یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، برهان اثبات خدا (برهان فطرت) در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   پرسش و پاسخ, شبهات قرآنی  »   ارتباط آیه 29 سوره توبه و اعمال داعش
۲ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۲۰:۲۴

ارتباط آیه ۲۹ سوره توبه و اعمال داعش

سوال:
میخواستم تفسیر ایه ۲۹ سوره توبه رو بدونم و اینکه این ایه کار داعش رو توجیح نمی‌کنه؟

پاسخ:
ابتدا متن و ترجمه آیه را مرور می‌کنیم:
«قَاتِلُوا الَّذِینَ لَا یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَلَا بِالْیَوْمِ الْآخِرِ وَلَا یُحَرِّمُونَ مَا حَرَّمَ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَلَا یَدِینُونَ دِینَ الْحَقِّ مِنَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ حَتَّى یُعْطُوا الْجِزْیَهَ عَنْ یَدٍ وَهُمْ صَاغِرُونَ»
(با کسانى از اهل کتاب که به خدا و روز بازپسین ایمان نمى‌آورند و آنچه را خدا و فرستاده‏‌اش حرام گردانیده‏‌اند، حرام نمى‌دارند و متدین به دین حق نمى‏‌گردند کارزار کنید تا با خوارى به دست ‏خود جزیه دهند)

مفاد آیه
در این آیه مردم در دولت اسلامی یا باید به خدا ایمان بیاورند (موحد بشوند) که در این صورت حکم اهل کتاب را دارند و باید به راحتی در حکومت اسلامی زندگی کنند. و یا اینکه به خدا مومن نباشند (در کفر خود بمانند) ولی حرمت احکام اسلام را رعایت کنند (یحرمون) و یا اینکه یهودی و یا نصرانی باقی بمانند در غیر این صورت باید جزیه بدهند و اگر جزیه ندهند و به هیچ یک از این کارها تن در ندهند، باید یا حکومت اسلامی را ترک کنند یا به زور به یکی از این موارد مجبور شوند (دادن جزیه، رفتن از حکومت اسلامی، تبعیت از قوانین اسلام به صورت ظاهری)

در ترجمه آیه برخی مغرضان با ترجمه کلمه «قاتلوا» به «بکشید» سعی در تلقین خشونت در اسلام را دارند؛ اما حقیقت آن است که کلمه قاتلوا به معنی جنگ و پیکار است؛ و دلیل این جنگ قتل و خاموش کردن صدای کفار نیست، چرا که در انتهای آیه می‌فرماید: «تا جزیه بدهند»
این بخش از آیه مشخص می‌کند که هدف از این جنگ، راضی کردن کفار به جزیه، یا ترک سرزمین اسلامی و یا اسلام آوردن است. چرا که شخصی که کشته شود نمی‌تواند جزیه بدهد.

در تفسیر نورالثقلین روایتی نقل شده است:
از امام سجاد علیه السلام سوال شد: چرا جزیه از زنان برداشته شده است؟ حضرت فرمودند: چرا که رسول خدا صلی الله علیه وآله از کشتن زنان و فرزندان در سرزمین‌های جنگی منع فرمود، مگر آن که آنان نیز وارد معرکه شده و به کارزار بپردازند و اگر به مقاتله هم بپردازند، در حد امکان -اگر در پدید آمدن خللی در جنگ نمی‌ترسی- از آنان چشم بپوش. چون از کشتن آنان در سرزمین جنگی بازداشتند، این جلوگیری در دارالاسلام به طریق اولی خواهد بود، و پرداخت جزیه هم از آنان برداشته شده است… و هم چنین است افرادی که زمین‌گیراند از اهل شرک و ذمه و نابینا و پیرمرد کهنسال و زن و فرزندان در دارالحرب به این دلیل که کشتن آنان روا نیست پس جزیه از آنها برطرف شد.[۱]
از این روایت کاملا مشخص می‌شود دلیل جزیه دادن نیز برطرف کردن خطر حمله به اسلام می‌باشد. پس اگر خطر حمله به اسلام منتفی شود (مثل زنان و فرزندان و پیرمردان کهنسال و…) جزیه نیز منتفی است. بنابراین اگر کافری در سرزمین اسلامی زندگی کند و احکام ظاهری اسلام را بپذیرد؛ خون و مال و ناموسش برای مسلمانان محترم است؛ حتی اگر کافری دیگر به سرزمین اسلام حمله کند؛ مسلمانان باید برای حفاظت از مال و ناموسی و خون این کافر اقدام کنند و مانند یک مسلمان از او دفاع کنند.

در روایتی دیگر در اینباره آمده است:
امام صادق علیه السلام فرمودند: «…اگر کافری [در حکومت اسلام] جزیه را قبول کند، جانش برای مسلمان محترم خواهد شد؛ مالش حرمت پیدا خواهد کرد [مسلمانان حق تصرف در اموالش را ندارند و باید از آن دفاع کنند] و می‌توانیم از آنها دختر بگیریم [ازدواج کنیم]».[۲]
از این روایت نظر اسلام درباره کفار و زندگی در سرزمین اسلام مشخص می شود.

اما نکته‌ای که درباره آیه ۲۹ سوره توبه باید به آن اشاره کرد؛ اینکه: خداوند در ابتدا به رسولش دستور دادند تا به کمال حسن و نیکویی با مردم رفتار کند. «وَقُولُوا لِلنَّاسِ حُسْنًا»[۳] اما بعد از بیان استدلالات عقلی اسلام و معجزات پیامبر و عدم ایمان کفار و اسرار بر کفرشان؛ آیه ۲۹ سوره توبه آیه قبل را نسخ یا تخصیص زد.[۴]

تشابه رفتار داعش با آیه
داعش یقینا اسلام نیست، داعش برداشت‌های خود را از روی آیات بدون رجوع به تفاسیر عملی می‌کند، احکامی چون جهاد نکاح که مخالف با اصول اسلام است و به هیچ روشی قابل توجیه نیست از این موارد می‌باشد. همچنین قتل‌های بی حد مرز آنها که هیچ چیز را رعایت نمی‌کنند؛ در اسلام جنگ‌های ابتدایی ممنوع است مگر به دستور مستقیم خدا یا رسول خداوند و تنها در اسلام جهاد دفاعی تایید شده است.
کسانی که ادعای اسلام دارند ولی همچون خلفای خود با نیت کشور گشایی به کشورهای همسایه حمله کردند و به اصطلاح خودشان اسلام را گسترش دادند؛ قصدی به غیر از اسلام دارند؛ هر چند از جهل عده‌ای سوء استفاده می‌کنند… آیا شما یک شیعه را می‌شناسید که عضو داعش شده باشد؟ یا مبنای شیعه با مبنای داعش سازگاری دارد؟
ضمنا مشخص شد که این آیه اشاره‌ای به قتل ندارد بلکه تنها کسانی که در جامعه اسلامی زندگی می‌کنند را باید ملزم به عمل به اعمال و یا احترام به احکام و عقاید اسلام کرد و یا اینکه به جزیه راضی نمود. بنابراین قتل توسط داعش توجیه پذیر نیست.
در نهایت، شیوه و روش جنگ در اسلام، غیر از شیوه و جنگ داعش است، داعش اصل خود را کشتن قرار داده است، در حالی که در قواعد جنگی اسلام، کشتن، آخرین مرحله است. گواه این مطلب، آمار کشته های جنگ های اسلام است. در تمام جنگ های اسلام از ابتدای بعثت تا وفات پیامبر، در مقیاس حدودا هشتاد جنگ، کمتر از هزار نفر می‌شود.

__پی‌نوشت__________
[۱] ترجمه تفسیر نورالثقلین، عقیلی بخشایشی ج۳ ص۱۷۳.
[۲] تفسیر البرهان ج۳ ص۳۹۳.
[۳] سوره بقره، آیه ۸۳.
[۴] اصول کافی ج۵ ص۱۰ ح۲ ؛ تفسیر البرهان ج ۳ ص۳۹۲.

شیخ علی شاهرودی _ پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب