سه شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 2 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات پیرامون خدا, شبهات تاریخی, نقد آتئیست  »   تفاوت مسخ و فرگشت
۲ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۲۲:۱۱

تفاوت مسخ و فرگشت

متن منتشر شده در فضای مجازی:
برای من جالب است که دینداران افسانه های دینی مبنی بر میمون و خوک و … شدن انسانها را که عکس سیر طبیعی فرگشت بوده را بدون هیچ شواهد علمی می پذیرند، اما در مقابل فرگشت که میلیون ها نشانه ی علمی هم دارد و حتی یک نمونه رد ندارد اینهمه مقاومت می کنند.

پاسخ:
بعد از اثبات خداوند از طریق‌های مختلف (اعم از علمی، فطری، عقلی و…) و پس از اثبات وجوب وجود پیامبری از جانب خداوند، و اثبات عصمت برای آنان؛ نپذیرفتن سخنان آنان و اعتقاداتی که آنها تبیین می‌کنند، خلاف عقل و حکمت است. مگر آنکه دلیل واضحی برای رد آنها داشته باشیم و آن را به خود پیامبر نیز اعلام کنیم.

طبیعت، آن است که انسان، انسان بماند، خوک، با همان شکل و هیبت خوک بماند و… ولی گاها به دلایلی، خداوند متعال که قدرت مطلق است، انسان را مادون انسان می‌کند، و او را به شکل و هیبت حیوانی در خواهد آورد. (که اصطلاحا مسخ گفته می‌شود)
در مسخ، برخلاف نظریه فرگشت؛ نوعیت تغیر نمی‌کند، بلکه یک شخص و فرد از افراد نوع، تغیر شکل می‌گیرد. ضمن اینکه در مسخ، تنها تغیر شکل صورت می‌گیرد نه ماهیت. یعنی فرد، همان انسان است، اما انسانی که به شکل خوک تبدیل شده است؛ و بعد از مدتی (کمتر از سه روز) خواهد مرد.
مساله مسخ، تنها در کتب دینی نقل نشده است، بلکه بعضا کتاب های تاریخی، تاریخ افرادی را که مسخ برایشان رخ داده است را بیان کرده‌اند.

ضمناً مساله مسخ شدن، هیچگونه ارتباط و هم سویی با نظریه فرگشت ندارد. نظریه فرگشت، از دوران فلاسفه یونان (قبل از سقراط) مطرح می‌شده، بعد از مدت‌ها این نظریه کاسته و افزوده شد تا اینکه توسط دانشمندی به نام داروین، تمامیت یافت و به جمع بندی رسید، این نظریه سال‌ها با دلایل مختلفی اثبات و رد شد تا اینکه در سال ۲۰۰۱، لاد آلن مستند فیلم علمی‌ای از مصاحبات با دانشمندان (آمریکایی) را ارائه داد؛ این دانشمندان، در مستند “unlocking the mystery of life” تا جایی ادامه دادند که به جرات مرگ نظریه داروین را اعلام نمودند.

ادعای میلیون ها دلیل برای اثبات فرضیه فرگشت، ادعایی پوچ و نشانه بی اطلاعی شخصیت نگارنده از مساله فرگشت است. پوچی این ادعا زمانی مشخص می‌شود که با وجود انتقادهای بسیار شدید و مختلف علمی بر نظریه فرگشت، در متن ادعا می‌شود که فرگشت “حتی یک نمونه رد ندارد”.

شیخ علی شاهرودی - سایت تخصصی شبهه

مطالب مشابه

متن منتشر شده:مرحوم داروین فقط کافی بود یکبار به بحارالانوار یا حلیه المتقین مسلمانان رجوع می‌کرد، دیگر چه نیازی به آن همه مطالعه و سفر داشت؟ حضرت امام موسی كاظم فرمودند: حیواناتی که ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب