سه شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، تقلب کردن طلبه‌ها در امتحانات حوزه علمیه در 2 هفته قبل منتشر شده است .
»   شبهات فقهی  »   شبهه: دین یک کلک و فریب بزرگ
۲ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۲۱:۲۳

شبهه: دین یک کلک و فریب بزرگ

متن منتشر شده در فضای مجازی
“دین فقط یک کلک و فریب بی انتها است. چرا خدا نمی تواند شیطان را شکست دهد؟! به همان دلیلی که شخصیت کتاب کمیک دشمنان خود را شکست نمی دهد: دیگر داستانی باقی نمی ماند! اگه خدا از شر شیطان خلاص شود -که می تواند، چون قادر و توانا است- دیگر ترس و دلیلی برای آمدن به کلیسا وجود ندارد.

پاسخ:
اگر به نکات زیر، به دقت توجه شود، این شبهه پیش نمی‌آید:
۱_ دین، برنامه زندگی جامعی است که برخلاف بقیه سبک‌ها و برنامه‌های دیگر، توسط خداوند عالم و قادر، برای بشریت تبیین شده است؛ این برنامه زندگی، بهترین برنامه در نوع خود می‌باشد. ادعای فریب برای آن ادعایی بی‌محتوا خواهد بود. به مانند این که شخصی مدعی شود، قانون اساسی کشور فرانسه، یک کلک و فریب است.

۲_ خداوند، خالق شیطان است؛ در اینکه خداوند قدرت نابودی شیطان را دارد، شکی نخواهد بود؛ اما اینکه نابودی او عدالت است یا خیر، مبحثی جدا خواهد شد. شیطان یکی از مخلوقات خداوند بود که بعد از مدت‌ها عبادت، به خداوند کافر شد، بعد از کفر قسم یاد کرد که انسان‌ها را به گمراهی بکشاند؛ عمل شیطان (گمراه کردن) از راه جبر و زور نبوده و فقط از راه برانگیخته کردن غرایز انسانی است…، بنابراین شیطان نهایتا یک اغواگر و محرک منفی است، و مستقیما شری را متوجه کسی نمی‌کند. با این توضیح، دیگر نیازی به نابودی او نیست؛ بلکه او خود یکی از مراحل آزمایش بشریت است که آیا می‌توانند در مقابل وسوسه‌های او، تحمل از خود نشان دهند یا خیر؟ عملکرد شیطان چیزی شبیه به سوال‌های انحرافی برای دانشجوها می‌باشد که معرفی قوی‌ترین دانشجو را بر عهده دارد.
همچنین باید متذکر شد، هر چند شیطان دشمن خداوند است، ولی خداوند هیچگاه، هیچکدام از دشمنان خود را نابود نکردند. اگر اقوام و مللی که برای آنها عذاب نازل شده است را مطرح کنید، باید گفت فساد آنها در زمین، مستلزم عذاب قرار گرفت، و غالبا عذاب‌ها به دعای پیامبران بر آنها نازل شده است؛ با این حساب عملکرد خود اقوام به همراه دعای نبی آنها باعث شد که عذاب نازل شود، و قبل از نزول عذاب به آنها بارها تذکراتی داده شده است.
ضمن اینکه برای هر مخلوقی، اجلی قرار داده شده، و خداوند زودتر از رسیدن اجل یک شخص، او را به نابودی (البته صحیحش مرگ است) دچار نمی‌کند.

۳_ باید دقت داشت که اگر شیطان روزی از بین برود (که در ظهور حضرت مهدی ارواحنا فداه این اتفاق، رخ خواهد داد) فساد از بین نخواهد رفت، به این دلیل که تنها منشاء فساد شیطان نخواهد بود. یکی از دلایل دعا و نیایش، حفظ از فساد است؛ مواردی چون دشواری‌های زندگی، کمک‌های روحانی، بیماری‌های جسمانی و… نیز از دلایل دعا خواهد بود.
پرستش خداوند به عنوان خالق، هیچ ارتباطی به حضور و یا عدم حضور شیطان ندارد. رفتن به مسجد، کلیسا و یا هر مکان عبادی دیگر، اولا برای پرستش خداوند است. و در این ارتباط‌های خوب و انرژی بخش، بسیاری از مشکلات و معضلات روحی و غیر روحی حل شده، یا راه حلش یافت می‌شود.

در نهایت، تصور نبود داستان در صورت نبود شخصیت منفی و ارتباط آن به مساله خدا و شیطان است، یک قیاس مع الفارق است که با هم جمع نخواهد شد. مگر تمام دین، مبارزه با شیطان است؟ مسائلی چون ایجاد نظم عمومی، حدود بندی برای حقوق افراد جامعه، آشنایی با مفاهیم ماورائی، نصب قوانین مدنی و جزائی و … همگی از مفاد دینی می‌باشند که هیچ ارتباطی با شیطان ندارند.

مطالب مشابه

متن شبهه: سوالی کوچک با جوابی کوتاه: دست آورد مثبت اسلام به مسلمانان و بشریت در طول 1400 سال چیست؟! جواب: مطلقا هیچ. بیشتر از 400 سال است که تمدن و دانش غربی، تکنولوژی و صنعت ...
در گزارشات، تحقیقات، مقالات، مجامع روانشناسی و علمی، همواره از تاثیر مثبت دین بر زندگی بشر یاد شده است. چیزی که آتئیست‌ها غالبا منکر آن شده و دین را بی تاثیر در زندگی انسان‌ها می‌دانند. ...
متن منتشر شده در فضای مجازی:پنج دقیقه پس از تولدتان، اسم، ملیت و دین شما را تعیین میکنند!! بقیه عمرتان شما مدافع دینی خواهی بود که هیچ نقشی در انتخاب آن نداشتید‼️...
متن شبهه:خدا در اسلام کپی شده از یهودخنده خدا در منابع اسلامی: عنْ أَبِي هُرَيْرَةَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ يضْحَكُ اللَّهُ إِلَى رَجُلَيْنِ يقْتُلُ أَحَدُهُمَا الْآخَرَ يَدْخُلَانِ الْجَنَّةَ يُقَاتِلُ ...
متن منتشر شده در فضای مجازی:اگر شما در اسراییل به دنیا می‌آمدید به احتمال زیاد یهودی می‌شدید! اگر در عربستان به دنیا می‌آمدید قطعا مسلمان می‌شدید! اگر در اروپا به دنیا می‌آمدید به ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب