یکشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 3 روز قبل منتشر شده است .
»   شبهات وجود خدا  »   آیا با وجود عقل و علم، نیازی به وحی و دانش الهی هستیم؟ (نقدی بر گالیله)
۲۴ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۵:۲۸

آیا با وجود عقل و علم، نیازی به وحی و دانش الهی هستیم؟ (نقدی بر گالیله)

متن منتشر شده در فضای مجازی:
“ﻣﻦ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﻧﻤﯽ‌ﮐﻨﻢ ﺑﺎﯾﺪ ﻣﺘﻌﻬﺪ ﺑﻪ ﺍﯾﻤﺎﻥ ﺑﻪ ﺧﺪﺍﯾﯽ ﺑﺎﺷﻢ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻣﺎ ﺍﺩﺭﺍﮎ، ﺍﺳﺘﺪﻻﻝ ﻭ ﻫﻮﺷﻤﻨﺪﯼ ﺍﻋﻄﺎ ﮐﺮﺩﻩ ﻭﻟﯽ ﻣﻘﺼﻮﺩﺵ ﺍﯾﻦ ﺑﻮﺩﻩ ﮐﻪ ﻣﺎ ﺍﺯ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﭼﺸﻢ ﺑﭙﻮﺷﯿﻢ ﻭ ﺑﺎ ﻭﺳﺎﯾﻞ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﺑﻪ ﻣﺎ ﺩﺍﻧﺸﯽ ﺑﺪﻫﺪ ﮐﻪ ﻣﯽ‌ﺗﻮﺍﻧﺴﺘﯿﻢ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﺪﺳﺖ ﺁﻭﺭﯾﻢ. (گالیله)”

پاسخ:
بر فرض صحت این نقل از شخصیت گالیله باید در پاسخ به این متن، نکاتی را عرض کرد:
علوم به دو بخش تجربی و واقعی تقسیم می‌شود؛ علوم تجربی علومی هستند که به واسطه تجربه آنها را کسب می‌کنیم، مثال این نوع علم:
فرض کنید یک رادیو دارید که بر اثر ضربه‌ای شدید خراب شده است، پیچ‌های رادیو را باز می‌کنید و شروع می‌کنید به آزمون و خطا؛ برخی سیم‌ها که قطع شده‌اند را به جاهایی که احتمال می‌دهید برای آنجا بوده وصل می‌کنید و اگر نتیجه حاصل شد آن را تثبیت می‌کنید و اگر نشد آن را دوباره برای جای دیگری امتحان می‌کنید تا در نتیجه به یک علم اجمالی می‌رسید که سیم فرضا آبی رنگ برای بلندگوی بخش سمت راست رادیو است و سیم قرمز برای بلندگوی سمت چپ رادیو و…
در مقابل علوم واقعی که شما بعد از خراب شدن رادیو، دفترچه راهنمای آن را از کارخانه تهیه کرده، و با استفاده از علم واقعی‌ای که سازنده این رادیو آن را داشته است اقدام به تعمیر می‌کنید؛ این راه، هم سریع‌تر از راه قبل است و هم ساده‌تر و کم‌ریسک‌تر می‌باشد. و البته شیرین‌تر و یقینا به نتیجه مطلوب‌تری می‌رساند.
درباره خلقت بشریت و هرآنچه پیرامون اوست نیز این موضوع صدق می‌کند. خداوند متعال انسان را آفریده و به او قدرت تعقل و اختیار داده است تا خود به خدای یکتایی برسد و از عقلش برای پیشرفت در زندگی استفاده کند؛ اما برخی موارد را در فطرت او قرار داده است. در فطرت او قرار داده است چرا که اگر این موارد فطری نبود بشری که در کودکی صاحب عقل کامل و سلیمی نیست در همان دوران تلف می‌شد. مثلا فرض کنید کودکان به دنیا می‌آمدند ولی گرسنگی را درک نمی‌کردند؛ حتما تلف می‌شدند.
اما برخی موارد دیگر را با انذار و الهام و وحی به بشر رسانده است، در واقع خداوند متعال علومی واقعی را به بشر اعطا کرده است تا از علوم تجربی بی‌نیاز بشود. کتب آسمانی و الهام‌های الهی به پیامبران باعث شد تا بشر به یک منبع علم واقعی دست پیدا کند. یقینا برای خداوند قبیح است که بشری را خلق کند ولی راهنمایی برای شیوه زندگی صحیح آن بیان نکند.
همانطور که برای یک کارخانه بزرگ اتومبیل سازی زشت و ناپسند است که وسیله‌ای را تولید کند، ولی روش استفاده از آن و همچنین عیب‌ها و روش‌های رفع عیب‌های آن را گوشزد نکند. در واقع می‌توان در تشبیه ناقصی، کتب آسمانی را به کتابچه‌های راهنمای کارخانه‌ها تشبیه کرد.
بنابراین تعهد به خدایی که به ما عقل داده است، که هم از راه عقل به وجود او رسیده‌ایم و از راه الهام و وحی و معجزه خود را به ما معرفی کرده است، نه تنها لازم نیست، بلکه اگر خلاف آن را انجام بدهیم، مرتکب ظلمی بزرگ در حق خود و او کرده‌ایم.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

«وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَی إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْیٌ یُوحَی» واژه شناسی:كلمۀ وحی و مشتقات آن معانی متفاوتی نظیر اشاره، الهام، نوشتن، تفهیم و القای پنهانی به كار می‌روند؛ ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب