جمعه, ۱۵ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 1 روز قبل منتشر شده است .
»   بررسی روایات و متون, شبهات تاریخ ائمه(ع)  »   آیا حضرت علی، نه روز بعد از وفات حضرت زهرا اقدام به ازدواج کردند؟
۱۶ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۲۱:۰۸

آیا حضرت علی، نه روز بعد از وفات حضرت زهرا اقدام به ازدواج کردند؟

متن شبهه:
علی حتی از کنیز برادرزاده‌اش هم بچه داشته! فهرست طولانی زنان و فرزندان وی فاصله بین مرگ فاطمه با شروع ازدواج‌های بعدی علی هم فقط ۷ روز بوده است (مجلسی، بحارالانوار، بیروت، ج ۴۲، ص ۹۲)
بعد از فاطمه او شروع به ازدواج‌های متعدد کرد ۹ ازدواج رسمی با ۳۳ فرزند در کارنامه او به ثبت رسیده فهرست زیر فقط شامل زنان رسمی وی بوده و کنیزانش را هم باید به این لیست اضافه کرد! علاوه بر آن با توجه به این حکم اسلام که کنیزان برادر شما هم بر شما محرم هستند، این فهرست باز هم طولانی‌تر می‌شود! (حلی، حسن بن یوسف، تذکره الفقهاء، چاپ قدیم، ص ۶۴۳، موسسه آل البیت(ع)، قم، بی تا. و نیز: طوسی، محمد بن حسن، المبسوط فی فقه الإمامیه، ج‌۴، ص ۲۴۶، المکتبه المرتضویه، تهران، ۱۳۸۷ق.)
اینک به عنوان شاهدی بر این موضوع می‌توان به زینب صغرا در ردیف ۲۳ اشاره کرد که در کتاب عمده الطالب آمده است که مادر وی ام ولد (کنیز) بوده و در خانه محمد بن عقیل بن ابیطالب (برادرزاده علی) به سر می‌برده و کنیز او بوده ولی از علی هم حامله شده است!
مرگ فاطمه در سال ۱۱ و مرگ علی در سال ۴۰ هجری بوده است (۲۹ سال فاصله)

پاسخ:
تعداد زنان و فرزندان حضرت
ابتدا تعداد همسران و فرزندان امام علی علیه السلام را بررسی می‌کنیم:
۱_ حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها: ۱.امام حسن/ ۲.امام حسین/ ۳.زینب کبری/ ۴.ام کلثوم/ ۵.محسن.
۲_ خوله حنفیه: محمد معروف به ابن حنفیه.
۳_ لیلی بنت مسعود نهشلیه: ۱.محمد اصغر که کینه اش ابوبکر بوده/ ۲.عبدالله (هر دو در کربلا شهید شدند.)
۴_ ام البنین کلابی: ۱.عباس/ ۲.جعفر/ ۳.عبدالله/ ۴.عثمان (که همه در کربلا شهید شدند.)
۵_ اسماء بنت عمیس: یحیی (بنا بر بر قولی محمد اصغر)
۶_ ام حبیب صهبا بنت ربیعه تغلبیه: ۱.عمر (عبدالله)/ ۲.رقیه.
۷_ ام سعد (ام مسعود) بنت عروه بن مسعود ثقفی: ۱.ام الحسن/ ۲.رمله کبری/ ۳.ام کلثوم صغری.
۸_ مخبأه الکلبیه: (دختری که در کودکی از دنیا رفت)
۹_ سایر کنیزان و ام ولدان حضرت علی علیه السلام: ۱.ام هانی/ ۲.زینب صغری/ ۳.رمله صغری/ ۴.رقیه صغری/ ۵.فاطمه/ ۶.امامه/ ۷.خد/ ۸.ام الکرام/ ۹.ام السلمه/ ۱۰.ام ابیها/ ۱۱.جمانه(ام جعفر)/ ۱۲.نفسیه.

لازم به تذکر است که زنان حضرت امیر علیه السلام، غیر از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، چهار تن بوده‌اند: امامه، اسماء بنت عمیس، لیلی التمیمی و ام البنین. بقیه همسران آن جناب ام ولد می‌باشند. (ام ولد همان کنیز است که از شوهر خود بچه‌دار می‌شود و بعد از بچه‌دار شدن از شوهر خود دیگر قابل خرید و فروش و… نیست و بعد از مرگ شوهر، خود بخود آزاد می‌شود.)[۱]
در برخی منابع، فرزندان دیگری نیز برای حضرت شمرده‌اند که موارد بالا، از مسائل مورد قطع و یقین اکثر مورخین می‌باشند.

ازدواج بعد از هفت روز
اما مساله ازدواج بعد از هفت روز:
علامه محمد باقر مجلسی در کتاب «بحارالانوار»، روایت نموده: «و فی قوت القلوب انه تزوج بعد وفاتها بتسع لیال…» یعنی: «حضرت علی علیه السلام نه شب بعد از رحلت همسرشان [با امامه]، ازدواج نموده اند…»[۲]
با بررسی این مطلب متوجه می‌شویم: مرحوم مجلسی چنین نقلی را به استناد از کتاب «قوت القلوب»، تالیف: ابوطالب مکی درگذشته به سال ۳۸۶ می‌باشد که وی از علمای اهل سنت بوده است. و با مراجعه به کتاب «قوت القلوب»، نیز مشاهده می‌گردد نویسنده‌ی کتاب، این نقل را بدون ذکر سند و به شکل مرسل نقل نموده و بیان داشته: «ویقال أنه تزوّج بعد وفاه فاطمه (صلوات اللّه علیها وعلى أبیها) بتسع لیال»[۳] و گفته شده که علی علیه السلام نه شب پس از رحلت فاطمه (که درود خدا بر وی و پدرش باد) ازدواج نموده است.
بنابراین مشخص می‌شود، مرحوم مجلسی این خبر را فقط به جهت نقل افکار عامه آورده‌اند و نه به جهت تایید و این خبر هیچ سندی ندارد ضمن اینکه قائل آن یک عامی است. اهل سنت قصد دارند با این دروغ‌ها، منکر شهادت و مصیبت حضرت زهرا سلام الله علیها بشوند که اگر یک مصیبت و یا حزن شدید بود، حضرت علی اقدام به ازدواج مجدد به این سرعت نمی‌کردند.
اما یک نکته که در شبهه مورد اشاره است اینکه کنیز برادر نیز بر شما محرم است، این اشتباه بوده است، کنیز تنها بر مالک خویش محرم می‌باشد و حتی برادر مالک بر او محرمیتی نخواهد داشت. حتی اگر ام ولد باشد که بعد از مرگ مالک او آزاد می‌شود و دیگر کنیز محسوب نیست.

ماجرای ام ولد عقیل
اما زینب صغری و فرزند بودن ام ولد حضرت عقیل:
این مساله که زینب صغری فرزند ام ولد حضرت عقیل بوده یا خیر، جای بررسی دارد ولی اگر باشد، فرزند ام ولد، آزاد است و دیگر برده محسوب نمی‌شود، پس اگر بخواهد همسر حضرت علی علیه السلام بشود، نمی‌تواند از باب کنیز باشد و همسر وی باید باشد، که در فهرست زنان حضرت به شخصتی به نام زینب صغری نمی‌رسیم.
ضمن اینکه اگر شخصیت زینب صغری فرزند عقیل و کنیزش باشد، حضرت علی به هیچ وجه نمی‌تواند با چنین دختری ازدواج کند چرا که او فرزند برادرش می‌باشد و به او محرمیت دارد، و نمی‌تواند با او ازدواج کند.
و اگر بگوییم با خود ام ولد ازدواج کرده است نه دختر او، همواره این مساله اشتباه است، چرا که ام ولد قبل از وفات همسر، نمی‌تواند به عقد کس دیگری درآید چرا که دیگر کنیز نیست و اگر بعد از فوت همسر قصد ازدواج داشته باشد، از باب ازدواج و عقد زن آزاد است و چنین شخصیتی در فهرست همسران حضرت علی علیه السلام نیست.
به هر صورت مطلب فوق با تاریخ و فقه شیعه، سازگاری ندارد و باطل است.
اما با این حال، ازدواج بعد از فوت همسر امری است شرعی و پسندیده… علت ازدواج حضرت علی علیه بعد از رحلت حضرت زهرا سلام الله علیها دلایلی دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

۱_ حضرت علی صاحب فرزندان خردسالی بوده‌اند که نیاز به رسیدگی داشته‌اند (حضرت زهرا سلام الله علیها در وصیتشان به حضرت امامه اشاره کرده‌اند که بعد از ایشان با او ازدواج نمایند.)
۲_ رسیدگی به زنان دچار مشکل در جامعه.
۳_ مکروه بودن مجرد بودن.
۴_ اقدام به وصیت حضرت زهرا سلام الله علیها.

__پی نوشت______________
[۱] دائره المعارف الاسلامیه الشیعه، ج ۱، ص ۹۵، حسن الأمین و منتهی الآمال، ج ۱، ص ۲۲۰، شیخ عباس قمی.
[۲] بحارالانوار: ج۴۲ ص ۹۲
[۳] قوت القلوب فی معامله المحبوب ووصف طریق المرید إلى مقام التوحید، محمد بن علی بن عطیه الحارثی المشهور بأبی طالب المکی: ج۲، ص۴۰۸، دار الکتب العلمیه – بیروت / لبنان – ۱۴۲۶ هـ -۲۰۰۵ م.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

«شمس تبریزى»، شاعر صوفی مسلک قرن ششم بوده که انحرافات بسیاری در آثارش مشهود است. از جمله سخنان انحرافی او، تخفیف مقام حضرت زهرا سلام الله علیها می‌باشد. وی مقام ...
روی عَنِ النَّبِیصلی الله علیه و آله، انه قال:مَنْ مَاتَ عَلَی حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ شَهِیداًوَ مَنْ مَاتَ عَلَی بُغْضِ آلِ مُحَمَّدٍ لَمْ یشَمَّ رَائِحَةَ الْجَنَّة مقدمهیکی از ...
پرسش:نارضايتی و غضب فاطمه زهرا سلام الله علیها، نسبت به خلفاء در چه كتاب‌هایی بيان شده است؟ پاسخ:در اكثر تواريخ و كتب روائی معتبر اهل سنت اين ...
سوال:در رابطه با صلوات خاصه حضرت صديقه سلام الله «اللهم صلى علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها و سر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک» آیا سند روایی از معصومین ...
در طول تاریخ حوادث و وقایع زیادی موجود است که بعض آنها در خاطره‌ها مانده و برخی دیگر در میان سطرهای کتب تاریخی، مدفونند. از جمله این حوادث تلخ، واقعه شهادت فاطمه زهرا ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب