سه شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
آخرین مطلب با عنوان ، آیا حادثه کاظمین از نشانه‌های ظهور است؟ در 3 روز قبل منتشر شده است .
»   سایر شبهات, مطالب داغ  »   کاش روزی تمام انسانهای کره خاکی یکبار مرتد شوند + پاسخ
۱۸ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۱۲:۰۱

کاش روزی تمام انسانهای کره خاکی یکبار مرتد شوند + پاسخ

متن منتشر شده در فضای مجازی:

کاش روزی تمام انسانهای کرۀ خاکی یکبار مرتد شوند و سپس آزادانه دست به انتخاب دین و عقیدۀ خود بزنند. کاش مانند یک رایانه تمام آنچه از دین در ذهن ما انسانها بود را پاک میکردیم و دوباره یک سیستم عامل جدید نصب میکردیم. به نظر من اعتقاد یک انسان ” سیستم عامل ” زندگی یک انسان محسوب میشود، چرا که تمام لحظات زندگی او بر مبنای همین سیستم عامل برنامه ریزی و اجرا میشود. پس آیا شایسته نیست که خودمان سیستم عامل خود را انتخاب کنیم و نه پدران و گذشتگان ما. آیا یک سیستم عامل متعلق به هزاران سال پیش قادر به جوابگویی به خواسته ها و پرسشهای انسان امروزی می باشد؟ در دنیای امروز سیستمهای عامل رایانه ها و موبایلها و دیگر دستگاهها، شاهد هستیم که هر چند وقت یکبار تغیییر رخ میدهد و یا بروز میشوند. کاش میشد دین را هم هر چند وقت یکبار به روز و آپدیت کرد. دینی که متعلق به هزاران سال قبل است هرگز پاسخگوی نیازهای انسان امروز نیست. از آنجا که هیچ انسانی را نمیتوان بی دین یا بی اعتقاد نامید حتی آتئیستها را، پس باید این انسان حق انتخابی آزاد را داشته باشد؛ انتخابی به دور از ترس و وحشت یا در خفا و نهان. انتخابی با رضایت کامل و طیب خاطر. انتخابی که به درد امروز او بخورد و پاسخگوی نیازهای امروز او باشد. اگر دین هم به روز میشد، بسیاری از مشکلات انسانها تا امروز حل شده بود و امروز یک جهان و دنیای زیباتری داشتیم. تا امروز باید هر کس به اندازۀ فهم خود از دین، استفادۀ شخصی از آن میکرد، همانطور که هر کاربر سیستم عامل در حد توانایی خود از آن استفاده میکند. متأسفانه دنیای امروز هنوز با این نوع از دین باوری آزادانه، به روز شده و شخصی بسیار فاصله دارد و این مختص به ایران نیست. هر انسانی برای زندگی نیاز به سیستم عامل دارد و آن چیزی نیست جز اعتقاد یا باور دینی که در غیر اینصورت به بیراهه میرود؛ گرایش به پوچ گرایی و دیگر مرامهایی که در آن فرد تبدیل به یک مردۀ متحرک میشود ناشی از نبود باور دینی در فرد است. امید که روزی فرا برسد ابتدا ادیان قابلیت به روز شدن داشته باشند و انسانها هم حق انتخاب آزاد بین هر کدام از آنها. انتخابی به فراخور نیازشان. یک انتخاب صرفأ شخصی. (محمد نوری زاد)

 

پاسخ:

دین، یعنی برنامه جامع زندگی که توسط خداوند خالق هستی برای بشریت فرستاده شده است، از اولین روز خلقت انسان تا کنون. البته در برخی از برهه های تاریخی، این دستورات الهی تغییر و تحریف شده که منجر به وجود عبارت و کلمه ادیان شده است. در صورتی که خداوند تنها یک دین را فرستاده است و تفاوت های ادیان کنونی، به جهت دخل و تصرف های انسانی بوده است.

از آنجا که وجود خداوند از دلایل عقلی، نقلی و معجزات ثابت می شود؛ و وجوب اطاعت از آن را نیز عقل و نقل و معجزات ثابت نموده؛ و از آنجا که بر خداوند واجب عقلی است که برنامه ای برای زندگی بشریت (مخلوقات) وضع کند؛ پس دین وضع شده است. این برنامه نیز برای بشریت آمده است نه بشر.

اینکه کسی برای اعتقاداتش (ولو درست و صحیح) دلیل نداشته باشد؛ محکوم به حماقت و جهل است. بنابراین در قیامت که از همه چیز بازخواست می شود؛ چه از کافرانی که برای انتخاب کفرشان دلیل نداشته اند؛ چه مسیحیانی که برای مسیحیت خود برهان نداشته و چه مسلمانانی که برای اسلامشان استدلال نکرده اند.

و به همین خاطر است که در اسلام، تقلید در اعتقادات و اصول اعتقادی، حرام و اشتباه است. و باید برای توحید، نبوت، امامت و معاد و عدل الهی دلیل و استدلال داشت. و الا مسلمان نخواهیم بود.

اما اسلام، دستور داده است که: کودکان را با آموزه های دینی آشنا کنید؛ نه اینکه مانند طوطی آنها را پرورش بدهید که هر چه شما بگویید آنها تکرار کنند. کسانی که این نوع اسلام را تصور می کنند؛ از اسلام بی خبراند و اطلاعاتشان برای پذیرش و عدم پذیرش اسلام، بسیار کودکانه و احمقانه است.

اگر بخواهیم مثال نویسنده شبهه را تکرار کنیم و دین را سیستم عامل بدانیم، تا قبل از اینکه این سیستم عامل نصب نشود، شناخته نیز نخواهد شد. و پدران مسلمان، این سیستم عامل را نصب می کنند تا شناخته شود. و وقتی ورژن های دیگر و انواع دیگر سیستم عامل ها به بازار آمدند؛ شخصی که سیستم عامل روی انها نصب شده است، انتخاب می کنند که چه نوع سیستم عاملی برای آنها کاربردی تر و بهتر است.

بنابراین نباید عدم تحقیق و تفحص علمی اشخاص متدین را به اجباری بودن ادیان تعبیر کرد. دین اجباری نیست و پدران تنها آموزگارانی مقدماتی برای دین تلقی می شوند. و از همین قاعده است یهودیان و مسیحیان و سنیان و کافرانی که به اسلام گرویدند…

سوال می کنیم: مگر در دوران پیامبر اکرم حضرت محمد صلی الله علیه و آله، تفکراتی که پدران در گوش فرزندان کرده بودند؛ غیر از بت پرستی و کفر و الحاد و مسیحیت و یهودیت بوده است؟ پس چطور شد که نسل بزرگی به دین اسلام گرویدند؟

اینکه نویسنده شبهه، عدم توان هضم مطالب دینی را (به جهت جهل، تعصب و هوس) دلیل باطل بودن می داند؛ نشان دهنده حماقت خود است.

 

اما آیا دین که از هزاران سال پیش وضع شده است، پاسخگوی امروز بشریت می باشد؟

پاسخ می دهیم، آیا ریاضیات هزار سال پیش که می گفت: اگر دو با دو جمع شود می شود چهار برای امروز کارایی ندارد؟ آیا امروز باید بگوییم: دو با دو جمع می شود و می شود پنج؟

دین برنامه زندگی برای بشریت است؛ و بشریت با گذر زمان تفاوت نمی کند و همچنان بشر خواهد ماند. هر چند افراد بشر تفاوت پیدا کنند. برای مثال:

وقتی دین اسلام ۱۴۰۰ سال پیش حرمت شراب را اعلام می کند؛ و دلایلی را برایش بیان می کند؛ با گذر زمان شراب و دلایلش از بین نمی رود و همانی است که بوده.

یا وقتی دین رابطه نامشروع را اشتباه می داند با گذر زمان رابطه نامشروع، عملی نیکو و خوب نمی شود.

و یا اینکه وقتی دین توحید را ثابت می کند؛ توحید با گذر زمان از بین نخواهد رفت.

پس مشخص شد که این ادعا نشانه حماقت و عدم درک دین به صورت حقیقی توسط نویسنده شبهه است.

 

اما اینکه چرا با گذر زمان نیاز به تغییر سیستم عامل هست ولی نیازی به تغییر دین نیست، به این جهت است که:

سیستم عامل های رایانه ها، با گذر زمان کاستی هایش برطرف می شود؛ امکاناتش بیشتر شده و به طور مختصر، پیشرفت می کند. اما برنامه زندگی برای بشریت، تغییر نمی کند. در مطلب قبل گذشت که: «احکام و عقائد دین، با گذر زمان تغییر نمی کنند و ثابت هستند»

پس ادعای آپدیت دین، توسط نویسنده شبهه، نشانه عدم معرفت صحیح از دین است. چنین شخصیتی لیاقت نقد دین را ندارد چرا که آن را به طور دقیق مطالعه نکرده و متوجه اصل آن نیست.

ضمن اینکه:

علوم به دو بخش اساسی:

علوم واقعی و علوم تجربی تقسیم می شود.

علوم واقعی از علومی هستند که واقعیت را نشان می دهند و تغییر ناپذیراند. برای مثال حاصل ضرب عدد ۲ در عدد ۲ می شود ۴ و این مسائله از جمله علوم واقعی است و تغییر نمی کند.

و علوم تجربی علومی است که بشریت با تجربه و آزمون و خطا به انها علم پیدا کرده است، برای مثال با امتحان یک محصول پزشکی بر روی هزاران جانور، به این نتیجه می رسند که این محلول پزشکی باعث می شود موشهای آزمایشگاهی دچار مرگ بشوند. و این علوم تجربی امکان خطا و یا تغییر در آنها می رود. برای مثال همین محلول ممکن است بر انسان یا حیوان دیگری هیچ اثری نداشته باشد.

و از آنجا که دین از جمله علوم واقعی است چرا که خداوند خالق و عالم هستی آن را وضع کرده است؛ پس تغییر در آن راه ندارد. و هر آنچه گفته شده است، حقیقت و واقع امر است هر چند بشریت با علوم تجربی به آن نرسیده باشد.

 

اما منظور از بروز شدن ادیان چیست؟

یا منظور نویسنده شبهه آن است که دین امروزی از جمله اسلام امروزی جوابگوی نیازها نیست، باید بگوییم نیازها چیست که پاسخگو نیست؟ آیا مسائل مستحدثه است؟ از جمله نماز در هواپیما و …  که این موارد حل شده است و پاسخ آن از منابع داده می شود.

یا منظور نویسنده این است که مفاد دین باید تغییر کند که می گوییم دین مفادی دارد که تغییر ناپذیر است.، مثلا می خواهید به جای حرمت ازدواج با محارم، تغییر بدهیم و بگوییم اشکالی ندارد؟ یا اینکه وقتی دین می گوید: ظلم قبیح و حرام است بگوییم ظلم ایرادی ندارد؟

و یا منظور نویسنده این است که: منبع الهی در دوران ما وجود ندارد، که حرف خوبی است ولی اولا نیاز به بروز شدن دین ندارد؛ دوما وجود امام زمان برای هر اثری ثابت شدنی است؛ و ایشان همواره در مشکلات به کمک مومنین و متدینین می آیند.

 

بنابراین

۱_ نیازی به ارتداد از ادیان نیست، بلکه تحقیق های اولیه لازمه انتخاب هر دینی هستند.

۲_ اسلام همواره به تحقیق و تفحص درباره اصول اعتقادی خود فراخوانده است.

۳_ کسانی که دین را از روی تقلید انتخاب کرده اند؛ دین به فریادشان نخواهد رسید.

۴_ دین نیازی به بروز شدن و آپدیت ندارد، چرا که از علوم واقعی است و تغییر ناپذیر.

مطالب مرتبط

چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
سوال: چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟   پاسخ: برای درک صحیح از این سوال، و پاسخی کامل، لازم است تمام جوانب مرتد و تعریف صحیح آن و احکام پیرامون آن، بیان شود...   مرتد کیست؟ مرتد کسى است که ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
سوال: سنت پيامبر صلی الله عليه و آله در مورد اسيران و مرتدين چه بود كه ابوبكر آن را درباره فجائه سلميه رعايت نكرد و وي را آتش زد؟   پاسخ: فجائه نام أياس بن عبدالله از قبيله بني ...
چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
🔻متن شبهه _ شایعه: ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﻣﺮﺩﯼ ﺑﻨﺎﻡ “ ﻋﺘﺒﻪ ” ﮐﻪ ﺑﺨﺎﻃﺮ ﻋﺪﻡ ﭘﺨﺶ ﻣﺴﺎﻭﯼ ﻏﻨﺎﯾﻢ ﺑﯿﻦ ﻟﺸﮑﺮﯾﺎﻥ ﺍﺳﻼﻡ به صورت ﺣﻀﺮﺕ ﻣﺤﻤﺪ ﺗﻒ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﺑﻮﺳﯿﻠﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﻠﯽ ﺳﺮ ﺑﺮﯾﺪﻩ ﺷﺪ . (ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻃﺒﺮﯼ . ﺟﻠﺪ ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین مطالب