سه شنبه, ۲۲ آبان ۱۳۹۷
آخرین مطلب با عنوان ، چرا امام رضا (ع) با علم غیب امامتشان، مسموم شدند؟ در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   اصل امامت, شایعات اعتقادی, مطالب داغ  »   بررسی امامت حضرت علی اکبر (فرزند امام حسین)
892 views
۲ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۲۲:۳۰

بررسی امامت حضرت علی اکبر (فرزند امام حسین)

🔻شاید شما هم شنیده باشید که برخی می گویند:
حضرت علی اکبر علیه السلام اگر زنده می ماند و شهید نمی شدند، صاحب مقام امامت می شدند و حضرت زین العابدین به امامت نمی رسیدند…
برای اثبات مدعا نیز به زیارت عاشورا استناد می کنند که عبارت “السلام علی علی بن الحسین” منظور حضرت علی اکبر است.
اما آیا واقعا چنین است؟!

🔻در ادامه می خوانیم مطلب مختصری در رد این عبارت:
🔸امامت از امور مربوط به خداوند است، بعد از واقعه غدیر عده ای خدمت پیامبر رسیدند و پیامبر را به آنچه که دوست داشت محکوم کردند، پیامبر فرمودند: من کاری را از جانب خود نکردم و امر خداوند به امامت امیرالمومنین علیه السلام بود.

🔸از آیه “وَإِذِ ابْتَلَى إِبْرَاهِیمَ رَبُّهُ بِکَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنِّی جَاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِمَامًا” مشخص می شود که امام را خداوند منصوب می کند.

🔸در امامت شرایط و لوازمی لازم است که بعضی از آنها تنها در اختیار خداوند است، از جمله عصمت که تنها خداوند عالم به غیب می تواند از آنها خبر داشته باشد.

🔸نظریه بداء در امامت را به شیخ صدوق نسبت می دهند (بداء_در_امامت یعنی: خداوند مقدر فرموده بود که شخصی امام شود ولی به دلایلی که پیش می آید، امامت به شخص دیگری تفویض می شود)

🔸بداء از اعتقادات شیعه بوده ولی در مورد امامت، این نظریه در بوته نقد قرار گرفته است که به دلایل بسیاری وجود آن رد می شود.

🔻با این مقدمات می گوییم:
🔹حضرت علی اکبر هر چند از لحاظ معنوی در درجه بالایی قرار دارند، ولی اعطای امامت به ایشان حق خداوند است و نمی توان نظرات شخصی را در آن دخل و تصرف داد.

🔹نام امامان بعد از جضرت علی علیه السلام بارها به ترتیب گفته شده است، از جمله این مواقع: ولادت امام حسین و روز غدیر خم بوده است. همچنین در مساله لوح محفوظ نام امامان و شیعیان آنان نیز ذکر شده است.

🔹استناد به عبارت زیارت عاشورا صحیح نیست، چرا که در سلام های زیارت ابتدا به امام حسین علیه السلام سلام داده می شود، سپس به شخصیت علی بن حسین و سپس به فرزندان ایشان، در این مورد می گوییم: اگر شخصیت علی بن حسین از فرزندان حضرت امام حسین می باشد، علت جدا ذکر کردن نام ایشان چیست؟ بنابراین: علی بن حسین در زیارت، باید تفاوتی با اولاد امام حسین داشته باشد که از نظر ما این تفاوت امامت حضرت علی بن الحسین (زین العابدین) می باشد، پس منظور از عبارت زیارت، حضرت امام #سجاد می باشد.

🔹امامان از زمان تولد، در عالم تکوین، امامت دارند. برای درک بهتر این موضوع، مطالعه روایات ولادت امامان توصیه می شود.

🔹همچنین می توان ایراد گرفت که خداوند متعال، وقتی می تواند امام سجاد علیه السلام را در واقعه #کربلا، از مرگ نجات دهد، نمی توانست حضرت علی اکبر را (که فرض بر امامت آن می باشد) حفظ نماید؟

🔹همچنین عبارات امام حسین در مورد حضرت زین العابدین زمانی که شمشیر به دست وارد میدان شد، بیانگر این مطلب است که امامت در حضرت سجاد بوده است.

🔹افرادی که حضرت علی اکبر را بر امام زین العابدین برتری می دهند، ناخواسته در امر خداوند دخالت کرده و عصمت ظنی خود را بر عصمت یقینی خداوند نسبت به امام زین العابدین برتری می دهند.

مطالب مرتبط

سوال: اگر امام رضا (ع) علم غیب داشتند چرا از انگور زهر آلود خورده و از علم غیبشان استفاده نکردند؟   پاسخ: در تفسیر موضوعی پیام قران چنین امده است: «در اینکه انبیاء و امامان معصوم از علم غیب به ...
متن منتشر شده در فضای مجازی آیت الله علامه برقعی قمی در خاطرات خود می نویسد: در خاطرم هست كه روزي به قصد عيادت از بيماري در صف اتوبوس منتظر بودم كه ناگهان يك ماشين شخصي ...
سوال : قرآن آمده است تا امامت را تبیین کند یا امام آمده است تا قرآن را تفسیر نمایند؟   پاسخ: عنْ أبِي عَبْدِ اللهِ - عَلَیْهِ السَّلامُ - فِي قَوْلِهِ «إِنَّ هَذَا الْقُرْءَانَ یَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ» (الاسراء/9)، ...
در مورد تعریف امامت، اختلاف نظر زیادى وجود دارد، و باید هم وجود داشته باشد، چرا كه امامت از نظر گروهى (شیعه و پیروان مكتب اهلبیت علیهم السلام) از اصول دین و ریشه هاى اعتقادى ...
«به علت طولانی بودن متن به صورت قسمت بندی شده بیان می شود و پاسخ داخل خواهد شد» متن منتشر شده: شبهای پیشاور بطور خلاصه کتابی است که شیعیان ساده لوح و کم سواد به ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین مطالب