شنبه, ۲۵ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات احکام زنان  »   پاسخ به ادعای: اگر رضاشاه کشف حجاب نمی‌کرد
۲۴ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۷:۱۸

پاسخ به ادعای: اگر رضاشاه کشف حجاب نمی‌کرد

متن شبهه:
مذهب ریشه داشت… شاید هم شاه فقید همه این شرایط مردم را می‌دانست و چاره‌ای نداشت مگر اینکه سریعا این ملت را به رفاه برساند تا بعدا که قرار بود مذهبیون قدرت پیدا کنند، نتوانند مردم را کامل به قهقرا ببرند… درست به مانند کشف حجاب به ظاهر دیکتاتور گونه رضاشاه بزرگ، که اگر انجام نمی‌شد بعد از حکومت آخوندی براحتی آخوندها می‌توانستند مردم و زنان ایران را برای همیشه در برقع دفن کنند، درست مثل افغانستان اسلام زده که رضاشاهی نداشتند و حالا حالاها زنانشان برقع به سر خواهند داشت…

پاسخ:
اینکه حکومت و دو شاه پهلوی چه تفکراتی داشته و به چه طریقی بر مردم حکومت می‌کردند مبحثی است تاریخی-سیاسی که از حیطه تخصص و فعالیت‌های سایت تخصصی شبهه خارج است؛ اما اینکه مردم آن زمان دیدگاهشان به حجاب چیست جای بررسی دارد.

حجاب در دیدگاه اسلام:
حجاب اصطلاحا یعنی: پوشاندن تمام اعضاء بدن زن از مرد نامحرم بجز دست‌ها تا مچ و قرص صورت. در غیر این تعریف همه چیز بی‌حجابی است.
حجاب واجب شرعی است که زنان آزاد مسلمان از نظر شرعی ملزم به رعایت آن هستند؛ بنابراین زنان غیرمسلمان، زنان مسلمان کنیز، و زنان مسلمان آزاد در مواقعی که مرد نامحرمی آنها را نبیند، رعایت حجاب برایشان اجباری نیست. خداوند متعال در قرآن کریم ابتدا دستور می‌دهد تا مردان چشمان خود را از نظر به نامحرم حفظ کنند، سپس به زنان دستور می‌دهد تا حجاب رعایت کنند.
در ایران، حجاب از باب شرع الزام داشته است و اجبار کردن آن برای همه زنان از هر دورانی شروع شده باشد ارتباطی با شرع نداشته و یک مساله حکومتی بوده است.
متن شبهه قصد دارد حجاب را محدودیت و پس‌رفت معرفی کند در حالی که در تمدن بشری لازم است مراعات همه جوانب زندگی بشری صورت بگیرد؛ بنابر این قاعده، زنان باید خود را از معرض خطر حفظ کرده و مردان نیز باید از به خطر انداختن زنان پرهیز کنند.
اولین نغمه‌ها از کشف حجاب اجباری در ایران توسط بابیت مطرح شد، این دیدگاه در دوران قاجار رشد کرد و در دوران رضا شاه عملیاتی شد. با وجود اینکه در دوران پهلوی آزادی حجاب حاکم بود و هر کس با پوشش مورد علاقه خود در انظار حضور پیدا می‌کردند، وی اقدام به وضع قانون ممنوعیت حجاب کرد؛ این قانون هر کشوری که اجرا شود ظلم است چه بدتر که در کشور اسلامی صورت بگیرد.
بنابراین ممنوع کردن از لباس مورد علاقه و مورد اعتقاد مسلمانان توسط رضاشاه، نه تنها خدمتی به جامعه اسلامی بود، بلکه نشانه حماقت و تعصب او بود؛ همچنین است کسی که از این شخصیت و این عمل او دفاع کند.
اما حجاب هر چند محدودیت‌هایی را برای زنان داشته است، اما اولا دستور الهی است که باید رعایت شود و دوما یک مصونیت ضمنی برای زنان خواهد آورد و سوما طمع را از مردان دور می‌کند و زمینه‌های گناه برای مردان برچیده می‌شود. و موارد دیگری نیز می‌باشد که طول و تفصیلش در مقاله‌ای جدا، توضیح داده خواهد شد.

نتیجه:
۱_ با قدرت پیدا کردن مذهبیون (که خود شاهان پهلوی به عنوان یک پادشاه مملکت اسلامی محسوب می‌شد) عقب ماندگی و پسرفت برای کشوری چون ایران اسلامی صورت نگرفته است. هر چند کینه توزی‌های سایر بلادها به جهت قدرت پیدا کردن مطلق تشیع بر کشوری چون ایران در کندی پیشرفت تاثیرگذار بوده است.
۲_ کشف حجاب رضاشاه در دوران حکومتش دیکتاتور گونه نبوده بلکه دیکتاتوری و ظلم محض بوده است.
۳_ برقع یک نوع پوشش خاص که حجاب محسوب می‌شود و زنان افغان، پاکستان و هرمزگان ایران از آن استفاده می‌کنند. پوشیدن این پوشش در افغانستان و پاکستان آزاد است و اجباری برای استفاده آن نیست.
۴_ حجاب یک لازمه شرعی است نه سیاسی.
۵_ کشورهای اسلامی چون عمان، عربستان، امارات و قطر، با وجود اینکه حجاب در آنها الزامی یا مورد رعایت اکثریت است؛ از لحاظ پیشرفت و تکامل در امور اقتصادی و سیاسی، هیچ عقب ماندگی‌ای ندارند.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب