شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، نخستین اندیشه‌های شیعی (تعالیم امام محمد باقر ع) در 3 هفته قبل منتشر شده است .
»   معجزات قرآنی  »   اشاره قرآن به ماگما و پگماتیت‌های آهن مذاب داخل زمین
۴ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۵:۱۵

اشاره قرآن به ماگما و پگماتیت‌های آهن مذاب داخل زمین

باید بدانید که در فضا هر جسمی که دارای جرم باشد دارای گرانش است، اما دانشمندان یکی دیگر از دلایل وجود گرانش را در زمین پگماتیت‌های آهن مذاب می‌دانند که باعث پیدایش جاذبه در زمین می‌شود. حال نکته جالب‌تر این است که زیر زمین بعد از لایه‌ای، تماما ماده مذاب است، و اگر این ماده مذاب نبود زمین تو خالی می‌شد، در نتیجه گرانش به شکل امروزی وجود نداشت و اجسام سبک‌تر بودند و شاید در نتیجه آن حیات به شکل کنونی بروی زمین وجود نداشت.
خداوند متعال در سوره الزلزال فرموده است:
إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا (۱) وَأَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقَالَهَا (۲)
هنگامی که زمین شدیدا به لرزه در آید(۱) و زمین بارهای سنگینش را خارج سازد (۲)
نکته بسیار جالب درباره این آیات این است که خداوند متعال به زیبایی از واژه‌ها در این آیات استفاده کرده است مثلا واژه عربی أَثْقَالَهَا که معادل فارسی آن بار است دقیقا به مواد مذاب زمین که وزن (سنگینی) قابل توجهی از آن را تشکیل می‌دهند و یکی از دلایل گرانش زمین هستند اشاره دارد.

نکته جالب‌تر دیگر این است که مواد مذاب و اقیانوسی از ماگما به جز آهن از سایر عناصر سنگین که در ستارگان نیز وجود دارند تشکیل شده است، که در آیه به واژه سنگین اشاره شده است. تنها جرم هسته زمین که اطراف آن را ماگما پر کرده است سی درصد جرم زمین است و تراکم ماده فشاری معادل میلیون‌ها برابر آنچه بالای زمین است در آنجا وجود دارد.[۱]

در نتیجه اگر به فرمایش قرآن این بارهای زمین خارج شوند، زمین بسیار سبک‌تر شده و از مسیر خود خارج می‌شود و به خورشید می‌چسبید و شاید از آن دورتر شده و در نتیجه سرما، مانند مریخ، حیاتی وجود نداشت.

[۱] why does the Earth have a liquid core?

رامین فخاری

مطالب مشابه

متن منتشر شده در فضای مجازی:"احمق ها همه چیز را معجزه میبینند. ولی شما نمیتوانید سر یک دانشمند را کلاه بگذارید. واقعا حیف است که خدا هرگز معجزه ای در دانشگاه سوربن یا ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب