یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، برهان اثبات خدا (برهان فطرت) در 1 هفته قبل منتشر شده است .
»   شایعات فقهی, شبهات احکام عبادی  »   فتاوای شگفت‌انگیز در دوران قاجار
۲ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۹:۴۲

فتاوای شگفت‌انگیز در دوران قاجار

متن شبهه:
ﻓﺘﻮﺍﻫﺎﻱ ﺷﮕﻔﺖ ﺍﻧﮕﯿﺰ ﺩﺭ ﺍﻭﺍﺧﺮ ﺩﻭﺭﻩ ﻗﺎﺟﺎﺭﯾﻪ:
ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺁﺏ ﻟﻮﻟﻪ ﮐﺸﯽ ﺣﺮﺍﻡ ﻭ ﻏﯿﺮﺷﺮﻋﯽ ﺍﺳﺖ (ﻋﻠﺖ: ﭼﻮﻥ ﮐﺮ ﻧﯿﺴﺖ)
ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺩﻭﺵ ﺣﻤﺎﻡ، ﺣﺮﺍﻡ ﺍﺳﺖ (ﻋﻠﺖ: ﺍﻣﮑﺎﻥ ﻏﺴﻞ ﺍﺭﺗﻤﺎﺳﯽ ﺑﺎ ﺁﻥ ﻭﺟﻮﺩ ﻧﺪﺍﺭﺩ)
ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﻻﻣﭗ ﺑﺮﻕ ﺣﺮﺍﻡ ﻭ ﻏﯿﺮﺷﺮﻋﯽ ﺍﺳﺖ (ﻋﻠﺖ: ﺑﻪ ﺳﺒﺐ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺐ ﻧﺸﯿﻨﯽ ﻫﺎﯼ ﻃﻮﻻﻧﯽ، ﺑﺎﻋﺚ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﻣﻮﻣﻨﯿﻦ، ﺍﺯ ﻧﻤﺎﺯ ﺻﺒﺢ ﻏﺎﻓﻞ ﺷﻮﻧﺪ)
ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﮐﻠﻪ ﻗﻨﺪ، ﺣﺮﺍﻡ ﻭ ﻏﯿﺮﺷﺮﻋﯽ ﺍﺳﺖ! (مذهبیون ﺷﺎﯾﻌﻪ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﺍﺯ ﺍﺳﺘﺨﻮﺍﻥ ﻣﺮﺩﮔﺎﻥ ﺍﻟﮏ ﺷﺪﻩ ﻭ با زدن در چای پاک می شود)
ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﻣﺎﺷﯿﻦ ﻟﺒﺎﺳﺸﻮﯾﯽ ﺣﺮﺍﻡ ﻭ ﻏﯿﺮﺷﺮﻋﯽ ﺍﺳﺖ (ﻋﻠﺖ: ﻟﺒﺎﺱ ﻫﺎﯼ ﻧﺠﺲ، ﻟﺒﺎﺱ ﻫﺎﯼ ﭘﺎﮎ ﺭﺍ ﻧﺠﺲ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ)

پاسخ:
به طور مقدمه باید عرض شود که شرع مقدس، قوانین کاملا واضح و مشخصی است که در برخی اوقات، به جهت شرایط خاص، تغییر پیدا می‌کند، اما اساس آن همیشه واحد بوده و تغییری در آن نیست. در این‌باره روایات فراوانی وارد شده است، از جمله: «حلالُ محمّد حلالٌ إلى یوم القیامه ، و حرامه حرامٌ إلى یوم القیامه» [الکافی، ج ۲، ص ۱۷، ح ۲؛ التهذیب، ج ۴، ص ۱۴۵، ح ۲۷] (حلال محمد حلال است، تا روز قیامت و حرامش، حرام است تا روز قیامت). بنابراین، برای هر حکم شرعی، باید دلیل شرعی اقامه شود؛ و به این جهت که دلیل شرعی، در همه زمانه‌ها یکی است (قرآن و روایات) احکام فقهی، چندان تفاوتی در اعصار مختلف نخواهد داشت. با این مقدمه، در پاسخ شایعات مذکور پاسخ می‌دهیم:

در شرع استفاده از آب‌های غیر کر حرام نیست، برای مثال می‌توان به استفاده از آفتابه که آبش کر نیست اشاره کرد.
غسل ارتماسی غسلی است به یک‌باره شخص وارد بر آب شود (مثل شنا در استخر) در مقابل غسل ترتیبی که به ترتیب اعضاء چپ و راست شسته می‌شوند؛ در مساله دوش آب، امکان غسل ترتیبی وجود دارد، و بر فرض ممکن نبودن غسل، دلیلی بر حرمت وجود ندارد (چرا که می‌توان برای نظافت از آن استفاده کرد.)
استفاده از لامپ برقی، دستگاه ویدیو و ماهواره و… مانند استفاده از چاقو است، می‌توان با این چاقو جان شخصی را گرفت، می توان با این وسیله (توسط پزشک) به شخصی جان بخشید. محل استفاده این چاقو اهمیت دارد. همینطور است لامپ برق و… که اگر به خاطر عمل قبیحی استفاده شود، حرام است و در غیر اینصورت استفاده از آن بلامانع است.
در مساله قند، فتوایی از جانب علماء صادر شده بود که خرید قندهای روسی به منزله تضعیف حکومت اسلامی است و از آن جهت دچار مشکل خواهد بود. اما خوردن قند ولو روسی بلامانع بوده است. اما مساله استخوان مردگان، بر فرض صحت چنین ادعای بی‌سندی و بی‌اساسی، از باب مردار بودن نجس می‌باشد، و با زدن قند در چای، خود چای و استکان نیز نجس می‌شوند.
در مساله ماشین لباس‌شویی، حرمت استفاده معنی ندارد، چرا که هدف از ماشین لباس شویی شست و شوی لباس است و نه شست و شوی لباس نجس. اما در مساله لباس نجس که آیا لباس را پاک می‌کند یا خیر، شرایطی ذکر شده است که با داشتن شرایط ماشین لباسشویی لباس را پاک می‌کند.
در فقه اسلامی، همه چیز پاک و حلال است، مگر با دلیلی حرمت و نجاست برای آن ثابت شود.

شیخ علی شاهرودی - پایگاه تخصصی شبهه

مطالب مشابه

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب