پنجشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 4 ساعت قبل منتشر شده است .
»   مطلب داغ, یادداشت‌ها  »   اسلام ترور را حرام کرد
۱۷ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۲:۵۸

اسلام ترور را حرام کرد

یکی از انواع قتل‌هایی که بشر با آن روبه‌رو بوده، قتل‌های غافلگیرانه یا ترور بوده است. کشتن از راه ترور، غالبا، جنبه سیاسی داشته و این پدیده جدیدی نیست. از اینکه حرمت این نوع قتل در ادبیات و احکام دینی مطرح شده، آشکار است که کشتن غافلگیرانه در میان اعراب رواج داشته و اسلام با این پدیده ضدانسانی برخورد کرده است.
محمدتقی فاضل‌میبدی در یادداشتی که در ضمیمه شرق منتشر شده آورده است: پس از دوران پیامبر(ص) نخستین کسی که از راه ترور به قتل رسید، سعدبن عباده، رییس قبیله خزرج بود که در سقیفه با خلیفه اول بیعت نکرد و در روزگار خلافت خلیفه دوم به شام رفت و در بین راه با تیر به اصطلاح غیبی از پا در آمد. گفتند جنیان او را کشته‌اند.[۱]
بعدا این نوع قتل‌های سیاسی در دستگاه خلفا، به‌ویژه عباسیان، رواج داشت و غالبا عمال حکومت از راه مسموم کردن، مخالفان سیاسی خود را از پیش رو بر می‌داشتند. غالب امامان شیعی از راه ترور، از نوع مسمومیت، به شهادت رسیدند و گاهی مخالفان حکومت، خلیفه وقت را ترور می‌کردند؛ همچنان‌که خلیفه دوم به دست یک ایرانی و امام علی(ع) به دست یکی از خوارج به قتل رسیدند.
واژه‌های معادل ترور در ادبیات عرب «فتک» و یا «اغتیال» است؛ با اندک تفاوت. در کشتن از راه فتک ممکن است قاتل و یا مسببان آن شناخته شوند؛ اما در کشتن از راه اغتیال، قاتل و مسببان آن شناخته شده نیستند. یعنی اغتیال مرموزترین قتلی است که اتفاق می‌افتد. به عبارت دیگر: فتک و اغتیال هر دو به معنای حمله ناگهانی و غافلگیرانه به شخص است، منتها در فتک نوعی تامین به فرد مورد قتل وجود دارد ولی اغتیال از این نظر اعم است؛ و در اغتیال بردن فرد مورد اغتیال به محلی مخفی ملاحظه شده است ولی فتک از این نظر اعم است.[۲] البته ممکن است هر دو به یک معنا به کار آید. در مورد شهادت حضرت علی آمده است: ابن ملجم لعنه الله قتل علیا غیله و فتکا، ابن ملجم علی(ع) را از راه اغتیال و فتک کشت.

نظر اسلام نسبت به این نوع قتل؟
ما اگر یکی از خدمات انسانی اسلام را مهار کردن قتل‌ها، که در پیش از اسلام واقع می‌شد، بدانیم درست دانسته‌ایم. ترور نیز یکی از این موارد است و این نوع قتل به دستور پیامبر نه تنها مهار، که ممنوع شد. ممکن است کسی ادعا کند که پیامبر در مواردی دستور اعدام غافلگیرانه را داده است، که در کتب تاریخ آمده است. مرحوم آیت‌الله منتظری تمام این موارد را آورده و پاسخ علمی داده و آنها را از نوع ترور ندانسته است. بلکه پاره‌ای از آنها کسانی بوده‌اند که مرتکب قتل شده بودند و پیامبر دستور کشتن آنها را به طور آشکارا صادر کرد.[۳] برخی از مواردی که صریحا با ترور مخالفت شده است:
۱- در جنگ جمل زبیربن‌عوام که در برابر حضرت علی قرار داشت و در نهایت از جنگ فرار کرد، کسی او را تعقیب کرد و در بین راه غافلگیرانه کشت. حضرت علی پس از اطلاع از این موضوع برآشفت و فرمود قاتل او گرفتار عذاب جهنم خواهد شد؛ چون دست به کاری زد که پیامبر آن را نهی کرده بود.
۲- روایت: «الایمان قید الفتک» ایمان به خداوند ترور را مهار می‌کند؛ در چند مورد از پیامبر اسلام نقل شده است. از جمله هنگامی که هانی در کوفه از مسلم خواست تا ابن‌زیاد را پس از دعوت ترور کند؛ مسلم از قول پیامبر گفت: الایمان قید الفتک. پیامبر ترور را منع کرده است و من دست به چنین قتلی نمی‌زنم.
۳- شخصی به امام صادق(ع) عرض کرد همسایه‌ای دارم که در مجالس، حضرت علی را دشنام می‌دهد، اجازه می‌دهی تا او را از پا در آورم. امام فرمود آیا چنین کاری را انجام می‌دهی؟ گفت مخفیانه او را ترور می‌کنم. حضرت فرمود این فتک است و پیامبر آن را نهی کرده است. ان‌الاسلام قید الفتک.[۴] از این موارد زیاد است که امامان معصوم با تمسک به فرموده پیامبر(ص) جلوی ترور را گرفته‌اند. اگر بر فرض، موردی را بتوان یافت که چنین قتلی با اطلاع یا دستور امام صورت گرفته باشد، دلیل بر حکم حلیت آن به عنوان یک قانون دینی برای هرکس نیست.
حتی هیچ فقیهی نمی‌تواند فتوای چنین قتلی را صادر کند. چون اصل اولیه در این موارد عدم جواز است و عبور از این اصل دلیل محکمی می‌خواهد. به گفته آیت‌الله سیداحمد خوانساری: در مساله دماء و فروج (خون و ناموس) نمی‌توان به روایات آحاد و اخبار ضعیف تمسک کرد. سوای مسایل فوق، در این‌گونه موارد نمی‌توان از بنای عقلا و قوانین حقوق‌بشری، نیز، تخطی کرد. ترور در دنیای امروز به هر دلیلی محکوم است.
کسانی که خطاکار شناخته می‌شوند باید در دادگاه علنی و با حضور هیات منصفه محاکمه شوند. در غیر این صورت، از نگاه اسلامی و فقهی نمی‌توان کسی را محکوم به مرگ دانست. ممکن است کسی بگوید آنان که در خارج از کشور اسلامی علیه اسلام یا نظام اسلامی توطئه می‌کنند، می‌توان آنها را از پای در آورد، باید گفت از نگاه فقهی ترور خارج از مرزهای اسلام نیز ممنوع تلقی شده و حتی اجرای هیچ حدی در سرزمین غیراسلامی جایز نیست.
لایقام علی احد حد بارض العدو[۵]. نمی‌توان، به تعبیر آیت‌الله منتظری: فتک و اغتیال افراد مهدورالدم که در حال جنگ با اسلام و مسلمانان و یا تدارک و حمایت آنان نباشند را روا دانست.» آیت‌الله صانعی، در پاسخ دانشجویی که درباره ترور پرسیده است می‌گوید: در اسلام ترور و فتک حرام و ممنوع است و اسلام از ابتدا با ترور مخالف بوده و هست…[۶]
بدیهی است اگر این نوع قتل‌ها رواج پیدا کند، هیچ‌کسی در امان نخواهد بود. همان‌طور که امروز ناامنی‌هایی از راه ترور در عراق، پاکستان، افغانستان و برخی جاهای دیگر شاهدیم. باید فقهای اسلام به پیروی از پیامبر بزرگوار، یکصدا، ترور را به هر شکلی، چه در داخل کشورهای اسلامی و چه در خارج، محکوم کنند. خلاصه اینکه:
۱- در اسلام هر نوع قتلی که از راه ترور صورت بگیرد، ممنوع شده و هیچ فقیه و قاضی‌ای نمی‌تواند چنین فتوا و حکمی را صادر کند.
۲- اگر کسی به دلیل خطایی که مرتکب شده مهدورالدم شناخته شود باید در دادگاه صالحه و با حضور هیات منصفه محاکمه شود تا متهم بتواند در کنار وکیل مدافع از خود دفاع کند.
در مسایل کیفری، به‌ویژه در مورد اعدام باید به بنای عقلا یا قوانین عقلایی توجه شود و بنابر توصیه‌ای که اسلام در حفظ مساله دماء دارد، حداکثر احتیاط ملاحظه شود تا خونی بی‌جا مباح نشود.

__پی‌نوشت____________
[۱] مروج‌الذهب: ج۲، ص۳۰۱.
[۲] حکومت دینی و حقوق انسان: ص۷۵.
[۳] رجوع شود به: کتاب حکومت دینی و حقوق انسان.
[۴] فروع کافی: ج۷، ص۳۷۵.
[۵] وسائل‌الشیعه: ابواب مقدمات الحدود، باب۱۰حدیث ۱و۲.
[۶] مجمع‌المسایل: ج۳، ص۴۰۹.

محمدتقی فاضل‌میبدی - شفقنا

مطالب مشابه

متن منتشر شده در فضای مجازی:قبول دارید که :۱- ادیان مختلفی وجود دارند ۲- هر کدام خودشان را حق می دانند۳- در درون هر دین فرقه هایی هست ۴- به اعتقاد هر فرقه ...
متن شبهه: سوالی کوچک با جوابی کوتاه: دست آورد مثبت اسلام به مسلمانان و بشریت در طول 1400 سال چیست؟! جواب: مطلقا هیچ. بیشتر از 400 سال است که تمدن و دانش غربی، تکنولوژی و صنعت ...
متن منتشر شده در فضای مجازی: وقتی راجع به گسترش اسلام در غرب با ملحدین صحبت می‌کنیم، اغلب با چنین پاسخ‌های توهین آمیزی مواجه می‌شویم: «جوجه کشی بالای مسلمانان دلیل گسترش کنونی آن است، ویروس‌ها و ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
سوال:چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟ پاسخ:برای درک صحیح از این سوال، و پاسخی کامل، لازم است تمام جوانب مرتد و تعریف صحیح آن و ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
متن منتشرشده در فضای مجازی:اﺣﺘﺮﺍﻡ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﻋﻘﺎﯾﺪ " ﻣﻐﻠﻄﻪ ﺍﯼ ﺑﯿﺶ ﻧﯿﺴﺖ. ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﻣﺎ ﺑﺎﺭﻫﺎ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﭘﺎﺳﺦ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺭﻭ ﺷﺪﻩ ﺍﯾﻢ ﮐﻪ "ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﻋﻘﺎﯾﺪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﮔﺬﺍﺷﺖ" ﯾﺎ ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب