یکشنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   نقد مقالات  »   نقدی به مقاله «سخن تامل برانگیز آیت الله وحید» به قلم عطاء الله مهاجرانی
۲۵ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۱۷

نقدی به مقاله «سخن تامل برانگیز آیت الله وحید» به قلم عطاء الله مهاجرانی

آقای دکتر مهاجرانی در نوشته ای، نقل کرامتی از امام عسکری ‌علیه‌السلام توسط آیة الله وحید خراسانی را مورد اشکال قرار دادند. در این مختصر پاسخی به این مقاله کوتاه خواهیم داد...

متن منتشر شده بقلم دکتر سید عطاء الله مهاجرانی:
سخن تامل انگیز مرجع محترم تقلید، جناب آیه الله وحید خراسانی
مدتی بود که در گوشه و کنار از رواج مداحی و سخنان بی‌اعتبار مداحان و مرثیه خوانان، شکوه و شکایت می‌شد و نقد و نظر مطرح می‌شد. آن چه حیرت انگیزست این است که مرجع محترم تقلیدی که درس و بحثی گرم و پر استقبال در حوزه علمیه قم داراست، همان سبک و سیاق سخن مداحان را، با هیجان و حماسه از منبر مسجد اعظم قم مطرح کند. با حسرت: آب جوی آمد و فقیه ببرد!
سخنان آیه الله وحید خراسانی را در روزنامه امروز شرق، مزین به تصویر ایشان خواندم. نخست سخن ایشان را که افزون بر آن که فقیه‌ی مسلط و اصولی ممتاز هستند؛ در خطابه نیز دستی قوی و ذوقی رفیع دارند، روایت می‌کنم: «باران نیامد، همه علمای مذهب رفتند به دعای باران. قطره‌ای نازل نشد. یک راهب نصرانی آمد، تا دست بلند کرد به آسمان، مثل سیل باران سرازیر شد. همه مسلمان‌ها مضطرب. کار به جایی رسید که اشقی الاشقیا خلیفه عباسی بیچاره شد. دید تخت‌ و تاج در خطر است. پناهنده شد به حضرت عسکری. گفت: یابن رسول‌الله! امت جدّت را دریاب. این است امام حسن عسکری. فرمود: فردا اعلان عمومی بشود؛ مسیحی، یهودی، مسلمان بیایند به دعای باران، من هم می‌آیم، آن راهب هم بیاید. فردا غوغایی شد… اینها در تاریخ مجهول مانده، همچو روزی اتفاق نیفتاده؛ اسلام در خطر؛ مسیحیت در ظفر؛ دست بلند کرد راهب به طرف آسمان. امام دست دراز کرد، دستش را گرفت. از بین دو انگشت چیزی در آورد، فرمود: حالا دعا کن. دست‌ها را بلند کرد، ابرهای متراکم همه پراکنده شدند. خلیفه عباسی مات و مبهوت. چه خبره؟ پرسید: یابن رسول‌الله! واقعه چیست؟ فرمود: این استخوان یکی از انبیاء بنی اسرائیل است، خاصیت استخوان نبی این است اگر بلند بشود به طرف آسمان مثل سیل باران سرازیر می‌شود. فرمود: حالا دعا کن. دست برداشت ابرها پراکنده شد. اگر آن روز امام یازدهم نبود، الان من و تو معلوم نیست آیا مسلمان بودیم یا مسیحی؟ این جور اثر کرد. این است امام یازده».
درباره سخن ایشان می خواهم تاملی داشته باشم و ادعای خود را که این سخن سست و بی‌اعتبار است و بیانش توسط مرجع محترم تقلیدی در تراز آیه الله وحید شگفت انگیز، بیان کنم.
یکم: این مطلب در نیمه دوم قرن ششم هجری در دو کتاب، که هر دو سرشار ازین سنخ داستان‌های خیال انگیز، و سست و بی‌اعتبارند، روایت شده است. الف: ابی حمزه طوسی-مشهور به عماد الدین طوسی، (در گذشته، ۵۶۰ هجری) در کتاب الثاقب فی المناقب، صفحه ۵۷۵، این مطلب را در باب چهاردهم کتاب خود درباره امام حسن عسکری آورده است. ایشان مطلب را از قول علی بن علی بن حسن بن شاپور نقل کرده‍اند. ب: قطب الدین راوندی ( در گذشته، ۵۷۳ هجری ) این مطلب را در کتاب الخرائج و الجرائح ، جلد نخست صفحات ۴۴۱تا ۴۴۳ از قول علی بن حسن بن سابور نقل کرده‌اند.
دوم: راوی با هر دو مشخصاتی که طوسی و راوندی نقل کرده‌اند، علی بن حسن بن سابور، یا علی ین علی ین حسن بن شاپور، شخصیتی به کلی مجهول و متروک است. هیچ نشانی از ایشان در تمامی کتب درجه اول رجالی شیعه وجود ندارد. چگونه آیه الله وحید سخن فرد متروک و مجهول و بی‌هویتی را روایت کرده‌اند و فراتر از آن پذیرفته‌اند؟
سوم: در هر دو روایت ،‌ خلیفه عباسی زمان واقعه، متوکل اعلام شده است. مصحح خرائج از پیش خود، این خطای مهم را اصلاح کرده است و به جای متوکل در بین دو کمان (معتمد بن متوکل) آورده است. متوکل در سال ۲۴۷ هجری پیش از درگذشت امام هادی علیه السلام، فوت کرده است.
چهارم: خلیفه به امام عسکری می‌گوید: یا ابامحمد! بدیهی است که این عنوان شبه انگیز است. زیرا دوران وضع حمل و ولادت محمد بن الحسن العسکری پنهان نگاه داشته شده بود.
پنجم: این روایت مطلقا در هیچ یک از منابع شیعی تا نیمه قرن ششم، وجود ندارد.
ششم: بعد از نیمه قرن ششم است که برخی نویسندگان مانند ابن شهر اشوب (درگذشته، ۵۸۸ هجری) شاگرد قطب راوندی در کتاب مناقب آل ابی طالب، جلد ۴، صفحه ۴۵۸، همین مطلب را در ذیل امامت امام حسن عسکری روایت کرده است. او به تبعیت از راوندی، راوی داستان را علی بن حسن بن سابور، نوشته است. از متوکل به عنوان خلیفه عباسی نامبرده است و نیز خطاب یا ابا محمد! را به نقل از متوکل روایت کرده است. ابوالفتح اربلی (درگذشته، ۶۹۳ هجری) در کشف الغمّه ، جلد ۲ ، صفحه ۴۲۹ و سید هاشم بحرانی (درگذشته، ۱۱۰۷ هجری) ،در مدینه المعاجز ، جلد ۷ ، شماره ۸۳ ذیل، خبر الراهب فی الاستسقا و مجلسی (درگذشته ۱۱۱۱ هجری)، در بحارالانوار جلد ۵۰، صفحه ۲۷۰ همین مطلب را نقل کرده‌اند. مجلسی به قطب راوندی و ابن شهر آشوب استناد کرده است. از جناب اقای وحید انتظار می‌رفت با همان دقت‌های اصولی و فقهی که دارند، در رجال و درایه این مطلب بیندیشند. در روزگاری که با تاسف شاهد رواج خرافه و عوام زدگی هستیم. نیازی مبرم و بلکه حیاتی به فقیه و اصولی و رجالی در تراز علامه فقید شوشتری داریم تا با اخبار دخیله خود، نسیمی از دقت و اندیشه و خردمندی ناب، در این فضا بوزاند. اندکی در محتوای روایت و داستان بیندیشیم. واقعا خداوند امور عالم را این چنین تدبیر می‌کند که اگر راهبی استخوان سیاهی در کف‌اش و یا در آستینش پنهان کرد؛ خداوند باران می‌باراند و الا نه!
این اصل که استخوان پوسیده پیامبر در خاک شده، اگر مکشوف شود و رو به آسمان قرار گیرد باران می‌بارد از کجاست؟ این روایت‌ها و مطالبی از این دست، دین و ایمان را در قلمرو جادو و جنبل تنزل می‌دهد. چیزی در حد باورهای قبیلهٔ زولو! آیا واقعا مردم دینشان را به همین آسانی از دست می‌دادند!؟ باور کنید ما در روزگار دیگری زندگی می‌کنیم! هر سخن اقایان بلافاصله کلمات. صوت و تصویر و فیلمش همه جاست! به تعبیر امام صادق علیه السلام: کونوا لنا زینا و لا تکونوا علینا شینا!
دریغ است دین و آئینی که پیامبرش به علی بن ابی طالب علیهم السلام می‌گوید: یا علی اگر مردم به انواع نیکویی‌ها به خداوند تقرب می‌جویند تو با انواع خرد به خداوند تقرب بجو! ببینید این حدیث ابن سینا و صدرالمتالهین را چگونه بر سر شوق و بلکه مستی آورده است! مکتب شیعه که کتاب اصول کافی‌اش، با کتاب العقل آغاز می‌شود . چرا بایست مرجع تقلیدش خرافه‌ای را با لحن حماسی تبلیغ و ترویج کند!؟ کاش مراجع مقیم قم هم، شکوه و وقار و دقت و باریک بینی و نازک اندیشی مرجع اعلای تقلید سید سیستانی را داشتند[۱]

نقد مطلب:
شخصیت نگارنده این متن، شخصی شناخته شده از لحاظ تاریخی و شخصیتی است، همچنین مقدار اطلاعات ایشان از دین و مبانی دینی نیز، باعث می‌شود ما توقع یک مطلب علمی و عالمانه از ایشان نداشته باشیم، چرا که تحصیلات ایشان ارتباطی تخصصی با دین و ادیان ندارد.[۲]
پاسخ مسئله مطرح شده درباره روایت نقل شده از آیت الله العظمی وحید خراسانی دام ظله:

پاسخ به تأمل اول و دوم:
ایشان نوشته: «این مطلب اولین بار در قرن ششم در دو کتاب آمد که در هر دو، ازین سنخ داستان های خیال انگیز، و بی‌اعتبار زیاد ست و راوی آن ناشناخته ست.»
مطلب مورد بحث را برخی از منابع اهل سنت نیز نقل کرده‌اند از قبیل «ابن صباغ مالکی» در «الفصول المهمه»[۳] و «سمهودی شافعی» در «الإشراف على فضل الأشراف»[۴] و «ابن حجر هیثمی» در «الصواعق المحرقه»[۵] و نیز در کتب دیگر از اهل سنت که همگی این نامبردگان، از بزرگان اهل سنت محسوب می‌شوند. هر چند اینان از نظر زمانی متأخرند، اما به هر تقدیر، این ماجرا را که عقاید آنان نیز هیچ انگیزه‌ای در نقل آن (تا چه رسد به جعلش) ایجاد نمی‌کند، بازگو کرده‌اند.
برخی از بزرگان تسنن مانند «ابن صباغ» ماجرا را به نقل از صحابی بسیار جلیل امام عسکری و پدر و جد بزرگوارشان علیهم السلام، جناب ابوهاشم داود بن قاسم جعفری نقل کرده‌اند.
ضمنا، باید توجه شود که اساسا روال در علم تاریخ، ارائه سند متصل نیست. باید سوال کرد کدام منابع تاریخی در دنیا، برای هر حادثه‌ای یک سلسله سند متصل بیان می‌کنند و بعد هم در کنارش علم رجال و کتب رجالی دارند که شرح حال یکایک آن راویان را بررسی کنند تا اگر همه، شناخته شده و مورد اعتماد بودند، به گزارش تاریخی اعتماد شود؟
این یک خطای رایج و پرتوقعیِ متداولی ست که چون در فقه و عقاید اسلامی، روایات با سند و علم رجال و… داریم، از ما توقع داشته باشند که همه نقلیاتمان با چنین ساختاری باشد. (البته این از آقای مهاجرانی متوقع نیست.)
اعتماد به گزارشات تاریخی بسیاری اوقات براساس اعتماد به کسی (مورخی)ست که با تکیه بر قرائن و شواهدی مانند نقل‌های مؤید، گزارش کرده است. در ماجرای مورد بحث، نقل ما وقع در کتب اهل سنت، قرینه مهمی‌ست. و شیعیان همواره برای اثبات حقانیت خود، از منابع اهل سنت که مورد اعتماد آنهاست، دلایلی بیان می‌کنند، از همین قبیل است برخی ارجاعات آیت الله العظمی وحید خراسانی (حفظه الله) که به نقد افکار و عقاید اهل سنت و سایر ادیان و فِرَق می‌پردازند.

پاسخ به تامل سوم:
ایشان نوشته: «در هر دو روایت،‌ خلیفه عباسی زمان واقعه، متوکل اعلام شده در صورتی که دوران خلافت معتمد بوده است.»
باید گفت در برخی نسخه‌ها اصلا نام خلیفه ذکر نشده و همین لقب ذکر گردیده، در برخی، «معتمد بن متوکل» نوشته شده است. بنابراین اصلا چنین تامل و نقدی وارد نیست، و برفرض اگر این مطلب را قبول کنیم و نقد را بجا بدانیم می‌گوییم مگر امکان خطا در نگارش و استنساخ، با امکانات صدها سال قبل، و این که «معتمد بن متوکل» را به اشتباه، «متوکل» بنویسند، چقدر بعید و موجب سلب اعتماد ست؟

پاسخ به تامل چهارم:
ایشان نوشته‌اند: «خلیفه به امام عسکری می‌گوید: یا ابامحمد! بدیهی است که این عنوان شبهه انگیز است. زیرا دوران وضع حمل و ولادت محمد بن الحسن العسکری پنهان نگاه داشته شده بود.»
می‌گوییم ایشان در این بند، غفلت بزرگی کرده است که نشانه عدم تسلط حتی بر مسائل تاریخی است (که تخصص ایشان محسوب می‌شود). کنیه در عرب چنین نبوده که همواره پس از فرزنددار شدن، آن هم الزاما متناسب با نام فرزند، بر شخص گذاشته شود. بسیاری اوقات، کنیه را از ابتدا بر کودک می‌نهادند و برخی کنیه‌ها، متناسب با برخی نام‌ها بوده است.
جا دارد از جناب آقای مهاجرانی به عنوان یک تاریخدان (!!) سوال کنیم: مگر امام رضا ‌علیه‌السلام فرندی به نام «حسن» داشته‌اند که کنیه ایشان «ابوالحسن»ست؟ یا امام جواد ‌علیه‌السلام فرزندی به نام «جعفر»؟ و یا حضرت امام مهدی علیه السلام فرزندی به نام «صالح» داشته‌اند که به ایشان «اباصالح» کنیه داده‌اند و…

پاسخ به تامل پنجم و ششم:
ایشان نوشته: «این روایت مطلقا در هیچ یک از منابع شیعی تا نیمه قرن ششم، وجود ندارد.»
باید گفت: پنهان نیست که بسیاری از منابع شیعی، در قرون اولیه، به دلایل مختلف از بین رفته است. انبوه منابعی که در دسترس ما نیست، در اختیار گذشتگان بوده است. شیخ صدوق در مقدمه «من لا یحضره الفقیه» به ۲۶۰ کتاب خود اشاره می‌کند در صورتی که امروز بیش از ۲۰ عنوان کتاب از وی در دسترس نیست.
این جا نیز بازگشت مسئله، به اعتماد بر نویسندگان و جایگاه علمی آنان و نیز قرینه مهمِ نقل در منابع تسنن است. ضمنا، در مطالب سابق گذشت که می‌تواند این مطلب یک استناد و استشهاد از کتب مخالفین برای اسکات خصم باشد.

پاسخ به تتمه سخنان ایشان:
ایشان نوشته: «واقعا خداوند امور عالم را این چنین تدبیر می‌کند که اگر راهبی استخوان سیاهی در کفش و یا در آستینش پنهان کرد؛ خداوند باران می‌باراند و الا نه»؟
اولا: «و الّا نه» از ماجرای مورد بحث استنباط نمی‌شود. کجای متن این ماجرا، دلالت داشت که «طلب باران» فقط منوط به همراه داشتن فلان شیء است، جز این که گفته شد از آن راه هم می‌توان باران طلب کرد. پس همان مغلطه آشکارِ گرد و گردو رخ داده است.
ثانیا: آیا ایشان با این بیان می‌خواهد یکسره، همه عجایبی از این دست را انکار کند؟ درست‌ست که روزگارِ «رواج انکار» و بازگشت به «تجربه گرایی افراطی» و مانند آنست و فضای مجازی هم به این وضعیت دامن زده، اما توقع از این نویسنده، غیر از این بود. این که قرآن کریم نقل کرده علت پدیدار شدن نشانه‌های حیات در گوساله سامری، افزودن مقداری از خاک پای رسول (جبرئیل امین) به کالبد طلاییِ گوساله بوده[۶] -العیاذ بالله- سست و خیال انگیزست؟!
آری امروزه شاید بسیاری، ساده اندیشانه اما بسیار هم حق به جانب، حتی ایده «نماز باران» را از اساس زیر سؤال ببرند و خلاف علم تلقی کنند، اما آقای مهاجرانی طبعا نباید چنین گرایشاتی داشته باشند و اهل جوگیر شدن هم نیستند. هنوز برخی کسانی که در نماز استسقای مرحوم آیه الله سید محمد تقی خوانساری در قم، در سال ۱۳۲۳ حضور داشته‌اند و بارندگی پس از آن را به چشم دیده‌اند، در قید حیاتند.
اما این که «استخوان یک پیامبر» در فرایند استسقا تأثیرگذار باشد، چرا قابل انکارست؟ این که در مسائل ماوراءالطبیعه، اموری هست که با ملاک‌های علم تجربی هرگز قابل توضیح نیست، مطلب جدید و انکارپذیریست؟
این جا به نواندیشانی که در حال تجدید نظر در بسیاری مبانی اعتقادی خود هستند کار ندارم. به نظرم اوضاع آشفته فرهنگی و سیاسی شدن افراطیِ همه چیز، بیش از دلیل و منطق با این گروه یار شده، اما از دکتر مهاجرانی بعید می‌دانیم مثلا ماجراهایی مانند کشف جسد تازه جناب حر بن یزید ریاحی یا شیخ صدوق در دوره قاجار و مورد اخیر و معاصر (که شهود زنده دارد) یعنی در آمدن سالم جنازه مرحوم آیت الله سید محمد کاظم قزوینی، مؤلف کتاب «فاطمه الزهرا من المهد الی اللحد» در سال ۱۳۹۰ بعد از ۱۷ سال را خرافه یا جادو و جنبل بدانند. بله، نسبت میان «استخوان یک پیامبر» و «طلب باران» جزء مبانی یا ضروریات اعتقادی نیست، اما انکار آن هم، بی دلیلست، اگر «آب جوی بُردگی» نباشد.

__پی نوشت_____________
[۱] منبع: سایت شخصی عطاء الله مهاجرانی
[۲] زندگینامه شخصی ایشان.
[۳] الفصول المهمه (ابن صباغ مالکی): ج۲، ص۱۰۸۶.
[۴] الإشراف على فضل الأشراف (سمهودی شافعی): ص۱۰۹.
[۵] الصواعق المحرقه (ابن حجر هیثمی): ص ۶۰۰.
[۶] سوره طه، آیه ۹۶.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ثابت شدن اول ماه از دیدگاه مراجع
در بین فقهای شیعه، مساله رویت هلال ماه، و ثابت شدن اول ماه قمری و راه‌های دیگر اثبات حلول ماه، مورد اختلاف می‌باشد، به همین خاطر، مقاله حاضر، جهت آشنایی با مبانی فقهی ...
اطلاعیه شاگردان آیت الله وحید درباره سخنان اخیر
به نقل از پایگاه خبرگزاری انصاف در تاریخ ۷ بهمن ۱۳۹۴ جمعی از شاگردان آیت الله وحید خراسانی، در پی انتشار سخنان این مرجع تقلید در درس خارج در رسانه‌ها و بازتاب‌هایی در ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب