یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، برهان اثبات خدا (برهان فطرت) در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   وهابیت  »   انکار فداکاری حضرت علی(ع) در لیلة المبیت
۲۹ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۱۴:۳۹

انکار فداکاری حضرت علی(ع) در لیله المبیت

متن ادعا:
“ابن تیمیه ادّعا کرده که در لیله المبیت خطرى امیرالمومنین علیه السلام را تهدید نمى‏‌کرده است و حتى اگر قرار بود که او جانش را فدا کند، این کار براى همه مؤمنان واجب بود و بسیارى از صحابه در جنگ‌ها جان خود را فداى رسول خدا صلّى اللَّه علیه وآله کرده‌اند.”

نقد:
در پاسخ این ادّعاى گزاف باید گفت: براساس روایات که در جای خود مطرح شده است، از جان گذشتگى امیرالمومنین علیه السلام امرى مسلّم و ثابت است. تعابیر وارد شده در این احادیث، به صراحت و روشنى تمام بیان‏گر این حقیقت است که امیرالمومنین علیه السلام در آن شب جان خود را براى محافظت از رسول خدا صلّى اللَّه علیه وآله فدا کرد و با به جان خریدن خطر، خود را براى کشته شدن و اسارت مهیّا ساخت. بسیارى از اندیشمندان بزرگ سنّى، مفسّران، محدّثان و سیره نویسان مشهور به این حقیقت اعتراف و اذعان داشته و احادیث آن را از عدّه‏‌اى از صحابه روایت کرده‌اند.
ابن تیمیه به دنبال آن است که با کم رنگ جلوه دادن فداکارى امیرالمومنین علیه السلام، آن را هم تراز با شرکت در جنگ و امرى متداول در میان صحابه معرّفى کند، غافل از آن که مبارزه با قرار گرفتن در معرض ترور هرگز قابل مقایسه نیست، هر چند در میدان جنگ نیز امیرالمومنین علیه السلام بیش از همه و گاه به تنهایى و با فداکارى هر چه تمام‏‌تر از رسول خدا صلّى اللَّه علیه وآله دفاع و حمایت مى‏‌کرد.
به عنوان مثال در جنگ احد وقتى همه از اطراف رسول خدا صلّى اللَّه علیه وآله پراکنده شدند و به کوه گریختند و ابوبکر و عمر در این فرار پیشگام بودند! حضرت امیرالمومنین علیه السلام به تنهایى پروانه وار بر گرد شمع وجود نازنین پیامبر اکرم صلّى اللَّه علیه وآله مى‏‌گشت و از ایشان محافظت مى‌نمود. با این حال عظمت فداکارى امیرالمؤمنین على علیه السلام در لیله المبیت به قدرى بود که خداوند در شأن او و به جهت این از جان گذشتگى آیه نازل کرده است.
از ابن تیمیه که ادّعا مى‏‌کند از جان گذشتن در میان صحابه امرى متداول بوده سؤال مى‏‌کنیم که یک مورد از فداکارى‏‌هایى که سبب نزول آیه در شأن یکى‏ از صحابه شده باشد ذکر کند. او که خود نیز دروغ بودن ادّعایش را مى‏‌داند، این بار با استناد به وعده پیامبر ادّعا مى‏‌کند که هیچ خطرى امیرالمومنین علیه السلام را تهدید نمى‏‌کرده، پس کار او از جان گذشتگى محسوب نمى‏‌شود!
اما باید دانست که اولا وعده پیامبر صلّى اللَّه علیه وآله براساس امور ظاهرى و عادى نبوده، چرا که در ظاهر مشرکان قطعا قصد کشتن پیامبر اکرم صلّى اللَّه علیه وآله را داشته‏‌اند. به عبارت دیگر، این وعده در حقیقت خبر دادن از غیب و حفظ الاهى بوده است و همین باور به غیب، فضیلتى تمام ناشدنى است.
ثانیا این وعده پس از اعلام آمادگى امیرالمومنین علیه السلام براى فداکارى در راه حفاظت از جان رسول خدا صلّى اللَّه علیه وآله بوده است. براساس برخى روایات، پیامبر اکرم صلّى اللَّه علیه وآله خوابیدن در رختخواب خود را به تعدادى از صحابه پیشنهاد داد و براى داوطلب این کار بهشت را ضمانت کرد، با این حال کسى جز امیرالمومنین علیه السلام آن را نپذیرفت.

منبع:
کتاب جواهرالکلام فی معرفه الإمامه والإمام، جلد‏۵، صفحه ۴۰۱ تألیف آیت الله سید علی میلانی

آیت الله سید علی میلانی

مطالب مشابه

فرار صحابهابن تيميّه مى‏‌گويد: كسانى كه در جنگ‏‌ها به شجاعت مشهور بودند هم‏چون: عمر، زبير، حمزه، مقداد، ابوطلحه، براء بن مالك و ديگران نيز عدّه زيادى از كفّار را با شمشير به قتل ...
یكی از كسانی كه در طول چندین قرن، مورد توجّه خاص وهابیان قرار گرفته و برای او ارزش فراوانی از نظر علمی قائلند؛ تقی الدین احمد بن عبدالحلیم معروف به «ابن تیمیه» است. ...
ابوالعباس احمد بن عبدالحلیم حرانی معروف به ابن‏ تیمیه، متكلم و فقیه حنبلی در قرن هفتم و هشتم مى‌زیسته است. گرچه او را از علمای مذهب حنابله به شمار مى‎‏آوردند اما در واقع ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب