چهارشنبه, ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا حرم اهل بیت به سمت شهر پترا است؟ در 1 روز قبل منتشر شده است .
»   سایر شبهات  »   پاسخ به: کاش روزی تمام انسان‌های کره خاکی یکبار مرتد شوند
۱۹ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۱۲:۰۱

پاسخ به: کاش روزی تمام انسان‌های کره خاکی یکبار مرتد شوند

متن منتشر شده در فضای مجازی:
کاش روزی تمام انسان‌های کرۀ خاکی یکبار مرتد شوند و سپس آزادانه دست به انتخاب دین و عقیدۀ خود بزنند. کاش مانند یک رایانه تمام آنچه از دین در ذهن ما انسان‌ها بود را پاک می‌کردیم و دوباره یک سیستم عامل جدید نصب می‌کردیم. آیا شایسته نیست که خودمان سیستم عامل خود را انتخاب کنیم و نه پدران و گذشتگان ما. آیا یک سیستم عامل متعلق به هزاران سال پیش قادر به جوابگویی به خواسته‌ها و پرسش‌های انسان امروزی می‌باشد؟ کاش میشد دین را هم هر چند وقت یکبار به روز و آپدیت کرد. دینی که متعلق به هزاران سال قبل است هرگز پاسخگوی نیازهای انسان امروز نیست. (محمد نوری زاد)

پاسخ:
دین، یعنی برنامه جامع زندگی که توسط خداوند خالق هستی برای بشریت فرستاده شده است، از اولین روز خلقت انسان تا کنون. البته در برخی از برهه‌های تاریخی، این دستورات الهی تغییر و تحریف شده که منجر به وجود عبارت و کلمه ادیان شده است. در صورتی که خداوند تنها یک دین را فرستاده است و تفاوت‌های ادیان کنونی، به جهت دخل و تصرف‌های انسانی بوده است.
از آنجا که وجود خداوند از دلایل عقلی، نقلی و معجزات ثابت می‌شود؛ و وجوب اطاعت از آن را نیز عقل و نقل ثابت نموده؛ و از آنجا که بر خداوند لازم است که برنامه‌ای برای زندگی بشریت (مخلوقات) وضع کند؛ بنابراین دین وضع شده است. این برنامه نیز برای بشریت آمده است نه بشر.
اینکه کسی برای اعتقاداتش (ولو درست و صحیح) دلیل نداشته باشد؛ محکوم به حماقت و جهل است. بنابراین در قیامت که از همه چیز بازخواست می‌شود؛ چه از کافرانی که برای انتخاب کفرشان دلیل نداشته‌اند؛ چه مسیحیانی که برای مسیحیت خود برهان نداشته و چه مسلمانانی که برای اسلامشان استدلال نکرده‌اند. و به همین خاطر است که در اسلام، تقلید در اعتقادات و اصول اعتقادی، حرام و اشتباه است. و باید برای توحید، نبوت، امامت و معاد و عدل الهی دلیل و استدلال داشت. و الا مسلمان نخواهیم بود.

اما اسلام، دستور داده است که: کودکان را با آموزه‌های دینی آشنا کنید؛ نه اینکه مانند طوطی آنها را پرورش بدهید که هر چه شما بگویید آنها تکرار کنند. کسانی که این نوع اسلام را تصور می‌کنند؛ از اسلام بی‌خبراند و اطلاعاتشان برای پذیرش و عدم پذیرش اسلام، بسیار کودکانه و احمقانه است.
اگر بخواهیم مثال نویسنده شبهه را تکرار کنیم و دین را سیستم عامل بدانیم، تا قبل از اینکه این سیستم عامل نصب نشود، شناخته نیز نخواهد شد. و پدران مسلمان، این سیستم عامل را نصب می‌کنند تا شناخته شود. و وقتی ورژن‌های دیگر و انواع دیگر سیستم عامل‌ها به بازار آمدند؛ اشخاصی که سیستم عامل‌های دیگر روی آنها نصب شده است، مورد بررسی و نقد قرار می‌گیرند و افراد جامعه هر کدام انتخاب می‌کنند که چه نوع سیستم عاملی برای آنها کاربردی‌تر و بهتر است.
بنابراین نباید عدم تحقیق و تفحص علمی اشخاص متدین را به اجباری بودن ادیان تعبیر کرد. دین اجباری نیست و پدران تنها آموزگارانی مقدماتی برای دین تلقی می‌شوند. و از همین قاعده است یهودیان و مسیحیان و سنیان و کافرانی که به اسلام گرویدند… و اگر اینطور نبود، چرا باید شاهد این تغییر ادیان باشیم؟
ضمنا سوال می‌کنیم: مگر در دوران پیامبر اکرم حضرت محمد صلی الله علیه و آله، تفکراتی که پدران در گوش فرزندان کرده بودند؛ غیر از بت پرستی و کفر و الحاد و مسیحیت و یهودیت بوده است؟ پس چطور شد که نسل بزرگی به دین اسلام گرویدند؟
اینکه نویسنده شبهه، عدم توان هضم مطالب دینی را (به جهت جهل، تعصب و هوس) دلیل باطل بودن می‌داند؛ نشان دهنده حماقت خود است.

اما آیا دینی که از هزاران سال پیش وضع شده است، پاسخگوی امروز بشریت می‌باشد؟
پاسخ می‌دهیم، آیا ریاضیات هزار سال پیش که می‌گفت: اگر دو با دو جمع شود، می‌شود چهار؛ برای امروز کارایی ندارد؟ آیا امروز باید بگوییم: دو با دو جمع شود و می‎شود پنج؟
دین برنامه زندگی برای بشریت است؛ و بشریت با گذر زمان تغییر نمی‎کند و همچنان بشر خواهد ماند. هر چند برخی افراد و برخی آمال و آرزوها و نیازهای بشر تفاوت پیدا کنند. برای مثال: وقتی دین اسلام ۱۴۰۰ سال پیش حرمت شراب را اعلام می‌کند؛ و دلایلی را برایش ذکر نموده است؛ با گذر زمان شراب و دلایل حرمتش از بین نمی‌رود و همانی است که بوده. شراب امروز نیز مانند شراب ۱۴۰۰ سال پیش، عقل را زائل می‌کند و اختیار انسان را از او می‌گیرد.
یا وقتی دین رابطه نامشروع را اشتباه می‌داند با گذر زمان رابطه نامشروع، عملی نیکو و خوب نمی‌شود. و یا اینکه وقتی دین توحید را ثابت می‌کند؛ توحید با گذر زمان از بین نخواهد رفت. اصطلاحا به این موارد، گفته می‌شود حسن و قبح عقلی. یعنی دین هر آنچه را که عقل خوب می‌داند، دستور می‌دهد، و هر آنچه را که عقل قبیح بداند، نهی می‌کند. پس مشخص شد که این ادعا نشانه حماقت و عدم درک دین به صورت حقیقی توسط نویسنده شبهه است.

اما اینکه چرا با گذر زمان نیاز به تغییر سیستم عامل هست ولی نیازی به تغییر دین نیست، به این جهت است که: سیستم عامل‌های رایانه‌ها، با گذر زمان کاستی‌هایش برطرف می‌شود؛ امکاناتش بیشتر شده و به طور مختصر، پیشرفت می‌کند. اما برنامه زندگی برای بشریت، تغییر نمی‌کند. در مطلب قبل گذشت که: «احکام و عقائد دین، با گذر زمان تغییر نمی‌کنند و ثابت هستند». باید دانست که این آپدیت های جدید، نه نشانه خوب بودن سیستم عامل هاست، بلکه نشانه وجود نقصی است که در سیستم جدید برطرف شده است. این یعنی سازنده سیستم عامل، نتوانسته است با یک طراحی واحد، نیاز همه دوران‌ها را برطرف کند؛ که یا ناشی از جهل و عدم دانش کافی سازنده است، یا ناشی از ضعف قدرت و عدم توانایی اوست.
حال خداوندی که عالم به جمیع علوم است، قادر متعال است؛ اگر برای دینش، آپدیت قرار بدهد، یعنی خود را متهم کرده است به ندانستن یا قدرت نداشتن. بله ممکن است این آپدیت‌ها، به جهت قابل فهم بودن و توانایی افراد جامعه صورت بگیرد. مثلا در اسلام، ابتدا شراب حرام نبود، ولی بعدا حرام شد. چون مردم قابلیت این را نداشتند که حرمت شراب را همان اول بپذیرند؛ اما بعد از اتمام دین و اکمال آن، دیگر این آپدیت معنا ندارد.
پس ادعای آپدیت دین، توسط نویسنده شبهه، نشانه عدم معرفت صحیح از دین است. چنین شخصیتی لیاقت نقد دین را ندارد چرا که آن را به طور دقیق مطالعه نکرده و متوجه اصل آن نیست.

ضمن اینکه:
علوم به دو بخش اساسی:
علوم واقعی و علوم تجربی تقسیم می‌شود.
علوم واقعی از علومی هستند که واقعیت را نشان می‌دهند و تغییر ناپذیراند. برای مثال حاصل ضرب عدد ۲ در عدد ۲ می‌شود ۴ و این مسائله از جمله علوم واقعی است و تغییر نمی‌کند.
و علوم تجربی علومی است که بشریت با تجربه و آزمون و خطا به آنها علم پیدا کرده است، برای مثال با امتحان یک محصول پزشکی بر روی هزاران جانور، به این نتیجه می‌رسند که این محلول پزشکی باعث می‌شود موش‌های آزمایشگاهی دچار مرگ بشوند. و این علوم تجربی امکان خطا و یا تغییر در آنها می‌رود. برای مثال همین محلول ممکن است بر انسان یا حیوان دیگری هیچ اثری نداشته باشد.
و از آنجا که دین از جمله علوم واقعی است چرا که خداوند خالق و عالم هستی آن را وضع کرده است؛ پس تغییر در آن راه ندارد. و هر آنچه گفته شده است، حقیقت و واقع امر است هر چند بشریت با علوم تجربی به آن نرسیده باشد.

اما منظور از بروز شدن ادیان چیست؟
یا منظور نویسنده شبهه آن است که دین امروزی از جمله اسلام امروزی جواب‌گوی نیازها نیست، باید بگوییم نیازها چیست که پاسخگو نیست؟ آیا مسائل مستحدثه است؟ از جمله نماز در هواپیما و… که این موارد حل شده است و پاسخ آن از منابع داده می‌شود.
یا منظور نویسنده این است که مفاد دین باید تغییر کند که می‌گوییم دین مفادی دارد که تغییر ناپذیر است، مثلا می‌خواهید به جای حرمت ازدواج با محارم، تغییر بدهیم و بگوییم اشکالی ندارد؟ یا اینکه وقتی دین می‌گوید: ظلم قبیح و حرام است بگوییم ظلم ایرادی ندارد؟
و یا منظور نویسنده این است که: منبع الهی در دوران ما وجود ندارد، که حرف خوبی است ولی اولا نیاز به بروز شدن دین ندارد؛ دوما وجود امام زمان برای هر اثری ثابت شدنی است؛ و ایشان همواره در مشکلات به کمک مومنین و متدینین می‌آیند.

بنابراین
۱_ نیازی به ارتداد از ادیان نیست، بلکه تحقیق‌های اولیه لازمه انتخاب هر دینی هستند.
۲_ اسلام همواره به تحقیق و تفحص درباره اصول اعتقادی خود و دیگر ادیان فراخوانده است.
۳_ کسانی که دین را از روی تقلید انتخاب کرده‌اند؛ دین به کارشان نخواهد آمد و بفریادشان نخواهد رسید.
۴_ دین نیازی به بروز شدن و آپدیت ندارد، چرا که از علوم واقعی است و تغییر ناپذیر.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مرتبط موضوعی سایر شبهات

متن منتشر شده در فضای مجازی:شیعه 1 سند صحیح بر وجود یا تولد مهدی از کتاب هایش ندارد؛ تا الان هم این را ثابت کردیم. پاسخ:در مساله اثبات ولادت امام ...
سوال:چگونه انبیاء از سهو و نسیان معصوم هستند؟ پاسخ:عصمت مراتب مختلفی دارد. مثل عصمت در تلقی وحی، عصمت در بیان وحی به مردم، عصمت از گناه و... ...
متن منتشر شده در فضای مجازی:به پایان فکر نکن اندیشیدن به پایان هر چیز، شیرینی حضورش را تلخ می کند، بگذار پایان تو را غافلگیر کند، درست مثل آغاز... (صادق هدایت)...
متن منتشر شده در فضای مجازی:اگر شما در اسراییل به دنیا می‌آمدید به احتمال زیاد یهودی می‌شدید! اگر در عربستان به دنیا می‌آمدید قطعا مسلمان می‌شدید! اگر در اروپا به دنیا می‌آمدید به ...

مطالب مشابه

چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
سوال:چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟ پاسخ:برای درک صحیح از این سوال، و پاسخی کامل، لازم است تمام جوانب مرتد و تعریف صحیح آن و ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
سوال:سنت پيامبر صلی الله عليه و آله در مورد اسيران و مرتدين چه بود كه ابوبكر آن را درباره فجائه سلميه رعايت نكرد و وي را آتش زد؟...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
متن شبهه _ شایعه:ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﻣﺮﺩﯼ ﺑﻨﺎﻡ “ﻋﺘﺒﻪ” ﮐﻪ ﺑﺨﺎﻃﺮ ﻋﺪﻡ ﭘﺨﺶ ﻣﺴﺎﻭﯼ ﻏﻨﺎﯾﻢ ﺑﯿﻦ ﻟﺸﮑﺮﯾﺎﻥ ﺍﺳﻼﻡ به صورت ﺣﻀﺮﺕ ﻣﺤﻤﺪ ﺗﻒ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﺑﻮﺳﯿﻠﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﻠﯽ ﺳﺮ ﺑﺮﯾﺪﻩ ﺷﺪ. (ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻃﺒﺮﯼ . ﺟﻠﺪ ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب