یکشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 3 روز قبل منتشر شده است .
»   نقد صوفیه  »   کتاب مثنوی معنوی، مبلغ خداپرستی یا مروج کمونیسم؟
۲۱ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۵۸

کتاب مثنوی معنوی، مبلغ خداپرستی یا مروج کمونیسم؟

خاطره ای از شیخ علی صافی اصفهانی درباره کتاب مثنوی:
اینجانب در زمان طاغوت که به دبیرستان می‌رفتم گاهی از طرف دبیرستان عده‌ای از محصلین زبده را برای دیدن و آشنا شدن با بعضی از مراکز فرهنگی و سیاسی کشور به آن مراکز می‌بردند، یکی از آن مراکز کنسولگری شوروی در اصفهان بود که بنده هم یک روزی از طرف دبیرستان به عنوان یکی از دعوت شدگان با عده‌ای از محصلین دیگر برای بازید از کنسولگری شوروی به آنجا رفتیم. بعد از بازدید ما را به سالنی برای پذیرائی هدایت کردند پس از صرف شیرینی معاون سفیر آمد و به ما خوش آمد گفت و قدردانی کرد آنگاه به رسم یاد بود به هر نفر یک کتاب مثنوی بضمیمه‌ی یک جزوه ی چهار صفحه‌ای زیبا در مورد «دین و کمونیسم» که مزین به آرم داس و چکش و عکس عمر خیام بود! و لای صفحه‌ی اول کتاب گذاشته شده بود به ما هدیه کرد. [نقل خاطره از سایت ایشان است]
اضافه کنید بر داستان فوق شاهد مشهور دیگری را که در کتاب خاطرات مستر همفر جاسوس انگلیسی در ایران آمده است: مستر همفر می‌گوید: باید حلقه‌های صوفیه را گسترش داد، کتاب‌هایی را که به زهد فرا می‌خواند ترویج نمود همچون کتاب احیاء العلوم غزالی، مثنوی مولانا و کتاب‌های ابن عربی.

سؤال ما این است که آیا نظام کمونیسم و مارکسیست با این عمل می‌خواهد روح خداپرستی و توحید و معرفت و دین داری را در جوانان ما تزریق کنند؟ یا اینکه بین خود و این کتاب و عکس یک سنخیتی می‌دید که احساس می‌کرد می‌تواند مرام خود را از این طریق به جوانان مسلمان تزریق کند؟
جواب این سؤال را به عهده‌ی وجدان‌های بیدار و به عهده‌ی عقل و خرد و اندیشه می‌گذاریم و شما را به خدا می‌سپاریم «انا هدیناه السبیل اما شاکراً و اما کفورا».

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب