شنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
آخرین مطلب با عنوان ، آیا حادثه کاظمین از نشانه‌های ظهور است؟ در 4 ساعت قبل منتشر شده است .
»   آتئیست, اخبار و اطلاعیه, مطالب داغ, وجود خداوند, ویژه, یادداشت ها  »   آنتوني فلو، غول آتئيست ها كه خداباور شد
۸ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۱۹:۱۳
آنتونی فلو، غول آتئیست ها که خداباور شد

آنتونی فلو، غول آتئیست ها که خداباور شد

پروفسور «آنتونی فلو» (Antony Flew)، برجسته ترین ملحد فلسفی جهان به وجود خدا اعتراف کرد، او گفت: «حرکت من از الحاد به خدا باورى رسید»

«آنتونی فلو» (۲۰۱۰ـ۱۹۲۳م.)، فیلسوف معروف انگلیسی که بیش از نیم قرن در دفاع از الحاد و انکار خدا، فعالیت ها و مباحث فلسفی گسترده ایی را سبب شد، در سال ۲۰۰۴ اعلام کرد نظرش تغییر یافته است و دیگر به خدا اعتقاد دارد.[۱]

فلو، هم در آخرین کتابش،« خدا هست»،چگونه رسواترین بی خدای جهان فکرش را تغییر داد ” را نوشت.  و هم در دیگر نوشته ها و مصاحبه ها، بر این مطلب تاکید کرد که روش علمی وی، همواره «پیروی از دلیل هر جا که رود»، بوده است. (این کتاب  به فارسی نیز ترجمه شده است.)

There is a God: How the World’s Most Notorious Atheist Changed His Mind (2007)

وی اعتقادش به وجود خدا را نیز مبتنی بر همین اصل و ملهم از روش سقراطی دانسته است. در عین حال، تردیدی نیست که آنچه آنتونی فلو در بیش از ۵۰ سال در دفاع از آتئیسم ارایه کرده، تاثیر فراوانی بر تحولات فلسفی جنبش موسوم به آتئیسم نو بر جای گذاشته است، گرچه دیدگاه ها و نظرات وی، هم در آن چند دهه و هم از سال ۲۰۰۴ به بعد حتی توسط خود وی، مورد نقض و ابطال قرار گرفته است.

آنتونی فلو مهمترین دلیل این برگشت عقیده را کدگذاری و سیستم پیچیده دی ان ای سلولی دانسته که طراحی آن نیازمند هوش است … اگرچه وی اعتقادی به خداوند ادیان پیدا نکرده و تنها خالقی هوشمند را برای جهان قبول کرده ولی خود همین نیز قابل اهمیت است.

به محض تغییر عقیده فلو، برخی دیگر از آتئیست ها این تغییر را تاب نیاوردند و با تهمت هایی چون: این سخنان ناشی از کهولت سن و .. سعی کردند، بازتاب گسترده این خبر را به زعم خود خنثی کنند. فلو در سال ۲۰۱۰ در حالی که به خدا باور داشت، وفات کرد. [۲]

بدیهی است اعتقادی که پس از عبور از شک برای انسان حاصل میشود بسیار قوی و ریشه دار خواهد بود و دیگر کسی قادر به از بین بردن آن نخواهد بود، اعتقادات موروثی هرچند صحیح ترین عقیده هم باشند در صورت مواجهه با سوالات و چالشهای فکری به زودی فرو خواهند پاشید و یا به مرور زمان، مورد شک قرار خواهند گرفت.

البته خیلی از منکرین خداوند نیز شکاکان مقدسی نیستند و همانطور که برخی ایمان را وسیله ای برای کسب نان می کنند در این دوره هم به خصوص در غرب بی خدایی نان آور خواهد بود و محبوبیت و شهرت به بار خواهد اورد. لذا در برخورد با اینگونه عقاید هم باید سلاح عقل و صبوری و مطالعه توام با تفکر و پرس وجو جلو رفت.

قابل تأمل است که در غرب از سلاح آتیئست ها برای جوابگویی به خود آنها استفاده میشود که همان علم روز می باشد.

دوره خداباوری آنتونی فلو، مورد استقبال متکلمان و در عین حال مورد طعن منتقدان قرار گرفته است. در این بین، آنچه موجب تاسف است، اصرار آتئیست ها و همکاران قدیمی آنتونی فلو، بر بی اعتباری دوره دوم، آن هم بدون ارائه ادله لازم، این مساله نشان می دهد که آنچه باید به عنوان محور فعالیت های فلسفی (و حتی غیرفلسفی) قرار گیرد، عقل و عقلانیت است.

جهت تهیه کتاب می توانید به اینجا مراجعه کنید.

__________________

پی نوشت:

[۱] هر کجا که دلیل ما را برد، نوشته آنتونی فلو؛ ترجمه سید حسن حسینی
[۲] زندگی نامه آنتونی فلو

کانال تلگرامی نقد الحاد و آتئیسم

مطالب مرتبط

آنتونی فلو، غول آتئیست ها که خداباور شد
متن شبهه: ١٠ ﺳﻮﺍﻝ ﮐﻠﯿﺪﯼ از دینداران: ١_ ﺁﯾﺎ ﺩﯾﻦ ﻭ ﻣﺬﻫﺒﯽ ﮐﻪ ﻣﻦ ﺩﺍﺭﻡ ﺑﻪ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺧﻮﺩﻡ ﺑﻮﺩﻩ ﯾﺎ ﻣﯿﺮﺍﺙ ﭘﺪﺭﻡ؟ ٢_ ﺁﯾﺎ ﺩﯾﻦ ﻭ ﻣﺬﻫﺒﯽ ﮐﻪ ﭘﺪﺭﻡ ﺩﺍﺭﺩ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺧﻮﺩﺵ ﺑﻮﺩﻩ ﯾﺎ ﻣﯿﺮﺍﺙ ﺍﺟﺪﺍﺩﺵ؟ ٣_ ﺁﯾﺎ ﺍﮔﺮ ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین مطالب