یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، برهان اثبات خدا (برهان فطرت) در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   شایعات فقهی, شبهات احکام عبادی, شبهات احکام قضاء و حقوقی  »   آیا سرقت از آموزشگاه موسیقی دزدی محسوب نمی‌شود؟
۳۰ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۱۵:۱۹

آیا سرقت از آموزشگاه موسیقی دزدی محسوب نمی‌شود؟

توضیح تصویر:
قاضی سارق رو چون از آموزشگاه موسیقی سرقت کرده بوده، تبرئه کرده؛ چون دزدی از کار حرام مشکلی نداره.

پاسخ:
دزدی مطلقا حرام است، حتی دزدی از کافر ذمی، تنها استثنایی که در اسلام درابطه با دزدی بیان شده است؛ دزدی از کافر حربی است (کافر حربی کسی که با دولت اسلامی یا مسلمان در جنگ است). آن هم در شرایط و موارد خاصی که در کتب فقهی مفصلا به آن پرداخته شده است.
قاضی در اسلام باید مجتهد باشد و بنابر تمام جوانب پرونده حکم می‌کند؛ بنابراین با دیدن اظهارات یک‌طرفه یکی از طرفین دعوا آن هم به صورت یک نقل قول کوتاه و مخدوش؛ نمی‌توان صحت یا عدم صحت حکم را فهمید.
با این حال قاضی حکم به تبرئه شخص سارق نمی‌توانسته بدهد؛ چرا که به هر حال او مال شخص دیگری را غصب کرده است و از باب غصب باید اموال به صاحب اصلی بازگردانده شود. اما حد سرقت شرایطی دارد از قبیل اینکه:
سرقت از حرز باشد، هتک حرز صورت بگیرد، در خفاء صورت بگیرد، سارق امین نباشد و سرقت به مبلغ خاصی برسد و شرایط دیگری… که در فرض ما حداقل سارق امین بوده است و حد سرقت ثابت نمی‌شود.
سرقت اموالی که برای مسلمان مال محسوب نمی‌شود سرقت محسوب نخواهد شد، به عبارت دیگر اگر سارق مسلمان از مسلمان دیگری مالی را مانند مشروب را سرقت کند دزدی محسوب نمی‌شود چرا که مشروب به ملکیت مسلمان در نمی‌آید تا سرقت آن، دزدی محسوب شود، بنابراین سرقت مواردی چون آلات قمار، آلات لهوی، مشروب، خوک و… که به ملکیت مسلمان در نمی‌آید از مسلمان توسط مسلمان سرقت محسوب نمی‌شود هر چند فعل حرامی باشد.
در موضوع مورد بحث ما، تشخیص لهوی بودن آلات موسیقی دزدیده شده یا غیر لهوی بودن آنها برعهده قاضی پرونده است، که او به این لهوی بودن رای داده است. احتمالا آلات موسیقی مسروقه، از آلات مخصوص لهو بوده یا اینکه این آلات تنها در مسائل حرام استفاده می‌شده است.
نکته لازم ذکر این است که در لهوی بودن آلات موسیقی فقها اختلاف نظر و دیدگاه دارند، برخی همه آلات موسیقی را لهوی، برخی بعضی را لهوی می‌دانند و آنهایی که در لهوی و غیر لهوی مشترک می‌باشند را به غیر لهوی ملحق می‌کنند… قاضی پرونده در صورت اجتهاد خود، به یکی از این موارد رسیده و با مبنای خود رای به تبرئه سارق داده است. احتمال تقلید از یکی از این مبناها نیز بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران نیز می‌تواند داد.
احتمال ضعیف دیگر این است که قاضی در تشخیص حکم اشتباه کرده است که برای رای نهایی نیاز به اطلاعات بیشتری از پرونده می‌باشد.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب