یکشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 3 روز قبل منتشر شده است .
»   شبهات احکام جنگ و برده, شبهات احکام قضاء و حقوقی  »   آیا همه تروریست‌ها مسلمانند؟
۱۷ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۲:۴۶
آیا همه تروریست‌ها مسلمانند؟

آیا همه تروریست‌ها مسلمانند؟

متن شبهه:
همه مسلمانان تروریست نیستند، ولی چرا همه تروریست‌ها مسلمان هستند؟ زیرا آنها مجوز قتل دگراندیشان و بی‌دینان را در ۱۶۴ آیه از قرآن دریافت کرده‌اند.

پاسخ:
معنای ترور و تروریسم
ترور در زبان فرانسوی، به معنای دهشت و دهشت افکنی است. (دهشت= وحشت و هراس)، در لغت‌نامه دهخدا آمده‌است: «ترور مأخوذ از Terreur و به معنای قتل سیاسی به وسیله اسلحه در فارسی متداول شده‌ است و تازیان معاصر إهراق را به جای ترور به کار می‌برند و این کلمه در فرانسه به معنای وحشت و خوف آمده و حکومت ترور هم اصول حکومت انقلابی است که پس از سقوط ژیروندن‌ها (از ۳۱ مه ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۴م) در فرانسه مستقر گردید و اعدام‌های سیاسی فراوانی را متضمّن بود.»
طیف وسیعی از سازمان‌های سیاسی برای پیشبرد اهداف خود از تروریسم استفاده نموده‌اند.‌‌ از گروه‌های چپی، تا گروه‌های راستی، ناسیونالسیت‌ها، گروه‌های مذهبی، انقلابیون، و حتی دولت‌های حاکم از این حربه استفاده نموده‌اند.‌ سمبلیزم تروریسم استفاده از عامل ترس انسانی برای کمک به رسیدن اهداف است.

مروری بر تاریخچه ترور
شاید با یک مرور کلی و سریع بر تاریخچه ترور، بتوان به این نتیجه رسید که: تروریست‌های غیر مسلمان، و یا مسلمان منحرف، عامل اکثر ترورهای صورت گرفته هستند. البته اگر نگوییم همه ترورهای صورت گرفته برعهده آنهاست. به چند ترور معروف و مشهور دنیا توجه کنید:
۱. ترور جیمز آبرام گارفیلد: روز دوم ژوئیه سال ۱۸۸۱ در ایستگاه راه آهن شهر واشنگتن به جان جیمز گارفیلد (بیستمین رئیس جمهور آمریکا) سوءقصد شد. وی بعد از مدتی فوت کرد. عامل ترور یک وکیل مسیحی بود.
۲. انفجار در اوکلاهماسیتی: شخصی به نام یموتی جیمز مک‌ وِی (شهروند آمریکایی) در سال ۱۹۹۵ بود در پی یک بمب گذاری، موجب کشته شدن ۱۶۸ تن شد. از علل این ترور بزرگ، یهود ستیزی اشاره شده است.
۳. اِبراهام لینکُن: شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا که توسط یک بازیگر تئاتر به نام جان ویلکس بوث در آمفی تاتر فورد مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در صبح روز ۱۴ آوریل ۱۸۶۵ درگذشت. علت ترور، درخواست‌های سیاسی و شخصی عامل بود.
۴. جان اف کندی: وی در نوامبر ۱۹۶۳ در دالاس، تگزاس به قتل رسید.
۵. فرانتس فردیناند: در ژوئن ۱۹۱۴، فردیناند و همسرش در سارایوو به دست گاوریلو پرینسیپ به قتل رسیدند. این واقعه که به واقعه ترور سارایوو مشهور است از جرقه‌های آغاز جنگ جهانی اول بود و از همین رو از مهم‌ترین واقعه‌های تاریخ جهان است.
۶. ماهتما گاندی: وی چندین بار هدف سو قصد قرار گرفت. در ۹ بهمن ۱۳۲۶ ناتورام قادسی وی را، که در سن ۷۹ سالگی و میان جمعیت عازم محل عبادت بود، هدف گلوله قرار داد و از پای درآورد. قاتلی از ناسیونالیست‌های افراطی هندو بود که معتقد بود روابط گسترده با پاکستان به اقتدار هندوستان لطمه زده است.
۷. مالکوم ایکس: مالکوم ایکس، مبارز سیاه‌پوستی بود که در سال ۱۹۵۲ رهبر جامعه مسلمان آمریکا شد. مالکوم در آستانه راه بود که خانه‌اش را به آتش کشیدند و از این واقعه جان سالم به در برد، یک هفته بعد در ۳۹ سالگی هنگام سخنرانی در سالن بالروم مانهاتان، با شلیک چند گلوله کشته شد.
۸. جان وینستون لنون: خواننده، ترانه‌سرا، موسیقیدان، آهنگساز، شاعر و از معروف‌ترین، شناخته‌ترین و برجسته‌ترین چهره‌های دنیای موسیقی راک، است؛ در دسامبر سال ۱۹۸۰، وی در حالیکه همراه با همسرش یوکو اونو به آپارتمان خود در ساختمان داکوتا در شهر نیویورک باز می‌گشت به دست یکی از طرفداران سابقش به نام مارک دیوید چَپمَن به ضرب چهار گلوله کشته شد. چپمن پس از دستگیری گفته بود برای این‌که مشهور شود، تصمیم به قتل جان لنون گرفت.
۹. …
کاملا مشهود است که عوامل این ترورها، مسلمان نبوده و علت این ترورها نیز دین و یا اعتقاد اسلامی و حتی غیر اسلامی نیز نخواهد بود. بنابراین عبارت متن شبهه که مدعی است: «همه تروریست‌ها مسلمان هستند» باطل و پوچ است.

ترور در اسلام
از آنجا در معنی کلمه ترور اختلاف نظر بین جامعه شناسان و لغت‌دانان می‌باشد، هر دو دیدگاه را درباره ترور مطرح می‌کنیم:
۱_ اگر منظور از ترور، هراس افکنی، ترساندن و ایجاد وحشت در بین مردم باشد:
نام این مبحث را می‌توان تحت عنوان محاربه برد، در تعریف محاربه آورده‌اند که: «محاربه، بیرون کشیدن سلاح به قصد ترساندن مردم، اعم از آنکه در خشکی باشد و یا دریا، در شب باشد و یا روز، خواه محارب زن باشد و یا مرد، قوی باشد یا ضعیف، از اهل فتنه باشد و یا غیر اهل فتنه (کسانی که مردم از آنها می‌ترسند) قصد ترساندن داشته باشد یا خیر، مسلمان باشد یا کافر و…»[۱]
اسلام شخص محارب را محکوم به اعدام می‌داند، بنابراین اگر منظور از ترور، ایجاد وحشت باشد، ولو کسی کشته نشود (ترور ناموفق) اسلام با این عمل مخالفت دارد و عامل آن را مستحق مرگ معرفی می‌کند.
۲_ اگر منظور از ترور، کشتن غافلگیرانه باشد (همانطور که دهخدا بیان کرده‌اند) در اسلام با نام «فتک» شناخته می‌شود:
در معنی فتک آورده‌اند که: «ناگاه کشتن کسی را فتک گویند» (منتهی الارب). همچنین در اقرب الموارد آمده است: «کشتن از روی غفلت یا به انتهاز فرصت.» که سازگاری بسیار نزدیکی با ترور شخصیت‌ها دارد.
اسلام در رابطه با «فتک» احکامی دارد و آن را نهی کرده و از آن بازداشته است؛
در روایتی از امام صادق آمده است که: «عن أبی الصباح الکنانی قال: قلت لأبی عبد الله علیه السلام: إن لنا جارا من همدان یقال له: الجعد ابن عبد الله و هو یجلس إلینا فنذکر علیا أمیر المؤمنین علیه السلام و فضله فیقع فیه أفتأذن لی فیه؟ فقال لی: یا أبا الصباح أفکنت فاعلا؟ فقلت: إی والله لئن أذنت لی فیه لأرصدنه فإذا صار فیها اقتحمت علیه بسیفی فخبطته حتى أقتله، قال: فقال: یا أبا الصباح هذا الفتک و قد نهى رسول الله صلى الله علیه و آله عن الفتک یا أبا الصباح إن الاسلام قید الفتک و لکن دعه فستکفی»[۲]
یعنی: ابی الصباح کنانی گوید: به امام صادق علیه السلام عرض کردم که ما را در همدان همسایه‌ای است که نسبت به امیرمؤمنان جسارت می‌کند. آیا اجازه می‌دهی حساب او را برسم؟ امام فرمود: این کار را می‌کنی؟ گفتم: اگر اجازه دهی، به کمین او می‌نشینم و در وقت مناسب با شمشیر بر او می‌تازم و کارش را تمام می‌کنم. امام فرمودند: ای اباصباح، این «فتک» است و رسول خدا از «فتک» نهی کرده است. ای اباصباح، اسلام قید «فتک» است. آن فرد را واگذار که خدا کفایتش خواهد کرد.
در روایتی دیگر از پیامبر اکرم نقل شده است که :««الأیمان قیّد الفتک والمؤمن لایفتک»[۳] یعنی: ایمان، فتک را منع می‌کند، و مومن فتک کننده نیست.
عبیداللَّه بن زیاد وارد کوفه شد. او خبر آمدن مسلم به کوفه و اقامت او در خانه هانى را شنیده بود و مى‌دانست که شریک بن اعور هم در خانه هانى است. عبیداللَّه به بهانه عیادت از شریک بن اعور به خانه هانى آمد. شریک با مسلم بن عقیل پیمان بستند که هنگام حضور ابن زیاد او را بکشند. با اینکه این کار براى مسلم فراهم گشت، مسلم از کشتن ابن زیاد خوددارى کرد و بعد از رفتن عبیداللَّه براى شریک چنین عذر آورد: «همانا این کار فتک بود و پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله فرمود: همانا ایمان مانع از فتک (کشتن غافلگیرانه) است.»[۴]

نتیجه گیری:
بنابراین اسلام با ترور به هر معنایی باشد (چه هراس افکنی و چه قتل غافلگیرانه) مخالف است. البته باید به این مطلب اشاره کرد که برخی اوقات، و به دستور خداوند متعال و یا پیامبر اکرم و امامان بزرگوار، مستقیما درباره شخصی دستوری صادر می‌شود، برای مثال دستور داده شده است که هرگاه فلان شخص را رویت کردید، به قتل برسانید. این مساله استثناء است به طوری که در طول حیات پیامبر اکرم و امامان بزرگوار (قریب به ۲۵۰ سال) کمتر ۱۵ نفر به این شکل محکوم به مرگ شده‌اند.

مسلمانان تروریست
شاید این سوال مطرح شود که پس مسلمانان تروریست چه می‌گویند؟ چطور عده‌ای مسلمان هستند ولی اقدام به عملیات‌های تروریستی کرده و جان دیگران را به خطر می‌اندازند؟
در پاسخ می‌گوییم: این افراد اسلام واقعی نیستند، بلکه تنها از اسلام استفاده کرده برای رسیدن به اغراض خود. در نهایت امر، اگر مسلمان هم باشند، به اسلام واقعی ایمان نداشته‌اند. بلکه مخالفت با صریح دستورات اسلام نیز از آنها دیده می‌شود، برای مثال، پدیده داعش، نمی‌تواند مسلمان باشد؛ چرا که مخالفت صریح با آیات حرمت زنا، حرمت لواط، حرمت قتل، حرمت آغازگری جنگ، حرمت کشور گشایی، حق الناس و… می‌کنند، و یقینا چنین افرادی نمی‌توانند مسلمان باشند.
و اگر به این مطلب، ضمیمه کنیم برخی روایات که اشاره به فرقه فرقه شدن اسلام بعد از رحلت پیامبر و یا انحراف اسلام در آخرالزمان می‌نمایند، مطلب قابل هضم‌تر خواهد شد.  علی علیه السلام می­‌فرماید: از رسول خدا صلی الله علیه و آله شنیدم که فرمودند: «…بدرستی که امت من بعد از من زود باشد که بر هفتاد و سه فرقه تقسیم شوند که یک فرقه از آنها نجات یافته و هفتاد و دو فرقه آنها در دوزخند.»[۵]
پس پر واضح است که از تمام فرقه‌های اسلامی، یک فرقه و مذهب است که اسلام واقعی است، و به اعتقاد ما، شیعه ۱۲ امامی آن فرقه ناجیه و برحق است؛ که توانسته است برخلاف سایر فرقه‌ها، حقانیت خود را از راه عقل، نقل و معجزات ثابت کند.
و از آنجا که تمام تروریست‌های مسلمان، غیر شیعه هستند، و تعداد شیعیان در این آمار بسیار کم می‌باشد؛ (بلکه در حد صفر است) نیازی به توضیح در این زمینه نخواهد بود.
حائز اهمیت است که با تمام این وجود، درصد مسلمانان تروریست در دنیا، نسبت به تمام تروریست‌های دنیا، عددی بسیار اندک است؛ برای مثال: خبرگزاری الدار العراقیه، به نقل از دفتر پلیس اروپایی (یوروپل)، و با در نظر گرفتن آمار و ارقام سال ۲۰۰۹ میلادی، مدعی شده است که: «نتایج تحقیقات پلیس اروپا فاش کرد که ۹۹/۶ درصد عملیات تروریستی در اروپا به دست غیر مسلمانان صورت گرفته است».[۶]

اما ادعای پایانی شبهه مبنی بر قتل دگراندیشان در اسلام، باید گفت، اسلام با این موضوع مخالف است، بلکه کفار می‌توانند، با قبول قوانین کشورهای اسلام، در کشورهای اسلامی زندگی کنند. و جان و مال و ناموس آنها مانند جان و مال و ناموس مسلمانان محترم است و نمی‌توان به آنها تعرض کرد؛ تنها کفاری که بر علیه اسلام، قیام کنند و بخواهند با مسلمانان وارد جنگ شوند (کافران حربی – یعنی کافران جنگی) جان‌هایشان محترم نیست.

سخن آخر
با تفاصیل و مطالب ذکر شده، مشخص شد که:
اولا: همه مسلمانان تروریست نیستند. (اعتراف نویسنده شبهه)
دوما: همه تروریست‌ها مسلمان نیستند (تروریست‌های سایر ادیان و حتی بی‌دین‌ها، با اغراض شخصی و دینی و…)
سوما: اسلام با ترور مخالف است، و اگر تروری هم صورت بگیرد، به دستور و توصیه اسلام نیست.
چهارما: آن دسته از تروریست‌هایی که اسم اسلام را حمل می‌کنند، یا مسلمان نیستند (همچون داعش و طالبان) و یا اگر مسلمان باشند، اسلامشان یک انحراف بزرگ است (همچون اهل سنت و شیعیان غیر ۱۲ امامی)
پنجما: تعداد تروریست‌های (مدعی اسلام) نسبت به تمام تروریست‌های جهانی، بسیار اندک می‌باشند.

__پی‌نوشت____________
[۱] لعمعه دمشقیه، کتاب حدود، باب فی المحاربه.
[۲] کافی (اسلامیه_تهران،۱۳۷۴): ج۷، ص۳۷۵.
[۳] شیخ طوسی، تهذیب ‏الأحکام،  ج ۱۰، ص ۲۱۵.
[۴] بحارالانوار: ج۴۴، ص۳۴۴.
[۵] سفینه البحار، ج ۲، ص ۳۶۰.
[۶] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9001055039

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب