پنجشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 4 ساعت قبل منتشر شده است .
»   معجزات قرآنی  »   حرکت و ادغام کهکشان‌ها در قرآن
۴ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۳۸

حرکت و ادغام کهکشان‌ها در قرآن

همانطور که می‌دانید کهکشان‌ها نیز در جهان هستی با سرعت زیادی در حال حرکت هستند و گاهی که دو کهکشان نزدیک به هم می‌شود نیروی جاذبه آنها سبب کشیده شدن کهکشان‌ها به سمت همدیگر و ادغام آنها با هم می‌شوند. تصویر مربوط به ادغام دو کهکشان NGC 2207 و IC 2163 با همدیګر است که توسط تلسکوپ ESO گرفته شده است.

دانشمندان می‌گویند کهکشان آندرومدا کهکشان همسایه ما با سرعتی در حدود ۱۰۰ تا ۱۴۰ کیلومتر در ثانیه در حال نزدیک شدن به کهکشان ماست و در طی چهار تا شش میلیارد سال آینده به کهکشان ما برخورد و با آن ادغام می‌شود و یک کهکشان بزرگ بیضوی تشکیل می‌شود. که در نتیجه این ادغام بسیاری از ستاره‌ها از جمله خورشید ما نابود و ستاره‌های جدید متولد می‌شوند. و کره زمین نیز نابود خواهد شد. حتی احتمال دارد که یک ستاره یا سیاره بزرگتر نیز به زمین برخورد کرده و آن را نابود سازد.

در مورد حرکت کهکشان‌ها در آیه ۵ سوره زمر نوشته شده است:
«خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ بِالْحَقِّ یُکَوِّرُ اللَّیْلَ عَلَى النَّهَارِ وَیُکَوِّرُ النَّهَارَ عَلَى اللَّیْلِ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ کُلٌّ یَجْرِی لِأَجَلٍ مُسَمًّى أَلَا هُوَ الْعَزِیزُ الْغَفَّارُ»
آسمان‌ها و زمین را به حق آفرید شب را به روز درمى‌پیچد و روز را به شب درمى‏‌پیچد و آفتاب و ماه را تسخیر کرد هر کدام تا مدتى معین روانند آگاه باش که او همان شکست‏ ناپذیر آمرزنده است.

اګر منظور قرآن از آسمان‌ها کهکشان‌ها باشد در ادامه آیه ذکر شده که همه این‌ها تا مدتی روانند پس می‌توان استنباط کرد منظور قرآن در این آیه در مورد حرکت آسمان‌ها می‌تواند کهکشان‌ها باشد.

و در سوره انبیا آیه ۱۰۴ نوشته شده است که «در آن روز که آسمان را چون طوماری در هم می‌پیچیم هماگونه که آفرینش را آغاز کردیم آنرا باز می‌گردانیم. این وعده‌ای است که بر ماست و قطعا آنرا انجام می‌دهیم.»
این آیه علاوه بر انبساط جهان می‌تواند بر مساله ادغام کهکشان‌ها بر هم نیز دلالت بنماید زیرا کهکشان‌ها در هنگام ادغام به هم می‌پیچند و هسته‌های آنها نیز با هم ادغام می‌شود و یک هسته بزرگتر به وجود می‌آورد. تصویر زیر مربوط به کهکشان میسه ۸۳ است که از ادغام و به هم پیچیدن دو کهکشان پدید آمده است. و دانشمندان می‌گویند در صورت ادغام راه شیری ما و آندرومرا یک کهکشان بیضوی به دست می‌آید که در این صورت تشبیه آن به طومار کاملا صحیح است.

در سوره حج آیه ۶۵ نیز توصیف زیبایی از برخورد کهکشان‌ها شده که نشان می‌دهد منظور قرآن از آسمان‌ها همان کهکشان‌ها است:
«أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ سَخَّرَ لَکُم مَّا فِی الْأَرْضِ وَالْفُلْکَ تَجْرِی فِی الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَیُمْسِکُ السَّمَاء أَن تَقَعَ عَلَى الْأَرْضِ إِلَّا بِإِذْنِهِ إِنَّ اللَّهَ بِالنَّاسِ لَرَؤُوفٌ رَّحِیمٌ»
آیا ندیده‏‌اى که خدا آنچه را در زمین است به نفع شما رام گردانید و کشتی‌ها در دریا به فرمان او روانند و آسمان را نگاه مى‏‌دارد تا [مبادا] بر زمین فرو افتد مگر به اذن خودش [باشد] در حقیقت‏ خداوند نسبت به مردم سخت رئوف و مهربان است.
این آیه علاوه بر سنگ‌های آسمانی می‌تواند دلالت قوی بر آسمان‌ها باشد که همان کهکشان‌ها هستند و در صورت برخورد کهکشان‌ها با کهکشان ما زمین را نابود می‌کنند. در ادامه آیه نیز اشاره شده است مگر زمانی که خدا بخواهد که کهکشان‌ها یا اجرام آسمانی با منظومه شمسی یا زمین برخورد کنند.

وبلاگ معجزات قرآنی

مطالب مشابه

شبهه:ﺍﮔﺮ ﺧﺮﮔﻮﺵ ﻣﯽ‌ﺧﻮﺍﺳﺖ ﺑﺮﺍﯼ ﺧﺮﮔﻮش‌هاﯼ ﺩﯾﮕﺮ ﺍﺯ ﺩﻧﯿﺎﯼ ﭘﺲ ﺍﺯ ﻣﺮﮒ ﺑﮕﻮﯾﺪ، ﺍﺯ ﺑﻬﺸﺘﯽ ﺣﺮﻑ ﻣﯽﺯﺩ ﮐﻪ ﻫﻤﻪ ﺟﺎﯾﺶ ﻣﺰﺍﺭﻉ ﻫﻮﯾﺞ ﻭ ﮐﻠﻢ ﺑﻮﺩ… ﺍﺯ ﺭﻭﺩﻫﺎﯾﯽ ﻣﯽﮔﻔﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺁﻧﻬﺎ ﺁﺏ ﻫﻮﯾﺞ ﺩﺭ ...
سوال:عبدالباسط عبدالصمد، بر اثر سرطان حنجره و بیماری دیابت و التهاب کبد از دنیا رفت. چطور قشنگ‌ترین قاری قرآن جهان بر اثر سرطان حنجره از دنیا میره؟ و آیا این موضوع با آیه‌ای ...
خمس در قرآن‏«وَ اعلَموا أنّما غَنِمتُم مِن شَى‏ءٍ فَاِنّ لِلّهِ خُمُسَه و لِلرَّسولِ ولِذِى القُربى‏ وَ الیَتامى‏ والمَساكینِ وابنِ السَّبیلِ اِن كُنتُم آمَنتُم بِاللّه...» «اگر به خدا ایمان دارید، بدانید هر چه را ...
سوال:چرا قرآن صراحتاً شراب را حرام نکرده است؟ پاسخ:قرآن کریم در آیاتی صراحتا از نزدیک شدن به شراب (چه رسد به خوردن آن) نهی کرده است. خداوند ...
سوال:در آيه 19 سوره محمد و آيه 55 سوره غافر مى‌خوانيم: (واستَغفِر لِذَنبِكَ؛ براى گناه خود طلب مغفرت كن) در آيه 2 سوره فتح نيز آمده است: (لِيَغفِرَ لَكَ اللّهُ ما تَقَدَّمَ مِن ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب