یکشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 3 روز قبل منتشر شده است .
»   شبهات احکام عبادی  »   شکرگزاری بعد از دیدن بدبختی دیگران
۳۰ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۵:۳۳

شکرگزاری بعد از دیدن بدبختی دیگران

متن شبهه:
از کسانی که بدبختی دیگران را دیده و بر روزگار خویش شکر می‌کنند، حالم به هم می‌خورد. (فئودور داستایفسکی)

پاسخ:
مواجه شدن با صحنه‌های تلخ تاریخ که در بوجود آمدن آنها کسی جز بشریت مقصر اصلی نیست، دل هر انسان آزاده و صاحب عقل سلیمی را بدرد می‌آورد. اما این موضوع دلیلی برای عدم شکر الهی بابت سلامت جان، روح و عدم دچار شدن با مشکل و بلایای مورد رویت نیست.
فرض کنید شما با خبر شده‌اید که دوستتان، دچار بیماری خاصی چون سرطان شده است… از شنیدن این خبر ناراحت می‌شوید، چرا که دوستتان دچار بیماری شده است؛ اما این امر نباید باعث بشود که سلامتی خودتان را فراموش کنید. و از آنجا که سلامتی برای ما نعمتی الهی است؛ باید برای این نعمت الهی خداوند را شاکر باشیم و برای اینکه این نعمت شامل حال دوست بیمارمان بشود، او را دعا می‌کنیم و برای رفع نیازش تمام تلاش خود را صرف خواهیم نمود. کوتاه سخن اینکه، به جهت آنکه سلامتی خود را، دائم لمس کرده و با آن عجین شده‌ایم، گاهی اوقات آن را فراموش می‌کنیم؛ بلکه اکثر اوقات از آن غافل هستیم. ولی با دیدن بیماری دیگران، یا مطالعه بیماری‌های، نسبت به سلامتی، توجه‌ای دوچندان خواهیم نمود؛ این توجه، سبب شکر است، که امری پسندیده می‌باشد.
اسلام همواره سفارش کرده است تا به دیگران کمک و به عیادت بیماران اهمیت داده شود از جمله:
قال الامام الکاظم (علیه السّلام) :«اِنَّ خَواتیمَ أعمالِکُم قَضاءُ حَوائجِ إخوانِکُم والإحسانِ إلیهِمْ ما قَدَرْتُم و الاّ لَمْ یُقْبَلْ مِنْکُم عَمَلٌ.»
امام کاظم -علیه السّلام- فرمود: همانا مُهر قبول اعمال شما، برآوردن نیازهای برادرانتان و نیکی کردن به آنان در حد توانتان است و الا (اگر چنین نکنید)، هیچ عملی از شما پذیرفته نمی‌شود. [بحار الانوار، ج ۷۵، ص ۳۷۹]
و همچنین پیامبر اکرم فرمودند: گرسنه را غذا بدهید، به عیادت بیماران بروید و اسیران را آزاد کنید. [کنز العمّال، جلد ۱۵، صفحه ۸۶۷، حدیث ۴۳۴۵۱]

پس مشخص شد که:
شکرگزاری مومن در هنگام مواجه شدن با بلایایی که بر دیگران وارد شده است، از جهت مبتلا شدن دیگران به این بلا نبوده بلکه از این جهت است به یاد سلامتی خویش می‌افتد که وی دچار این بلا نشده است. با این پیش فرض که مومن برای رفع این بلا و بیماری دیگران، تمام تلاش خود را بکار می‌بندد.

بنابراین اگر کسی بدبختی و بلایای دیگران را ببیند از چهار حال خارج نیست:
۱_ شخصی که این بلا را ببیند، از اینکه دیگری دچار این بلاست ناراحت می‌شود و از اینکه خود دچار این بلا نشده است خداوند یکتا را شکر می‌کند.
۲_ شخص مورد نظر از دیدن این بلا ناراحت می‌شود ولی از اینکه خودش دچار بلا نشده است خدا را شکر نمی‌کند.
۳_ شخص مورد نظر از دیدن این بلا ابدا ناراحت نمی‌شود و خدا را از اینکه او را دچار بلا نکرده شکر می‌کند.
۴_ شخص مورد نظر از دیدن این بلا نارحت نمی‌شود و خدا را هم شکر نمی‌کند.
کاملا مشخص است که دسته اول بهترین گزینه و بهترین عمل صورت گرفته بشر می‌تواند باشد؛ و چه بهتر که برای رفع این بلا که دیگری دچار آن شده، اقداماتی هم صورت بگیرد، همانطور که اسلام به این مهم توصیه نموده است.
و کاملا واضح است که گزینه های شماره ۳ و ۴ نه تنها عقلا قبیح است، بلکه از لحاظ شرع نیز توصیه نمی‌شود: قال الصادق علیه السلام: «مَنْ عَذَرَ ظَالِماً بِظُلْمِهِ سَلَّطَ اللَّهُ عَلَیْهِ مَنْ یَظْلِمُهُ فَإِنْ دَعَا لَمْ یَسْتَجِبْ لَهُ … » امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کس برای ظلم ظالمی توجیه بیاورد، خداوند بر او ظالمی را مسلط می‌کند، و اگر دعا کند مستجاب نمی‌شود. [کافى، ج‏۲، ص‏۳۳۴]
و اما گزینه شماره دوم نسبت به گزینه شماره اول در مرتبه پایین‌تری است و از لحاظ عقلی و شرعی گزینه اول بر تمام گزینه‌ها برتری دارد.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب