سه شنبه, ۲۷ آذر ۱۳۹۷
آخرین مطلب با عنوان ، شبهه: سقف خانه ما سوراخ است (حسین پناهی) در 6 روز قبل منتشر شده است .
»   معجزات قرآنی  »   اشاره قرآن به ماگما و پگماتیت های آهن مذاب داخل زمین
882 views
۴ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۵:۱۵

اشاره قرآن به ماگما و پگماتیت های آهن مذاب داخل زمین

باید بدانید که در فضا هر جسمی که دارای جرم باشد دارای گرانش است، اما دانشمندان یکی دیگر از دلایل وجود گرانش را در زمین پگماتیت های آهن مذاب می دانند که باعث پیدایش جاذبه در زمین می شود. حال نکته جالبتر این است که زیر زمین بعد از لایه ای، تماما ماده مذاب است، و اگر این ماده مذاب نبود زمین تو خالی می شد، در نتیجه گرانش به شکل امروزی وجود نداشت و اجسام سبک تر بودند و شاید در نتیجه آن حیات به شکل کنونی بروی زمین وجود نداشت.

خداوند متعال در سوره الزلزال فرموده است:

إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا (۱) وَأَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقَالَهَا (۲)
هنگامی که زمین شدیدا به لرزه در آید(۱) و زمین بارهای سنگینش را خارج سازد (۲)

نکته بسیار جالب درباره این آیات این است که خداوند متعال به زیبایی از واژه ها در این آیات استفاده کرده است مثلا واژه عربی أَثْقَالَهَا که معادل فارسی آن بار است دقیقا به مواد مذاب زمین که وزن (سنگینی) قابل توجهی از آن را تشکیل می دهند و یکی از دلایل گرانش زمین هستند اشاره دارد.

نکته جالتر دیگر این است که مواد مذاب و اقیانوسی از ماگما به جز آهن از سایر عناصر سنگین که در ستارگان نیز وجود دارند تشکیل شده است، که در آیه به واژه سنگین اشاره شده است. تنها جرم هسته زمین که اطراف آن را ماگما پر گرده است سی درصد جرم زمین است و تراکم ماده فشاری معادل میلیون ها برابر آنچه بالای زمین است در آنجا وجود دارد.[۱]

در نتیجه اگر به فرمایش قرآن این بارهای زمین خارج شوند، زمین بسیار سبک تر شده و از مسیر خود خارج می شود و به خورشید می چسبید و شاید از آن دورتر شده و در نتیجه سرما، مانند مریخ، حیاتی وجود نداشت.

[۱] why does the Earth have a liquid core?

رامین فخاری

مطالب مرتبط

🔻متن منتشر شده در فضای مجازی: "احمق ها همه چیز را معجزه میبینند. ولی شما نمیتوانید سر یک دانشمند را کلاه بگذارید. واقعا حیف است که خدا هرگز معجزه ای در دانشگاه سوربن یا یک لابراتوار انجام نداده ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین مطالب