جمعه, ۱۵ آذر ۱۳۹۸
آخرین مطلب با عنوان ، آیا اکثریت دانشمندان حال حاضر دنیا آتئیستند؟ در 13 ساعت قبل منتشر شده است .
»   پرسش و پاسخ, شایعات اعتقادی, شایعات فقهی  »   آیا دعا و روز شرف شمس(19 فروردین) سندیت دارد؟
۱۰ دی ۱۳۹۴ , ساعت ۱۳:۲۵
آیا دعا و روز شرف شمس(۱۹ فروردین) سندیت دارد؟

پاسخ اولیه: خیر؛ اعتبار این مساله بر ما ثابت نشده است.

آیا دعا و روز شرف شمس(۱۹ فروردین) سندیت دارد؟

سوال:
آیا دعای شرف شمس که در ۱۹ فروردین بر انگشتر عقیق زرد حک می‌کنند، سندیت و اعتبار دارد؟

جواب:
شرف یکی از اصطلاحات نجومی است. برخی از کسانی که در دانش نجوم فعالیت دارند، از قرار گرفتن ستاره‌ها در برخی از برج‌های فلکی، استفاده سعادت و نحوست کرده‌ و برای آن اعتباراتی وضع نموده‌اند؛ مانند شرف و هبوط.

مثال: قرار گرفتن هر ستاره را در برج و درجه‌ای که شرف آن باشد، دارای نوعی از تأثیر دانسته و قرار گرفتن آن در درجه‌ای دیگر که هبوط آن باشد، را دارای تأثیر دیگری می‌دانند. پس بر اساس تجربه و یا توهم و یا کهانت و… گفته‏اند: شرف آفتاب هنگامى است که در درجه ۱۹ حمل (فروردین) باشد و شرف قمر آن گاه است که در درجه سوم برج ثور باشد و شرف زحل آن وقت است که در درجه ۲۱ میزان است و …[۱] در برخی از روایات نیز شرف و بهترین مکان شمس (خورشید) را برج حمل دانسته است.[۲]  بنابراین ممکن است گفته شود که شرف شمس در برج حمل (فروردین) است.

ولی آیا نوشتن برخی از اذکار و اشکال مشهور به شرف شمس، بر عقیق زرد و به دست کردن آن، از روایات فهمیده می‌شود یا نه؟

در پاسخ می‌گوییم: بله! در دیوان منسوب به امام علی علیه السلام شعری است که شکل شرف شمس در آن آمده است، در این شعر حضرت می‌فرماید:

ثلاث عصی صففت بعد خاتم                    على رأسها مثل السنان المقوم‏
و میم طمیس أبتر ثم سلم                   إلى کل مأمول و لیس بسلم‏
و أربعه مثل الأصابع صففت                   تشیر إلى الخیرات من غیر معصم‏
و هاء شقیق ثم واو مقوس                   علیها إذا یبدو کأنبوب محجم‏
فیا حامل الاسم الذی لیس مثله             توق من الأسواء تنج و تسلم‏
فذاک اسم الله جل جلاله                      إلى کل مخلوق فصیح و أعجم‏[۳]

البته در این شعر، به زمان نگارش اشاره ای نشده است؛ به همین سبب در برخی از استفتاءات از مراجع عظام تقلید درباره استفاده از انگشتری که اذکار و شکل مشهور به شرف شمس در آن حک شده است، چنین آمده است:
«این حرز منسوب به امیرالمؤمنین علیه السلام است، که بر روی سنگ‌های قیمتی مانند عقیق نوشته می شود، پس به دست کردن چنین انگشتری به قصد رجا (به امید کسب ثواب) اشکالی ندارد.[۴]

در نهایت می توان گفت که «شرف الشمس از علوم غریبه است، لکن درکتب متقدمین اعم از روایی و ادعیه و اذکار اثری در تایید یا رد آن یافت نمی‌شود، فقط متاخرین در چند قرن اخیر معتبر می‌دانند و بیاناتی درباره شرف الشمس و طریقه تکسیر آن به صورت مربع یا مسبع وغیره و نیز آثار و برکات آن مطالبی متذکر شده‌اند و بعضی آن را ماخوذ از اسم اعظم تلقی کرده‌اند و در کتاب جواهر مکنونه که از کتب خطی اذکار است و همچنین در کتاب السحاب اللئالی تالیف سید عبدالله بوشهری و کتب دیگر، آثاری از جمله دفع فقر و بیماری‌ها و حفظ از گزند جانوران و ایمنی از بلایا وکسب عزت و بزرگی متذکر شده‌اند»

البته این دعا، در کتاب «جنه الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است، گفتنی است که مرحوم کفعمی، سند معتبری برای این مطلب ذکر نکرده و تنها گفته است: این حروف شکل اسم اعظم است. بعد در حاشیه کتاب می‌گوید: در بعضی از کتاب‌های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمؤمنین نقل شده است.

به نظر می‌رسد بیان چنین نقلی محکم نیست؛ چون سند این روایت تا امیرالمؤمنین ذکر نشده است. مرحوم شیخ بهایی هم همین شکل را در کتاب «سر المستتر» با اندکی تغییر آورده است.
البته در کتاب‌های یاد شده این شکل به «شرف الشمس» نامیده نشده است و احتمالا تشخیص اساتید علم ختوم و اذکار این بوده که این شکل در شرف شمس -که نوزدهم فروردین ماه است- نوشته شود که ساعت خوبی است و باعث تأثیر بیشتر این شکل خواهد بود. برای نوشتن این شکل یا حک آن بر روی انگشتر، در نوزدهم فروردین سند مکتوبی یافت نشد، اما از برخی بزرگان (مثل مرحوم کشمیری) این مطلب شنیده شده است.

نتیجه نهایی: قضیه شرف الشمس سندیت بخصوصی ندارد، و تنها از باب رجاء جایز است به آن عمل شود.

__پی‌نوشت___________
[۱] نک: سجادی، سید جعفر، فرهنگ معارف اسلامى، ج‏۲، ص ۱۰۵۳، انتشارات دانشگاه تهران، تهران، ۱۳۷۳ ش، باتلخیص و نقل به معنا در برخی از سطر ها.
[۲]  مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج ‏۵۴، ص ۲۲۶،  انتشارات الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ق.
[۳]  دیوان ‏إمام‏ علی (ع)، ص ۳۹۳، پیام اسلام، قم ، ۱۳۶۹ش.
[۴] ما رأیکم فی الحرز المسمى «شرف شمس» المنسوب إلى أمیر المؤمنین علیه السلام؟بسمه تعالى: هذا الحرز منسوب للإمام أمیر المؤمنین علیه السلام و یکتب على الأحجار الکریمه و لا بأس بلبسها رجاءً بجعلها فی خاتم و اللّٰه العالم. نک :تبریزی، جواد بن علی، صراط النجاه، ج ۱۰، ص ۴۲۶، قم، بی تا.

مطالب مشابه

آیا دعا و روز شرف شمس(۱۹ فروردین) سندیت دارد؟
در این مقاله به بررسی اعتبار شرف الشمس و ارتباط عقیق زرد با روز 19 فروردین پرداخته شده است، این مقاله توسط کانال شاگردان دکتر فریدونی، منتشر شده است. متن ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • احادیث صحیح السند درباره ولادت حضرت مهدی(ع)
  • چرا اسلام، حکم به قتل مرتد داده است؟
  • بررسی ورود اسلام به ایران
  • چرا اسلام برده‌داری را تجویز کرد؟
عنوان اسلایدر
  • آخرین مطالب