یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، برهان اثبات خدا (برهان فطرت) در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   پرسش و پاسخ, شبهات عدل و صفات خداوند, شبهات قرآنی  »   آیا بکاربرده شدن ضمیر مذکر برای خداوند، تحقیر زنان است؟
۲ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۱۶:۳۴

آیا بکاربرده شدن ضمیر مذکر برای خداوند، تحقیر زنان است؟

سوال:
چرا برای خداوند از ضمایر مذکر که برای مردان است استفاده شده است؟ آیا این بدان معنا نیست که اسلام برای مردان ارزش بیشتری نسبت به زنان قائل است؟

پاسخ:
در لغت و زبان عربی، مذکر و مؤنث به حقیقی و مجازی تقسیم می شود. مذکر و مؤنث حقیقی عبارت از همان جنس نر و ماده انسان و حیوان. اما گاهی بعضی از موجودات دیگر چون لفظ آنها مؤنث یا مذکر است ضمایر مؤنث و مذکر به آنان بر می‌گردد.
از آنجا که خداوند متعال جنس ندارد لذا نه مذکر است و نه مونث و نه چیزی دیگر شبیه این موارد چنان که فرمود:
«لَیْسَ کَمِثْلِهِ شَیْءٌ» چیزی شبیه او نیست [سوره شوری، ۱۱]
اما از انجا که قرآن کریم به زبان عربی نازل شده است؛ می‌بایستی قواعد زبان عرب در آن رعایت گردد. در زبان عرب نام‌های خداوند مانند الله، الرحمان، رب، و… مذکر لفظی و مجازی هستند یعنی در لفظ انها علامت تانیث نمی‌باشد. برای توضیح بیشتر دقت کنید:
اسماء حمزه، زکریاء و معاویه؛ از لحاظ قواعد عربی، اسم مونث‌اند، ولی برای جنس مرد استفاده می‌شوند و نام زنانه محسوب نمی‌گردند. یا قمر (ماه)، ریح (باد) روح و … نیز مونث‌اند، در حالی که حقیقتا جنسیت برای ماه و باد و روح و… مطرح نیست؛ به همین خاطر به آنها مونث مجازی یا مونث لفظی گفته می‌شود.
از انجایی که طبق قواعد ادبیات باید صفت با موصوف و ضمیر با مرجع ضمیر مطابقت نماید، از این رو صفاتی که در قرآن برای خداوند آورده شده است یا ضمائری که به اسامی و اوصاف او ارجاع داده شده مذکر است.
بنابراین لفظ جلاله الله و یا رحمان و… مذکر حقیقی نیستند؛ زیرا مذکر حقیقی آن است که در برابر آن جنس ماده وجود داشته باشد. چنین چیزی درباره خداوند وجود ندارد. این الفاظ مذکر مجازی هستند. وطبق قواعد ادبیات عرب اوصاف و ضمائر آن باید مذکر باشند.
این مطابقت به هیچ وجه بدین معنا نیست که خداوند مذکر می‌باشد و دارای جنس است یا جنس مذکر بر مونث ارجحیت دارد؛ بلکه تنها تبعیت کردن از ادبیات عرب می‌باشد که چنین اقتضایی را دارد.
این نکته نیز قابل ذکر است که در ادبیات عرب، برای مواردی که جنسش مشخص نیست، یا جنسیت برایش معنی ندارد (مثل خداوند) ضمیر مذکر به کار می‌رود. حتی در برخی موارد که جمعی مونث و مذکر با هم مدنظر باشد، ضمیر مذکر بکار می‌رود؛ این نه به معنی ارجحیت مذکر بر مونث واقعی است بلکه تنها یک قاعده عربی است.

کانال تلگرامی پرسمان

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب