یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، برهان اثبات خدا (برهان فطرت) در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   شایعات تاریخی  »   ایسلند کشوری بی‌دین یا مسیحی؟
۱۰ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۷:۱۰

ایسلند کشوری بی‌دین یا مسیحی؟

متن شایعه:
اﯾﺴﻠﻨﺪ  ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺑﻲﺩﻳﻦﺗﺮﯾﻦ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﺩﻧﯿﺎ ﺑﺎ کم‌ترﯾﻦ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﺟﺮﻡ ﺟﻨﺎﯾﺖ… ﻧﻪ ﺍﺭﺗﺸﯽ ﺩﺍﺭﺩ، ﻧﻪ ﺯﻧﺪﺍﻧﯿﺎﻥ ﻓﺴﺎﺩ ﺑﺎﻧﮑﯽ، ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺭُﺷﺪ. ﺗﻨﻬﺎ ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺧﺎﻃﺮ ﮐﻪ ﺍﮐﺜﺮ ﺟﻤﻌﯿﺖ ﺍﯾﻦ ﮐﺸﻮﺭ  ‏ﺑﻲ‌ﺩﻳﻦ  ﻫﺴﺘﻨﺪ… ﮐﺠﺎﺳﺖ ﺍﻭﻥ ﺷﯿﻄﺎﻥ ﻭ ﺗﺒﺎﻫﯽ ﮐﻪ ﺍﺩﯾﺎﻥ ﺍﺯ ﺍﻥ ﺳﺨﻦ ﻣﯿ‌ﺮﺍﻧﻨﺪ؟

پاسخ:
جمهوری ایسلند، شمالی­‌ترین کشور اروپا و کشوری است جزیره‌ای با جمعیت ۳۲۰ هزار نفر. ایسلندی‌ها طبق قانون اساسی ایسلند از آزادی دینی برخوردارند ولی حدود ۸۸ درصد از مردم این کشور مسیحی و بیشترشان پیرو آیین پروتستان هستند.
ایسلند که تا قرن بیستم از فقیرترین کشورهای جهان بود در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم با صنعتی کردن ماهیگیری خود و دریافت کمک از طرح مارشال به رفاه دست یافت و توانست در دههٔ ۱۹۹۰ تبدیل به یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان شود، اقتصاد این کشور برپایهٔ ماهیگیری و صنایع شیلات، کشاورزی، گردشگری و منابع انرژی تجدیدپذیر هیدروالکتریکی و ژئوترمال استوار است. سیب‌زمینی، مهم‌ترین فراوردهٔ کشاورزی ایسلند است. صادرات ایسلند، بیشتر شامل ماهی، فلز آلومینیم، فراورده‌های حیوانی و کانی سیلیس است که بیشتر این فراورده‌ها را به کشورهای هلند، بریتانیا، اسپانیا، ایالات متحده و آلمان صادر می‌کند. نیز از کشورهای ایالات متحده، آلمان، چین، دانمارک، سوئد، ژاپن و هلند، ماشین‌آلات، فراورده‌های نفتی، مواد خوراکی و پوشاک وارد می‌کند.

ایسلند در سال ۲۰۱۱ چهاردهمین کشور توسعه‌یافته در جهان بود. این کشور ارتش دائمی ندارد. تا سال ۲۰۰۶ نیروی هوایی آمریکا پایگاهی در این کشور داشت و چهار تا شش هواپیمای رهگیر را در آن مستقر کرده بود. پس از تعطیلی این پایگاه جنگنده‌های ناتو به صورت دوره‌ای ماموریت‌های گشت و مراقبت را در حریم هوایی این کشور انجام می‌دهند

دین دستور به مسائل اخلاقی می‌باشد، قبیح بودن دزدی، جرم، قتل، دروغ، تجاوز به حقوق دیگران و… از جمله دستورات ادیان است. پس دین خود یک بازدارنده از وقوع جرم است و نمی‌توان وجود دین را عامل جرم دانست. خوب است تنها تصور کنیم که، دین، به عنوان بازدارنده اخروی و حتی الزام‌آور قانونی در برخی کشورهای خاورمیانه، وجود نداشت؛ در این صورت، مردمان این منطقه اکنون به چه فساد و تباهی‌ای در دنیا دست می‌زدند؟ اکنون که دین بر این منطقه حکم فرماست، شرایط چنین است، اگر این دین نبود، اوضاع به مراتب بدتر می‌بود.

باید دانست، از مواردی که باعث پیشرفت جامعه یا کشور می‌شود، جمعیت کم، فرهنگ غنی، وجود زندگی مفرح و غنی (از لحاظ مادی) و… می‌باشد که اکثر این موارد در کشور ایسلند وجود دارد.

در نتیجه:
ادعای بی‌دینی در کشور ایسلند و کم بودن جرم و جنایت در آن، ارتباطی با هم نخواهند داشت. ضمن آنکه دانستیم مردم ایسلند، به کلیسا، پایبنداند.

پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب