیقتی را در فطرت برخی روشن می‌سازد.

۱۶_ سوره قمر – آیه ۷: «خشّعا أبصارهم یخرجون من الأجداث کأنّهم جراد منتشر» آنان در حالی که چشم‌هایشان از شدت وحشت به زیر افتاده، همچون ملخ‌های پراکنده از قبرها خارج می‌شوند.
آیه شریفه، قصد توهین نداشته و تنها برای اتفاقی که در آینده خواهد افتاد، تمثیلی عالمانه زده است؛ شان نزول آیه نیز، مخصوص کفار نیست، بلکه مومنین را هم فرا می‌گیرد. در تفسیر نمونه درباره این تشبیه آمده است:
نسبت «خشوع» به «چشم‌ها» به خاطر آن است که صحنه آن قدر هولناک است که تاب تماشاى آن را ندارند، لذا چشم از آن برمى‌گیرند و به زیر مى‏‌اندازند. و تشبیه به «ملخ‌هاى پراکنده» به تناسب این است که توده ملخ‌ها برخلاف بسیارى از پرندگانى که به هنگام حرکت دسته جمعى با نظم و ترتیب خاصى حرکت مى‏‌کنند هرگز نظم و ترتیبى ندارند، به علاوه آنها همچون ملخ‌ها در آن روز موجوداتى ضعیف و ناتوانند و چنان وحشت زده مى‏‌شوند که مانند مست‌ها بى‏‌توجه به هر طرف رو مى‏‌آورند و به یکدیگر مى‏‌خورند.

۱۷_ سوره واقعه – آیه ۵۶: «فشاربون شرب الهیم» و همچون شتران مبتلا به بیماری عطش، از آن می‌آشامید.
آیه شریفه در حال بیان عذاب‌های اهل جهنم می‌باشد، بنابرین یک خبر غیبی از آینده است. پس توهینی نیست، ضمن اینکه؛ این آیه نیز می‌تواند تمثیل باشد.

۱۸_ سوره انفال – آیه ۵۵: «إنّ شرّ الدّوابّ عند اللّه الّذین کفروا فهم لا یؤمنون» به یقین، بدترین جنبندگان نزد خدا، کسانی هستند که کافر شدند و ایمان نمی‌آورند.
پاسخ این مطلب در شماره ۱۳ همین پست گذشت.

۱۹_ سوره القلم – آیه ۱۳: «عُتُلٍّ بَعْدَ ذَلِکَ زَنِیمٍ» گستاخ [و] گذشته از آن زنازاده است.
آیه شریفه در بیان ویژگی‌های دشمنان پیامبر است، که در بخشی از آن، به زنازاده بودن برخی دشمنان اشاره می‌فرماید؛ و از آنجا که زنا، در مکتب اسلام قبیح است و در مکتب کفر، عملی مباح شناخته می‌شده (و البته می‌شود) نیازی به توضیح نیست که این مطلب برای غیر مسلمانان توهین محسوب نمی‌شود. و برای مسلمانان نیز، پرده از یک حقیقت روشن می‌باشد.
پاسخ مفصل تر در مطلب زیر مطالعه بفرمایید در: اینجا

۲۰_ سوره انبیاء – آیه ۶۷: «أفّ لکم و لما تعبدون من دون اللّه أ فلا تعقلون» ننگ (اف) بر شما و بر آنچه غیر از الله مى‌پرستید مگر نمى‌اندیشید.
به این آیه در پستی مجزاء پاسخ داده شده است، مراجعه شود به: اینجا

۲۱_ سوره مدثر آیه ۵۰: «کَأَنَّهُمْ حُمُرٌ مُّسْتَنفِرَهٌ» (جهنمیان ) گویى گورخرانى رمیده‌اند
به این آیه در پستی مجزاء پاسخ داده شده است، مراجعه شود به: اینجا

۲۲. سوره مرسلات آیه ۳۳: «کَأَنَّهُ جِمَالَتٌ صُفْرٌ» (جهنمیان) گویى شترانى زرد رنگند.
اگر تنها به همین یک آیه، برای جهل نویسنده شبهه، اکتفاء کنیم، کافی است؛ غالبا کسانی که قصد نقد اسلام و تشیع را دارند، بوئی از تشیع نبرده و کمترین اطلاعاتی از ساختار شیعه و اسلام ندارند. تنها از روی شنیده‌ها و نهایتا دیده‌های سطحی خود، بدون هیچ تامل و تفکر و تجسسی، شروع به نقد کرده‌اند. و حقیقتا قرآن کریم چه زیبا، آنها را به کم‌خردان معرفی کرده است، به این آیه توجه کنید:
«و إذا قیل لهم آمنوا کما آمن النّاس قالوا أ نؤمن کما آمن السّفهاء ألا إنّهم هم السّفهاء و لکن لا یعلمون» چون به آنان گفته شود همان گونه که مردم ایمان آوردند شما هم ایمان بیاورید مى‌گویند آیا همانگونه که کم خردان ایمان آورده‏‌اند ایمان بیاوریم هشدار که آنان همان کم‏‌خردانند ولى نمى‏‌دانند.
اما بررسی آیه ۳۳ سوره مرسلات، باید گفت: در آیات قبل از این آیه، به بیان ویژگی‌های آتش‌های جهنم می‌پردازد، که آیه ۳۳ آخرین تعبیر از آتش‌های جهنم است، خداوند می‌فرمایند: «[دوزخ] چون کاخی [بلند] شراره می‌افکند (۳۲) ‏آتش‌پاره‌هائی که انگار [از لحاظ رنگ و حرکت و سرعت] شتران زردی هستند.(۳۳)»
بنابراین واضح است که منظور از شترهای زرد رنگ، شراره‌های آتش جهنم است، نه جهنمیان و این یک تمثیل برای جهنم می‌باشد.

در پایان، ابراز تاسف می‌خوریم به حال کسانی که خود را جزئی از انجمن بیداری خطاب می‌کنند، ولی در خوابی عمیق و جاهلانه غرق شده‌اند.

__پی‌نوشت______________
[۱] قرآن کریم: سوره انعام، آیه ۵۸.
[۲] قرآن کریم: سوره الفرقان، آیه ۶۳.
[۳] قرآن کریم: سوره انعام، آیه ۱۰۸.
[۴] قرآن کریم: سوره الحجرات، آیه ۱۱.
[۵] قرآن کریم: سوره بقره، آیه ۸.
[۶] قرآن کریم: سوره شوری آیه ۴۰.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب