پنجشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 4 ساعت قبل منتشر شده است .
»   شبهات پیرامون خدا, شبهات قرآنی, معجزات قرآنی  »   آیا شبیه سازی حیوانات در آزمایشگاه آیه ۷۳ سوره حج را نقض می‌کند؟
۴ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۳۲
آیا شبیه سازی حیوانات در آزمایشگاه آیه ۷۳ سوره حج را نقض می‌کند؟

آیا شبیه سازی حیوانات در آزمایشگاه آیه ۷۳ سوره حج را نقض می‌کند؟

توضیح شبهه:
یکی از ایراداتی که آتئیست‌ها به قرآن کریم وارد می‌کنند مربوط به آیه ۷۳ سوره الحج است:
«یَا أَیُّهَا النَّاسُ ضُرِبَ مَثَلٌ فَاسْتَمِعُوا لَهُ إِنَّ الَّذِینَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَنْ یَخْلُقُوا ذُبَابًا وَلَوِ اجْتَمَعُوا لَهُ وَإِنْ یَسْلُبْهُمُ الذُّبَابُ شَیْئًا لَا یَسْتَنْقِذُوهُ مِنْهُ ضَعُفَ الطَّالِبُ وَالْمَطْلُوبُ (۷۳)»
ای مردم مثلی زده شده است گوش به آن فرا دهید: کسانی را که غیر از خدا می‏‌خوانید هرگز نمی‏‌توانند مگسی بیافرینند، هر چند برای این کار دست به دست هم دهند و هرگاه مگس چیزی از آنها برباید نمی‏‌توانند آن را باز پس ‍گیرند، هم این طلب کنندگان ناتوانند و هم آن مطلوبان (هم این عابدان و هم آن معبودان).
و این شبهه را مطرح می‌کنند که این گوساله‌هایی که در آزمایشگاه توسط بشر تولید شده است چیست؟

پاسخ:
باید در پاسخ به این شبهه بگوییم که: (coloning) به معنی شبیه سازی است و اصطلاحا به آبستن شدن بغیر رابطه جنسی گفته می‌شود؛ بنابراین موجوداتی که در آزمایشگاه کولون شده است، تنها یک شبیه سازی از روی نسخه اصلی این جانداران است که در طبیعت وجود دارند، و آتئیست‌ها به اندازه‌ای ساده‌نگر و گاها بی‌سواد هستند که نمی‌دانند این جانداران کولون شده‌اند نه آفریده.
از آنجا که کولون در انگلیسی به معنی دوتایی شدن، کپی شدن و ساخته شدن از روی نسخه اصلی است، پس دانشمندان توانستند از روی ژن‌هایی که این جانداران دارند تنها یک کپی برداری ناشیانه بکنند، که حتی این کپی‌ها نیز معمولا با مشکل مواجه می‌شوند و عمر طبیعی نمی‌کنند، درست به مثابه این مساله که انسان از روی پرواز پرندگان الگوبرداری کرد و هواپیما درست کرد این مساله نیز نوعی الگو برداری زیستی است.
در معروف‌ترین مورد کولون سازی که گوسفندی بنام دالی به وجود آمد، دانشمندان هسته یا DNA سلول یک گوسفند را به وسیله یک شوک الکتریکی به هسته تخمک یک گوسفند دیگر وارد کردند و این گوسفند را در محیط آزمایشگاه کشت کردند که بعد از تولد به دلیل مشکلات تنفسی مرد. هیچ آفرینشی در کار نبوده است، در شبیه سازی از سلول ژنتیک یک گوسفندی که بروی زمین بوده است و سلول تخم یک گوسفند دیگر استفاده شده است، معنی آفرینش این است که یک طرح نو با ژن‌های جدید بدون استفاده از جاندارن روی زمین صورت گرفته باشد.

هرگاه بشر توانست به فرمایش قرآن کریم؛ خودش و نه به وسیله کپی کردن و الگو برداری زیستی، تنها یک مگس با ژن‌ها و صفات جدید سوای مگس‌های قبلی تولید کنند، آنگاه این آیه قابل نقض است، که این مساله هیچ وقت اتفاق نخواهد افتاد زیرا کدهای ژنتیکی به قدری پیچیده هستند، که حتی با امکان اینکه زمین ۵ میلیارد سال دیگر عمر کند نیز بشر به مرحله‌ای نخواهد رسید که کدهای ژنتیک تازه از خودش و بدون الگو برداری تولید بکند زیرا برای نقض این مساله باید از ماده ژنتیک جدید استفاده بشود که قبلا در آفرینش جانداران صورت نگرفته است، مثلا DNA مگس سرکه، هشت کروموزوم دارد و روی هر کروزوم اگر ۲۰ ژن سوار باشند، تنها یک DNA فضای حالتی معادل ۱۶۰۰ ژن دارد، میلیون‌ها DNA دیگر نیز در بدن این جاندر هستند، فرض کنیم یک میلیون DNA برای شبیه سازی یک مگس سرکه نیاز باشد، اگر برای آزمون و خطای هر ژن ۱ سال وقت نیاز باشد ۱۶ میلیارد سال طول خواهد کشید تا بشر یک مگس سرکه با ژن‌های جدید تولید بکند. در حالی که سوخت خورشید و نابودی زمین ۵ میلیارد سال بعد به وقوع خواهد پیوست.

نکته بسیار جالب این است که خداوند در متن آیه اشاره کرده است که انسان‌ها دست به دست هم خواهند داد تا این عمل را انجام بدهند ولی هرگز نخواهند توانست.

رامین فخاری

مطالب مشابه

آیا شبیه سازی حیوانات در آزمایشگاه آیه ۷۳ سوره حج را نقض می‌کند؟
متن شبهه:خدا موجودى ذهنى است ساخته و پرداخته‌ى ذهن افراد خدا پرست... و طبیعتا هر خداپرستى خدایش با دیگرى فرق دارد، چون زاده و پرورده ذهن خودش است. بطور مثال مهاجر ایرانى‌اى را ...
آیا شبیه سازی حیوانات در آزمایشگاه آیه ۷۳ سوره حج را نقض می‌کند؟
سوال:آیا سلام دادن به خداوند صحیح است؟ گاهی مشاهده می‌شود که برخی به خدا سلام می‌دهند آیا می‌توان به خدا سلام داد؟! پاسخ:یکی از رایج‌ترین کلمات در ...
آیا شبیه سازی حیوانات در آزمایشگاه آیه ۷۳ سوره حج را نقض می‌کند؟
سوال:در سوره آل عمران آیه 54 آمده است: «و مکروا و مکرالله والله خیر الماکرین» منظور از مکر خداوند چیست؟ پاسخ:در قرآن آیاتى، شبیه این آیه، دیده ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب