پنجشنبه, ۰۱ فروردین ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، چرا مردم، همانند عثمان، با عمر و ابوبکر مقابله نکردند؟ در 21 ساعت قبل منتشر شده است .
»   بررسی روایات و متون, شبهات عاشورایی, شبهات قرآنی, مطالب داغ, وقایع تاریخی  »   آیا روضه عدم ورود مرکب امام حسین به کربلا مخالف قرآن است؟
۲۱ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۲۰:۴۷
آیا روضه عدم ورود مرکب امام حسین به کربلا مخالف قرآن است؟

آیا روضه عدم ورود مرکب امام حسین به کربلا مخالف قرآن است؟

متن منتشر شده در فضای مجازی
آیت الله علامه برقعی قمی در خاطرات خود می‌نویسد: در خاطرم هست که روزی به قصد عیادت از بیماری در صف اتوبوس منتظر بودم که ناگهان یک ماشین شخصی جلوی من توقف کرد و سرنشین آن مرا به اسم صدا زد و گفت: آقای برقعی بفرمایید بالا، نگاه کردم دیدم واعظ معروف آقای فلسفی است، سوار شدم، پس از سلام و احوالپرسی، ایشان گفت: آقای برقعی کجایید، چه می‌کنید؟ خبری از شما نیست؟ گفتم: جناب فلسفی به سبب عقایدم تقریبا خانه نشین شده‌ام و اگر می‌دانستید که عقایدم چیست، شاید مرا سوار نمی‌کردید، گفت مگر شما چه می‌گویید؟ گفتم: من می‌گویم روضه خوانی حرام است، کمک به روضه خوانی حرام است پول دادن برای آن حرام است، گفت: چرا؟ گفتم چون روضه خوان‌ها آنچه را که می‌گویند اکثرا ضد قرآن است و در واقع با پیامبر و ائمه دشمنی می‌کنند. آقای فلسفی گفت: حتی من! و پرسید: آیا منبر هم حرام است؟ گفتم: آری حرام است، گفت: چرا؟ برای تفهیم مطلب به او، گفتم آقای فلسفی یادتان هست در دهه عاشورا در بازار به منبر رفته بودی؟ گفت: آری، گفتم من یکی از همان روزها که از بازار رد می‌شدم صدای شما را شناختم و ایستادم که سخنان شما را بشنوم و شنیدم که می‌گفتی امام در شکم مادرش همه چیز را می‌داند، گفت: بله، این موضوع در روایات ما ذکر شده (مقصود فلسفی روایاتی بود که دلالت دارد بر علم امام قبل از تولد، از جمله روایاتی که می‌گویند امام در شکم مادر از طریق ستون‌های نور که در مقابل اوست همه چیز را می‌بیند!) گفتم ولی این مطلب اولا ضد قرآن است که می‌فرماید: «والله أخرجکم من بطون أمهاتکم لا تعلمون شیئا = خداوند شما را در حالی که هیچ چیز نمی‌دانستید، از شکم مادرانتان خارج ساخت» ثانیا شما در آخر همان منبر گریز به صحرای کربلا زدی و گفتی هنگامی که امام حسین (ع) به طرف کوفه می‌آمد، حر جلوی او را گرفت و مانع شد که امام به کوفه برسد، امام ناگزیر راه دیگری را در پیش گرفت و «حر» نیز آنها را دنبال می‌کرد تا اینکه به جایی رسیدند که اسب امام (ع) قدم از قدم برنداشت و هر چه امام رکاب زد و کوشید و نهیب زد و هی کرد، مرکبش حرکت نکرد، امام ماند متحیر که چرا اسب حرکتی نمی‌کند، در آنجا عربی را یافت، امام او را صدا زد و از او پرسید: نام این زمین چیست؟ عرب جواب داد: غاضریه (قاذریه)، امام حسین(ع) سؤال کرد: دیگر چه اسمی دارد؟ عرب گفت: شاطیءالفرات، امام پرسید: دیگر چه اسمی دارد؟ گفت: نینوا، امام پرسید: دیگر چه اسمی دارد؟ گفت: کربلا، امام حسین(ع) فرمود: هان، من از جدم شنیده بودم که می‌فرمود خوابگاه شما کربلاست. سپس به فلسفی گفتم: آقای فلسفی این امامی که شما در ابتدای منبر می‌گفتی در شکم مادر همه چیز را می‌داند و قرآن می‌خواند، چطور به اینجا که رسید اول اسبش فهمید و آن سرزمین را شناخت و بعدا امام (ع)، تازه آنهم پس از پرسیدن از یک نفر عرب بیابانی، محل را شناخت؟! جناب فلسفی این چه امامی است که شما ساخته‌اید که نعوذ بالله اسبش پیش از او مطلع می‌شود؟! آیا این است حب ائمه؟ آیا اینست معارف اسلام؟ چرا در مورد روایات بیشتر دقت و تأمل نمی‌کنید؟

پاسخ
متن منتشر شده را از چهار حیث (وجه) مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم.
۱_شخصیت و افکار سید ابوالفضل برقعی.
۲_اثبات علم غیب برای امام از پیش از تولد، و حد و اندازه علم ایشان.
۳_بررسی تاریخی و سندی واقعه تکلم امام حسین علیه السلام در شکم مادر
۴_بررسی تاریخی و سندی واقعه ورود به سرزمین کربلا.

شخصیت و افکار سید ابوالفضل برقعی:
سید ابوالفضل ابن الرضا برقعی قمی که در سال ۱۲۸۷ زاده و در سال ۱۳۷۰ درگذشته است. وی در خانواده‌ای مذهبی و شیعه در شهر قم متولد شد. درباره وی اطلاعات ضد و نقیض بسیاری داده شده اما آنچه مسلم است وی تا آخرین لحظات عمر شیعه بود هر چند به برخی از اعتقادات تشیع نقد داشته و در مورد آنها کتب و مقالاتی را نگاشته است. برخی مطلعین از احوالات وی، از توبه او نسبت به اعتقادات خاص خودش خبر دادند، البته ابوالفضل برقعی هیچگاه خود را پیروی هیچ یک از مذاهب اسلام نمی‌دانست هر چند برخی نظرات وهابیت در آثارش موج می‌زد.
اهل سنت و به ویژه وهابی‌ها بسیار تلاش می‌کنند تا وی را با القابی چون آیت الله، آیت الله العظمی و یا علامه بزرگ کرده و سپس او را به روی آوردن به تسنن و دست برداشتن از تشیع متهم کنند؛ تا با این کار مذاهب خود را عاقلانه و عالمانه پسند جلوه داده باشند. در حالی که علمیت سیدابوالفضل برقعی از یک روحانی ساده برای تشیع فراتر نرفته و ادعای اجتهاد برای ایشان اثبات شده نیست.
برفرض درست بودن این داستان شخصیت جناب آقای برقعی از لحاظ علمی زیر سوال خواهد رفت که در ادامه این مطلب واضح‌تر خواهد شد.

اثبات علم غیب برای امام از پیش از تولد، و حد و اندازه علم ایشان
در یک تقسیم بندی، علم امام را به دو بخش:
۱_علوم عادی
۲_علوم ماورایی
تقسیم می‌کنیم؛ که هر کدام را توضیحی است:
علوم عادی امام همان علومی است که وی توسط سایر مخلوقات کسب می‌کند؛ علومی که از راه حواس پنج گانه برای امام ثابت می‌شود. مثلا علم پیدا کردن به گرمی هوا، علم پیدا کردن به بدبویی یک شیء، علم پیدا کردن به زشت بودن یا زیبا بودن یک منظره و… این موارد از علوم عادی است که بشر از راه مشاهده و درک آن را کسب می‎کند.
اما علوم ماورایی و غیر عادی که اصطلاحا علم لدنی نامیده می‎شود و از راه وحی و الهام و حتی تعلم به امامان منتقل شده است، از اخبار آینده و حال و سرّ و درون افراد و همچنین حقیقت اشیاء و علم غیوب و علوم واقعیه و… مشتمل می‎گردد.
این علم برای امام و حتی پیامبر منحصر به خواست خداوند است؛ یعنی تا خداوند متعال افاضه نکند و نخواهد امام نمی‎تواند بداند. برای این مطلب نیز دلایلی وجود دارد و بزرگانی بر این نظر هستند.
در مقابل نظر فوق، برخی از عالمان علم کلام، معتقد به تمامیت علمی حضرات معصومین دارند. که برای مدعی خود دلایلی از روایات و آیات بیان کرده‎اند. (که توضیح این موضوع، مطلب مفصلی را می‎طلبد.)
اما اگر حیطه علم امام را محدود بدانیم (دیدگاه اول علماء) ممکن است محدودیت آن شامل مواردی چون نوع شهادت، زمان دقیق شهادت، شیوه شهادت، مکان شهادت و… باشد.
و اما اگر علم امام محیط بر همه چیز باشد و همه چیز را بداند؛ بر او پوشیده نیست که زمان، مکان، عامل و شیوه قتل وی به چه نحو است. البته اگر شرط خواست خود را بپذیریم، باید بگوییم اگر خود ایشان بخواهند که از این موارد مطلع گردند علم را پیدا می‌کنند. همانطور که در برخی روایات به این شرط اشاره شده است.
به هر حال موضوع علم امام از موارد مورد اختلاف بین اهل کلام بوده و به سادگی نمی‌توان در مورد آن اظهار نظر نمود.
نکته مهم در این باب اینکه علوم لندی امام برای ایشان حجیت ندارد و نمی‌توانند بر اساس آن عمل کنند، برای مثال، وقتی امام از حقیقت چیزی آگاه است فرضا از قاتل بودن شخصی که در محکمه حضور دارد آگاهی غیبی دارد، اما نمی‌تواند بر اساس این علم غیبی، حکم قصاص برای قاتل اجرا کنند و باید برای محکمه، شاهد و یا از طریق‌های دیگر که در فقه وجود دارد حکم کند.

بررسی تاریخی و سندی واقعه تکلم امام حسین علیه السلام در شکم مادر
امام حسین علیه السلام بارها از شهادت خود به دست اشقیاء امت رسول خدا خبردار شده‌اند، تا جایی که خود ایشان در کودکی (قبل از خبر پیامبر) از این موضوع خبر داشته‌اند. و وقتی پیامبر اکرم از این ماجرا با خبر شدند فرمودند: «علمی علمه و علمه علمی» علم من علم حسین است و علم حسین علم من است.[۱]
هر چند دسترسی به منبع اصلی این روایت (روایت تکلم امام حسین در شکم مادر) برای ما مقدور نشد، و نتوانستیم روایت را پیدا کنیم؛ اما در کتاب موسوعه کربلا، به نقل از معالی السبطین مازندرانی وجه تشابه‌هایی را بین حضرت یحیی و امام حسین علیهم السلام بیان کرده است که از جمله سخن گفتن در شکم مادر قبل از ولادت می‌باشد، ایشان چنین آورده‌اند که: «یحیى کان یتکلم فی بطن أمه، و الحسین علیه السلام کذلک، قال: یقول فی بطن أمه فاطمه سلام الله علیها: یا أماه أنا العطشان، یا أماه أنا العریان، یا أماه أنا السحقان» حضرت یحیی علیه السلام در شکم مادرش صحبت می‌کرد و امام حسین علیه السلام همچنین در شکم مادرش فاطمه علیه السلام حرف می‌زد و می‌فرمود: من آن تشنه‌ام! من آن بی‌لباسم! من آن‌کسی هستم که لگدکوب ‌شده‌ام.[۲]

بررسی تاریخی و سندی واقعه ورود به سرزمین کربلا
روایات متعددی از واقعه پرسش اسم توسط امام حسین علیه السلام بعد از ورود به سرزمین کربلا وجود دارد از جمله، نقل مرحوم مجلسی، مفید و خوارزمی که آورده‌اند:
حضرت به روبروی اصحاب خود آمد و خطبه‌ای کوتاه کردند و سوال کردند: «أ هذا کربلا؟» فقالو: نعم. (آیا اینجا سرزمین کربلاست؟ اصحاب گفتند بله).[۳]
در برخی نقل‌ها تفاوتی در شیوه پرسش حضرت وجود دارد، که حضرت پرسیدند این سرزمین چه نام دارد؟ و فرمودند: کربلا.[۴]
علت‌های اسکان حضرت در سرزمین کربلا چند مساله ذکر شده است:
۱_جلوگیری حر از ادامه طریق کاروان امام حسین علیه السلام:
مقرم در مقتل خود آورده است که حر و سپاهیانش راه را بر امام بستند، و حر خطاب به امام حسین علیه السلام عرض کرد: همین جا فرود آی که فرات، نزدیک است؛ امام حسین علیه اسلام سوال فرمودند: نام این سرزمین چیست؟ گفتند کربلا…[۵]
۲_مشاهده اهالی سرزمین غاضریه و خیمه‌های آنها:
ابى اسحاق اسفراینى در مقتل خود آورده است که: امام علیه السلام با یارانش سیر مى‌کردند تا به بلده‌اى رسیدند که در آنجا جماعتى زندگى مى‌کردند، امام از نام آن بلده سؤال نمود. پاسخ دادند: «شط فرات» است. آن حضرت فرمودند: آیا اسم دیگرى غیر از این اسم دارد؟ جواب دادند: «کربلا»…[۶]
۳_عدم حرکت مرکب‌های کاروان (که در ادامه به بررسی این بخش خواهیم پرداخت)

بررسی ماجرای عدم حرکت اسب امام در ورود به کربلا
در بررسی‌های صورت گرفته، ماجرای حرکت نکردن اسب را محمد ابراهیم نواب تهرانی ملقب به بدایع‌نگار در کتاب مقتل خود؛ از قول ابی مخنف نقل کرده است که: «ابومخنف گوید: چون نامه‌ی عبیدزیاد را حر بن یزید بر ابوعبدالله فرو خواند، روان شدند تا به زمین کربلا رسیدند، اسبی که امام بر آن سوار بود بایستاد. امام فرود آمد و دیگر اسب سوار شد، گام بر نداشت: هفت یا هشت نوبت این کار کرد و حال بر این جمله بر آمد. ابوعبدالله چون این حالت را بدید از نام آن زمین بپرسید: کسی گفت: یابن رسول الله غاضریه. فرمود: دیگر نام دارد؟ کسی گفت: نینوا. فرمود: دیگر؟ کسی گفت: شاطی ء الفرات. فرمود: دیگر؟ کسی گفت: کربلا»[۷]
بعد از بررسی در مقتل ابی مخنف، این مطلب را در آنجا نیافتیم، بنابراین برای ما مجهول است که این ماجرا صحت داشته و یا تحقق پیدا نکرده است. (جای تحقیق و تفحص برای حقیقت یا عدم حقیقت این ماجرا باقی خواهد ماند تا در مقاله‌ای مفصل به آن بپردازیم)

نقد سخن برقعی
جناب برقعی در خاطره خودشان اعتراف می‌کنند که روضه خوانی و کمک به روضه خوانی حرام است و دلیل حرمت را نیز مخالفت با قرآن اعلام می‌کند و مثالی می‌زند که آیه ۷۸ نحل را دلیل عدم امکان صحبت فرزند در شکم مادر می‌داند.
در نقد این اعتقاد باطل و قیاس می‌گوییم: برای حرام دانستن هر چیز باید دلیل فقهی ارائه داد، که دلایل ارائه شده جناب برقعی نشانه عدم تسلط وی بر مبانی فقهی و روایی است، در آیه ۷۸ سوره نحل آمده است که:
«وَاللَّهُ أَخْرَجَکُمْ مِنْ بُطُونِ أُمَّهَاتِکُمْ لَا تَعْلَمُونَ شَیْئًا وَجَعَلَ لَکُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَهَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ» (و خدا شما را از شکم مادرانتان در حالى که چیزى نمى‏‌دانستید بیرون آورد و براى شما گوش و چشم‌ها و دل‌ها قرار داد باشد که سپاسگزارى کنید)
از این آیه فهمیده می‌شود که تعلیم و علم برای بشریت بعد از تولد امکان پذیر است، و جناب برقعی از این آیه می‌خواهند اثبات کنند که همه بشریت از این قاعده مستثنی نیستند در حالی که در قرآن کریم و روایات صحیح و معتبر این قاعده استثناء خورده است از جمله آیه شریفه ۲۳ سوره مریم:
«فَنَادَاهَا مِنْ تَحْتِهَا أَلَّا تَحْزَنِی قَدْ جَعَلَ رَبُّکِ تَحْتَکِ سَرِیًّا» (پس از زیر [پاى] او وى را ندا داد که غم مدار پروردگارت زیر [پاى] تو چشمه آبى پدید آورده است)
در تفاسیر معتبر آمده است که: منظور از کسی که ندا داده است؛ عیسی بن مریم است که پس از ولادتشان بر ایشان صحبت کردند؛ هر چند برخی از مفسرین احتمال می‌دهند منظور جبرائیل باشد ولی مرحوم علی بن ابراهیم قمی به صراحت عیسی را صاحب ندا می‌داند. مرحوم فیض کاشانی نیز در تفسیرشان ۲ روایت را دلیل عیسی بودن این ندا مطرح می‌کنند.[۸]
و یا در آیه ۲۹ و ۳۰ سوره مائده حضرت عیسی که ساعاتی از تولدشان نگذشته با مردم سخن می‌گوید: «قَالَ إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتَانِیَ الْکِتَابَ وَجَعَلَنِی نَبِیًّا» و مشخص می‌کنند که در سن کمشان پیامبر هستند.
ما می‌گوییم چطور فرزندی که ساعاتی از ولادتش نگذشته است می‌تواند صحبت کند ولی اگر درون بدن مادر باشد، نتواند؟ در تایید حرف ما روایاتی را مطالعه می‌کنیم:
در روایتی معتبر آمده است که حضرت زهرا سلام الله علیها با مادرشان حضرت خدیجه علیها سلام در دوران بارداری مادرشان صحبت می‌کردند:
آورده‌اند: «هنگامى که خدیجه به فاطمه حامله شد، در شکم وى با او صحبت مى‌کرد، او این جریان را از پیامبر خدا پنهان مى‌داشت، روزى حضرت بر او وارد شد و دید بدون اینکه در خانه کسى باشد خدیجه صحبت مى‌کند، پرسید با چه کسى صحبت مى‌کردى؟ پاسخ داد با کودکى که در شکم دارم، او با من صحبت مى‌کند، حضرت فرمود: اى خدیجه تو را بشارت مى‌دهم، این دخترى است که خداوند او را مادر یازده جانشین من قرار داده است که بعد از من و بعد از پدرشان مى‌آیند.»[۹]
همچنین آورده‌اند: هنگامی که فاطمه بنت اسد، دچار درد زایمان شد، کنار خانه خدا آمد و با خداوند مشغول راز و نیاز شد و چنین نجوا کردند: «خداوندا، به حق این خانه و به حق کسی که آن را بنا کرد و به حق فرزندی که در شکم من است و با من سخن می‌گوید، از تو می‌خواهم ولادت او را برای من آسان گردانی. او با سخنش محافظ من است و من یقین دارم یکی از آیات و نشانه‌های توست.»[۱۰]
مرحوم محدث قمی آورده که جناب نجمه خاتون علیها السلام، مادر امام رضا علیه السلام روایت کرده‌اند: «چون حامله شدم به فرزند بزرگوار خود به هیچ وجه در خودم احساس سنگینی نمی‌کردم، زمانی که به خواب می‌رفتم صدای تسبیح و تهلیل و تمجید از درون شکم خود می‌شنیدم خوف و ترس به من دست می‌داد ولی وقتی که بیدار می‌شوم صدائی از تسبیح و تهلیل نمی‌شنیدم.»[۱۱]
حضرت حکیمه خاتون، وقتی قضیّه شب تولّد را نقل می‌کند، می‌گوید: امام عسکری علیه السلام فرموده‌اند: «سوره قدر را بر نرجس خاتون بخوان». شروع کردم به خواندن سوره قدر. پس آن طفل، در شکم نرجس خاتون، با من همراهی می‌کرد و می‌خواند آن چه من می‌خواندم و بر من سلامی کرد. من ترسیدم. امام، صدا زد: «ای عمه! از قدرت الهی تعجب نکن، که حق تعالی کودکان ما را به حکمت گویا می‌گرداند و ما را در بزرگی، در زمین، حجت خود می‌گرداند»[۱۲]

پس مشخص شد که:
اولا : تکلم کردن قبل از ولادت و در رحم مادر، از لحاظ تاریخی تحقق پیدا کرده است، حتی در قرآن کریم نیز به آن اشاره شده است.
دوما: این واقعه (تکلم قبل از ولادت) با آیه ۷۸ سوره نحل تضادی ندارد، چرا که از باب استثناء این موارد خارج می‌شوند و آیه شمولیت مطلق ندارد.

پاسخ از ندانستن نام سرزمین کربلا
ایراد دومی که در متن خاطره جناب برقعی آمده است، اینکه: امام حسین علیه السلام چطور از نام سرزمین کربلا خبری نداشت؟ و این مساله با علم امام که حتی در دوران جنین بودن ایشان ثابت است منافات ندارد؟
پاسخ می‌دهیم: اولا سوال کردن دلیل ندانستن نیست، بارها از پیامبر اکرم، امامان بزرگوار و حتی خود خداوند متعال سوال‌هایی شنیده‌ایم، که نشانه جهل آنها نیست، فرضا: آیه شریفه «هَلْ یسْتَوی الذینَ یعْلَمُونَ والذینَ لَا یعْلَمُونَ» یک سوال است که خداوند متعال مطرح کرده ولی غرض از طرح سوال، از بین بردن جهل نیست، چرا که خداوند علم مطلق است و این سوال برای اتمام حجت بشریت پرسیده شده است.
یا آیه شریفه «هَلْ أَتَى عَلَى الْإِنْسَانِ حِینٌ مِنَ الدَّهْرِ لَمْ یَکُنْ شَیْئًا مَذْکُورًا» سوالی است که خداوند از انسان پرسیده است و هدف از سوال، یادآوری مطلبی مهم است.
همچنین در روایات به مساله سوال کردن پیامبر اکرم از دیگران برخورد می‌کنیم که یقینا نشانه جهل ایشان نیست، بلکه می‌خواهند غرض دیگرشان حاصل شود، از جمله این موارد سوال حضرات معصومین در محکمه‌ها است (که ایشان به عنوان قاضی در این دادگاه حضور داشته و از متهمین سوال می‌کردند در حالی که به حقیقت آگاه‌ترند)
در مساله سوال از نام این سرزمین که اسب‌ها به آن ورود نکرده‌اند، چند دلیل می‌توان آورد:
۱_فهماندن غیر مستقیم به کاروانیان که اینجا سرزمین موعود می‌باشد.
۲_فراهم کردن مجالی برای بیان روایت پیامبر مبنی بر شهادت ایشان در سرزمینی به نام کربلا
۳_تفهیم تحقق وعده پیامبر مبنی بر اسکان حضرت در سرزمین کربلا و واقعه‌های پس از آن برای بشریت تا روز قیامت (تا کسی منکر نشده و تشکیک نکنند که اشقیاء امت رسول خدا چه کسانی بودند و با پسر پیامبر چه کردند!)
ضمنا این نکته حائز اهمیت است که عدم حرکت مرکب‌ها و ممانعت از ورود به کربلا، نوعی دلسوزی حیوانات را می‌رساند که لشکریان ابن سعد و ابن زیاد و یزید از آن بی‌بهره‌اند و به نص قرآن کریم نه تنها حیوانیت بر آنها صدق نمی‌کند، بلکه از مقام حیوانیت نیز پست‌تر هستند «أُوْلَـئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَـئِکَ هُمُ الْغافِلُونَ»

بنابراین
در ماجرای عدم ورود اسب‌ها به سرزمین کربلا، لطایفی است که نیاز به توضیح مفصل در مقام خود دارد و برای ما مشخص شد که:
الف) جناب برقعی تسلطی بر قرآن کریم ومبانی اعتقادی نداشته است و با این شبهه جهل خود را نسبت به مبانی فکری شیعه نشان داده‌اند.
ب) ایراد فقهی جناب برقعی مبنی بر حرام بودن روضه و روضه خوانی هیچ مبنای فقهی و صحیحی ندارد و برگرفته از افکار وهابیت می‌باشد.
ج) ایراد به تکلم حضرات معصومین مخصوصا امام حسین علیه السلام در رحم مادرشان، وارد نیست چرا که اولا مخالفتی با قرآن کریم ندارد و دوما از قرآن کریم و روایات شاهدهایی بر تحقق این امور وجود خواهد داشت.
د) ایراد به روضه ورودیه که منبع آن بر ما پوشیده است نیز وارد نیست (برفرض صحت سند روایت مذکور) چرا که این ماجرا لطایفی دارد که به برخی از آن اشاره شد، از جمله اینکه هر پرسشی دلیل جهل نبوده و علت‌های دیگری نیز دارد. و بر فرض عدم صحت سند روایت، ایراد به کلی و به طریق اولی منتفی است.

پاسخ مختصر دیگری
جناب حجت الاسلام سید اصغر سعادت لاهیجی درباره این شبهه، مطلبی را نگاشته‌اند به شرح زیر:
در رابطه با علم معصومین علیهم السلام در کتاب‌های کلامی و عقاید و نیز تفسیر آیات مربوط به علم غیب و… بحث‌های مفصل شده است که  تفصیل آن را باید در کتب مربوطه دنبال کرد.

علم و انوع آن
یکی از بحث‌های جالب در این‌باره مربوط به اصل علم است که اساسا علم چیست؟ ماهیت علم چیست؟ آیا علم از کیفیات نفسانی است یا از مقوله وجود است؟ ملاصدرا در آثارش قائل است که علم از مقوله وجود است… عده‌ای زیادی از علماء قائل هستند که علم از کیفیات نفسانی و قائم به نفس است…
علم از جهاتی تقسیماتی دارد:
۱_علم حسی و تجربی در برابر علم نظری و غیرحسی
۲_علم حضوری در برابر علم حصولی و کسبی
۳_علم فطری
۴_علم لدنی و خدادادی (علم افاضی)
در آیه ۷۸ از سوره نحل که می‌فرماید: «خداوند شما را درحالی که هیچ چیز نمی‌دانستید از شکم مادرانتان بیرون آورد» مراد و منظور از آن نفی علم کسبی و حصولی است که بطور متعارف و به تدریج انسان به آن دست می‌یابد. جنین در شکم مادر در مطلق جهل و نادانی  از حیث علم حصولی و کسبی می‌باشد، اگر چه مرتبه‌ای از فهم و علم حسی و لمسی خواهد داشت. ممکن است سوال شود که چرا جنین وکودک در شکم مادر از علم و آگاهی کسبی و حصولی برخوردار نیست؟
پاسخش آن است که  ابزار علم وشناخت که مهم‌ترین آن‌ها گوش و چشم و عقل است و در آیه مذکوره (آیه ۷۸ سوره نحل) هم به آنها اشاره شده در شکم مادر برای جنین وکودک، به فعلیت نرسیده ویا در حد بسیار نازل و ضعیف است. با توجه به نکته پیشین که بیان کردم، در آیه ۷۸ از سوره نحل، نفی مطلق علم و آگاهی حصولی و کسبی در همین مرتبه از جنین می‌نماید نه نفی همه مراتب علم زیرا که جنین در شکم مادر از علم فطری بالقوه (فطرت توحیدی و خداجویی و…) و علم حسی و لمسی و نیز علم حضوری بالقوه برخوردار است لذا در بحث‌های تربیتی طبق آموزه‌های دینی معتقدیم که مادران در ایام بارداری باید مراقبت کنند. نگاه مادر و خوراک مادر و افعال خوب و بد مادر و تند خلقی وخوش خلقی مادر و… در بچه و جنین اثر دارد و خوب و شایسته است که مادران در ایام بارداری قراءت قرآن کنند و صدای  متعارف قرآن برای جنین بگذارند و در مجالس اهل بیت علیهم السلام شرکت کنند که همه اینها در جنین اثر دارد.

عدم تناقض سخن در شکم مادر و آیه ۷۸ نحل
تا اینجا ثابت شد که آیه ۷۸ از سوره نحل، دال بر نفی مطلق علم در همه مراتب علم نخواهد بود. وقتی این مطلب روشن شد خواهیم فهمید که فرمایش مرحوم فلسفی که فرمود ائمه علیهم السلام در شکم مادر همه چیز را می‌دانند در تناقض با این آیه قرآن نیست. علوم ائمه علیهم السلام  از سنخ علوم عادی بشری نمی‌باشد. علوم ائمه علیهم السلام از نوع (علم افاضی و لدنی) است. اساسا منابع علم امامان علیهم السلام با بشر عادی فرق فاحشی دارد. مثلا معرفت به خداوند که نوعی از علم و شناخت است در ما انسان‌ها از راه معلول‌ها می‌باشد به این معنی که ما از طریق پدیده‌های عالم و تحلیل اشیاء به خداوند معرفت و شناخت پیدا می‌کنیم و به اصطلاح شناخت ما نوعا و یا همه‌اش (شناخت انی به کسر همزه و تشدید نون) است یعنی شناخت و معرفت از پایین به بالا ولی شناخت ومعرفت امامان علیهم السلام به خداوند  از نوع (بک عرفتک) می‌باشد و از بالا به پایین است. با توجه به این نکات همه ائمه علیهم السلام در شکم مادرانشان همه چیز را به اذن الله اگاه بودند. آیه ۷۸ از سوره نحل  نفی علم فطری و حسی و لمسی و حضوری و نیز نفی علم افاضی ولدنی نمی‌کند بلکه فقط و فقط نفی علم حصولی و کسبی برای عموم بشر (بشرعادی غیر معصوم) می‌نماید.

علم غیب امام
یکی از بحث‌هایی که درباره علم معصومین علیهم السلام می‌شود آن است که آیا ائمه علیهم السلام علم غیب به همه چیز دارند یا نه؟ دراینباره باید عرض کنم که علم غیب مطلق از جمیع جهات مختص به خداوند تبارک وتعالی است و غیر خداوند حتی امامان علیهم السلام علم غیب مطلق من جمیع الجهات ندارند. آری براساس آیات قرآن خداوند به هرکسی که بخواهد براساس حکمتش علم غیب خواهد داد و به پیامبر اسلام و ائمه علیهم السلام  آنچنان علم غیب عطاء فرموده که به احدی چنین عنایت نفرموده است. خداوند هر آن علمی را که در راستای رسالت پیامبر و امامان باشد به آنها عنایت فرمود. ممکن است سوال شود که آیا ممکن است امامان درباره چیزی علم و یا علم غیب نداشته باشند؟ پاسخ آن است که طبق روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است که امام معصوم هر وقت بخواهد و اراده کند خداوند او را آگاه خواهد کرد…
پس معلوم می‌شود که گاهی در برخی از امور جزئیه که ربطی به مقام رسالت ائمه ندارد ممکن است امام معصوم اگاهی نداشته باشد مثلا در حادثه لیلت المبیت که علی علیه السلام جای پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم خوابیده از حوادث جزئیّه و شخصیه‌ای است که علی علیه السلام علم نداشت که در آن شب کشته نخواهد شد واگر علم داشت که شهید نمی‌شود نشانه کمال نبود.

__پی نوشت__________________
[۱] دلائل الامامه طبری: ص۱۸۳ / نوادر المعجزات: ص۱۰۹ / درالنظیم: ص۵۳۲ / مدینه المعاجز: ج۳، ص۴۵۳ / بحارالانوار: ج۴۴، ص۱۸۶
[۲] معالی السبطین للمازندرانی، ج ۱ ص ۹۱۱۱ _ موسوعه کربلاء، لبیب بیضون ،ج ۱،ص:۲۰۷
[۳] مقتل الحسین خوارزمى: ج۱، ص۲۳۷ / بحارالانوار: ج۴۴، ص۳۸۳
[۴] أمالی شیخ صدوق : ص۲۱۹ ح ۲۳۹ / لهوف سید بن طاووس، واقعه ورود به کربلا: ص۳۵ / بحار الأنوار علامه مجلسی: ج۴۴ ص۳۱۵ ح۱ / مقتل‌الحسین مقرم:ص۱۹۲
[۵] مقرم، مقتل‌الحسین(ع)، ص۱۹۲
[۶] نورُ الْعَین فی مَشْهَدِ الْحُسَیْن: روضه ورود به کربلا
[۷]  فیض الدموع: ص:۱۴۸
[۸] تفسیر علی بن ابراهیم قمی تحت آیه ۲۴ سوره مریم
[۹] دلائل الامامه طبری: ص۷۷ / الخرائج و الجرائح قطب الدین راوندی: ج ‏۲، ص ۵۲۴ / احقاق الحق: ج ۱۰،ص ۱۲ / امالی صدوق: مجلس ۸۷، ح ۹۴۷/۱ / بحارالانوار: ج ۴۳، ص ۲۵ / فاطمه الزهراء(س) بهجه قلب المصطفی(ص): ص ۱۲۹
[۱۰] بحارالانوار: ج۳۵، ص۳۶، ح۳۷ و ج۳۵، ص۱۷، ح۱۴
[۱۱] منتهی الآمال شیخ عباس قمی: ج۲، باب ۱۰، فصل۱
[۱۲] کمال الدین: ب ۴۲، ح ۲ / نجم الثاقب: باب اول، ص ۳۹ / اثبات الوصیه: ص ۲۴۹ / تفسیر نورالثقلین: ج ۵، ذیل سوره قدر، ح ۱۹، ص ۶۱۶

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مرتبط

آیا روضه عدم ورود مرکب امام حسین به کربلا مخالف قرآن است؟
سوال: در صحیفه علویه، دعای روز دوشنبه، از زبان حضرت امیر (ع) میخوانیم که «منزه است خدایی که نباء عظیم را به من شناساند» و آیه اول سوره نبا را به حضرت علی (ع) تفسیر می کنند. ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین مطالب