یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، برهان اثبات خدا (برهان فطرت) در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   شایعات تاریخی, شبهات اصل امامت, وقایع تاریخی  »   شبهه عدم اشاره فردوسی به تشیع و شیعه در شاهنامه
۲ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۵:۲۳

شبهه عدم اشاره فردوسی به تشیع و شیعه در شاهنامه

متن شبهه:
شاهنامه فردوسی در اصل کتابی بنام خدای‌نامه که فردوسی آنرا به نظم درآورد هزار سال پیش سروده شده یعنی پانصد سال بعد از پیامبر یا به عبارتی بعد از امامت حضرت مهدی. فردسی در این کتاب به صراحت فقط از پیامبر و چهار خلیفه صحبت می‌کند. می‌دانیم که فردوسی به هیچ عنوان سنی نبوده . از اینجا معلوم می‌شود که در آن زمان هنوز فرقه‌ای بنام شیعه و امام زمان وجود نداشته. در واقع فرقه شیعه بعد از فردوسی است و مطلق به دوران شاه اسماعیل صفوی است.

پاسخ:
پیش از پاسخ، یادآوری یک نکته ضرورت دارد:
این روزها ملحدین و جریان ضاله‌ی وهابیت برای تشکیک در حقانیت دین اسلام و همچنین تضعیف تشیع و در جهت اختلاف افکنی بین مذاهب اسلامی، سخت به تکاپو افتاده‌اند و در این مسیر از سوء استفاده از آثار مشاهیر ایرانی و تحریف واقعیات تاریخی هم ابایی ندارند! و این موضوع ضرورت آگاهی مسلمانان را دو چندان می‌کند.
این شبهه از دو جهت «قدمت تشیع» و «مذهب فردوسی» قابل بررسی است:

قدمت تشیع
تشیع با اسلام تاریخ یکسان دارد. در واقع تشیع همان اسلامی است که پیامبر خدا (ص) آورده و یکی از تعالیم آن، استمرار رهبری و امامت به وسیله فردی است که از جانب خدا تعیین و به وسیله پیامبر (ص) معرفی می‌شود. این اصل اساسی که ضامن بقای اسلام است و هویت تشیع را تشکیل می‌دهد، در زمان خود رسول خدا (ص) به وسیله آن حضرت اعلام شد و گروهی از صحابه پیامبر، آن را پذیرفتند و پس از درگذشت رسول خدا بر همان پیمان باقی ماندند.
در اثبات این اصل اساسی (امامت) کتب و استدلال‌های مفصلی وجود دارد که اهل علم می‌توانند به آنها رجوع کنند؛ دلایلی عقلی، نقلی و قرآنی.
جای تعجب دارد که در صدر اسلام شیعیانی چون سلمان فارسی؛ مقداد، عمار و از همه مهم‌تر فاطمه الزهرا سلام الله علیها در جبهه تشیع قرار دارند؛ کسانی که رسول خدا درباره آنان عبارات خاصی داشته‌اند، برای مثال پیامبر درباره عمار یاسر می‌فرمایند: «از اصحاب قدیمی پیامبر، کسی شک نداشت که بهشت بر عمار واجب است. نه در یک جا، و نه در دو جا، بهشت بر عمار گوارا باد. به تحقیق گفته شده است که عمار با حق است و حق با عمار است. عمار همواره گرد حق می گردد هر جا باشد. و کشنده عمار، در آتش است.» [الطبقات الکبرى، ج۳، ص۲۶۲] کاملا مشخص است که در جبهه صفین عمار در لشکر تشیع بود و معاویه به عنوان خلیفه پنجم اهل سنت در جبهه مقابل.
به گواهی تاریخ و اسناد موثق، ملت نجیب ایران که از همان ابتدای تاریخ اسلام یا بعد از داستان تاریخی غدیر، در صف پیروان راستین امیرمؤمنان درآمدند.
قرن‌ها قبل از آنکه دولت صفویه از اوائل قرن دهم هجری بر سر کار آید و پادشاهان آن تا ۱۳۱۱ ق، بر ایران سلطنت کنند و مذهب تشیع را دین رسمی ایرانیان اعلام نمایند، سلسله‌هایی که امیران آن شیعۀ امامیۀ اثنی عشریه هستند، ظهور پیدا می‌کنند. نظیر دیالمه یا آل بویه که از سال ۳۲۰ تا ۴۴۸ هـ ق در جنوب ایران و عراق عرب و عجم حکمروایی دارند.
در اواخر قرن پنجم هجری نفوذ مذهب شیعۀ اثنی عشریه زیادتر می‌گردد و تقریباً در تمام کشور ایران از گیلان و مازندران گرفته تا نواحی ایرانِ مرکزی و غربی، تا نواحی شرق و شمال شرق ایران، ساکنان آنها شیعه هستند.
بنابراین صفویان موجب رسمی شدن مذهب تشیع شده‌اند و نویسنده‌ی شبهه به کل تاریخ  گسترش تشیع در ایران پیش از صفویان را به عمد کتمان کرده است!

مذهب فردوسی
طبق نظر بسیاری از محققان و شاهنامه پژوهان، فردوسی شیعه مذهب بوده است. همچنین است آنچه عقل به آن حکم می‌کند. او در سرآغاز شاهنامه اشعاری در وصف پیامبر اسلام و امام علی (ع) سروده که بیشتر شاهنامه پژوهان آنها را از ابیات اصلی شاهنامه می‌دانند. این ابیات حتی در کهن‌ترین نسخه‌ی دستنویس شاهنامه (نسخه‌ی فلورانس) هم موجود است.
اما در لابلای این ابیات، به ۴ بیت در مدح سه خلیفه‌ی اول مسلمانان برمی‌خوریم که همیشه محل بحث شاهنامه پژوهان بوده است:

…به گفتار پیغمبرت راه جوی
دل از تیرگی‌ها بدین آب شوی
چه گفت آن خداوند تنزیل و وحی
خداوند امر و خداوند نهی
«که خورشید بعد از رسولان مه‏
نتابید بر کس ز بوبکر به‏
عمر کرد اسلام را آشکار
بیاراست گیتی چو باغ بهار
پس از هر دوان بود عثمان گزین
خداوند شرم و خداوند دین‏
چهارم علی بود جفت بتول‏
که او را بخوبی ستاید رسول ))
که من شهر علمم علی ام در است
درست این سخن قول پیغمبرست
گواهی دهم کاین سخن‌ها ز اوست
تو گویی دو گوشم پرآواز اوست..
گواهی دهم کین سَخن راز اوست
تو گویی دو گوشم بر آواز اوست
حکیم این جهان را چو دریا نهاد
برانگیخته موج ازو تند باد
چو هفتاد کشتی برو ساخته
همه بادبان ها بر افراخته
یکی پهن کشتی بسان عروس
بیاراسته همچو چشم خروس
محمد بدو اندرون با علــی
همان اهل بیت نبیّ و وصی
اگر چشم داری به دیگر سرای
بنزد نبیّ و وصی گیر جای
گرت زین بد آید گناه من ست
چنین است و این دین و راه من ست
برین زادم و هم برین بگذرم
چنان دان که خاک پی حیدرم

بررسی قرائن و شواهد موجود از «الحاقی» و «افزوده» بودن این چهار بیت (چهاربیت داخل پرانتز) حکایت دارند. استاد جلال خالقی مطلق، شاهنامه پژوه شهیر، که عمری روی این اثر حماسی کار کرده و «تصحیحی» گرانقدر از آن حاصل کرده است، با ارائه دلایلی، الحاقی بودن ابیات مورد بحث را اثبات کرده است و به قول وی «وصلگی سخن کاملاً آشکار است».[۱]
پروفسور سید حسن امین، نویسنده، تاریخ‌دان و حافظ شناس ایرانی هم در مقاله‌ای تحقیقی با عنوان «مذهب فردوسی و ادیان در شاهنامه» ضمن بررسی ابیات الحاقی مربوط به سرآغاز شاهنامه، می‌نویسد: فردوسی در سرآغاز شاهنامه با سودجویی از احادیث سفینه و مدینه العلم، به افضلیت امام علی و نیز «وصی» (خلیفه بلافصل) بودن او یا دست کم «ولی» بودن او تصریح دارد و اگر الحاقی بودن ابیات مربوط به سه خلیفه اول را به دلایل اقامه شده در این مقاله بپذیریم، تشیع او از همین ابیات آغازین شاهنامه مسلم می‌نماید.[۲]

نتیجه:
ابیات مورد استناد شبهه افکنان در شاهنامه الحاقی هستند و حتی بر فرض اصیل بودن هم سندی قوی بر رد تاریخ کهن تشیع و پیروی از مکتب اهل بیت (ع) نیستند.
همچنین برخی از عبارات همچون وصی و یا عباراتی در شان حضرت علی علیه السلام در باقی ابیات و همچنین انتساب کتاب علی نامه به ایشان و موارد دیگر… شیعه بودن ایشان را مسجل می‌کند.

__پی‌نوشت__________
[۱] دستبرد در دیباچه ی شاهنامه” از دکتر جلال خالقی مطلق _ مجله ی ایران نامه شماره‌ی
[۲] مجله حافظ . ادبیات و زبان ها. فروردین ۸۵. شماره ۲۷

وبلاگ آنتی شبهه

مطالب مشابه

پرسش:چرا آن بدعت‌هايی را كه عمر و ابوبكر كرده بودند مردم با آنها مخالفت نكردند؟ و چرا با عثمان مخالفت كردند و براو قيام كردند؟ پاسخ:شرايط زماني ...
روی عَنِ النَّبِیصلی الله علیه و آله، انه قال:مَنْ مَاتَ عَلَی حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ شَهِیداًوَ مَنْ مَاتَ عَلَی بُغْضِ آلِ مُحَمَّدٍ لَمْ یشَمَّ رَائِحَةَ الْجَنَّة مقدمهیکی از ...
متن شبهه:چرا امامی که مثانه میترکاند دشمنان خود را با دعا نابود نکرد؟ در اصول کافی باب بَابُ الدُّعَاءِ عَلَى الْعَدُوِّ ( نفرین بر دشمن) روایت طولانی است که امام دعا میکند برای ...
متن شبهه:آیا می‌دانستید، در زیارت عاشورا وقتی می‌خوانند، اللهم العن الاول و الثانی و الثالث و الرابع، ویزید خامسا... چه کسانی هستند؟ اولی قابیل پسر حضرت آدم، که پایه گذار قتل و فساد ...
پرسش:نارضايتی و غضب فاطمه زهرا سلام الله علیها، نسبت به خلفاء در چه كتاب‌هایی بيان شده است؟ پاسخ:در اكثر تواريخ و كتب روائی معتبر اهل سنت اين ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب