یکشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 3 روز قبل منتشر شده است .
»   شبهات عدل و صفات خداوند, شبهات معاد و قیامت  »   اگر خدا از آینده با خبر است، چرا قیامت برپا می‌شود؟
۱۷ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۲۰:۲۸

اگر خدا از آینده با خبر است، چرا قیامت برپا می‌شود؟

متن شبهه:
“قیامت” روزى است که “دادگاه” الهى برپا میشود و همه انسانها باید پاسخگوى اعمال خویش باشند…، عده‌اى بى‌گناه، و عده‌اى دیگر گناهکار…، بى‌گناهان به آغوش حورى‌هاى خوش چهره و خوش اندام خواهد رفت و گناهکاران به بدترین روشهاى ممکن شکنجه خواهند شد…
خب پرسشى براى هر اندیشمندى پیش مى‌آید: مگر الله از آینده خبر نداشته؟ اگر نداشته که زیر سوال میرود؛ اما اگر داشته پس چه لزومى به برپایى قیامت بوده است؟ مگر نه اینکه او از همه کارهاى من باخبر بوده و هست؟
پاسخى که معمولا با “سفسطه” آمیخته است، داده میشود!  “خدا به انسان، عقل و اراده داده…” اگر انسان میتواند با استفاده از عقل خود کارى مستقل از اراده و آگاهى خداوند انجام دهد، که معلوم میشود مخلوق، از خالق پیشى گرفته؛ و این در اسلام اجماع نقیضین است.
اگر انسان نمیتواند با استفاده از عقل خویش، کارى فراى آگاهى خداوند انجام دهد، که باز برمیگردیم سر خانه اول؛ خداوند همه چیز را میدانسته؛ پس نیازى به برپایى “دادگاه” و “محکمه” نداشته است…

پاسخ:
خداوند متعال، بعد از خلقت انسان‌ها، به آنها موهبت‌هایی چون عقل و ادراک و فهم و علم و… را اعطاء کرده است، از جمله این موهبت‌ها، اختیار را نیز می‌توان برشمرد. خداوند انسان را با عقل، اختیار و شعور و غریزه و هوس و علاقه و… آزمون می‌کند و مورد امتحان قرار خواهد داد، و نتیجه این آزمون در روز قیامت اعلام خواهد شد.

اما سوالی مطرح می‌شود که چرا خداوندی که از روی علم و آگاهی، از آینده خبر دارد، چنین آزمونی را برپا می‌کند تا در قیامت نتیجه آن اعلام شود؟
در پاسخ این سوال، پرسشی از مخاطب و نویسنده شبهه می‌پرسیم که فرض کنید، استادی در دانشگاه، از شیوه درس خواندن دانش آموزان خبر دارد، و می‌داند کدام دانشجو، درس را متوجه شده و کدام درس را متوجه نشده است، اما با این حال، یک آزمون و امتحان تدارک دیده و درصد فهم مطلب علمی در کلاس را نسبت به دانشجویان، بررسی می‌کند. آیا جا دارد تا به استاد ایراد گرفته شود که این امتحان بدون خاصیت است و استادی که از نتیجه امتحان خبر دارد چرا امتحان می‌گیرد؟
پاسخ همه یکی است: خیر، این امتحان باید گرفته شود تا برای دیگران و برای خود شخص دانشجو، مشخص شود که این دانشجو چه مقدار از درس را متوجه شده است.
بنابراین خود بخود پاسخ شبهه درباره علم خداوند و آزمون داده می‌شود که علت اساسی این آزمون در دنیا و نتیجه در آخرت، مشخص کردن نتیجه برای دیگر مخلوقات و خود شخص می‌باشد، به طوری که حق هیچگونه اعتراضی برای هیچ یک از افراد نباشد.
پس مشخص شد که علم خداوند متعال دلیل بر عدم اتمام حجت و صلب اختیار از مخلوقات نیست.

اما پاسخ به پرسش دوم شبهه:
اینکه آیا علم خداوند، مانع اختیار ماست یا خیر، مطلبی است ساده که با تاملی کوتاه حل می‌شود، برای فهم بیشتر همان مثال استاد و دانشجو را در ذهن تجسم کنید، آیا اینکه استاد می‌داند که کدام دانشجو چه مقدار از درس را متوجه شده است، صلب اختیار از دانشجوست؟ آیا دانشجو فقط می‌توانسته همین مقدار که استاد می‌داند را بفهمد یا بیشتر و شاید کمتر؟ بنابراین، مشخص می‌شود که علم خداوند نیز مانع اختیار ما نیست، بلکه فقط صرف اطلاع است.

با این توضیحات مشخص می شود که:
۱_ انجام افعال از روی اختیار ما، دلیلی برای اینکه علم خدا دچار اشتباه شود نیست، چرا که آن فعل نهایی در علم خداوند قرار دارد.
۲_ و همچنین علم خداوند نیز اختیار ما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. چرا که خداوند با شناخت تمام ابعاد ما، می‌داند که ما چه چیزی را اختیار و انتخاب می‌کنیم.و اینطور نیست که خداوند چیزی را تصور کند و ما آن تصور خدا را اختیار کنیم.
۳_ برپایی قیامت به جهت رسیدگی به افعال آدمی است، و برای رسیدگی به افعال هر شخص، نیاز به دلیل می‌باشد و بهترین دلیل اعتراف خود شخص و یا اعضاء اوست. همانطوری که در قیامت گنهکار بودن یا بلعکس، پاک بودن افراد؛ به آنها و دیگران ثابت می‌شود و اگر خداوند به صرف علم خود اکتفا می‌نمودند، مورد رضایت هیچ کس نمی‌شد. و اعتراض صورت می‌گرفت که: «اگر ما خلق می‌شدیم، و با اراده خود عمل می‌کردیم، شاید با علم خداوند متفاوت بود» ولی با فراهم آمدن امتحان و آزمون این مساله به طور کلی منتفی می‌شود.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

سوال:در دعاها می‌خوانیم که خدایا اگر من در کتاب مکنون جزو افراد شقی نوشته شده‌ام مرا جزو افراد سعید بنویس. آیا شقاوت و سعادت ما قبلا رقم خورده؟ پس ما مجبوریم؟...
متن منتشر شده در فضای مجازی:پنج دقیقه پس از تولدتان، اسم، ملیت و دین شما را تعیین میکنند!! بقیه عمرتان شما مدافع دینی خواهی بود که هیچ نقشی در انتخاب آن نداشتید‼️...
پرسش:در دعاها می‌خوانیم که خدایا اگر من در کتاب مکنون جزو افراد شقی نوشته شده‌ام مرا جزو افراد سعید بنویس. آیا شقاوت و سعادت ما قبلا رقم خورده؟ پس ما مجبوریم؟...
سوال:من دوست نداشتم که خلق شوم. چرا خدا من را خلق کرد؟ پاسخ:اصل خلق اختیاری نیست، اما افعال و تروک‌ها اختیاری است، اینکه چرا ما را خلق ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب