یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، برهان اثبات خدا (برهان فطرت) در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   پرسش و پاسخ, شبهات احکام زنان  »   چرا زن نمی‌تواند مرجع تقلید یا قاضی بشود؟
۹ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۲۰:۳۵

چرا زن نمی‌تواند مرجع تقلید یا قاضی بشود؟

پرسش:
چرا زنان نمی‌توانند مرجع تقلید یا قاضی بشوند؟

پاسخ:
بانوان، همانند مردان می‌توانند درس بخوانند و مجتهد بشوند و اگر مجتهد بشوند، تقلید کردن بر آنها حرام خواهد شد؛ در این مورد با مردان تفاوتی ندارند.
ایشان همچنین می‌توانند سخنران مذهبی و مسئله‌گوی شرعی برای خانم‌ها باشند و می‌توانند امام جماعت و مبلغ دین برای خانم‌ها را عهده‌دار شوند. می‌توانند کلاس‌های درسی برا زنان برگذار نمایند و به آنها تعالیم دینی بیاموزند. حضرت زینب سلام الله علیها، از اولین معلم‌های زن در تاریخ اسلام می‌باشند که به زنان کوفه، درس قرآن و معارف دینی می‌آموختند.
اما مرجعیت و قضاوت و امثال آن که لازمه‌اش معاشرت زیاد با مردان و نامحرمان است و رسیدن به جایگاه مرجعیت و قضاوت سختی‌های خاص خود را دارد؛ برای آنها اجازه داده نشده است و علت آن همین حفظ از معاشرت مرد و زن و حفظ حریم زن مسلمان و مومن است. البته این تنها دلیل حکم مذکور نمی‌تواند باشد. از مسائلی چون زنانگی زنان، روحیات خاص آنان، حضور کمتر در جامعه، مساله شهود عادل و… را می‌توان از دلایل این تدبیر اسلام نام برد.
این نکته نیز حائز اهمیت است که خداوند متعال در حق زنان تخفیف داده و قضاوت و مرجعیت را از دوش زنان برداشته و به دوش مردان گذاشته است و بر زنان برخلاف مردان؛ از باب واجب کفایی؛ قضاوت و مرجعیت واجب نیست.

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب