یکشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 3 روز قبل منتشر شده است .
»   تاریخ پیش از اسلام, شبهات تاریخی, وقایع تاریخی  »   شبهات پیرامون کشتی نوح (قسمت دوم)
۱۲ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۳:۳۴
شبهات پیرامون کشتی نوح (قسمت دوم)

قسمت های بعدی این مطلب را دنبال کنید...

شبهات پیرامون کشتی نوح (قسمت دوم)

در این قسمت، می خواهیم به شبهات پیرامون تغذیه حیوانات و ساکنین کشتی پرداخته، مدت زمان حضور کشتی در آب را بررسی کنیم و علت عدم فساد مواد غذایی را مرور نماییم.

اخیرا در سایت‌های منتقد دین، فیلمی مبنی بر نقد مساله “کشتی نوح” منتشر شده است. پایگاه تخصصی شبهه قصد دارد به این فیلم ۶دقیقه‌ای پاسخی در چند قسمت جداگانه ارائه نماید. مطلب حاضر، قسمت دوم پاسخ به این شبهه است. در طول این ۶ دقیقه فیلم، ۱۸ شبهه و ادعا درباره ماجرای طوفان نوح و کشتی ایشان مطرح شده است.
به صورت پیش مقدمه باید عرض شود که این انیمیشن، برپایه اعتقادات و منابع مسیحی و یهودی نگاشته شده است، و ما در اینجا از مبانی شیعه (اسلام) به آن پاسخ خواهیم داد.
عنوان‌های اصلی شبهات مطرح شده در این فیلم را، به صورت پرسش و پاسخ درآورده و پاسخ بعد از مطرح شدن شبهه، قرار داده خواهد شد.

شبهه دوم:
۲_ بارش باران در دوران طوفان، به مدت ۴۰ روز ادامه داشت؛ و کشتی نوح ۳۶۵ روز در دریا شناور بوده است.

پاسخ شبهه دوم:
مقدمتا عرض می‌کنیم که درباره مدت زمان سکونت نوح و مومنان در کشتی، بر روی آب، اختلاف دیدگاه وجود دارد. علت این اختلافات، وجود نقل قول‌های تاریخی متعدد و متفاوت است. به طور کلی پنج دیدگاه مطرح است:
۱_ هفت روز: مرحوم مجلسی (رحمه الله علیه) روایتی معتبر را از حضرت صادق علیه السلام نقل می‌کنند که: «نوح و قومش در کشتی هفت شبانه روز ماندند و طواف کرد کشتی دور خانه کعبه…»[۱] در ادامه نقل خود مرحوم علامه با اعتراف به اختلاف در این مساله، می‌فرمایند: «سند این روایت معتبر است… بعضی موافق این روایت قائل شده‌اند و این اقوی است».[۲]
۲_ پنج ماه: مسعودی در تاریخ خود، این قول را پذیرفته است و برای مدعی خود به روایتی استناد نموده است.[۳]
۳_ شش ماه: در تفسیر مجمع البیان، به شش ماه اشاره شده است.[۴]
۴_ صد و پنجاه روز: که نظر تاریخ طبری و اشاراتی است که در کتب مقدس به آن اشاره شده است.[۵]
۵_ برخی چون یعقوبی در تاریخش مدعی شده است که کشتی به مدت یک سال و ده روز بر روی آب بوده است که برای ادعای خود برهان و دلیل روایی و یا تاریخی بیان نداشته است.
بنابراین، ادعای فیلم (شبهه) مبنی بر حرکت کشتی به مدت ۳۶۵ روز، ادعایی نه چنان صحیح است که در مقابل آن احادیث صحیحی مبنی بر ۷ روزه و یا شش ماهه بودن این سفر وجود دارد. آنچه که با عقل سازگاری بیشتری دارد، همان هفت روز که حدیث معتبری است، چرا که با وجود این هفت روز، غرض حاصل خواهد شد (یعنی تمام کفار هلاک شده) و اضافه کردن بیش از این مدت به طوفان (که کار بیهوده‌ای خواهد بود و غرض دیگری نمی‌توان برای آن تصور کرد) شایسته خداوند حکیم نبوده است.
با پایان این مقدمه در پاسخ شبهه می‌گوییم:
هر چند در برخی روایات از بارش باران به مدت چهل روزه یاد شده است، اما قول صحیح و مورد اعتماد در تعداد روزهای طوفان، ۷ روز می‌باشد. که با پذیرش این قول، ادعای شبهه (فیلم) دروغ، یا برمبنای باطل مسیحیت خواهد بود. با این پاسخ، به بررسی باقی شبهات پیرامون کشتی نوح، خواهیم پرداخت.

شبهه سوم و چهارم:
۳_ غذای حیوانات و ساکنین در کشتی چه بوده است؟ چطور می‌توان برای حجم بزرگی از حیوانات مختلف، برای مدت ۳۶۵ روز آب و غذا تامین کرد؛ برای مثال: فیل در طول یکسال به ۳۶۵۰۰۰ پوند غذا و ۳۶۵۰۰ گالن آب نیاز دارد، زرافه به ۵۴۷۵۰ پوند غذا، اسب آبی به ۶۵۷۰۰ پوند غذا و شیرها به ۱۶۰۶۰ پوند غذا نیاز دارند. این همه حجم مواد غذایی چطور نگهداری شده و فاسد نشده‌اند؟
۴_ بر فرض تهیه این غذا‌ها، چگونه آنها در طول این مدت نگهداری شده‌اند؟

پاسخ به شبهه سوم و چهارم:
خوب است ابتدا، به ادعای رقمی شبهه بپردازیم:
آیا واقعا حیوانات در طول یک سال به این مقدار غذا نیاز دارند؟ نویسنده شبهه (سازنده فیلم) به دروغ می‌خواهد ذهن مخاطب را درگیر اعداد و ارقام‌های بزرگ کند، در قسمت اول و در بخش شمارش اعداد حیوانات و گونه‌ها، با این روش دروغگویی او آشنا شدیم، اکنون به بررسی مختصر این ادعای می‌پردازیم:
فیل ها در طول یک روز از علف‌ها، ریشه‌ها و بعضا از میوه درختان تغذیه می‌کنند، هر فیل در حالت طبیعی، روزانه ۳۰۰ تا ۶۰۰ پوند (معادل ۱۳۰ تا ۲۶۰ کیلوگرم) غذا مصرف می‌کند (که نسبت به نر و ماده تفاوت دارد) اگر میانگین این عدد را ۴۵۰ محاسبه کنیم و آن را ضرب در تعداد روزهای سال (۳۶۵ روز) بنماییم عدد حاصل ۱۶۴۰۰۰ که برای دو فیل می‌شود: ۳۲۸۰۰۰ پوند غذا (حدودا ۳۷۰۰۰ پوند اختلاف). شیرها در طول یک روز بین ۵ تا ۷ کیلوگرم (بسته به نر و ماده بودن) به گوشت نیاز دارند؛ که میانگین آنها ۶ کیلوگرم (۱۳ پوند) می‌باشد و با حساب ۳۶۵ روز برای دو شیر (نر و ماده) ۹۵۰۰ پوند غذا نیاز آنهاست. (یعنی اختلافی ۶۰۰۰ پوندی ادعای شبهه با حقیقت)

اما پاسخ به متن شبهه:
از آنجا که ثابت شد، قول قوی و مناسب با عقل؛ طوفانی هفت روزه است؛ بنابراین، این شبهه به صورت کلی زیر سوال خواهد رفت و وارد نیست. چرا که میزان غذای یک جفت حیوان در کشتی به مدت هفت روز مقدار زیادی نخواهد شد. اما سوال اصلی همواره پابرجاست که غذای این حیوانات (ولو در هفت روز) چگونه تامین شده است؟
در پاسخ می گوییم:
یا باید معتقد باشیم که طوفان منطقه‌ای بوده است (که در قسمت اول از این سری مقالات به دلایل آن اشاره شد) که باید بپذیریم، موجوداتی که سوار بر کشتی شده‌اند، حیوانات همان منطقه خاص بوده‌اند که تعدادشان بسیار کمتر از تمام گونه‌های جانوری دنیاست. بنابراین جمع آوری آذوقه برای آنها حتی برای ۶ ماه و ۱ سال نیز قابل تصور است.
و یا اینکه معتقد باشیم طوفان نوح جهانی بوده است (که دلایل آن در قسمت اول بیان شد) باید معتقد باشیم یا حیوانات به مدت هفت روز در کشتی بوده‌اند (که قول قوی همین است) که تامین این هفت روز همچنان قابل تصور است (یعنی از لحاظ عقلی و علمی منتفی نیست) و یا باید بپذیریم که مدت بیشتر از هفت روز بوده است و به ۶ ماه و یک سال خواهد رسید؛ پاسخ نیاز به طول و تفصیل دارد:

ابتدا باید توجه کرد که این مقوله (نگهداری حیوانات بسیار در یک کشتی به مدت زیاد) یک معجزه الهی است و معجزات الهی از لحاظ علمی قابل تعریف و پذیرش هستند ولی از لحاظ بّعد زمانی قابل تطبیق با عقل نمی‌باشند، مثلا: می‌توان یک مرده را زنده کرد و یا یک بیمار را از بیماری رهایی بخشید ولی مستلزم یک زمان طولانی است که این زمان طولانی (شاید چندین سال) در معجزه تبدیل به یک واقعه لحظه‌ای می‌شود. مثلا همه می‌توانند آهن را مذاب کنند و آن را شکل دهند و دوباره سخت نمایند، ولی مستلزم یک زمان نسبتا طولانی است (که آهن حرارت ببیند، و حالت گرفته و سپس سخت گردد) اما حضرت داود نبی علیه السلام، بُعد زمانی را شکسته، و به عنوان یک معجزه، آهنی را در کمتر از چند ثانیه حالت می‌دادند. به همین جهت موجب تعجب دیگران می‌شد. و البته به همین خاطر به پیامبران، نسبت سحر و جادو می‌دادند که آنها راهی را برای زودتر به نتیجه رسیدن می‌دانند.
با این مقدمه، عرض می‌کنیم که تغذیه و نگهداری حیوانات متعدد و زیاد، مستلزم نیروی انسانی فراوان، دسترسی به منابع غذایی و یا علم است. (توضیح علم اینکه اکنون دانشمندان علوم تغذیه به مقامی رسیده‌اند که با تزریق یک مایع و یا خوراندن یک قرص، انسان‌ها را از تغذیه در وعده‌های غذایی بی‌نیاز کرده‌اند. دوپینگ و غذاهای فرآوری شده از این جمله محسوب می‌شوند. آنها معتقداند، به صرف مصرف این قرص و یا مایع، نیرو و انرژی همان مواد غذایی به شما انتقال داده خواهد شد.)
با این تفاصیل اگر پذیرش حفظ مواد غذایی با شرایطی خاص، در دوران کنونی را بپذیریم، همین دلیل می‌شود که حفظ موارد غذایی در کشتی نوح را هم بپذیریم. و اگر ایراد شود که در آن زمان پیشرفت علم و تکنولوژی به حد کنونی نبوده است؛ می‌گوییم: خدای آن زمان، دقیقا خدای امروز است؛ به طوری که به علم باری تعالی چیزی اضافه نمی‌شود و از آن کاسته نخواهد شد.
چطور می توان خداوند عالم و قادری را تصور کرد که در معجزه الهی خود، از علم استفاده نکرده باشد در حالی که بشر امروز و یا بشر فردا بخواهد به آن برسد. البته جای این مطلب خالی نباشد که این موضوع نیاز به بحث و بررسی‌های بیشتری دارد تا مشخص شود که انسان‌ها، ابتدا یک بشر اولیه و بی‌تمدن و اصطلاحا غارنشین نبوده‌اند و به مرور زمان متمدن و عالم نشده‌اند، بلکه علوم از همان ابتدای خلقت اولین انسان توسط خداوند، به او منتقل شده است؛ برای مثال به کشتی نوح، می‌توان اشاره کرد که اولین کشتی ساخته شده بدست بشریت بوده است، و شیوه ساخت و عمل با آن توسط خداوند به نوح نبی، انتقال داده شده. همینطور خط، نگارش، دوخت و دوز، استفاده از علوم و فنون و…
اما می‌توان به نحو دیگری نیز پاسخ داد که: حیوانات در طول این هفت روز، نیازی به غذا پیدا نکرده‌اند، و یا اینکه غذای آنها از طریقی خاص و الهی تامین می‌شده است. بنابراین سه احتمال پیش می‌آید:
۱. غذای حیوانات، توسط نوح پیامبر تامین شده و در کشتی نگهداری می‌شده است؛ (همانطور که کتاب مقدس به آن اشاره کرده است) حال در میزان و شیوه نگهداری غذاها، می‌توان دو حالت متصور شد: (حالت عادی و حالتی خاص که توسط خداوند به ایشان تعلیم شده است، همچون غذاهای فرآوری شده)
۲. غذای حیوانات، توسط خداوند متعال و به روشی الهی تامین شده است. (که خود معجزه‌ای دیگر است)
۳. حیوانات در این هفت روز، به غذا نیازی نداشتند. (همچون به خواب رفتن و یا خواب مصنوعی و یا خواب زمستانی و…)
با این حساب پرونده غذاهای حیوانات نیز بسته خواهد شد. البته این سوال همچنان باقی خواهد ماند که دقیقا غذای آن همه حیوان چطور تامین شده است (برفرض قبول جهانی بودن طوفان و سوار شدن تمام حیوانات به کشتی). همچنین مشخص شد که فاسد نشدن این همه حجم غذا از چه طریق‌هایی شدنی است.
در پایان اشاره‌ای به داستان عزیر پیامبر علیه السلام می‌کنیم که بعد از خوابی ۱۰۰ ساله، مشاهده نمودند که چطور غذا و آذوغه‌اش سالم و بدون فسادی مانده بود ولی مرکبش (الاغش) چگونه پوسیده و استخوان‌هایش از هم پاشیده بود. خداوند عزیر و خداوند نوح، قادر به حفظ جانداران بدون آب و غذا به مدت صدها سال بوده و هست، همچنان که می‌تواند غذا و آذوغه‌ها را از فساد حفظ نماید. این همان خداوندی است که از روی دلایل عقلی، عاطفی، علمی و معجزات خود را معرفی کرده و راهی جز ایمان به او برای اهل علم و دقت وجود ندارد.

__پی‌نوشت______________
[۱] بحارالانوار: ج۱۱، ص۳۳۳ / کافی: ج۸، ص۲۸۱ / حیات القلوب (علامه مجلسی): ج۱، ص۲۷۳ به نقل از: تفسیر عیاشی: ج۲، ص۱۴۶.
[۲] همان: ج۱، ص۲۷۴.
[۳] مروج الذهب: ج۱، ص۵۱.
[۴] مجمع البیان: ج۳، ص۱۶۳.
[۵] تاریخ طبری: ج۱، ص۱۱۸ / کتاب مقدس: باب پیدایش، بند هشتم.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب