شنبه, ۲۵ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   پرسش و پاسخ, شبهات احکام زنان, شبهات قرآنی  »   آیا طبق آیات قرآن مردان بر زنان برتری دارند؟ (بررسی آیه 228 بقره و 34 نساء)
۱۳ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۷:۴۷

آیا طبق آیات قرآن مردان بر زنان برتری دارند؟ (بررسی آیه ۲۲۸ بقره و ۳۴ نساء)

سوال:
آیا از نظر اسلام مردان بر زنان برتری دارند؟ و چرا در آیه ۲۲۸ از سوره بقره آمده است که مردان بر زنان برتری دارند؟ ونیز چرا در آیه ۳۴ از سوره نساء می‌فرماید: الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَی النِّسَاءِ یعنی مردان سرپرست و نگهبان زنان هستند. چه نقصی در زنان است که باید تحت سرپرستی مردان باشند؟

پاسخ:
اما راجع به آیه «وَ لِلرِّجالِ عَلَیْهِنَّ دَرَجَهٌ» که در آیه ۲۲۸ از سوره بقره آمده است باید گفت که این آیه در رابطه با زن و شوهر و مربوط به بحث طلاق است و هیج ربطی به مطلق زن و مرد ندارد.
این آیه می‌فرماید که زن مطلقه به طلاق رجعی باید سه پاکی را بگذراند و در ایام عده نیز، حق رجوع به عهده مرد و شوهر است. منظور از برتری در این آیه همان حق تقدم و اولویت تعیینی است. مثل حق رجوع در ایام عده و سایر اموری که بنا به مصالحی به مرد داده شده است.
امور معیشتی و کارهای سنگین زندگی و برخی امور سنگین اجتماعی مثل جهاد و قضاوت و… به عهده مردان گذاشته شده است و زنان به جهت روحیات لطیفی که دارند و نیز به جهت اینکه بنیه جسمی آنها با مردان متفاوت است از این امور مورد اشاره معاف داشته شده‌اند.
اینکه در آیه ۲۲۸ آمده که مردان بر زنان به درجه‌ای برتری دارد منظور از برتری همان نکات مورد اشاره در بالاست. یعنی در رابطه با امور  زن و شوهری و زندگی داری و نیز برخی کارها و مسئولیت‌ها و مشاغل سخت و… خداوند به جهت مصالح و حکمت‌هایی برای مردان حق تقدم (دربرخی موارد) نسبت به زنان قائل شده است. و نیز در بحث ارث و دیه خداوند به جهت مصالحی سهم بیشتری به مرد داده است که در بحث ارث و دیه مفصلا بیان شده است.

باتوجه به نکات یاد شده می‌توان گفت که مردان نسبت به زنان برتری‌هایی دارند و این مطلب منافاتی با قابلیت و استعداد زنان برای طی مدارج و کمالات روحی و عقلی و… ندارد و در واقع هم برخی زنان از نظر سیر رشد عقلی و کمالی از بسیاری مردان بالاتر بوده و هستند. مثال بارز برای این مساله، حضرات بزرگواری هستند که با وجود زن بودن، به درجات بالایی رسیده‌اند، همچون حضرت زهرا سلام الله علیها که خلقت آسمان و زمین به جهت وجود ایشان بوده است. و یا حضراتی چون مریم مقدس، زینب کبری، خدیجه، آسیه، هاجر و… علیهن السلام.

واما در رابطه با آیه «الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَی النِّسَاءِ» سوره نساء آیه ۳۴ باید گفت که مقصود این است که مردها در مدیریت و انجام وظایف سنگین زندگی و امورات معیشتی خانوادگی و نیز مسئولیت‎های خطیر و حساس اجتماعی مثل رهبری و زعامت بر مردم و قضاوت و جهاد… بر زنان مقدم هستند. درآیه ۳۴ از نساء نمی‎گوید که مردان بر زنان برتری و درجه دارند بلکه تعبیر دقیق قرآن «قوامون» است. یعنی برخی مسئولیت‎ها با وضعیت جسمی و روحی مردان سازگاری بیشتری دارد و مردان می‎توانند به آن امور «قیام» کنند و از عهده آن بربیایند.
و اما زنان نوعا به جهت وضعیت جسمی و روحی که دارند نمی‎توانند یا به صلاح نیست که عهده‎دار و قیام کننده برای پذیرش برخی مسئولیت‎های سنگین از جمله مسئولیت و مدیریت امورات معیشتی زندگی و… باشند و این عیب ونقصی برای خانم‌ها نیست. اسلام همه حدود وجهات کرامت زن را در نظر داشته لذا از نظر اسلام برخی کارها با کرامت و حالات روحی وجسمی زن‌ها در تضاد است و زن‌ها نباید چنین کارها ومسئولیت‌هایی را بپذیرند؛ مثل قضاوت و شغل‌های سخت و دشوار که مضر به حال روحی و جسمی خانم‌ها است.

متاسفانه امروزه در جوامع غربی ونیز بسیاری از ممالک اسلامی باشعار فریبنده «تساوی حقوق زن ومرد»، مردان و زنان را به تباهی کشیدند و بنیان خانواده‌ها را متزلزل و متلاشی کردند و با این شعارهای فریبنده نه تنها حقوق زنان استیفاء نشده بلکه بیشترین ضربه و آسیب را نسبت به این قشر مظلوم وارد کردند. از نظر اسلام زن و مرد در برخورداری از حقوق حیاتی و نیز قابلیت طی مسیر کمالات معنوی و عقلی مساوی هستند و هرکس غیر از این بگوید اسلام و قرآن را نشناخته است.

پایگاه اندیشوران حوزه - حجت الاسلام سیداصغر سعادت لاهیجی

مطالب مشابه

شبهه:حق حضانت برای تو، درد زایمان برای من // نام خانوادگی برای تو، زحمت خانواده برای من // سند خانه برای تو، بیگاری خانه برای من // چهار عقد برای تو، حسرت عشق ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب