یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، برهان اثبات خدا (برهان فطرت) در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   شایعات اعتقادی, شبهات اصل امامت  »   بررسی امامت حضرت علی اکبر(ع)
۲ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۲۲:۳۰

بررسی امامت حضرت علی اکبر(ع)

شاید شما هم شنیده باشید که برخی می‌گویند:
حضرت علی اکبر علیه السلام اگر زنده می‌ماند و شهید نمی‌شدند، صاحب مقام امامت می‌شدند و حضرت زین العابدین به امامت نمی‌رسیدند… برای اثبات این مدعا نیز به زیارت عاشورا استناد می‌کنند که عبارت “السلام علی علی بن الحسین” منظور حضرت علی اکبر است. اما آیا واقعا چنین است؟!

در ادامه می‌خوانیم مطلب مختصری در رد این عبارت:
امامت از امور مربوط به خداوند است، بعد از واقعه غدیر عده‌ای خدمت پیامبر رسیدند و پیامبر را به آنچه که دوست داشت محکوم کردند، پیامبر فرمودند: من کاری را از جانب خود نکردم و امر خداوند به امامت امیرالمومنین علیه السلام بود.
از آیه «وَإِذِ ابْتَلَى إِبْرَاهِیمَ رَبُّهُ بِکَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنِّی جَاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِمَامًا» مشخص می‌شود که امام را خداوند منصوب می‌کند.
در امامت شرایط و لوازمی لازم است که بعضی از آنها تنها در اختیار خداوند است، از جمله عصمت که تنها خداوند عالم به غیب می‌تواند از آنها خبر داشته باشد.
نظریه بداء در امامت را به شیخ صدوق نسبت می‌دهند (بداء در امامت یعنی: خداوند مقدر فرموده بود که شخصی امام شود ولی به دلایلی که پیش می‌آید، امامت به شخص دیگری تفویض می‌شود) بداء از اعتقادات شیعه بوده ولی در مورد امامت، این نظریه در بوته نقد قرار گرفته است که به دلایل بسیاری وجود آن رد می‌شود.

با این مقدمات می‌گوییم:
حضرت علی اکبر علیه السلام، هر چند از لحاظ معنوی در درجه بالایی قرار دارند، ولی اعطای امامت به ایشان حق خداوند است و نمی‌توان نظرات شخصی را در آن دخل و تصرف داد.
نام امامان بعد از جضرت علی علیه السلام بارها به ترتیب گفته شده است، از جمله این مواقع: ولادت امام حسین و روز غدیر خم بوده است. همچنین در مساله لوح محفوظ نام امامان و شیعیان آنان نیز ذکر شده است.

باید گفت، استناد به عبارت زیارت عاشورا صحیح نیست، چرا که در سلام‌های زیارت ابتدا به امام حسین علیه السلام سلام داده می‌شود، سپس به شخصیت علی بن حسین و سپس به فرزندان امام حسین علیه السلام، در این مورد می‌گوییم: اگر شخصیت «علی بن حسین» از فرزندان حضرت امام حسین می‌باشد، علت جدا ذکر کردن نام ایشان چیست؟ بنابراین: علی بن حسین در زیارت، باید تفاوتی با اولاد امام حسین داشته باشد که از نظر ما این تفاوت امامت حضرت علی بن الحسین (زین العابدین) می‌باشد، پس منظور از عبارت زیارت، حضرت امام سجاد می‌باشد.
امامان از زمان تولد، در عالم تکوین، امامت دارند. برای درک بهتر این موضوع، مطالعه روایات ولادت امامان توصیه می‌شود.
همچنین می‌توان ایراد گرفت که خداوند متعال، وقتی می‌تواند امام سجاد علیه السلام را در واقعه کربلا، از مرگ نجات دهد، نمی‌توانست حضرت علی اکبر را (که فرض بر امامت آن می‌باشد) حفظ نماید؟
افرادی که حضرت علی اکبر را بر امام زین العابدین برتری می‌دهند، ناخواسته در امر خداوند دخالت کرده و عصمت ظنی خود را بر عصمت یقینی خداوند نسبت به امام زین العابدین برتری می‌دهند.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

سوال:سید کمال حیدری، می‌گوید که ثقة الاسلام کلینی به افضلیت ائمه اطهار علیهم السلامبر انبیاء اعتقادی نداشته است؛ آیا این سخن وی صحیح است؟ پاسخ:مطلبی که «کمال ...
سوال:اگر امام رضا (ع) علم غیب داشتند چرا از انگور زهر آلود خورده و از علم غیبشان استفاده نکردند؟ پاسخ:در تفسیر موضوعی پیام قران چنین امده است:«در ...
سوال:قرآن آمده است تا امامت را تبیین کند یا امام آمده است تا قرآن را تفسیر نمایند؟ پاسخ:عنْ أبِي عَبْدِ اللهِ عَلَیْهِ السَّلامُ فِي قَوْلِهِ «إِنَّ هَذَا ...
سوال:امامت چیست؟ و آیا از اصول است یا فروع؟ پاسخ:در مورد تعریف امامت، اختلاف نظر زیادى وجود دارد، و باید هم وجود داشته باشد، چرا كه امامت ...
«به علت طولانی بودن متن به صورت قسمت بندی شده بیان می شود.» متن منتشر شده:شبهای پیشاور بطور خلاصه کتابی است که شیعیان ساده لوح و کم سواد ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب