یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، برهان اثبات خدا (برهان فطرت) در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   سایر شایعات, شبهات احکام زنان  »   «خواب زن چپ» است یا «خواب ظن چپ» است؟
۱۰ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۰۷

«خواب زن چپ» است یا «خواب ظن چپ» است؟

متن منتشر شده در فضای مجازی:
“خواب زن چپه” عبارتی که به توهین و تمسخر در مورد زنان بکار می‌رود و اسباب تحقیر بانوان است! اما بدانیم این عبارت تحریفیه از واقعیتِ “خواب ظن چپه”.
“ظن” یعنی توهم، گمان بردن و شک کردن و “خواب ظن” هم خوابیه که برمبنای توهم و شک و گمان شکل گرفته، در واقع وقتی چیزی ذهن مارو بخودش مشغول کرده باشه، وقتی در طول روز با موضوعی زیاد سر و کار داشته باشیم، وقتی موضوع حل نشده‌ای داشته باشیم یا مواردی شبیه به این، همه‌ی این‌ها در ناخودآگاه ما بخشی رو به خودش اختصاص میده که تو خواب و رویاهای ما خودش رو نشون می ده و به این خواب ها ” خواب ظن” می‌گن که معمولا بی اعتباره و قابل اعتماد نیست. هرچند شاید خیلی‌ها این رو بدونن اما هستن افرادی که هنوز بعد از این که زنی خوابی رو تعریف میکنه از جمله ی خواب زن چپه استفاده میکنن، واقعیت اینه که مردم عامی بدون آگاهی از نگارش ظن (به اشتباه زن) و جهل از معنی و واقعیت اون، این جمله رو تکرار میکنن!

پاسخ:
عبارت «خواب ظن چپ است» در هیچ منبعی یافت نشد. بنابراین این لغت و کنایه ساخته ذهن نویسنده متن می‌باشد. همچنین از لحاظ ادبیات فارسی نیز دچار ایراد می‌باشد و باید گفته شود: «خواب ظنی چپ است» که این جمله نیز جمله صحیحی نیست و در منبعی یافت نشد.
اما جمله «خواب زن چپ است» در هیچ منبع دینی یافت نشد؛ بنابراین این جمله، نه روایتی است و نه مورد تایید هیچ یک از عالمان دینی و تنها یک ضرب المثل عامیانه می‌باشد.

دهخدا دراین‌باره آورده است: چپ بودن خواب زن؛ کنایه است از خلاف شدن آنچه زن در خواب بیند. و در اصطلاح عامه چون خواهند به کسی گویند که آنچه تو می‌پنداری یا می‌اندیشی بر خلاف آن واقع خواهد شد، یا آنچه تو آرزو داری عکس آن بوقوع خواهد پیوست، گویند: خواب زن چپ است؛ یعنی پندار تو مطابق واقع نیست، یا آنچه روی دهد عکس مراد و مقصود تست. [فرهنگ دهخدا، تحت لغت چپ]

جایگاه زن در اسلام همواره مورد اهمیت قرار گرفته و خداوند متعال و حضرت رسول صلی الله علیه و آله درباره شخصیت زنان توصیه‎های مهمی فرموده‎اند. یکی از مواردی که می‎توان به درست بودن خواب زنان اشاره داشته باشد؛ تعبیر خواب زنان توسط اهل بیت و پیامبر اکرم علیهم السلام و حتی سایر پیامبران می‎باشد که در منابع تاریخی بیان شده است.

همینطور در منابع علم تعبیر خواب، بین تعبیر خواب زن و تعبیر خواب مرد، در برخی موارد اختلاف و تفاوت است. این نیز خود دلالت دارد بر خواب دیدن زنان و معتبر بودن خوابشان است.

ضمن اینکه گزارشات فراوانی از خواب دیدن زنان در منابع دینی گزارش شده است، از جمله خواب دیدن حضرت زهرا سلام الله علیها، [الصدیقه للعلامه المقرم، ص ۱۰۵؛ دلایل الامامه طبرى، ص ۴۶] و یا خواب دیدن مادر امام زمان علیه السلام. [بحارالانوار، ج ۵۱، ص ۶ـ۱۰] که از معروفترین خواب‌ها می‌باشند.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب